Мукаетов: Имаме спој на младост и искуство кој може сите да нѐ направи горди

2 копии

Живко Мукаетов, првиот човек на Ракометната федерација на Македонија (РФМ), на стартот на подготовките за Европското првенство (ЕП) кое се игра во Хрватска изјави дека комплетно стои зад ракометарите и овој ростер и потенцира дека верува во квалитетите на тимот составен од младост и искуство. „Убеден сум дека секој што е во репрезентацијата ќе го даде максимумот. Мислам дека имаме одличен спој на младост и искуство и на стручен штаб. Оптимист сум, се надевам дека на ЕП ќе направиме резултат кој сите ќе нѐ направи горди. Нема потреба од притисок, одиме да играме со секого. На ЕП сигурно ќе дојдат и ќе нѐ поддржат и голем број на навивачи, што ќе биде мотив плус за резултати“, изјави Мукаетов.
| | веќе видена | слични
2 копии

Празничиот спокој е привлечен, но најдобрите македонски ракометари мораа да се вратат во сала по дводневниот одмор. Подготовките за европското првенство во Хрватска продолжија и тоа во скратен состав. Раул Гонзалес реши дека пријателските дуели во Србија ќе ги одигра со 19 ракометари.. Отпаднаа голманот на Металург, Мартин Томовски и средниот бек на Еурофарм работник, Горан Крстевски. Томовски е најмлад меѓу четворицата голмани, Крстевски исто така до лани младински репрезентативец, па својата шанса ќе ја чекаат во иднина. Секако, ова не е конечна одлука која мора да важи и за првенството во Хрватска, но штом Раул ќе тестира без нив двајца малку е веројатно дека ќе добијат шанса и во Загреб. Денеска и утре селекцијата тренира во скратен состав, а в четврток веќе треба да биде во Белград, за мечот со Саудиска Арабија. В петок играме со Србија. По двете контроли ќе останат уште пет дена во Скопје за апсолвирање на прикажаното и за корекции во играта. Првиот натпревар на ЕП, со Словенија, го играме на 13 ...
| | веќе видена | слични

Македонската репрезентација во четврток наутро заминува за Србија каде ќе одигра два пријателски натпревари против Саудиска Арабија (истиот ден) и нашиот северен сосед следниот ден. Селекторот Раул Гонзалез одлучи во Белград да не патуваат голманот Мартин Томовски и средниот бек Горан Крстевски. Изборот на предводникот на националниот тим не значи и негова конечна одлука околу имињата на патниците кои ќе ги бранат боите на нашата земја во Хрватска на ЕП. „Тоа што некој не патува на пријателските натпревари во Белград, не значи дека нема да биде во тимот за ЕП. Јас сметам на сите 21 ракометари кои ги имам на располагање и ништо не е дефинирано", дециден е селекторот Гонзалез. По враќањето од Белград, ракометарите ќе добијат одмор и за Божиќ. Новиот собир е предвиден за 8 јануари.
| | веќе видена | слични
6 копии

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Раул Гонзалес одлучи на двата пријателски дуела во Белград против Саудиска Арабија и домаќинот Србија да повика 19 ракометари. Меѓу повиканите не се голманот на Металург, Мартин Томовски и средниот бек на Еурофарм Работник Горан Крстевски. По кратката зауза за новогодишните празници, репрезентацијата продолжува со тренинзи во СЦ „Борис Трајковски“ уште денеска и утре, а веќе во четврток наутри заминува за Белград, каде истиот ден ќе одигра контролен меч против Саудиска Арабија, а во петок црвено-жолтите ќе играат против Србија. Во враќањето од Белград, следуваат завршните подготовки до 11 јануари кога селекцијата заминува за Загреб. Првиот меч на Европското првенство во Хрватска, репрезентацијата на Македонија ќе го игра на 12 јануари протов Словенија, а во групата за противници ќе ги има и селекциите на Црна Гора и Германија.
| | веќе видена | слични

Уве Генсхајмер повторно има извонредна сезона во дресот на ПСЖ, а одличното лево крило се надева дека во ист стил ќе продолжи и во дресот на германската репрезентација за време на ЕП 2018. Тој ќе биде еден од противниците на Македонија во рамките од групата Ц во Загреб, а Генсхајмер со респект гледа на нашиот национален состав, пред се поради присуството на клупата на Раул Гонзалес. „Раул догодина ќе ми биде тренер во ПСЖ и искрено му се радувам на неговото доаѓаме бидејќи повеќе нема да се говори на француски јазик на тајмаутите. Искрено, имам многу високо мислење за Раул, по работата со Вардар и со македонската репрезентација и јасно е дека тој ќе биде адут на нашиот противник на ова ЕП“ – истакнува Генсхајмер. Ракометниот волшебник пред две години поради повреда не настапи во Полска на шампионатот на кој Германците стигнаа до златото. „Тогаш бев разочаран што не играв, но тоа ми е само мотив повеќе за сега да се прикажам во уште подобро светло. Сите што ме познаваат знаат дека сум оптимист и секогаш ...
| | веќе видена | слични

Меѓу нив не се голманот на Металург Мартин Томовски и средниот бек на Еурофарм Работник Горан Крстевски. Македонија в четврток игра против Саудиска Арабија, а в петок со Србија. По овие два натпревара репрезентацијата ќе се врати во Скопје по што Гонзалес ќе одлучи кого ќе поведе на Европското првенство во Хрватска кое стартува на 12 јануари. Македонија е во група со Словенија, Црна Гора и Германија./МИА
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна репрезентација ќе го одигра две контролни средби во Србија во финалните десет денови колку што остануваа до почетокот на Европското првенство во Хрватска. Избраниците на Раул Гонзалез на 4 јануари ќе ги одмерат силите со селекцијата на Саудиска Арабија, а ден потоа со репрезентацијата на Србија во Белград. Пред заминувањето во Србија селекторот на Македонија го скрати списокот од 21 на 19 ракометари. За контролните дуели отпаднаа Мартин Томоски и Горан Крстевски, што пак не значи дека списокот е конечен. Македонија на континенталниот собир во Хрватска во групата ќе се сретне со Словенија, Германија и Црна Гора. Евопското започнува на 12 јануари, а Македонија својот прв дуел го игра ден подоцна со Словенија.
| | веќе видена | слични

На пријателските натпревари против Саудиска Арабија и Србија, Раул Гонзалез нема да смета на младите, голманот Мартин Томовски и средниот бек Горан Крстевски. Ваквиот потег на Раул Гонзалез укажува на тоа дека селекторот нема да ги понесе овие двајцата ракометари и во Хрватска, па иако не е дефинитивно, може да се заклучи дека сега составот брои 19 ракометари. Од четирите голманите кои беа во составот, логично беше еден да отпадне, Раул се одлучи тоа да биде Мартин Томовски, во составот остануваат Борко Ристовски, Никола Митревски и Златко Даскаловски. Конкуренцијата и на бековската позиција е голема, па во составот ќе нема место и за Горан Крстевски. Ракометарите денеска и утре имаат тренинзи во Скопје по што во четврток ќе отпатуваат за Белград каде во истиот ден ќе играме против Саудиска Арабија, а во петок против домаќинот Србија. Подготовките ќе бидат довршени во Скопје од каде на 11. јануари се тргнува за Загреб. Првиот натпревар на Македонија на Европското првенство е против Словенија на 13. јануари.
| | веќе видена | слични

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Раул Гонзалез одлучи на пријателските натпревари во Белград да патува без Мартин Томовски и Горан Крстевски.На пријателските натпревари против Саудиска Арабија и Србија, Раул Гонзалез нема да смета на младите, голманот Мартин Томовски и средниот бек Горан Крстевски.Ваквиот потег на Раул Гонзалез укажува на тоа дека селекторот нема да ги понесе овие двајцата ракометари и во Хрватска, па иако не е дефинитивно, може да се заклучи дека сега составот брои 19 ракометари.Од четирите голманите кои беа во составот, логично беше еден да отпадне, Раул се одлучи тоа да биде Мартин Томовски, во составот остануваат Борко Ристовски, Никола Митревски и Златко Даскаловски. Конкуренцијата и на бековската позиција е голема, па во составот ќе нема место и за Горан Крстевски.Ракометарите денеска и утре имаат тренинзи во Скопје по што во четврток ќе отпатуваат за Белград каде во истиот ден ќе играме против Саудиска Арабија, а во петок против домаќинот Србија.Подготовките ќе ...
| | веќе видена | слични

Покрај квалитетот, Словенија од останатите репрезентации во нашата група Ц се разликува и по грубата игра. По пријателските натпревари со Хрватска за време на ЕХФ-неделата, ракометарите на оваа земја го добија епитетот - тепачи. На ваквата игра на Словенците јавно се пожалија и Игор Карачиќ, Иван Чупиќ, Лука Циндриќ и неговите колеги...а неколку дена подоцна низ чаршијата излезе муабет дека Веселин Вујовиќ добри ги познава нашите ракометари и има подготвено посебна тактика. Кој играч лесно потпаѓа на груба игра.. Го прашавме Раул Гонзалез дали треба да не загрижува грубата игра на Словенците... „Не, никако! Словенија и Хрватска играа пријателски натпревари, она што им беше дозволено на тие два меча, нема да може да го применуваат на Европското првенство. Да не заборавиме дека таквите стартови ќе бидат казнети со две минути, со црвени картони...нешто што нема да им оди во прилог“, ни рече Гонзалез. Македонија и Словенија ќе ги одмерат силите на 13 јануари, ова ќе биде првиот меч за Раул и неговите избраници ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 102 | | | веќе видена

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 163 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мукаетов: Имаме спој на младост и искуство кој може сите да нѐ направи горди

Од:
До кого (е-маил):
Порака: