Иванов: Нема мандат додека не се отстранат правните и политичките пречки


35 копии

Претседателот Ѓорге Иванов денеска изјави дека мандатот за формирање Влада нема да биде врачен се додека правните и политички пречки не бидат отстранети. – Се додека тие пречки не бидат отстранети јас не можам да донесам одлука која што ќе биде оспорена. Ако биде оспорена една таква одлука, тогаш ќе биде отворено прашањето за моја одговорност. Затоа барам и инсистирам правната и политичката пречка да бидат отстранети, рече Иванов по денешната средба со претседавачот на Претседателството на БиХ Младен Иваниќ, пренесува МИА. Одговарајќи на новинарско прашање дали чувствува одговорност во врска со последиците од кризата, Иванов рече дека тој го почитува Уставот и праксата од 1992 година и дека не чувствува одговорност за кризата. Институционалната криза, додаде Иванов, ќе ја немавме доколку ја немаше платформата која од политичка криза не воведе во институционална криза. – Јас го почитувам Уставот и праксата создадена во 1992 година. Тоа им го кажав и на сите претставници на партиите кога беа на консултации. ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов се однесува како марионета на експремиерот Никола Груевски, кој ја води својата земја во хаос и далеку од ЕУ и НАТО, пишува денеска австрискиот весник Стандард „Тој ја навредува ЕУ како „импотентна и беспомошна“. Времето на Пакс Американа на Балканот помина. Од 1 март годинава, македонскиот претседател Иванов одбива да му го даде мандатот за формирање влада на шефот на социјалдемократите Зоран Заев, иако тој заедно со албанските партии има мнозинство во Собранието. На тој начин, тој отворено застана зад досега владејачката ВМРО-ДПМНЕ и ги нарушува сите демократски правила на игра. Притоа, 56-годишниот правник треба да знае што значи правна држава, бидејќи предаваше политички теории на Универзитетот во Скопје“, пишува во денешното издание весникот Стандард . Голем страв од затвор „(...) Со недели се одржуваат масовни протести на приврзаниците на ВМРО кои се обидуваат да ја спречат промената на власта. Главната причина: против повеќе високи владини функционери и службеници ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поттпретседателката на СДСМ и пратеник во Собранието Радмила Шеќеринска во ТВ дебата на Алсат-М , меѓу другото ја даде и следната изјава што ја оценуваме како вистина: Шеќеринска: …Тие (ВМРО-ДПМНЕ) денеска се полни со тези дека некој ќе правел пуч во Македонија. Единствените пучисти во државата се луѓето кои не дозволуваат трансфер на власта. Затоа велам, пропагандата е моќна и ќе нè убеди во работи кои никој никаде не ги споменува. Значи, никој во моментов, освен Груевски и Иванов, не зборуваат за федерализација. Никој, освен Груевски и Иванов, не зборува за кантонизација. Никој, освен Иванов и Груевски не ја доведува во прашање унитарноста на државата. Ама, тоа е тој отров што се сервира во редовни дози и јас се согласувам дека е проблем… ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Изјавата на потпретседателката на СДСМ и пратеник, Радмила Шеќеринска , е дел од ТВ дебата емитувана на Алсат-М на 20.04.2017 и таа, ако се отстранат формализмите при толкувањето, е вистина. Под формализми се мисли дека и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и некои ...
| | веќе видена | слични

Одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да не го додели мандатот за формирање Влада на новото парламентарно мнозинство се додека не се отстранат правните и политичките пречки, која одлука ја повтори и по средбата со претседавачот на Претседателството на БиХ Младен Иваниќ, е исправна и тој морал да донесе таква одлука во спортивно би можел да би можел да биде повикан на кривична одговорност, коментираат аналитичари. Велат дека претседателот не смее да си дозволи еднострано и парцијално читање и примена на Уставот, бидејќи тој има легитимитет од граѓаните на Македонија,кој го обврзува уште поодговорно да постапува во вакви кризни состојби кога суверенитетот и независноста се сериозно поткопани од внатрешни и надворешни политички играчи. „Се додека тие правните и политичките пречки не бидат отстранети јас не можам да донесам одлука која што ќе биде оспорена. Ако биде оспорена една таква одлука, тогаш ќе биде отворено прашањето за моја одговорност. Затоа барам и инсистирам правната и политичката пречка да бидат ...
| | веќе видена | слични

Ви пренесуваме дел од колумната на универзитетскиот професор Беким Кадриу за Призма: И што сега? Прашањето е дали може парламентарното мнозинство да избере влада без мандат доделен од Иванов. Има парламентарна практика во соседството (Словенија) каде што Собранието го прескокнува доделувањето на мандатот од страна на Претседателот. И кај нас, Собранието како носител на суверенитетот (пренесен од граѓаните), има надлежност да избере Влада (член 68 од Уставот). Претседателот со недоделување на мандатот, не може да ја ограничи оваа надлежност на Собранието. Уште повеќе, претседателот не може да спречи избор на влада преку кршење на правото, односно Уставот. Не може и не смее целата држава, сите граѓани и институции, економијата, одржувањето на локалните избори и законското конституирање на централните органи, да бидат заложници на противуставно однесување на Иванов Има една правна максима на латински, што се употребува во меѓународното право, која гласи: ex injuria ius non oritur (од неправда, не може да ...
| | веќе видена | слични

Наспроти изјавите на шефот на државата дека не чувствува одговорност за кризата, универзитетската професорка Рената Тренеска-Дескоска вели дека тој може да се соочи и со постапка за отповикување, но и со кривична одговорност Александра М. Митевска Претседателот Ѓорге Иванов може да одговара и кривично за злоупотреба на службената должност, поради тоа што го толкува Уставот како што му одговара и не го дава мандатот за формирање влада, вели универзитетската професорка и пратеничка на СДСМ, Рената Тренеска-Дескоска. Иванов завчера изјави дека не се чувствува одговорен за кризата поради која Македонија веќе петти месец е без влада, по изборите на 11 декември. Исто така, тој повтори по кој знае кој пат дека не отстапува од својата позиција да не му го даде мандатот на лидерот на СДСМ Зоран Заев, додека, како што вели, не се отстранат правните и политичките пречки. Иванов е првиот претседател на Македонија за кого беше поведена постапка за отповикување – во минатиот состав на парламентот, а поради колективната ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов најави дека повторно нема да го додели мандатот за нова влада, дури и ако се избере претседател на Собранието и ако СДСМ постигне договор за коалиција со албанските партии. Во интервјуто за австрискиот весник „Винер цајтунг“ тој рече дека од политички причини нема да го додели мандатот на таква коалиција, а домашните политиколози и аналитичари оваа негова изјава ја протолкуваа како нелогична, бидејќи таквиот потег на претседателот би го прекршил Уставот на државата и веднаш би се активирала постапка за спроведување импичмент, односно отстранување на Иванов од претседателската функција. Токму тоа е и причината, посочуваат познавачите, што ВМРО-ДПМНЕ толку многу се плаши да се избере собраниски спикер и да се конституира законодавниот дом. Политичкиот аналитичар Петар Арсовски, тврди дека претседателот на државата нема право да го стопира доделувањето на мандатот, бидејќи на тој начин би сторил кривично дело. - Членот 90 од Уставот е кристално јасен и тој вели дека во рок од 10 дена ...
| | веќе видена | слични
3 копии

– Се додека тие пречки не бидат отстранети јас не можам да донесам одлука која што ќе биде оспорена. Ако биде оспорена една таква одлука, тогаш ќе биде отворено прашањето за моја одговорност. Затоа барам и инсистирам правната и политичката пречка да бидат отстранети, рече Иванов по денешната средба со претседавачот на Претседателството на БиХ Младен Иваниќ. Одговарајќи на новинарско прашање дали чувствува одговорност во врска со последиците од кризата, Иванов рече дека тој го почитува Уставот и праксата од 1992 година и дека не чувствува одговорност за кризата. Институционалната криза, додаде Иванов, ќе ја немавме доколку ја немаше платформата која од политичка криза не воведе во институционална криза. – Јас го почитувам Уставот и праксата создадена во 1992 година. Тоа им го кажав и на сите претставници на партиите кога беа на консултации. Треба да се почитува тоа што е во Уставот и роковите предвидени во Уставот и преседанот направен во 1992 година. Надвор од тоа, која било донесена одлука доведува до ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот Ѓорге Иванов нема да го додели мандатот сè додека не се отстранат правните и политичките пречки. Тој на прес-конференцијата со претседавачот на Претседателството на БИХ, Младен Иваниќ, изјави дека не може да донесе одлука која подоцна може да биде оспорена. „Ако биде оспорена една таква одлука, тогаш ќе биде отворено прашањето за моја одговорност. Затоа барам и инсистирам правната и политичката пречка да бидат отстранети“, рече Иванов. Тој истакна дека не чувствува одговорност за кризата бидејќи го почитува Уставот и дека немаше да има институционалната криза ако ја немаше платформата која од политичка криза воведе во институционална криза. „Едно е политичката криза што ја решивме со изборите на 11 декември, а со платформата добивме институционална криза. Јас тука не чувствувам одговорност бидејќи го почитувам Уставот и тоа што се бара од мене, а ги имам предвид и одлуките на Уставниот суд и затоа не смеам да донесам одлука што ќе биде оспорена од кого било„ рече Иванов./Мета
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов не чувствува одговорност за кризата што ја држи Македонија со месеци без влада и ги парализира институциите, како и за тоа што не нуди решение, а ја шири листата на условите. На прес-конференцијата со претседавачот на Претседателството на БиХ, Младен Иваниќ, тој потврди дека не отстапува од својата позиција да не го даде мандатот „додека не се отстранат правните и политички пречки“. Оправдувањето го најде во почитување на законитоста и уставноста, бидејќи според него постои опасност ако направи таков потег, тој да биде оспорен. „Се' додека тие пречки не бидат отстранети јас не можам да донесам одлука којашто ќе биде оспорена. Ако биде оспорена една таква одлука, тогаш ќе биде отворено прашањето за моја одговорност. Затоа барам и инсистирам правната и политичката пречка да бидат отстранети“, рече Иванов. Според него, тој само ги почитува праксата од 1992 година и Уставот, а институционалната криза немало ни да постои доколку не постоела платформата од Тирана. „Политичката криза ја ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Дури и ако Ставрос Теодоракис, основач и лидер на партијата То Потами(Река), се воздржи од гласање за Преспанскиот договор, како што објави синоќа, грчката ...
сите 471 | | | веќе видена

На синоќешното гласање доверба во грчкиот Парламент, Алексис Ципрас со 151 гласа „за“, доби поддршка за неговата влада. Од пратениците, 148 гласаа „против“, а ...
сите 723 | | | веќе видена

По одлуката на британскиот Парламент за отфрлање на Договорот за Брегзит, ЕУ би можела да се согласи на одлагање на истапувањето на Велика Британија од ...
сите 361 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 106 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов: Нема мандат додека не се отстранат правните и политичките пречки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: