Перуанката што родила на 5 години е најмладата мајка на светот


Девојче родено во 1933 година во селото Тикрапо на Андите се води како најмладата позната родилка во светот. Kога имала само пет години Медина се породила и нејзиниот случај до денес се проучува во медицинските школи во светот. Лина Медина е родена во сиромашно земјоделско семејство. На почетокот нејзиниот живот по ништо не се разликувал од животот на илјадници нејзини врсници кои растеле во тоа време во руралното Перу. Kога Медина имала пет години, мајка ~ забележала дека на девојчето необично и пораснал стомакот, а ќерката се жалела на болки во пределот на абдоменот. На 14 мај 1939 девојчето со царски рез родила син. Имала 5 години и 7 месеци, а карлицата ~ била премала за кое било породување освен царскиот рез да дојде предвид. Но синчето било сосема здраво бебе тешко 2,7 килограма. Во текот на царскиот рез лекарот забележат дека таа имала целосно развиени и зрели сексуални органи. Девојчето страдало од ретко заболување познато како преуранет пубертет. Својата прва менструација ја добила кога имала ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Кога се породила, оваа жена не ни помислувала дека ќе се најде на насловната на сите весници и по сите медиуми. Крис Корбит родила бебе кое изгледа како девојче, тешко преку шест килограми. Таа се породила со царски рез, а докторите останале шокирани, па почнале гласно да се смеат. Кога го покажале бебето на мајката, и самата била шокирана. но вели дека е најслаткото девојче на светот. - Докторите се кладеа колку ќе покаже вагата, а вистинската тежина ги остави без зборови, вели мајката низ смеа.
| | веќе видена | слични

Иако е родена пред термин, преслатката Карлаја на раѓањето имала шест килограми.Нејзината тежина била изненадување за сите бидејќи се родила со цраски рез една недела пред предвидениот термин. „Не можев да поверувам, тоа е како од стомакот да ми извлекоа дете од две години,“ изјавила нејзината мајка Криси. Криси и нејзиниот сопруг имаат три деца кои биле големи кога се родиле и тежеле помеѓу четири и пет килограми.
| | веќе видена | слични

Една жена од Флорида роди бебе тешко 6 килограми - речиси ддвапати потешко од просечно новороденче. А еве ги и првите преслатки фотографии од буцкастото бебе. Гордите родители Криси и Лари Корбит велат дека тие немале ни најмала идеја колкав ќе биде "пакетот радост" споредувајќи ја големината на своето новороденче со таа од едногодишно дете. "Кога докторот ја вадеше надвор од мене забележав како сите започнаа да се смеат и да се возбудуваат во операционата сала", изјави Криси за ABC News ."Докторот ми кажа: О Боже, таа ќе тежи околу 8 килограми! Не верувам дека ова бебе завршува, да не се две случајно?", се присеќава сопругот Лари. "Обравчињата ѝ беа толку буцкасти и целата беше некако дебелка. Прекрасна, секако"... "Тие нагаѓаа броеви, а откако ја измерија и ми кажаа дека тежи 6 килограми не можев да поверувам во тоа. Изгледаше како да извадиле едногодишно дете од мојот стомак - таа е преголема!" - раскажува мајката. Докторите кои работеле на царскиот рез биле подеднакво шокирани - па дури сугерирале ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Фотографиите на малата Карли Корбит ќе ви го растопат срцето. Фотографиите на малата Карли Корбит ќе ви го растопат срцето. Кога дошла на овој свет, малата буцка тежела 6,1 килограм, а сега се прослави низ светот со неодолива фотосесија. Карли се родила со царски рез на 15 мај, речиси една недела пред крајниот термин за породување, а нејзината големина ги изненадила сите присутни во операционата сала. Нејзината мајка, Криси, не можела да им верува на очите кога ја видела за првпат. „Кога педијатарот ми ја покажа над завесата, само реков: Боже, огромна е. Беше како да сум родила дете" – рекла таа. Тежината на новороденото бебе се должи на тоа што Криси страдала од гестациски дијабетес во текот на бременост. Но, и покрај тоа, никој не помислувал дека таа ќе роди бебе од шест килограми. Карли во моментов има само 3 недели, а веќе носи облека за 9-месечно бебе. Нејзините родители морале да ги донираат бебешките алишта кои ги купиле пред нејзиното раѓање. Таа е прекриена со витки. Таа е едно големо буцкасто бебе. ...
| | веќе видена | слични

Бебињата различно реагираат на околината, но дефинитивно знаат да уживаат во гласот на својата мајка. Доказ за тоа е ова преслатко видео од мајка и бебе кое со внимание ја слуша мајчината песна.
| | веќе видена | слични

Криси Корбит била породена со царси рез. „Кога докторите го вадеа бебето од мене, јас само слушав воодешевување и смеење. Погодуваа која е тежината на моето бебе“, изјавила Криси. Доколку ја видите фотографијата од Криси која е направена неколку дена пред породувањето, раѓањето на толку големо бебе нема да ве изненади. Сите очекувале Криси да роди близнаци. „Образите и беа отечени од тоа што беше толку големо бебе, но сепак нема поубаво нешто на светот од тоа кога прв пат ќе го имате во раце вашето бебе. Таа е ангел, додадала Криси.
| | веќе видена | слични

Останато

Судот во понеделник ќе прави нов обид да му го достави решението на поранешниот премиер Никола Груевски за издржување на затворската казна од две години за ...
сите 416 | | | веќе видена

Членот на ВМРО-ДПМНЕ, Костадин Богданов, неодамна разрешен од позицијата член на Извршниот комитет на партијата, во гостувањето во емисијата „ 360 степени “ на ...
сите 159 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

Иницијативата Правда за Никола Груевски бара и очекува кривичниот совет внимателно да ги согледа сите факти и аргументи наведени во жалбата на пратеникот ...
сите 98 | | | веќе видена

Во атарот на селото Негорци, во близина на Невропсихијатриската болница, ќе се гради стационар за бездомни животни во општина Гевгелија, е договорено денеска ...
сите 75 | | | веќе видена

Триесетдневен притвор добија петте лица осоминичени во случајот на СЈО „Империја“, Јордан Камчев, Цветан Панделески, Ненад Јосифовиќ, Зорица Арсовска и Тодор ...
сите 202 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 51 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена

Собранието го отфрли барањето за расправа за законот за амнестија за осудените за настаните од 27 април. Парламентарното мнозинство не го прифати барањето на ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Перуанката што родила на 5 години е најмладата мајка на светот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: