Никој не ја притиска Бугарија за напредок во односите со С. Македонија, тврди Петков

Бугарија не се наоѓа под притисок за напредок во односите со Македонија, изјави денеска премиерот Кирил Петков на брифинг со новинарите. Тој повтори дека ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Декларацијата за Гоце Делчев поднесена во Собранието од страна на опозициската ВМРО-ДПМНЕ нѐ враќа назад во процесот на преговори со Бугарија за надминување на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Во пресрет на разговорите на експертско ниво меѓу министерствата за надворешни работи на Македонија и на Бугарија посветени на политичкиот пакет прашања за ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи Бујар Османи во утринското гостување на емисијата на Здраво Македонијо рече дека декларацијата за Гоце Делчев поднесена во ...
| | веќе видена | слични

Преговорите меѓу Македонија и Бугарија продолжуваат по неодамнешната прослава на 150 годишнината од раѓањето на македонскиот идеолог Гоце Делчев, кој за ...
| | веќе видена | слични

Досегашното комуницирање со датуми и рокови не ни донесе среќа и успех и сакаме брзо, но не и избрзано решение со Бугарија, изјави вицепремиерот за европски ...
| | веќе видена | слични

„Работните групи меѓу Северна Македонија и Бугарија се мерки за градење на доверба и промена на атмосферата. Имавме силна наелектрилизираност изминатите ...
| | веќе видена | слични

„Јавноста треба да знае дека подолго време една од блокадите што Бугарија ја користеше беше за долгото и краткото име на државата. Тоа го правеше во сите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ченките на НАТО денес ги потпишаа пристапните протоколи за приклучување на Финска и Шведска на воената алијанса. Двете земји ги поднесоа своите апликации во ...
сите 340 | | | веќе видена

Сите четири забелешки на ВМРО-ДПМНЕ се веќе инкорпорирани во предлогот, истакнаа вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ и министерот за ...
сите 221 | | | веќе видена

Американската полиција соопшти дека го уапсила осомничениот по 10 часа потрага. Припадниците на пилицијата го лоцирале и опколиле автомобилот на осомничениот, ...
сите 69 | | | веќе видена

Што добива, а што губи Северна Македонија со Францускиот предлог кој е основа за тргање на бугарското вето и отварање на пристапните преговори за членство во ...
сите 650 | | | веќе видена

Францускиот предлог за деблокада на македонските интеграции во ЕУ, интегрално преведен на македонски јазик, од вчера е објавен на официјалната веб страница на ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Никој не ја притиска Бугарија за напредок во односите со С. Македонија, тврди Петков

Од:
До кого (е-маил):
Порака: