Иванов: Јавно да се осуди мешањето во внатрешните работи од соседите


8 копии

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов денеска се сретна со сер Алан Данкан, државен министер за Европа и Америка на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, кој од вчера престојува во посета на Македонија. Двајцата соговорници разговарале за билатералните односи меѓу двете држави, за случувањата во Европа и Европската унија и состојбите во регионот. Станало збор и за актуелната политичка состојба во Македонија и можностите за нејзино надминување. Претседателот Иванов изразил незадоволство од отсуството на јавна осуда на мешањето во внатрешните работи на Република Македонија од страна на некои соседни земји. Претседателот Иванов, како што се наведува во соопштението, ги реафирмирал стратешките цели на Република Македонија во однос на европските и евроатлатските интеграции и посветеноста за унапредување на билатералната соработка меѓу двете земји. Во однос на НАТО, Иванов изразил разочараност поради двојните стандарди, непочитувањето на пресудата на Меѓународниот суд на правдата и владеењето ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Српскиот премиер, Александар Вучиќ вели дека Србија ја следи ситуацијата во Македонија и во БИХ и ќе направи сè да ги сочува мирот и стабилноста, но нема да се меша во внтарешните работи на своите соседи, објавија српските медиуми. Ова Вучиќ го изјавил по средбата со претседателот на владата на германската покраина Хесен Фолекер Буфије, со кој разговарал за ситуацијата во регионот, и притоа смета дека тоа е коректен став на Србија. На прашање како ја коментира ситуацијата во Македонија и во БИХ, Вучиќ оценил дека Белград секогаш имал коректни односи со Скопје, но дека никогаш нема да дозволи некој да ја понижува Србија. „Што се однесува до БИХ, тоа е тешко прашање за нас“ - изјави Вучиќ и додал дека и на својот соговорник од Германија му рекол дека Србија ќе даде сè од себе за да се сочуваат мирот и стабилноста на регионот, бидејќи тоа е услов за напредок и за доаѓање на нови инвеститори. На средбата акцент беше ставен на привлекување инвестиции од Германија.
| | веќе видена | слични
8 копии

Српскиот премиер Александар Вучиќ изјавил дека Србија ги следи состојбите во земјите од регионот и дека ќе направи сè за да ги зачува мирот и стабилноста, но и дека нема да се меша во внатрешните состојби на своите соседи, пренесуваат српските медиуми. Вучиќ рекол дека Србија ја следи состојбата во Македонија, како и во Босна и Херцеговина, но дека нема да се меша во внатрешни работи на овие земји и ова е „фер и коректен став“. Српскиот премиер оценил дека Белград секогаш имал коректни односи со Скопје, но дека никогаш нема да дозволи некој да ја понижува Србија.
| | веќе видена | слични
3 копии

Поранешниот ирански претседател Махмуд Ахмадинеџад упати отворено писмо до американскиот претседател Доналд Трамп, во кое остро го критикува однесувањето на администрацијата на САД. Тој во писмото од 3.500 зборови на англиски и на јазикот фарси упати критика до указот на Трамп за забрана за влез во САД на државјани на седум муслимански земји, како и кон американската доминација во Обединетите нации и мешањето на САД во внатрешните работи на други земји. Ахмадинеџад нагласи дека денешна Америка е резултат на имиграцијата на различни народи. - Америка им припаѓа на сите нации и никој не смее себе да се смета за сопственик и другите да ги гледа како гости и мигранти, напиша тој. Ахмадинеџад, кој претходно им пишуваше писма и на Барак Обама и Џорџ Буш, во пораката до Трамп истакна дека САД во светот донеле несигурност, војни, убиства. - Четири години се долг период, но брзо завршуваат. Таа прилика треба да се цени и сите нејзини моменти мораат да се искористат на најдобар можен начин, заклучи поранешниот ирански ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на македонската партија ВМРО ДПМНЕ, и поранешниот премиер Никола Груевски, кој не успеал да со една од партиите на македонските Албанци ДУИ да ја договори коалиционата влада, запрашан за можните сценарија, доколку ДУИ влезе во владата која би ја воделе социјалдемократите, вевли дека неговата партија е под „значителен притисок“ на нејзините гласачи и членови да „ја продолжи борбата и да ги заштити политичките принципи“, пишува Српски Курир. Тоа стои во соопштението на состанокот на Груевски со британскиот министер за Европа и Америка Ален Данкан, јавува МИА и потсетува дека СДСМ и ДУИ преговараат за новата влада, затоа што ВМРО ДПМНЕ не успеала. „Ќе направиме се за да го сочуваме мирот и стабилнота, но не можеме да предвидиме како ќе се развива ситуацијата. Ќе биде напнато, граѓаните се вознемирени, и ова прашање стана главна тема во нашата земја. Етничките Македонци се длабоко фрустрирани, соочени со неуставниот закон кој ќе наметно билингвален статус ширум земјата“, изјави Груевски на Данкан и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски изјави дека неговата партија не знае дали ќе може да го зачува мирот и стабилноста во Македонија , ако СДСМ и албанската ДУИ формираат нова влада, бидејќи бил под голем притисок на своите избирачи. Груевски рече дека членовите на ВМРО ДПМНЕ ќе бидат вознемирени ако се прекрши принципот владата да ја формира победник меѓу етничките Македонци со победникот меѓу етничките Албанци, што сега се ВМРО ДПМНЕ и ДУИ. „Ќе направиме се за да го зачуваме мирот и стабилноста, но не можеме да предвидиме како работите ќе се развиваат. Ќе биде напнато, граѓаните се вознемирени, и ова прашање стана главна тема во нашата земја. Етничките Македонци се длабоко фрустрирани, соочени со неуставен закон кој ќе наметне билингвален статус ширум земјата“, рекол Груевски пред Данкан и додаде дека ВМРО ДПМНЕ затоа предложи „како најдобро решение одржување на нова рунда избори“. Лидерот на СДСМ Заев пак најави дека за 15 дена ќе формира влада со албанските партии, меѓу кои најголема е ДУИ на Али ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Доколку побрзо се отвори политичкото решение внатре во Сирија, ќе имаме повеќе шанси со меѓународната заедница да и зададеме конечен удар на терористичката чума на сириска територија, рече Путин Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека задача на неговата земја во Сирија е да ја зачува, како што кажа, легитимната власт во државата и да го искорени тероризмот. - Немаме планови да се мешаме во внатрешните работи на Сирија. Наша задача е да ја стабилизираме легитимната власт во земјата и да му зададеме удар на меѓународниот тероризам, рече Путин. ТАСС пренесува дека рускиот претседател ова го изјави на средбата со воените раководители од Северната флота. - Доколку побрзо се отвори политичкото решение внатре во Сирија, ќе имаме повеќе шанси со меѓународната заедница да и зададеме конечен удар на терористичката чума на сириска територија, рече Путин. Тој изрази надеж во успехот на преговорите за Сирија што денеска почнуваат во Женева, додавајќи дека Русија и меѓународната заедница се заинтересирани да го ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Државниот министер за Европа и Америка на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Алан Данкан, кој ја посети Македонија, повтори дека нема намера да се меша во внатрешните работи на државата и оти конечните одлуки треба да ги донесат македонските политичари. -Многу уживав во посетата, мислам дека е многу важна, се обидов да се видам со сите. Ние не се мешаме во вашата политика, но сакаме да сториме се што можеме да помогнеме за иднината на Македонија што вклучува членство во НАТО и ЕУ за вашата долгорочна стабилност и безбедност. Не им давам инструкции на македонските политичари. Тие го прават изборот, не јас, рече Данкан. Британскиот министер Данкан, кој беше во дводневна посета на Македонија, вчера се сретна со вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Поповски, со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и со потпретседателката на СДСМ Радмила Шекеринска. На средбите, според соопштенијата од МНР и партиите, се разговарало за актуелната политика ситуација во Македонија, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Незадоволство од отсуството на јавна осуда на мешањето во внатрешните работи на Република Македонија од страна на некои соседни земји изразил вчера шефот на државата Ѓорге Иванов на средбата со Алан Данкан, државен министер за Европа и Америка на Обединетото Kралство на Велика Британија и Северна Ирска. Ваквата оценка Иванов ја искажал поврзано за актуелната политичка состојба во Македонија и можностите за нејзино надминување. Инаку, двајцата соговорници разговарале за билатералните односи меѓу двете држави, за случувањата во Европа и Европската Унија и за состојбите во регионот. Претседателот Иванов, како што се наведува во соопштението од средбата, ги реафирмирал стратешките цели на Република Македонија во однос на европските и евро-атлантските интеграции и посветеноста за унапредување на билатералната соработка меѓу двете земји. - Иванов во однос на НАТО изразил разочараност поради двојните стандарди, непочитувањето на пресудата на Меѓународниот суд на правдата и владеењето на правото во случајот со ...
| | веќе видена | слични

-Многу уживав во посетата, мислам дека е многу важна, се обидов да се видам со сите. Ние не се мешаме во вашата политика, но сакаме да сториме се што можеме да помогнеме за иднината на Македонија што вклучува членство во НАТО и ЕУ за вашата долгорочна стабилност и безбедност. Не им давам инструкции на македонските политичари. Тие го прават изборот, не јас, рече Данкан. Британскиот министер Данкан, кој беше во дводневна посета на Македонија, вчера се сретна со вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Поповски, со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и со потпретседателката на СДСМ Радмила Шекеринска. На средбите, според соопштенијата од МНР и партиите, се разговарало за актуелната политика ситуација во Македонија, нејзините евроаталнски перспективи, реформските процеси, билатералната соработка… Данкан се сретна и со лидерите на Алијансата за Албанците и на ДУИ, Зијадин Села и Али Ахмети, а денеска тој оствари средба и со претседателот Ѓорге Иванов.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 386 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 339 | | | веќе видена

Поп дивата Јелена Карлеуша работела со своите кандидати во студиото на Гранд кога дознала дека на Интернет се вртрле фотографиите за кои се тврди дека биле ...
сите 225 | | | веќе видена

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, денеска соопшти дека неговата партија поднела иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на законот ...
сите 331 | | | веќе видена

 Интервентни мерки против загадувањето на воздухот генерално се почитуваат на целата територија на општина Аеродром, покажува вонредниот надзор градилиштата, ...
сите 197 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 437 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов: Јавно да се осуди мешањето во внатрешните работи од соседите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: