СДСМ: Парламентарното мнозинство ќе ја спроведе граѓанската волја


2 копии

СДСМ денеска преку соопштение го повтори ставот дека парламентарното мнозинство од 67 пратеници, избрано на кредибилни избори, ќе го избере новиот собраниски претседател, а потоа и новата реформска влада која, велат, ќе се случи многу брзо, според Деловникот, Уставот и законите. - Постои легитимно формирано парламентарно мнозинство коешто е власт во државата, зад кое што стојат најмалку 700.000 граѓани кои избраа промени на режимот. Тоа мнозинство има обврска да ја спроведе граѓанската волја, наведуваат од СДСМ. Според партијата, граѓаните на 11 декември 2016 година ги избрале промените, а дека ВМРО-ДПМНЕ се опозиција која мора да овозможи мирен трансфер на власта порачала и меѓународната заедница. Додаваат дека Груевски нема право да нуди 51 избран пратеник од ВМРО-ДПМНЕ бидејќи, како што посочуваат, парламентарно мнозинство веќе постои. - Граѓаните не сакаат повеќе памфлети и ВМРО-ДПМНЕ ќе мора да се помири дека таканаречениот Манифест може да биде дел само од нивните витрини. Постои Програма на новата ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Да не се плашеше СДС од сопствениот народ, локални избори заедно со нови предвремени парламентарни избори ќе имаше во првата половина на мај. Ова се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на прес конференцијата на Дејан Павлески од СДСМ, кој рече дека заради блокадата од страна на ВМРО-ДПМНЕ, за три недели во Македонија повеќе нема да има локална власт. „Да не му беше на СДС поважна Тиранската Платформа и континуираното провоцирање на кризи, граѓаните ќе гласаа согласно законот на 7-ми или на 14-ти мај, односно за две недели од сега. Аболицираниот криминалец Зоран Заев одлучи дека му е поважно да формира Влада врз темелите на Тиранската Платформа, за да се спаси себеси и останатите од раководството на СДС од кривична одговорност. Затоа Заев упорно одбива било какво решение кое води кон излез од кризата, се обидува да ја блокира државата и бега од избори“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ го повикува СДС да собере храброст и да излезе на локални избори кои би се одржале на ист трошок, заедно со предвремените ...
| | веќе видена | слични
3 копии

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение го обвини претседателот на СДСМ Зоран Заев дека е, како што велат, директен виновник на избливи на шовинизам и иридентизам, кои ја поткопуваат македонската државност -По симнувањето на македонското знаме од јарболот во центарот на Куманово, денеска на фудбалски натпревар помеѓу Вардар и Шкупи во скопски Чаир се развиори знамето на голема Албанија. Заев е директен виновник на избливи на шовинизам и иридентизам, кои ја поткопуваат македонската државност, се наведува во соопштението. Од ВМРО-ДПМНЕ го прашуваат Заев дали е задоволен од постигнатиот резултат на своето делување.
| | веќе видена | слични
2 копии

„Аболицираниот криминалец Зоран Заев и криминалната врхушка во врвот на СДС безсушно лажат и ја манипулираат македонската јавност. Аболицираниот криминалец Заев е човекот кој ја отвори „Пандорината кутија“ на „Големо Албанските“ аспирации во регионот. Аболицираниот криминалец Заев со неговите изјави во Берн сакаше жива да ја закопа Македонија. Аболицираниот криминалец Заев само за да дојде на власт ја прифати Тиранската Платформа во целост, тоа го потврди лично Мухамед Зекири од СДС, тоа го потврди и Бујар Османи од ДУИ и Зијадин Села од Алијанса на Албанците. Реализирањето на Тиранската Платформа значи целосна двојазичност на Република Македонија, промена на знамето, химната и грбот, промена на името по грчки терк и федерализација на државата, што во последна фаза ќе значи нејзино растурање. Заев од страв да не му се налути Села, човекот од кој му зависи парламентарното мнозинство, не смее да осуди ниту една антидржавна изјава која доаѓа од Еди Рама и Дитмир Бушати, творците на Тиранската Платформа. Заев ...
| | веќе видена | слични

Изјавите и дејствијата на Заев со кои ги рани големо албанските апетити од ден во ден го зголемуваат албанскиот иредентизам во регионот Аболицираниот криминалец Заев е директен виновник на ваквите избливи на шовинизам и иридентизам, кои ја поткопуваат македонската државност, оценуваат од ВМРО-ДПМНЕ од каде испратија реакција за инцидентот кој се случи денеска на дуелот меѓу Шкупи и Вардар во скопски Чаир. За време на дуелот, над стадионот, закачено на дрон, прелета знаме на голема Албанија . Провокацијата беше слична на таа во Белград, кога на дуелот меѓу Србија и Албанија се појави истото знаме и со тоа беше предзвикан сериозен инцидент на натпреварот. Од ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека лидерот на СДСМ, со своите изјави го поттикнал албанскиот иредентизам во регионот. „ Изјавите и дејствијата на Заев со кои ги рани големо албанските апетити од ден во ден го зголемуваат албанскиот иредентизам во регионот . По симнувањето на македонското знаме од јарболот во центарот на Куманово, денеска на фудбалски натпревар помеѓу ...
| | веќе видена | слични

-ВМРО-ДПМНЕ ги спроведе најголемите реформи во здравствениот сектор во Република Македонија од осамостојувањето до денес. За разлика од времето кога СДС имаше можност да биде власт, сега здравството е издигнато на сосема ново ниво, се наведува во реакцијата. Според нив за разлика од СДСМ кога, како што велат, создавал вештачка криза за лекови, тие ставиле крај на таквото самоволие. -ВМРО-ДПМНЕ во здравството инвестираше над 110 милиони евра во изградба и реконструкција на јавни здравствени установи ширум Републиката и други 115 милиони евра за набавка на нова медицинска опрема, отвори целосно нова државна кардиохирургија, инвестираше во нов ПЕТ - Центар за рана дијагностика на малигни заболувања, вети и изгради нов објект на Детската болница во Козле, вети нов Клинички центар во Штип и истиот е во фаза на изградба, ветува нов Клинички центар во Скопје и истиот ќе го изгради, истакнуваат од партијата. Велат дека граѓаните препознаваат кој работи во нивна корист, а кој одработува за туѓи интереси и турка туѓи ...
| | веќе видена | слични
3 копии

ВМРО-ДПМНЕ покажа што значи грижа и унапредување на здравството во Република Македонија и за разлика од СДСМ се што ветува и реализира, реагира ВМРО-ДПМНЕ на денешното соопштение на СДСМ за Клиничкиот центар. -ВМРО-ДПМНЕ ги спроведе најголемите реформи во здравствениот сектор во Република Македонија од осамостојувањето до денес. За разлика од времето кога СДС имаше можност да биде власт, сега здравството е издигнато на сосема ново ниво, се наведува во реакцијата. Според нив за разлика од СДСМ кога, како што велат, создавал вештачка криза за лекови, тие ставиле крај на таквото самоволие. -ВМРО-ДПМНЕ во здравството инвестираше над 110 милиони евра во изградба и реконструкција на јавни здравствени установи ширум Републиката и други 115 милиони евра за набавка на нова медицинска опрема, отвори целосно нова државна кардиохирургија, инвестираше во нов ПЕТ – Центар за рана дијагностика на малигни заболувања, вети и изгради нов објект на Детската болница во Козле, вети нов Клинички центар во Штип и истиот е во фаза ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ одговори на произвките од страна на СДСМ дека постои голема опасност од насилство со што се блокираат сите процеси во земјата, вклучувајќи го и изборот на нов претседател на Собранието кој единствен може да распише нови локални избори. - Да не се плашеше СДС од сопствениот народ, локални избори заедно со нови предвремени парламентарни избори ќе имаше во првата половина на мај. Да не му беше на СДС поважна Тиранската Платформа и континуираното провоцирање на кризи, граѓаните ќе гласаа согласно законот на 7 или на 14 мај, односно за две недели од сега, одговори ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција на Дејан Павлески од СДСМ. „Аболицираниот криминалец Зоран Заев одлучи дека му е поважно да формира Влада врз темелите на Тиранската Платформа, за да се спаси себеси и останатите од раководството на СДС од кривична одговорност. Затоа Заев упорно одбива било какво решение кое води кон излез од кризата, се обидува да ја блокира државата и бега од избори. ВМРО-ДПМНЕ го повикува СДС да собере храброст и ...
| | веќе видена | слични

Во писмената реакција се наведува дека доколку на СДСМ не му била поважна тиранската платформа, тогаш граѓаните би гласале на избори на 7 или 14 мај. - Затоа Заев упорно одбива било какво решение кое води кон излез од кризата, се обидува да ја блокира државата и бега од избори. ВМРО-ДПМНЕ го повикува СДСМ да собере храброст и да излезе на локални избори кои би се одржале на ист трошок, заедно со предвремените парламентарни избори, се наведува во реакцијата. Според ВМРО-ДПМНЕ, граѓаните мора да добијат шанса да се произнесат околу намерите да се воведе двојазичност на цела територија, двојазични банкноти, да се промени грбот, знамето, химната и името на државата и да спроведе федерализација или кантонизација. /МИА
| | веќе видена | слични

Партијата посочува дека народот бара предвремени парламентарни избори за да ја отфрли, како што се вели, неуставната платформа и да го казни СДС. ВМРО-ДПМНЕ во денешното соопштение наведува дека народот на 11 декември не гласал за бинационална држава, за двојазичност и менување на знаме и химна и затоа се спротиставува на тиранската платформа. - Граѓаните јасно кажуваат дека не сакаат туѓи платформи од странски држави. Граѓаните не ја сакаат тиранската платформа, која СДС сака да ја протурка и да формира влада по секоја цена. Криминалците од СДС не можат да го излажат народот се со цел да се спасат од затвор. Народот ги прочита и им порачува секој ден на улиците дека ќе одговараат пред правдата, Не може со некоја неуставна платформа да се спасат, наведува ВМРО-ДПМНЕ. Партијата посочува дека народот бара предвремени парламентарни избори за да ја отфрли, како што се вели, неуставната платформа и да го казни СДС.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 387 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 145 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ: Парламентарното мнозинство ќе ја спроведе граѓанската волја

Од:
До кого (е-маил):
Порака: