Маричиќ: Бугарија го блокираше краткото име на државата, а сега го користи во сите институции

„Јавноста треба да знае дека подолго време една од блокадите што Бугарија ја користеше беше за долгото и краткото име на државата. Тоа го правеше во сите ...
| | веќе видена | слични

Франција е подготвена да даде зелено светло за отворање на претпристапните преговори, вели францускиот амбасадор во земјава Сирил Бомгартнер. Според него, ...
| | веќе видена | слични
4 копии
4 копии

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ е дециден дека интересот на Македонија во разговорите со Бугарија е да се заштити македонскиот јазик и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Наша задача е да ги трансформираме институциите во рамките на Европската унија, но и на патот кон неа, рече денеска вицепремиерот за европски прашања, Бојан ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Ставот на Франција е јасен и не е нов. Истиот став го делат и сите европски институции, а тоа е – безрезервна поддршка за отворање колку што е можно побрзо на ...
| | веќе видена | слични

„ Франција го поздравува новиот пристап на разговори меѓу Северна Македонија и Бугарија во обид за надминување на ситуацијата , а ние и останатите европски ...
| | веќе видена | слични

Франција дава безрезервна поддршка за отварање, колку што е можно побргу, на претпристапните преговори и за Северна Македонија и за Албанија, вели францускиот ...
| | веќе видена | слични

Заменик претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ утрово беше гостин во утринската емисија на телевизија Канал 5, зборуваше за придобивките ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерката за одбрана Славјанка Петровска, во придружба на советникот за одбрана на ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните лица кои ги контактираше „Фактор“ за мислење во врска со потпишаниот договор на Владата со „НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ“ за фабрика во индустриската зона во ...
сите 143 | | | веќе видена

Забавата за Охридскиот Рамковен Договор како да не помина во „духот“ на соживотот. Тоа можеше да се види од исвиркувањето на македонскиот јазик на истата.На ...
сите 89 | | | веќе видена

Опасноста за нуклеарната централа Запорожје, на југот на Украина, каде Киев и Москва меѓусебно се обвинуваат за гранатирање повеќе од една недела, „се ...
сите 298 | | | веќе видена

Македонскиот ПЕН-центар со длабока индигнација и згрозеност го осудува бруталниот напад врз светски познатиот автор Салман Ружди, кој целото свое дело и живот ...
сите 123 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Маричиќ: Бугарија го блокираше краткото име на државата, а сега го користи во сите институции

Од:
До кого (е-маил):
Порака: