Парада на Гордоста за слободен простор „вон ѕидовите“

Кој е мотивот да се излезе на парада в сабота ? Зошто Парада на Гордоста ? Парадата е наше средство, метод за артикулирање на нашите политички цели во прилог ...
| | веќе видена | слични

Во Македонија, со години граѓанинот треба да се адаптира на бавната и непрофесионална администрација од која треба да бара „врски“ за да му биде завршена и ...
| | веќе видена | слични

Во Словенија неодамна се донесоа контроверзни законски измени кои го отежнуваат добивањето визи за странските студенти кои сакаат да студираат на некој од ...
| | веќе видена | слични

Угостителските објекти во земјава, имаат сериозен недостаток на кадар, од кој зависи нивното работење и опстојување. Пандемијата затвори многу локали, но исто ...
| | веќе видена | слични

Дупло пораснал бројот на предвремени раѓања во екот на пандемијата кај трудниците заболени од ковид-19, а нараснала и смртноста кај тие бебиња. Ова го покажало ...
| | веќе видена | слични

Првпат од прогласувањето на Галичица за Национален парк во 1958 година и првпат од осамостојувањето, македонските граѓани добиваат ново природно подрачје со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Управувањето со дивите депонии, немањето урбанистички планови, недостигот на инспекциски надзор, недоволниот ангажман на Министерството за внатрешни работи и ...
| | веќе видена | слични

Анализата на различните сценарија за климатски промени за земјата покажува дека просечната годишна температура ќе се зголеми за 1,0 степен Целзиусов до 2025 ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Постигнат напредок во разговорите Заев - Гаши за евентуален влез на Алтернатива во власта и обезбедување парламентарно мнозинство. СДСМ и Алтернатива се ...
сите 270 | | | веќе видена

Зоран Заев си одбра послушен продолжувач на заевизмот во СДСМ во Димитар Ковачевски. Целиот циркус и драматизирање околу наводни демократски избори во СДСМ се ...
сите 390 | | | веќе видена

Досега, 42 случаи на сојот омикрон се идентификувани во земјите на Европската унија, соопшти Европскиот центар за контрола и превенција на болести ...
сите 721 | | | веќе видена

Три големи и неколку помали семејства ги загубија своите роднини во несреќата на автопатот Струма - татковци, мајки, браќа и сестри. Цели села во близина на ...
сите 137 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден уште тројца од повредените пациенти кои се лекуваа во болницата „Пиргов“ во Софија, се вратија во државава.Министерот за надворешни ...
сите 251 | | | веќе видена

Селекторот на фудбалската репрезентација, Благоја Милевски, рече дека Македонија не е аутсајдер на натпреварот против Италија откако беа објавени резултатите ...
сите 181 | | | веќе видена

Во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од КОВИД-19 и за спречување на ширењето на пандемијата, Владата денеска донесе одлука за ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Парада на Гордоста за слободен простор „вон ѕидовите“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: