Насер Нуредини: Влезници за посетителите и давачки за водење бизнис на Шар Планина

Чистење на дивите депонии, спречување на нелегалната сеча, но и наплата на влезници од посетителите и воведување такси за економски активности. Тоа се дел од ...
| | веќе видена | слични
11 копии

По вчерашното усвојување на Законот за национален парк Шар Планина со кои делови од планината беа прогласени за заштитена зона во ДУИ започнува жесток судир на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонско еколошко друштво и платформата Пријатели на Шара го поздравуваат изгласувањето на Законот за прогласување на Шар Планина за национален парк што ...
| | веќе видена | слични

Првпат од прогласувањето на Галичица за Национален парк во 1958 година и првпат од осамостојувањето, македонските граѓани добиваат ново природно подрачје со ...
| | веќе видена | слични

Со тоа вкупната површина на заштитени подрачја на национално ниво ќе изнесува 13,2 отсто од севкупната територија на Македонија, напиша попладнево на Фејсбук  ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев ја поздрави одлуката на Собранието, дел од Шар Планина да стане национален парк. -Со прогласувањето на дел од Шар Планина за заштитено ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Денеска на Меѓународниот аеродром во Скопје пристигнаа 44 граѓани од Авганистан, односно од организацијата „Тиркиз моунтејн“ (Тurquoise Мountаin). Овие лица се ...
сите 80 | | | веќе видена

Денес во билтенот на Министерството за здравство, најмладиот починат од коронавирусот е 30 годишен пациент од Валандово. Пријавени се 12 починати лица: 10 ...
сите 363 | | | веќе видена

Скопјанец ја оставил вратата од домот отклучена, пo што двајца насилници упаднале и го истепале. Насилниците упаднале во домот во скопското село Идризово и ...
сите 161 | | | веќе видена

Хрватскиот епидемиолог од Заводот за јавно здравство, Ива Пем Новосел, гостуваше во ХРТ каде зборуваше за состојбата со коронавирусот. Таа вели дека и ...
сите 174 | | | веќе видена

Северна Македонија е првата земја што што се појавува, при пребарување за смртноста од КОВИД 19. Земјава е на врвот на сите листи по бројката на починати. Тоа ...
сите 183 | | | веќе видена

Подигнување на квалитетот на услугите во предучилишното образование и грижа што треба да доведе до поголеми образовни постигнувања, личен развој и социјална ...
сите 213 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Насер Нуредини: Влезници за посетителите и давачки за водење бизнис на Шар Планина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: