НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал од 2022 година

Забрзува растот на зеленото кредитирање во третиот квартал од 2022 година, достигнувајќи 17,7%%. Зелените кредити се наменети за проекти коишто поддржуваат ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Европската централна банка (ЕЦБ) донела одлука со која се продолжува можноста за Народната банка за користење на репо-линијата до 15 јануари 2024 година, со ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Усогласувањето на правната рамка со законодавството на Европската Унија во областа на монетарната политика е во напредна фаза, истакна вицегувернерката Емилија ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Врз основа на Одлука на Владата на Република Северна Македонија, Службен весник бр. 237 од 07.11.2022 година и Одлука на Собранието на Развојна банка на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Заострената монетарната политика се одрази врз каматите на кредитите. Банките ги зголемија, што е еден од факторите за заострување и на условите за ...
| | веќе видена | слични

На Развојната банка и легнаа на сметката 10 милиони евра, пари кои се наменети за докапитализација, а што всушност треба да ја зголеми уште повеќе моќта на ...
| | веќе видена | слични

Народната банка соопшти дека претставници од Дирекцијата за трезорско работење учествувале на билатералниот скрининг за поглавје 24 – Правда, слобода и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Време зa читање: 2 минути Народната банка е активно вклучена во активностите на работните групи за подготовка на преговарачките позиции за преговори за ...
| | веќе видена | слични

Најновите државни обврзници ќе котираат на Македонската берза, а за тоа берзата ја извести инвеститорската јавност. Првата државна обврзница почнува да котира ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Учтиво, културно, достоинствено. Вака ВМРО-ДПМНЕ ќе го чествува денот на раѓањето на Гоце Делчев, рече Сашо Клековски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 498 | | | веќе видена

На 03.02.2023 во 11.30 часот, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода Н.А.(19) од село Слупчане, општина Липково. При претрес во неговиот ...
сите 492 | | | веќе видена

Азедин Унахи беше вистинско откровение на Светското првенство во Катар и сериозно го сврте интересот на себе од страна на многу поважни клубови од Анже, па ...
сите 34 | | | веќе видена

Владата на денеска донесе одлука со која го задолжи Комитетот за преговори за имплементација на проектот за изградба на инфраструктурниот Коридор 8 да ги ...
сите 66 | | | веќе видена

„Еврејските лингвисти не можеле да најдат збор, што најсоодветно би ги опишал страдањата на Евреите од 1933 до 1945 година. Конечно, во некои апокалиптични ...
сите 70 | | | веќе видена

Поданичкиот однос на владата допринесе Македонија да биде понижувана од Бугарија. Веднењето на кичма е причина на барањата на Бугарија кои секој ден се се ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал од 2022 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: