Во април регистрирани уште 1000 невработени, вкупниот број околу 145.000

Индустријата и трговијата најкритични за работниците. Агенцијата за вработување регистрира дека во овие сектори минатиот месец се поделиле најмногу откази. Во ...
| | веќе видена | слични

Вработените во некои од најголемите и најпознати компании во светот велат дека повеќе би сакале засекогаш да работат од дома отколку да добиваат плус 30.000 ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 2 минути Внатрешната политика на Амазон бара компанијата да отпушта одреден број на вработени секоја година за да ги исполнат своите цели со ...
| | веќе видена | слични

Големите и профитабилни компании се чинат идеални за работа и напредок во кариерата, но новото истражување на „Мајкрософт“ донекаде ја сруши оваа идилична ...
| | веќе видена | слични

Внатрешната политика на „Амазон“ налага компанијата секоја година да отпушта одреден процент на вработени за да ги исполни целите на внатрешен промет на ...
| | веќе видена | слични

Мерките за социјално дистанцирање поради пандемијата со Ковид-19 принудија многу луѓе да работат од дома. Минатата година 12,3% од вработените лица на возраст ...
| | веќе видена | слични

Македонија е една од ретките земји во Европа, која вовела мерки за директна помош на неформалните работници, обезбедувајќи парична помош за домаќинствата и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за здравство Венко Филипче речиси секогаш е облече во костум и бела кошула на прес-конференциите. Особено изминатва година, заради пандемијата и ...
сите 118 | | | веќе видена

Проф. Ангел Димитров во емисијата „Сабота 150“ за Дејан Јотов вели дека учесниците од македонската страна во Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија ...
сите 76 | | | веќе видена

Романските новинари пишуваат за македонската навивачка фаланга, дека уште синоќа го освоиле Букурешт, покажувајќи ретко видени емоции и љубов кон државата и ...
сите 83 | | | веќе видена

Претседателот на Владата, Зоран Заев, придружуван од министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ја предводи ...
сите 112 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во април регистрирани уште 1000 невработени, вкупниот број околу 145.000

Од:
До кого (е-маил):
Порака: