Шарпланина, природна гордост сардисана од депонии и дивоградби

Диви депонии, нелегални градби и сеча на шумите се децениска болна страна на Шарпланина. Според познавачите, ред на оваа стихија би се воспоставил со нејзиното ...
| | веќе видена | слични

Темата Бугарија – Македонија секогаш предизвикува големо интересирање кај посетителите на нашата веб и на ФБ страницата. Редовното неделно интервју на РСЕ ...
| | веќе видена | слични

Во услови на климатски промени, исправени пред предизвикот да ја зачуваме животната средина и да имаме чиста вода за пиење, за екологистите нема дилема дека ...
| | веќе видена | слични

Кој е мотивот да се излезе на парада в сабота ? Зошто Парада на Гордоста ? Парадата е наше средство, метод за артикулирање на нашите политички цели во прилог ...
| | веќе видена | слични

Научниците некогаш сметале дека Амазон, најголемата и најбиодиверзитетска тропска шума во светот која се протега во девет земји, има нескротлива, непроменета, ...
| | веќе видена | слични

Чистење на дивите депонии, спречување на нелегалната сеча, но и наплата на влезници од посетителите и воведување такси за економски активности. Тоа се дел од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Досега во САД биле тестирани позитивни 1,9 милиони деца на возраст од 5 до 11 години, 8.300 биле хоспитализирани, а една третина од нив починале Независното ...
сите 830 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими членовите на заедничкиот интердисциплинарен комитет на експерти за историски, археолошки и образовни прашања ...
сите 190 | | | веќе видена

Кандидатот за градоначалник на Гевгелија од ВМРО-ДПМНЕ, Андон Сарамандов, им се заблагодари на граѓаните за огромната поддршка којашто прудонесе за убедливата ...
сите 101 | | | веќе видена

Независниот кандидат за градоначалник на општина Куманово Максим Димитриевски, во денешното гостување во емисијата „Став“ на локалната ТВ Плус потенцираше дека ...
сите 172 | | | веќе видена

Изгореа бараките на поранешниот суд за прекршоци, а пожарот го зафати и соседниот хотел. Пожарникарите имаа проблем да најдат хидранти за да повлечат вода. ...
сите 71 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шарпланина, природна гордост сардисана од депонии и дивоградби

Од:
До кого (е-маил):
Порака: