Обама вети соработки на САД во должничките кризи во еврозоната

2 копии

Американскиот претседател Барак Обама во вторникот изјави дека САД ќе соработуваат со Европа во решавањето на грчката должничка криза и истакна дека можното неплаќање на долговите може да има катастрофални последици Германската канцеларка Ангела Меркел која престојува во официјална посета на САД, изјави дека еврозоната дел заеднички интерес за обезбедување таа да не биде доведена во опасност. Меркел и нејзиниот домаќин американскиот претседател Барак Обама соопштија дека имале опсежен разговор за должничката криза во Европа. Претседателот Обама изјави дека Германија ќе биде клучниот фактор во решавањето на кризата. „Убеден сум дека германското лидерство, покрај другите клучни фактори во Европа, ќе помогне да дојдеме до патот на враќање на Грција кон растот за тој долг да може да се надмине“, изјави претседателот на САД. „Тоа, меѓутоа, побарува уште трпение и одредено време. А ние ветивме дека во целост ќе соработуваме во решавањето на тие прашања, на билатерална основа но и низ меѓународните и ...
| | веќе видена | слични

Економската криза во еврозоната, во која одделни членки се наоѓаат пред банкрот, не смее да ја загрози глобалната економија, изјави Барак Обама на заедничката прес-конференција со германската канцеларка Ангела Меркел. - На лидерите на проблематичните членки од еврозоната не смее да им се дозволи да ја стават глобалната економија во ризик. Сакаме да им порачаме на Германија и на сите останати земји што се поврзани - ќе бидеме тука за вас, ќе ве поддржиме бидејќи економскиот пораст на САД зависи од разумно решавање на овој проблем - рече Обама. Тој истакна дека би било катастрофално ако дојде до неконтролирана спирала и пропаст на еврото во Европа бидејќи тоа длабоко би се одразило и врз САД. Меркел, пак, порача дека членките на еврозоната имаат заеднички интерес проблемите на една земја да не ја загрозат стабилноста на монетарниот блок во целина. Таа истакна дека е уверена оти Вашингтон ќе се придржува до својата фискална одговорност, на ист начин како што тоа го прави ЕУ. Освен економијата, една од ...
| | веќе видена | слични

Агенциите за рејтинг предупредуваат дека реструктруирањето на долгот, дури и ако е направено врз доброволна основа, ќе се смета за банкрот Владините мерки за штедење предизвикаа повеќедневни масовни протести во Атина Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле предупредил на опасноста од некоординиран банкрот на Грција, која и покрај финансискиот пакет од 110 милијарди долари сé уште се соочува со големи проблеми со справувањето со долгот и со дефицитот. Во писмо до претседателот на Европската централна банка (ЕЦБ) Жан-Клод Трише, Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и колегите од еврозоната, Шојбле оценил дека ќе биде потребно зголемување на кредитите за земјата со големо учество и на приватните инвеститори. -Исправени сме пред реална опасност од првата некоординирана државна неплатежноспособност во еврозоната - предупредил Шојбле. Според Ројтерс, со тоа Германија повторно ја актуелизира идејата за реструктуирање на грчкиот долг, наспроти клучниот самит на лидерите на ЕУ на 23 и 24 јуни, каде што се ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Вашингтон – „Грција може да се надева на поддршка од останатите земји-членки на еврозоната за надминување на должничката криза и Германија ќе има клучна улога во изнаоѓање решение“, изјави американскиот претседател Барак Обама за време на прес-конференција во Белата куќа со германската канцеларка Ангела Меркел. Обама истакна дека САД ќе помогнат во напорите за решавање на грчкиот финансиски проблем и во рамките на Меѓународниот монетарен фонд. Германската канцеларка Ангела Меркел нагласи дека заеднички интерес на Европската монетарна унија е должничката криза на крајот да не прерасне во опасност за функционирањето на еврозоната. (МИА)
| | веќе видена | слични
7 копии

Американскиот претседателот Барак Обама на германската канцеларка Ангела Меркел ~ го врачи највисокото цивилно одличие на американската влада - Претседателскиот орден на слободата, пренесоа германските медиуми. Обама ~ го врачи орденот на Меркел на државна вечера, со која канцеларката беше почестена како првата Источногерманка што предводи влада на обединета Германија по падот на комунизмот и за нејзиниот ангажман кон слободата.
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама се поздравува со германската канцеларка Ангела Меркел. [Ројтерс] Германија ќе игра главна улога во одредувањето на патот напред за Грција, рече во вторникот (7-ми јуни) американскиот претседател Барак Обама, ветувајќи поддршка од неговата земја за напорите да се спречи должничката криза на оваа балканска земја да предизвика прво стопирање со враќањето на долгот во еврозоната. „Германија ќе биде клучен водач во тој процес. А политиката за тоа е тешка“, рече Обама на заедничката прес-конференција со германската канцеларка Ангела Меркел во Вашингтон. Изразувајќи уверување дека Берлин и другите клучни играчи на ЕУ ќе можат да й помогнат на Грција да се врати на патот на економскиот раст и да оствари подобра контрола над својот растечки долг, американскиот претседател предупреди дека ова ќе бара и време и стрпливост. Соединетите Американски Држави ја уверија Германија и другите вклучени земји во нивната поддршка на дејствата за остварување на таа цел, бидејќи и во нивни ...
| | веќе видена | слични

Посета на Вашингтон Дводневната посетата на германската канцеларка Ангела Меркел на Вашингтон доаѓа во вистинско време, кога Германија се обидува подлабоко да ги интегрира државните ставови на меѓународната политичка сцена, пишува Дојче веле. Средбата на Меркел со американскиот претседател Барак Обама, која почна во понеделникот вечерта, а ќе заврши денес, има за цел да ги подобри дипломатските врски меѓу двете земји - двигатели на глобалната економија, но и да ја интензивира динамиката на односите, кои во последно време како да ги немаше. Главна тема на агендата е состојбата во арапскиот свет, Авганистан и на Средниот Исток. Особено внимание се посветува на кризата со еврото, енергетската политика и економската соработка на Европа со САД. Меркел е придружена од пет министри, а Обама ги повика и заменик-претседателот Џон Бајден и државниот секретар Хилари Клинтон. Ангела Меркел пристигна во Белата куќа во понеделникот, кога се одржа неофицијална вечера, на која Обама и приреди пријатно изненадување. Без ...
| | веќе видена | слични
2 копии

САД и Германија се согласија дека не смее да биде дозволено кризата во еврозоната да ја загрози светската економија и дека мора да биде совладана. Ова го изјавил претседателот на САД Барак Обама на заедничката прес-конференција со канцеларката на Германија Ангела Меркел во Вашинтон. Неконтролираните пропусти во еврозоната би биле катастрофални за светската економија, рекол Обама. - Мораме да го решиме преку најдобри идеи овој проблем, укажал американскиот претстедател. Канцеларката Меркел изјавила дека членките на евро-зоната го делат интересот да ја одржат стабилноста во оваа зона. - Ако една членка е во опасност и со тоа се загрозува еврото во целина, од заеднички интерес е секоја членка да вложи напор, заедничкиот монетарен регион да не биде доведен во опасност, изјавила Меркел. (Крај)
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Обама со државничка вечера на највисоко ниво за германската канцеларка Меркел ја покажа важноста на европската економија за Вашингтон. Обама ја убедуваше Меркел во важноста да се спаси Грција од должничката криза, што Берлин веќе не сака да го прави и вети помош за Атина преку ММФ. На Меркел и беше доделена претседателската медала за слобода, врвно американско цивилно признание.
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател, Барак Обама изјавил дека САД ќе соработува со Европската унија во решавање на должничката криза во еврозоната од чија неуспешност, како што рекол, зависи и американскиот економски развој. “Убеден сум дека Германија, заедно со другите клучни актери во Европа ќе ни помогнат во тоа да ја вратиме Грција на патот кон развој и во совладување на нејзината должничка криза“, рекол Обама на заедничка конференција со германската канцеларка Ангела Меркел. Тој, сепак, укажал дека за тоа ќе биде потребо повеќе време, како и трпение. Меркел, која е изложена на домашен притисок заради настојувањето финансиски да ги спаси задолжените европски држави, рекла дека стабилноста на еврото, е пред се’ одговорност на Европа. “Видовме дека на стабилноста на еврото влијае ако една земја има проблеми. Јасно ни е дека тоа е наша европска одговорност која ја преземаме, заедно со Меѓународниот монетарен фонд“, рекла Меркел. Обама рекол дека економијата во САД е на патот кон заздравување, но обновата мора да се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лидерот на британските лабуристи Џереми Корбин презеде уште еден чекор кон нов референдум за членство на Велика Британија во Европската унија(ЕУ), обидувајќи ...
сите 416 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена

Од предметите што демонстрантите во неделата ги фрлаа кон полицијата и полициските кордони во неколку делови околу грчкиот Парламент, наполнети се 86 вреќи ...
сите 89 | | | веќе видена

Со секоја своја постапка ВМРО-ДПМНЕ и антизападниот Мицкоски покажуваат дека се против заедништвото, против напредокот, против европските вредности и концептот ...
сите 190 | | | веќе видена

Уште на почетокот повторно се видоа дијаметрално спротиставените позиции на владата и опозицијата. Јоргос Кумуцакос од Нова Демократија  ги повтори барањата на ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обама вети соработки на САД во должничките кризи во еврозоната

Од:
До кого (е-маил):
Порака: