Најава:Рома-Интер


Време е за дерби, 26то коло од италијанската Калчо Серија А, Интер гостува на Олимпико во Рим против претендентот за титула, тимот на Рома. Интер нема победа на Олимпико од 2008 година кога ја декласираше Рома со високи 4-0. На последните 10 гостувања на овој стадион Интер има само 3 победи, 3 нерешени и 4 порази. Последниот натпревар минатата сезона заврши со резултат од 1-1. Оваа сезона Рома се бори за шампионската титула со Јувентус, има 9 бода помалце од Јувентус но и натпревар помалку, има најдобра одбрана во лигата со 11 примени голови, 1 пораз, 6 нерешени и 17 победи во досегашниот тек на сезоната. За утрешниот натпревар тренерот Руди Гарсија ќе биде без услугите на повредените Балзарети, Додо, Тоти и екс играчот на Интер Маикон , неизвесен е и младиот Флоренци. Жервињо беше под знак прашалник но тој ќе се најде во нападот на Рома заедно со Љајиќ и екс младинскиот играч на Интер Дестро. Интер од друга страна, оваа сезона требаше да се бори за место кое води во Лигата на Шампионите но како тече ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дербито во Милано, во полза на Јувентус, го решија напаѓачите Фернандо Љоренте и Карлос Тевез. Фиорентина, помалку неочекувано загуби од Лацио, а стрелец на единствениот гол беше Цана уште во петтата минута. Во 26.коло забележителни улоги имаа Горан Пандев и Агим Ибраими. Врз Пандев беше направен пенал на мечот Ливорно-Наполи (1:1), додека Ибраими постигна убав гол, прв за него во Серија А, на натпреварот Каљари-Удинезе (3:0). Резултати, 26.коло: Рома-Интер 0:0 Верона-Болоња 0:0 Џенова-Катанија 2:0 Аталанта-Киево 2:1 Сасуоло-Парма 0:1 Торино-Сампдорија 0:2 Ливорно-Наполи 1:1 Милан-Јувентус 0:2 Фиорентина-Лацио 0:1 Табела: 1. Јувентус 69, 2. Рома 58 (-1), 3. Наполи 52, 4. Фиорентина 45, 5. Интер 41, 6. Верона 40, 7. Парма 40...
| | веќе видена | слични
4 копии

Лацио ги освои бодовите во Фиренца победувајќи ја домашната Фиорентина со 1:0, а шампионот и лидер Јувентус синоќа славаше во Милано кај Милан со 2:0 на двете последни средби од 26.та рунда во Италијанското фудбалско првенство. Клучен момент на мечот беше 44.минута кога Фернандо Љоренте го отвори резултатот. Многу полесно Јувентус играше по овој гол, а натпреварот го реши Тевез на средината на вториот дел. Резултати на другите натпревари од оваа рунда: Рома - Интер 0:0, Каљари - Удинезе 3:0, Верона - Болоња 0:0, Џенова - Катанија 2:0, Аталанта - Киево 2:1, Сасуоло - Парма 0:1, Торина - Сампдорија 0:2 и Ливорно - Наполи 1:1. Јувентус по ова коло предноста пред конкурентот Рома на врвот на табелата ја зголеми на двоцифрена разлика. Табела: Јувентус 69 бодови, Рома 58, Наполи 52, Фиорентина 45, Интер 41, Парма 40, Верона 40
| | веќе видена | слични

Резултати на другите натпревари од оваа рунда: Рома - Интер 0:0, Каљари - Удинезе 3:0, Верона - Болоња 0:0, Џенова - Катанија 2:0, Аталанта - Киево 2:1, Сасуоло - Парма 0:1, Торина - Сампдорија 0:2 и Ливорно - Наполи 1:1. Јувентус по ова коло предноста пред конкурентот Рома на врвот на табелата ја зголеми на двоцифрена разлика. Табела: Јувентус 69 бодови, Рома 58, Наполи 52, Фиорентина 45, Интер 41, Парма 40, Верона 40,...
| | веќе видена | слични
2 копии

Јувентус со 2:0 како гостин го доби дербито против Милан со што направи уште еден чекор до третата титула во низа. „Старата дама“ иницијативата му ја препушти на домаќинот, но на најдобар можен начин ги искористи шансите. Милан имаше двојно повеќе удари кон противничкиот гол, но само три повеќе во рамките на голот, а Буфон беше на висина на задачата. „Росонерите“ беа далеку поопасни во првите 45.минути, особено кога беше активен Кака кој три пати беше во гол шанса, еднаш во директен дуел со Буфон, но Бразилецот не беше успешен. Клучен момент на мечот беше 44.минута кога Фернандо Љоренте го отвори резултатот. Многу полесно Јувентус играше по овој гол, а натпреварот го реши Тевез на средината на вториот дел. Јувентус е убедливо прв со 11 бодови повеќе од Рома, но и натпревар повеќе, додека Милан е на десетото место со шест бодови помалку од градскиот ривал Интер кој се наоѓа на петтото место, позиција која носи пласман во Лига Европа. На вториот меч од синоќешната програма во Серие А, Лацио како гостин ја ...
| | веќе видена | слични

Јувентус го победи Милан на „Сан Сиро“, во мечот што се одигра во рамките на 26.коло во Серија А. Во второто дерби од ова коло, Лацио во Фиренца ја порази Фиорентина со 1-0. Дербито во Милано го решија напаѓачите Фернандо Љоренте и Карлос Тевез. Фиорентина помалку неочекувано загуби од Лацио, а стрелец на единствениот гол беше Цана уште во петтата минута. Во 26.коло забележителни улоги имаа Горан Пандев и Агим Ибраими. Врз Пандев беше направен пенал на мечот Ливорно-Наполи (1-1), додека Ибраими постигна убав гол, прв за него во Серија А, на натпреварот Каљари-Удинезе (3-0). All Goals - Cagliari 3-0 Udinese - 02-03-2014 by Matuidi3 Резултати, 26.коло: Рома-Интер 0-0 Верона-Болоња 0-0 Џенова-Катанија 2-0 Аталанта-Киево 2-1 Сасуоло-Парма 0-1 Торино-Сампдорија 0-2 Ливорно-Наполи 1-1 Милан-Јувентус 0-2 Фиорентина-Лацио 0-1 Табела: 1. Јувентус 69, 2. Рома 58 (-1), 3. Наполи 52, 4. Фиорентина 45, 5. Интер 41, 6. Верона 40, 7. Парма 40...
| | веќе видена | слични

Во дербито на 26-то коло фудбалерите на Јувентус славеа против Милан со 2-0 и дополнително ја зголемија предноста на табелата во првенството... Ако ја гледаме моменталната ситуација, тогаш натпреварот помеѓу Милан и Јувентус тешко е дека може да се нарече дерби со оглед на тоа што „Росоњерите“ се на деветото место на табелата со повеќе од 30 бода заостаток зад „Бјанконерите“. Сепак на теренот на Сан Сиро вчера гледавме горе-долу израмнета игра, а завршниот збор сепак го имаа актуелните шампиони. Гостите во финишот на првото полувреме одлично комбинираа во шеснаесетникот, а Љоренте го отвори резултатот. На 2-0 во 68-ма минута зголеми Карлос Тевез кој постигна фантастичен погодок. Јувентус веќе 18 натпревари по ред во Серија А нема пораз, а „Бјанконерите“ со вчерашната победа на Сан Сиро сега имаат 11 бода повеќе од второпласираната Рома која има и еден натпревар помалку.
| | веќе видена | слични

Во дерби дуелот во италијанскта „Сериа А“ лига Јувентус на гостински терен на „Сан сиро“ го совлада Милан со 2-0. Творци на победата беа Љоренте и Тевез во 44 и 68 минута. Со оваа победа „старата дама“ направи голем исчекор кон одбрана на титулата бидејќи ја зголеми бодовната предност пред Рома која сега заостанува 11 бода. Во вториот натпревар игран вечерва во Италија Фиорентина која е аспирант за висок пласман и излез во Европа следната година загуби од Лацио со 0-1. Стрелец на едниствениот гол за лацијалите беше Кана во петата минута. Горан Пандев со Наполи не успеа да победи на гостувањето кај Ливорно. Наполитанците одиграа само 1-1. Наполи поведе преку Мертенс од пенал во 32 минута, а израмни Ливорно со автоголот на Пепе Реина. Пандев играше до 70. минута од натпреварот. Резултати 26 коло Италија: Милан – Јувентус 0-2, Фиорентина – Лацио 0-1, Ливорно – Наполи 1-1, Верона – Болоња 0-0, Торино – Сампдорија 0-2, Сасуоло – Парма 0-1, Џенова – Катанија 2-0, Аталанта – Киево 2-1, Калјари – Удинезе 3-0, Рома – ...
| | веќе видена | слични

Составот на Јувентус забележа нова победа овој пат во дерби дуелот од 26. коло од Серија „А“. Тимот од Торино победи во Милано со 2:0 и само го зацврсти првото место на табелата користејќи го ремито на Рома против Интер и на Наполи на гостувањето против Ливорно. Јувентус беше поквалитетниот противник во Милано и само ја продлабочи кризата во Милан каде што и понатаму работите не одат најдобро. Љоренте во 44 минута и Тевез во 68 минута беа виновници што Јувентус славеше победа на овој меч, а трите бода донесоа вкупен збир од 69 поени после 26 натпревари. Рома е втора на табелата со 11 бода помалку, но еден натпревар помалку од лидерот. Токму ова е знак дека работите полека се расчистуваат, а Јувентус чекори сигурно кон освојување на нова титула. ТАБЕЛА ВО СЕРИЈА „А“: 1. Јувентус 69 бода; 2. Рома 58 (-1 меч); 3. Наполи 52; 4. Фиорентина 45...
| | веќе видена | слични

Тимот на Милан претрпе пораз 2-0 на Сан Сиро од Јувентус во дерби пресметката во 26-та рунда од Серија А. Новиот неуспех на „росонерите“ пред своите гледачи е незаслужен, затоа што во првиот дел „бјанконерите“ во неколку наврати го спасуваа голот. Непишаното правило го стигна Милан откако Јувентус по првиот упатен директен удар ја погоди мрежата на Абијати. Во вториот дел избраниците на Антонио Конте ја смирија топката и со фантастичниот погодок на Карлос Тевез ја запечатија победата на „Сан Сиро“. Резултати : Каљари - Удинезе 3-0, Аталанта - Киево 2-1, Џенова - Катанија 2-0, Верона - Болоња 0-0, Сасуоло - Парма 0-1, Торино - Сампдорија 0-2, Ливорно - Напол 1-1, Милан - Јувентус 0-2. Табела : Јувентус 69, Рома 58, Наполи 52, Фиорентина 45... Мх.П.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 144 | | | веќе видена

Да се фокусираме на решавање на реалните проблеми на граѓаните и да гледаме државата да оди напред, наместо да го коментираме ова реално шоу и војарески ...
сите 146 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 176 | | | веќе видена

Дел од новинарите кои вчера го следеа судскиот процес за настаните на „Крвавиот четврток“, беа шокирани, бидејќи во еден од сведоците, препознаа директен актер ...
сите 136 | | | веќе видена

Исламистичкиот терорист Шериф Чекат во нападот во Стразбур усмрти тројца луѓе од кои третиот им подлегна на повредите во болница. Уште 12 луѓе се повредени, од ...
сите 176 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најава:Рома-Интер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: