Сенаторот Ли остро го осуди финансирањето на соросови организации: Aмериканската амбасада во Македонија ја злоупотребила својата положба


Американскиот сенатор Мајк Ли го повика државниот секретар на САД Рекс Тилерсон темелно да го реформира Стејт Департментот и да ја запре праксата на водење штетна надворешна политика со мешање во внатрешните работи на држави како што е Македонија. Сенаторот Ли зборуваше во фондацијата Херитиџ во Вашингтон, каде остро го осуди финансирањето на крајно левичарски организации поврзани со Џорџ Сорос во Македонија со пари од американските даночни обврзници и рече дека со тоа Aмериканската амбасада во Македонија ја злоупотребила својата положба. Зборувајќи во водечката конзервативна фондација во САД, сенаторот Ли ја пофали Македонија како држава која спровела пазарни, конзервативни реформи, и додаде дека тоа е причината што земјата се нашла на удар на лево ориентираната администрација на претседателот Барак Обама, со неприфатливо ниво на мешање во македонските внатрешни работи. – Конзервативците од земји како Македонија, Полска и Албанија се најдоа најмногу оттуѓени од страна на САД по инаугурацијата на Обама во ...
| | веќе видена | слични

„Додека локалните власти продолжуваат со операциите за сузбивање на тероризмот, ние и понатаму сме загрижени поради идни потенцијални терористички напади“, пишува во предупредувањето. „Американските граѓани мора да бидат свесни за можноста членови на терористички групи и радикални екстремисти да нападнат без предупредување“, се додава во изјавата. Одделот рече дека екстремистите се фокусираат на туристички локации, транспортни центри, пазари, трговски центри, хотели, клубови, ресторани, места за богослужба, паркови, аеродроми, образовни институции и настани од висок профил. Предупредувањето за патување истекува на 1 септември - што значи дека ќе биде активно за времето на летниот одмор и сезона на патување.
| | веќе видена | слични

Американскиот Стејт департмент ги повика своите граѓани кои патуваат во Европа да бидат особено претпазливи. Причина за официјалното предупредување е опасноста од терористички напади. Не постои конкретен повод за новото предупредување до патниците, соопшти соработник во Министерството за надворешни работи на САД во Вашингтон. Меѓутоа, дополни тој, опасноста од терористички напади во Европа е посебно голема пред летните одмори. Како можни цели на напади се наведени трговски центри, владини објекти, хотели, клубови, ресторани, паркови, аеродроми и други локации. Стејт департментот во овој контекст укажува на најновите напади во Франција Русија Шведска и Велика Британија. Според Министерството на САД, екстремистичката милиција Исламска држава и Ал Каeда поседуваат „способност за планирање и изведување терористички напади во Европа.“ Актуелната проценета опасност за патување има важност до први септември. Последно, Стејт департментот издаде соодветно предупредување за патување во Европа пред зимските одмори. ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Стејт департментот издаде предупредување до американските државјани кои планираат да патуваат во Европа, нагласувајќи дека мора да бидат свесни за постојаните закани од терористички напади на континетот. Во предупредувањето, Стејт департментот ги истакнува случувањата во Франција, Русија, Шведска и Велика Британија и додава дека ИД и Ал Каеда „имаат способност да планираат и вршат терористички напади во Европа“. Предупредувањето не е поттикнато од посебна закана, туку се работи за „препознавање на континуиран ризик од напади особено пред летните одмори“.
| | веќе видена | слични

Американскиот Стејт департмент издаде ново предупредување за Европа, наведувајќи дека американските граѓани би требало да бидат претпазливи поради заканите од терористики акти низ Континентот. Во соопштението се спомнуваат последните инциденти во Франција, Русија, Шведска и Британија при што се додава дека милитантите на ИД и Ал Каеда „биле способни да испланираат и да извршат терористички напади во Европа“. Претходното предупредување на Стејт департментот за Европа издадено пред зимските празници истече во февруари годинава. Стејт департментот прецизира дека сегашното предупредување кое ќе важи до 1 септември не е поврзано со некаква специфична закана.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во предупредувањето стои дека ИД и Ал Каеда „имаат способност да планираат и вршат терористички напади во Европа“. Стејт Департментот издаде предупредување до американските државјани кои планираат да патуваат во Европа, да бидат свесни за постојаните закани од терористички напади на континетот. Во предупредувањето стои дека ИД и Ал Каеда „имаат способност да планираат и вршат терористички напади во Европа“. Предупредувањето не е поттикнато од посебна закана, туку се работи за „препознавање на континуиран ризик од напади особено пред летните одмори“.
| | веќе видена | слични

Стејт департментот на сад ги предупреди американците што патуваат во Европа дека ризикуваат да се најдат среде терористички напад. „Предупредувањето за патување“ ќе биде во сила наредните четири месеци и во него се вели дека иако локалните влади спроведуваат антитерористички операции, државјаните на САД треба секогаш да бидат свесни за можноста симпатизери на терористите или саморадикализирани екстремисти да извршат напад без никакво предупредување. Стејт департментот очекува да биде применета познатата тактика на употреба на огнено оружје, експлозиви, ножеви или остри предмети, автомобили или камиони и потсетува на неодамнешните напади на исламска држава и Ал Каеда во Франција, Русија, Шведска и Велика Британија.
| | веќе видена | слични

Американскиот Стејт департмент пред летните одмори излезе со ново предупредување за патување во Европа. Оттаму наведуваат дека американските граѓани би требало да бидат претпазливи поради заканите од терористики акти низ континентот. Стејт департментот прецизира дека сегашното предупредување кое ќе важи до 1 септември не е поврзано со некаква специфична закана. Како потенцијални закани се споменуваат трговски центри, хотели, ресторани, клубови, молитвени домови, паркови, аеродроми. Во соопштението се спомнуваат последните инциденти во Франција, Русија, Шведска и Британија при што се додава дека милитантите на ИД и Ал Каеда се способни да испланираат и да извршат терористички напади во Европа. Претходното предупредување на Стејт департментот за Европа издадено пред зимските празници истече во февруари оваа година.
| | веќе видена | слични

Американската Влада ги предупреди Американците да не патуваат во Европа поради можни терористички напади. Во соопштението на Американскиот Стејт Департмент се анведува дека предупредувањето се однесува за наредните 4 месеци и истекува на први септември. Според оценката на Вашингтон, неодамнешните терористички напади во Русија и Велика Британија покажале дека Алкаеда, ИСИС и други терористички групи и организации имаат план да извршат уште такви напади во Европа. Стејт Департментот на граѓаните на САД во ова предупредување им даде и совети што да прават ако се наоѓаат во странство. Loading...
| | веќе видена | слични

САД бараат решение за Македонија. Денеска во Македонија е заменик помошникот на државниот секретар на САД, Хојт Брајан Ји, кој вчера се стетна со партиите на Албанците во Македонја а денеска се очекува со највисоките државни претставници претседателите Ѓорѓ Иванов и со Талад Џафери и двајцата клучни лидери Зоран Заев и Никола Груевски. Неодмана Стејт депатментот се изјасни дека секој кој ги кочи демократските процеси и стабилноста на Македонија и во регионот пошироко, може да сноси одговорност за своите постапки. Неделава, Стејт департментот беше меѓу првите (заедно со ЕУ) што го честиташе изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието. Американската амбасада и сите досегашни амбасадори активно се вклучени како посредници во сите клучни прашања за Македонија, на надворешен и внатрепан план. Зошто ? Одоговорот лежи во архивите на оваа институција каде што се наоѓа еден документ со датум од 7 мај 2008 година што се смета за најголемиот и најзначајниот документ во македонско-американските односи. На ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 407 | | | веќе видена

Брифингот во Белата куќа ќе се одржи денеска, соопштија официјални претставници Пентагон ќе ја брифира Белата куќа за можноста да бидат испратени илјадници ...
сите 174 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев ја поздравува одлуката на пратеникот Павле Богоевски да поднесе оставка на функцијата и смета дека е храбра и во функција на понесување ...
сите 280 | | | веќе видена

Пратеничката група на опозициската ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа за одземање на мандатот на бегалецот, односно нивниот екс лидер Никола Груевски. Либертас од извори ...
сите 208 | | | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон го обвинил Стив Бенон, блискиот соработник и поранешен главен стратег на Доналд Трам, претседателот на САД, дека заедно ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сенаторот Ли остро го осуди финансирањето на соросови организации: Aмериканската амбасада во Македонија ја злоупотребила својата положба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: