Средба Џафери-Мази: Северна Македонија и Албанија делат заеднички интереси во надворешната политика


Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска се сретна со главниот преговарач за пристапување на Република Албанија во ...
| | веќе видена | слични
6 копии

За Скопје добра основа за отстранување на пречките за отворање на преговорите со ЕУ кое не задира во македонските идентитетски прашања, се предлог решенијата ...
| | веќе видена | слични

Предлог решенијата за надминување на проблемот помеѓу Македонија и Бугарија кои имаат за цел да гo деблокираат отворањето на пристапните преговори на земјата ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Португалското претседателство очекува до 22 јуни, кога треба да се одржи и Советот за општи работи на ЕУ, Бугарија да ја одобри преговарачката рамка за ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи на Португалија, Августо Сантос Силва и комесарот за соседство и проширување на Европската Унија, Оливер Вархељи вчера во Софија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Предлогот на министерот за надворешни работи на Поругалија Аугусто Сантош Силва и еврокомесарот за проширување Оловер Вархеји покажува дека ЕУ презема засилен, ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на државата Стево Пендаровски не го дели оптимизмот на премиерот Зоран Заев по денешната понуда од шефот на португалската дипломатија. -Јас би ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

САД го враќа фокусот кон Западен Балкан. Официјален Вашингтон бара брз старт на преговорите на Македонија и Албанија со ЕУ. По најавата на Џо Бајден дека ќе ...
сите 496 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче јавноста секојдневно го гледа во темен костум и бела кошула на честите прес-конференции кога информира за сите ...
сите 117 | | | веќе видена

Премиерот, Зоран Заев, денеска имаше средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнз, при што во фокусот на разговорите беше извршната ...
сите 300 | | | веќе видена

Цела Македонија со нетрпеливост и возбуда ја чека недела, кога во 18.00 часот, македонската фудбалска репрезентација ќе го има својот прв настап на едно големо ...
сите 320 | | | веќе видена

Бројот на активни случаи во Македонија изнесува 425 од кои 189 се во Скопје. На инфективните одделенија во државава се лекуваат 109 пациенти позитивни и ...
сите 517 | | | веќе видена

Без резултат заврши 14-тиот состанок на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања меѓу Бугарија и Република ...
сите 67 | | | веќе видена

Вакцинацијата во земјава се одвива непречено на сите пунктови. Досега се аплицирани 431.174 дози вакцини, а ревакцинирани се 177.020 граѓани. Бројот на лица ...
сите 341 | | | веќе видена

Прв случај на бразилската мутација P.1.2 (VOC-21JAN-02) потврдена е во Грција, а според грчките медиуми случајот е регистриран кај маж во Атина.Засега нема ...
сите 124 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Средба Џафери-Мази: Северна Македонија и Албанија делат заеднички интереси во надворешната политика

Од:
До кого (е-маил):
Порака: