ЗАДОЛЖИТЕЛНО ПЕНЗИОНИРАЊЕ: За еден месец 6.000 лица ќе наполнат 64 години, но нема сите да одат во пензија и по измените на законот

Измените на Законот за работни односи со кои се предвидува задолжително пензионирање на 64-годишна возраст, поднесени од група пратеници, влегоа во собраниска ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во просек околу 20% од работниците не доаѓаат на работа бидејќи се позитивни на вирусот КОВИД-19 или пак се во изолација поради контакт со заболен од корона. ...
| | веќе видена | слични

Според Државниот завод за статистика, во периодот од април до септември 2020 година, што е периодот на пандемијата од коронавирусот Ковид-19, бројот на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Со новите измени во Законот за работни односи се предлага жените да одат во пензија на 62 години, но доколку сакаат да може да работат до 64, односно до истата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Доколку сакаат жените, и покрај тоа што законски ќе можат да одат во пензија на 62 години, ќе можат да работат уште дополнителни 2 години, односно идентично ...
| | веќе видена | слични
2 копии
повеќе

Останато

Опозицијата веќе ги собира потписите за повлекување на Законот за попис кој веќе ја помина собраниската процедура. За сега објаснувањето од најголемата ...
сите 328 | | | веќе видена

Повеќе од 1.600 лица се пријавени дека биле приведени од полицијата на протестите низ Русија за ослободување на опозиционерот и критичар на Кремљ, Алексеј ...
сите 260 | | | веќе видена

Полициски службеници од Полициското одделение Галате, во содејство со Државниот пазарен инспекторат, на 18.01.2021 во 23.00 часот, затвориле угостителски ...
сите 297 | | | веќе видена

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, на синоќешното гостување на ТВ Сител изјави дека неговата партија преговара со пратеници од владината ...
сите 518 | | | веќе видена

И покрај многуте очекувања, повторното судење за случајот Монструм не донесе ништо ново. Односно, обвинителката Фатиме Фетаи побара доживотен затвор за ...
сите 123 | | | веќе видена

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски во денешното гостување на радио Канал 77 предупреди дека секој што ќе даде лажни податоци или ќе ...
сите 53 | | | веќе видена

Првиот вицепремиер Артан Груби соопшти дека 1.349 службеници вработени по Охридскиот рамковен договор до крајот на јануари ќе започнат со работа во новите ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЗАДОЛЖИТЕЛНО ПЕНЗИОНИРАЊЕ: За еден месец 6.000 лица ќе наполнат 64 години, но нема сите да одат во пензија и по измените на законот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: