Автобус полн Македонци се преврте пред Будимпешта, осуммина тешко повредени


Автобус полн Македонци се преврте пред Будимпешта, осуммина тешко повредени Осумина македонски државјани се тешко повредени, од кои едно е во животна опасност, кога автобус кој сообраќал на релациј Скопје-Прага, се превртел пред Будимпешта. За сега не се познати детали за несреќата. Инцидентот го потврди македонското Министерството за надворешни работи. Полицијата најавува детали за подоцна во текот на денот.
| | веќе видена | слични
9 копии

Туристичката агенција „ТОТО“ Скопје во врска со сообраќајната несреќа која се случи на 26.април во 01.05 часот на автопатот М1 во правец Будимпешта – Хегешхалон денеска информира дека во автобусот кој се движел на редовна линија Скопје – Брно – Прага патувале 25 патници и тројца возачи. По несреќата, дел од патниците биле згрижени во болницата во Ѓор, а останатите во болницата во Татабања. - Во моментот четворица патници со потешки телесни повреди, надвор од животна опасност, се задржани на лекување во болницата во Ѓор. По укажаната лекарска помош, 13 патници го продолжија патувањето за Брно, односно Прага со организиран превоз од нашата агенција. Останатите патници со полесни повреди го продолжија патувањето до крајната дестинација или до Скопје во сопствена режија, стои во соопштението од „ТОТО“. Возачот кој во моментот на несреќата управувал со автобусот бил професионално вработен во агенцијата, а релацијата Скопје – Брно – Прага ја возел речиси три години. - Веднаш по несреќата, од возачот и патниците ...
| | веќе видена | слични

Дописот го пренесуваме интегрално. Во автобусот сопственост на Т.А ТОТО кој се движел на редовна линија Скопје - Брно - Прага патуваа 25 патници и тројца возачи. Т.А. „Тото" е формирана во 1991 година со основна дејност превоз на патници. Во програмата на агенцијата автобуската линија Скопје - Брно - Прага е вклучена како редовна линија од 2010 година. Во моментот на несреќата, во автобусот патуваа 25 патници и тројца возачи. По несреќата, дел од патниците беа згрижени во болницата во Ѓор, останатите беа згрижени во болницата во Татабања. Во моментот четворица патници со потешки телесни повреди, надвор од животна опасност, се задржани на лекување во болницата во Ѓор. По укажаната лекарска помош, 13-ет патници го продолжија патувањето за Брно, односно Прага со организиран превоз од нашата агенција. Останатите патници со полесни повреди го продолжија патувањето до крајната дестинација или до Скопје во сопствена режија. Т.А „ТОТО" Скопје ја информира јавноста дека возачот кој во моментот на несреќата управувал ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Возачот кој го возел автобусот во моментот на несреќата, која во петокот е случи во Унгарија и во која без повредени патници кои патуваа за Прага, е професионално вработен во агенцијата, а релацијата Скопје – Брно – Прага ја вози речиси три години, информираше денеска преку соопштение туристичката агенција „Тото“. „За време на несреќата, во автобусот патуваа 25 патници и тројца возачи. Четворица патници во моментот се со потешки телесни повреди, надвор од животна опасност и се задржани на лекување во болницата во Ѓор. По укажаната лекарска помош, 13-ет патници го продолжија патувањето за Брно, односно Прага со организиран превоз од нашата агенција. Останатите патници со полесни повреди го продолжија патувањето до крајната дестинација или до Скопје во сопствена режија“, се наведува во соопштението. „Тото“ истакнува дека веднаш по несреќата, од возачот и патниците биле земени изјави за несреќата од унгарската полиција, по што на возачот не му бил одреден притвор и бил пуштен без кауција од надлежните власти во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Со официјалниот допис до медиумите, Туристичката агенција „ТОТО“ Скопје ја информира јавноста за сообраќајната несреќа која се случи на 26.април 2013 година во 01.05 часот на автопатот М1 во правец Будимпешта – Хегешхалон. Во автобусот сопственост на Т.А ТОТО кој се движел на редовна линија Скопје – Брно – Прага патуваа 25 патници и тројца возачи. Т.А. „Тото“ е формирана во 1991 година со основна дејност превоз на патници. Во програмата на агенцијата автобуската линија Скопје – Брно – Прага е вклучена како редовна линија од 2010 година. Во моментот на несреќата, во автобусот патуваа 25 патници и тројца возачи. По несреќата, дел од патниците беа згрижени во болницата во Ѓор, останатите беа згрижени во болницата во Татабања. Во моментот четворица патници со потешки телесни повреди, надвор од животна опасност, се задржани на лекување во болницата во Ѓор. По укажаната лекарска помош, 13-те патници го продолжија патувањето за Брно, односно Прага со организиран превоз од нашата агенција. Останатите патници со ...
| | веќе видена | слични

„Возачот на автобусот во Будимпешта пуштен без кауција“ Туристичаката агенција „Тото“ информираше дека на возачот на автобусот, кој се преврте во Будимпешта, од страна на унгарската полиција не му бил одреден притвор и истиот е пуштен без кауција. Веднаш по несреќата, како што стои во соопштението од агенцијата, од возачот и патниците беа земени изјави за несреќата од унгарската полиција, по што на возачот не му беше одреден притвор и истиот беше пуштен без кауција од надлежните власти во Унгарија. Агенцијата информира дека согласно законот за патен сообраќај ги почитува сите предвидени обврски. Автобусот има важечко осигурување на патници во јавниот сообраќај од последици на незгода, обврската за технички преглед исто така е редовно вршена и автобусот технички е целосно исправен. Од агенцијата упатуваат јавна благодарност до Министерството за надворешни работи на Македонија, амбасадата на земјава во Унгарија, до Министерството за здравство на Македонија и сите добронамерници кои несебично помогнаа да се ...
| | веќе видена | слични

Преку официјален допис, туристичката агенција „Тото“- Скопје, ја информира јавноста за сообраќајката која се случи во Будимпешта на 26-ти април. Агенцијата соопштува дека дел од патниците кои биле во автобусот и биле повредени биле згрижени во болницата во Ѓор а останатите во болницата во Татабања. Во моментот четворица патници со потешки телесни повреди, надвор од животна опасност, се задржани на лекување во болницата во Ѓор. По укажаната лекарска помош, 13-ет патници го продолжија патувањето за Брно, односно Прага со организиран превоз од нашата агенција. Останатите патници со полесни повреди го продолжија патувањето до крајната дестинација или до Скопје во сопствена режија, стои во соопштението од „ТОТО“. „Тото“ информира дека возачот кој управувал со автобусот бил професионално вработен во агенцијата и на истиот полицијата не му бил одреден притвор и е пуштен без кауција. Исто така Т.А. „Тото“ во соопштението се вели дека согласно законот за патен сообраќај, автобусот има важечко осигурување на патници ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Возачот на автобусот од скопската туристичка агенција „Тото“ е одговорен за несреќата и ќе се соочи со процес за предизвикување сообраќајка со повредени. Пред стартот на судскиот процес, а по првичниот исказ пред унгарската полиција, возачот е пуштен. Мерка притвор не му е одредена затоа што платил кауција, известија унгарските медиуми. Вечерва во Скопје се очекува да пристигнат сопственикот на агенцијата, возачот и патниците кои сакале да се вратат дома.
| | веќе видена | слични

Девет од патниците од Македонија, кои вчера ја преживеаја сообраќајната несреќа кај Будимпешта во автобус на „Тото“ на пат за Прага, се вратија во земјава. Тројца од патниците кои имаат потешки повреди се задржани на натамошно лекување во унгарската болница. Другите патници кои минаа без повреди го продолжиле патот за Прага. Според последните информации, возачот е пуштен на слобода, но против него е поднесена кривична пријава. Несреќата се случи вчер, малку по полноќ, кога автобусот излетал од патот и паднал во канал под патот. Во него имало 21 патник од Македонија, тројца од Бугарија и четворица од Чешка.
| | веќе видена | слични

Возачот на автобусот е одговорен за несреќата и ќе се соочи со процес за предизвикување сообраќајка со повредени. Возачот на автобусот е одговорен за несреќата и ќе се соочи со процес за предизвикување сообраќајка со повредени. Пред стартот на судскиот процес, а по првичниот исказ пред унгарската полиција, возачот е пуштен. Мерка притвор не му е одредена затоа што платил кауција. За одговорноста на возачот и за активностите по несреќата не можевме да зборуваме со сопственикот на туристичката агенција „Тото“- организатор на патувањето. Го начекавме на автопат во метеж околу несреќата. Сепак на телефонот во агенцијата потврдуваат дека во текот на ноќта ќе пристигнат сопственикот од Будимпешта, возачот и некои патници. Истото го потврдува и амбасадорот- дека некои патници се во Скопје, помал дел отпатувале за Прага, каква што била рутата на автобусот пред да излета од патот. Цела среќа е што нема загинати патници од автобусот со кој се превезувале и чешки и бугарски државјани. Дали и каква штета ќе им надомести ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 359 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 46 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за ...
сите 132 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 184 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 146 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Автобус полн Македонци се преврте пред Будимпешта, осуммина тешко повредени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: