Пендаровски очекува дека Бугарија до 22 јуни ќе ја одобри преговарачката рамка за Македонија


Португалското претседателство очекува до 22 јуни, кога треба да се одржи и Советот за општи работи на ЕУ, Бугарија да ја одобри преговарачката рамка за ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Поранешниот дописник на Бугарското национално радио (БНР) во Скопје, Мартин Минков, во коментар за надворешно-политичката емисија „Сабота 150“ на програмата ...
| | веќе видена | слични

Следната недела прва средба меѓу владините кабинети на Македонија и Бугарија најави премиерот Заев. Деталите се утврдуваат но Заев верува дека бугарската ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Дали се ближи крајот на апсурдната бугарска блокада за почеток на пристапните преговори меѓу Македонија и Европската унија, пишува хрватскиот весник „Вечерњи ...
| | веќе видена | слични

Коментарите на Бугарија за јазикот и историјата на Северна Македонија влијаат врз идентитетот, бидејќи се создава впечаток дека постоењето на македонски ...
| | веќе видена | слични
4 копии

„Претседателите Радев и Пендаровски сигнализираа дека може да се спроведе нормален дијалог со европски пристап – без ултиматуми, но со разумни аргументи да се ...
| | веќе видена | слични

Останувам на ставот дека наредниов период, во јуни, ја дава најубавата шанса за почеток на преговорите, кажа министерот за надворешни работи Бујар Османи ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Градоначалникот на општина Берово, Звонко Пекевски, попладнево преку социјалните мрежи упати порака со која алармира за сериозноста на силниот пожар кој се ...
сите 438 | | | веќе видена

Дека последните анализи се во тек пред потпишување на рамковниот договор за изградба на брзата пруга Белград-Ниш-Прешево, соопшти денеска претседателот на ...
сите 535 | | | веќе видена

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негователите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална ...
сите 155 | | | веќе видена

Вакцинираното лице има осум пати помала веројатност да се зарази од делта во споредба со невакцинирано лице и 25 пати помала веројатност да бидат ...
сите 435 | | | веќе видена

На партиски собири дел од членството на актуелната директорка на Инфективната клинка, Милена Стевановиќ, веќе ѝ се обраќа со „градоначалничке“, брифираат ...
сите 123 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пендаровски очекува дека Бугарија до 22 јуни ќе ја одобри преговарачката рамка за Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: