Од почетокот на годинава пожарникарите од Кочани имале 88 различни интервенции

18.05.2018 Со свечена смотра и пригодна свеченост Територијалната противпожарна единица од Кочани денеска го одбележа 20 Мај - Денот на пожарникарството. Претставници од општинската администрација, пензионирани пожарникари и други гости присуствуваа на свеченоста, при што во поздравниот говор градоначалникот Николчо Илијев искажа задоволство од ангажманот и успешното извршување задачите од страна на сите припадници на единицата. - Ние како Локална самоуправа, во рамки на нашите можности и обврски постоно сме во комунијација и помагаме во делот на опременоста на единица.
| | веќе видена | слични

Црните статистики за подметнати шумски пожари или од небрежност на човечки фактор , секоја година растат, но досега малку кој бил повикан на одговорност. Црните статистики за подметнати шумски пожари или од небрежност на човечки фактор , секоја година растат, но досега малку кој бил повикан на одговорност. Од друга страна, огромен дефицит владее на професионални пожарникари за потребите на противпожарните служби и територијалната заштита, со фрапантен процент од 50 отсто, согласно Законот за пожарство. Ова беше речено денеска, на почетокот на обуката на третата генерација професионални пожарникари, што ја организира единствениот сертифициран Центар за обука ``Пегаз`` од Битола. - Негде се движи помеѓу триесет и педесет отсто од потребниот број на вработени пожарникари во Македонија. А да не зборувам за високообразовани кадри кои се многу малку- рече универзитетскиот професор Александар Гроздановски чија специјалност е заштита и спасување од пожари.- И според моите проценки, од 1550 места во делот на ...
| | веќе видена | слични

На територијата на Македонија недостигаат 750 пожарникари, а дел од постоечките пожарникари и други кои очекуваат да бидат ангажирани имаат невалидни дипломи. На ваквите проблеми укажаа од Центарот за обука на професионални пожарникари „Пегаз Еду“ од Битола. „Се јавува една девијантна работа. Одредени институции, центри, работнички универзитети издаваат некакви си уверенија, дипломи без никаква програма. Ги обучуваат луѓето по три-четири часа, им наплатуваат за тоа и им издаваат неверификувани документи. Таа диплома е без верификувана програма. Очекуваме Министерството за образование да си ангажира свои лица да ја испитаат работата“, рече Сашо Атанасовски, претседател на „Пегаз Еду“ од Битола. Денес тие ја започнаа обуката на третата генерација на професионални пожарникари. Програмата е верификувана во Бирото за образование на возрасни лица и со акредитација од Министерството за образование и наука. Ова е единствена образовна институција со верифицирана програма за обука на професионални пожарникари во ...
| | веќе видена | слични

На скопската противпожарна бригада ѝ недостигаат уште 124 пожарникари доколку сега се вработат 50 нови лица. За овие борци со пламените јазици да одговорат на европските стандарди, бригадата треба да има 384 вработени пожарникари. Ова го истакна Звонко Томевски, командантот на Бригадата за противпожарна заштита на Скопје, на одбележувањето на Денот на пожарникарите. Тој додаде дека најголем проблем е што просечната старост на пожарникарите е 48 години, а голем број негови колеги веќе заминале во пензија. Тоа значи дека недостигаат млади луѓе што ќе се одлучат да ја работат оваа професија. Во Скопје, освен што недостигаат пожарникари, ни фалат и оџачари, а фактичката состојба покажува дека сѐ помалку младите се одлучуваат да ги работат овие професии. Оттаму се поставува и прашањето како тие да се стимулираат, доволни ли се 400 евра плата за да се соочат со предизвиците на оваа професија или многу повеќе од тоа. – За да се приближи оваа многу важна професија до граѓаните, во пресрет на Денот на пожарникарите, ...
| | веќе видена | слични

На денешната крводарителска акција која се одржа во просториите на Територијалната противпожарна единица Крива Паланка, собрани се вкупно 46 крвни единици.Акцијата ја реализира Општинска организација на Црвен Крст Крива Паланка во соработка со Институт за трансфузиона медицина Скопје, а традиционално-трета година по ред е посветена на денот на пожарникарите – 20 Мај.– Ова е трета година да реализираме акција за дарување крв по повод денот на пожарникарството. Ја востановивме како настан со кој ќе дадеме хуман придонес за заедницата, покрај сите 365 дена во работењето посветени во служба на граѓаните, зашто ние пожарникарите сме и спасители согласно Законот за пожарникарство, изјави Иле Коцевски командир на ТППЕ Крива Паланка.Рече дека денеска крв дариле тројца пожарникари, како и останати 43 граѓани, нивни пријатели и соработници, правејќи ја акцијата успешна.Ова е втора крводарителска акција во Крива Паланка месецов, по онаа одржана во гимназијата „Ѓорче Петров“ каде беа собрани 90 единици крв.
| | веќе видена | слични
4 копии

Исплашени кавадарчани побарале пожарникари да ги спасат од смок Исплашени кавадарчани соноќа побарале помош од пожарникари да ги спасат од смок во строгиот центар на Кавадарци. Информацијата за МИА ја потврдија од кавадаречката Територијална противпожарна единица. Оттаму нагласија дека покрај гаснење на пожари, спасување при сообраќајки, достава на вода со цистерни, им се случуваат и вакви несекојдневни повици за помош. Притоа потсетија дека имаат вадено баба која паднала во бунар, а се имаат и со скала качувано во стан од висока зграда, за преку отворена тераса да помогнат на сопственик чие дете се заклучило во станот и заспало. – Мораме да нагласиме дека според нас, змиите и смоковите не напаѓаат ако не се загрозени. Затоа смокот не го отепавме, туку со пожарникарското возило го однесовме надвор од градот и го пуштивме, децидни се од противпожарната единица. МИА
| | веќе видена | слични

Информацијата за МИА ја потврдија од кавадаречката Територијална противпожарна единица. Оттаму нагласија дека покрај гаснење на пожари, спасување при сообраќајки, достава на вода со цистерни, им се случуваат и вакви несекојдневни повици за помош. Притоа потсетија дека имаат вадено баба која паднала во бунар, а се имаат и со скала качувано во стан од висока зграда, за преку отворена тераса да помогнат на сопственик чие дете се заклучило во станот и заспало. - Мораме да нагласиме дека според нас, змиите и смоковите не напаѓаат ако не се загрозени. Затоа смокот не го отепавме, туку со пожарникарското возило го однесовме надвор од градот и го пуштивме, децидни се од противпожарната единица. /МИА
| | веќе видена | слични

Во Противпожарната станица во Автокоманда денеска свечено беше одбележан 20 мај-Денот на пожарникарите. Градоначалникот на Град Скопје Петре, Шилегов нагласи дека Град Скопје вложува во опремување и во модернизација на Противпожарната бригада. – Оваа година од буџетот на Град Скопје за Бригадата за противпожарна заштита одвоивме вкупно околу 134 милиони денари. Во овие средства предвидена е набавка на нова ПП автомеханичка скала минимум 75 метри и набавка на две возила автоцистерни. Испорачан е нов симулатор за пламени удари што се користи за вежби преку симулација на реални услови на пожар, истакна Шилегов. Во своето обраќање тој посочи дека оваа опрема долго време ја очекувале и затоа Градот ја набавува годинава, како и дека се свесни за нивната потреба од нова и модерна опрема согласно со европските стандарди.
| | веќе видена | слични

- По повод Денот на пожарникарите, денеска секретарот на општина Неготино Ивица Златковиќ ги посети припадниците на Противпожарната единица во Неготино. - Работата на пожарникарите е исклучително одговорна и ни малку лесна, бидејќи несебично се изложувате на тешки и опасни ситуации и неретко во опасност ги ставате и вашите животи за да ги заштитите животите на граѓани и нивните имоти. Но, и покрај опасностите, да се биде пожарникар е хумана и пожртвувана работа, а вашата организираност и професионалност се од драгоцена важност при дејствувањето во пожари и други непогодности, им рече тој. Командирот на неготинските пожарникари Иле Илиев додаде дека со максимална одговорност, посветеност и ангажираност, ги реализираат поставените задачи во текот на цела година, покажувајќи ја на дело посветеноста кон оваа хумана професија, а се со цел секогаш и во секое време да им се излезе во пресрет на граѓаните и нивните потреби. На денешната свеченост по повод Денот на пожарникарите, противпожарната единица ја ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот Јован Стојаноски заедно со претседателката на охридскиот Совет и директорите на јавните претпријатија денеска присуствуваше на свеченоста што по повод 20-мај, денот на пожарникарите се одржа во просториите на Територијалната противпожарна единица во Охрид. Првиот човек на градот упати честитки до пожарникарите со желба да има помалку пожари во иднина и помалку активности на терен но посочи дека тие секогаш мора да бидат добро екипирани и кадровски и технички со цел брзо да дејствуваат во случај на опожарувања. Командирот на Територијалната противпожарна единица, Спасе Прентовски се заблагодари на градоначалникот Стојаноски за неговите заложби оваа единица постојано да се доопремува и усовршува, а потенцира и дека се што Стојаноски ветил во предизборната кампања за развој на противпожарната единица тоа и го реализира. Празникот вчера беше одбележан со традиционално дефиле на противпожарните возила и презентација на противпожарната опрема низ охридските улици. Годинава пожарникарите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 449 | | | веќе видена

Обвинителките Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи или кој било обвинител назначен како вршител на должноста не можат да ја преземат функцијата на специјалната јавна ...
сите 436 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од почетокот на годинава пожарникарите од Кочани имале 88 различни интервенции

Од:
До кого (е-маил):
Порака: