Во интервју дадено за италијанските медиуми, капитенот на Интер, Хавиер Занети со многу емоции одговараше на прашањата за Валтер Самуел Како што изјави Занети Самуел му е како брат а посебно внимание, капитенот на Интер посвети на ноќта во Мадрид кога Интер стана европски шампион по трет пат во клупската историја. „Ноќта кога го освоивме трофејот во Мадрид плачев, но кога го погледнав Самуел солзите започнаа да течат уште посилно. Самуел ми е како брат...“
сите 14 | | | веќе видена

Почесниот претседател на Интер, Масимо Морати покрил голем број теми во интервју за Телеломбардија. “ Занети е историјата на Интер. Не само заради неговиот квалитет, туку и поради професионализмот. Ако го прашаш за некој натпревар од пред 10 години со Милан или со Јуве, не само што ќе ти го каже резултатот, туку и ќе ти објасни зашто треба да ги мразиш тие 2 тима. Со мене Занети , знаеше дека еден ден може да стане претседател. Би ме одморил навистина, би можел да ги дава утринските интервјуа наместо мене, но сега е поинаку, Тохир не го познава доволно. Сепак верувам дека ќе го пронајде своето вистинско место во Интер, Тохир нема да го испушти, тој е многу паметен човек. Занети знае да менаџира, знае да средува ситуации. Тој одлично го среди својот семеен живот, одлично функционира неговата фондација ПУПИ, потоа неговите инвестиции, неговиот живот во Интер. Мислам дека ќе биде одличен директор. ” “ Мурињо . Се решив за него од кога Манчини ме праша дали ќе го отпуштам. Но не планирав такво нешто. ...
сите 6 | | | веќе видена

“ Не сум срамежлив, само не сакам баш да давам интервјуа ” го започнал Паласио гостувањето во InterNos шоуто каде одговарал на прашања поставени од навивачите. Дали си агресивен на теренот? “ Можеби се претварам во друг човек штом излезам на терен, но тоа е само затоа што секогаш сакам да победувам. Кога играш не размислуваш за повреди. Минатата година се повредив во Џенова кога постигнав гол, но не мислев вооптшто на болката, бев пресреќен бидејќи топката влезе во голот. ” Дали се сметаш за човек кој може да го реши секое дерби? “ Па не. Имав навистина среќа да постигнам гол во првото дерби оваа сезона. Ако постои некој кој секогаш решава дерби натпревари, тоа е дефинитивно Милито . Има постигнато многу голови против Милан. Но сепак се надевам дека ќе постигнам пак гол и на наредниов натпревар, и можеби повторно ќе биде доволно за победа. ” Дали натпреварот со Милан е посебен? “ Прво треба да мислиме на Наполи, бидејќи ни следува навистина тежок натпревар, кој ни е многу битен за да се квалификуваме во ...
сите 4 | | | веќе видена

Цела сезона навивачите бараат Ковачиќ да биде во почетниот состав на Интер, а тоа конечно се случи на последниот натпревар со Сампдорија. Матео одигра солиден натпревар, без многу грешки и покажа дека заслужува многу поголема минутажа. Во интервју за Скај Спорт 24 тој говори за неговиот живот во Милано “ Навистина сум среќен. Дојдов во Интер, во голем клуб. Уште сум млад и имам многу да учам. ” Каков е твојот приватен живот? “ Или останувам дома или одам на вечера со моите пријатели. Не сакам да излегувам многу, јас сум мирно момче. Среќен сум кога ќе останам дома и ќе изгледам добар филм со пријателите. Но навистина ми се допаѓа тука. Италијанскиот фудбал е тежок, нема многу место како во Англија или во Шпанија, тука учиш поинакви работи, се обрнува повеќе внимание на одбраната и на тактиката. Сеуште не постигнав гол за Интер, но сепак времето е на моја страна, ќе дојде и тој момент. ” Првиот гол може да биде токму на натпреварот со Парма. ” Се надевам. Го кажувам тоа во секое интервју, но никако да дадам ...
сите 2 | | | веќе видена

Тие имаат два добри напаѓачи кои се во форма, и можат на секој да му направат проблеми. Треба да го отсечиме нивниот среден ред за тие да не добиваат топки, се на се не очекува тврд дуел... Валтер Мацари одговараше на прашањата на медиумите, по повод 27 коло и дуелот Интер - Торино кој ќе се одигра на стадионот Џузепе Меаца, кога клубот ќе го прослави 106 роденден. Тој ја започна пресконференцијата со тоа што напомена, дека во екипата на Вентура има двајца екстра напаѓачи, кои се во форма и можат на секого да му наштетат. Мацари се надева дека ќе го отсечат нивниот среден ред за напаѓачите да не добиваат топки. Исто така, Мацари кажа дека сака Интер да ја контролира играта во текот на целиот натпревар и да им го отежни гостувањето на Торино во Милано. Подоцна тренерот го дискутираше изборот на играчи и одговараше на поединечни прашања. Мојата стартна постава? Јас секогаш започнувам со 11 играчи кои се во форма. Ако тие кои започнат утре, одиграат добро, има големи шанси истите да си ги задржат стартните ...
| | веќе видена

Време е за дерби, 26то коло од италијанската Калчо Серија А, Интер гостува на Олимпико во Рим против претендентот за титула, тимот на Рома. Интер нема победа на Олимпико од 2008 година кога ја декласираше Рома со високи 4-0. На последните 10 гостувања на овој стадион Интер има само 3 победи, 3 нерешени и 4 порази. Последниот натпревар минатата сезона заврши со резултат од 1-1. Оваа сезона Рома се бори за шампионската титула со Јувентус, има 9 бода помалце од Јувентус но и натпревар помалку, има најдобра одбрана во лигата со 11 примени голови, 1 пораз, 6 нерешени и 17 победи во досегашниот тек на сезоната. За утрешниот натпревар тренерот Руди Гарсија ќе биде без услугите на повредените Балзарети, Додо, Тоти и екс играчот на Интер Маикон , неизвесен е и младиот Флоренци. Жервињо беше под знак прашалник но тој ќе се најде во нападот на Рома заедно со Љајиќ и екс младинскиот играч на Интер Дестро. Интер од друга страна, оваа сезона требаше да се бори за место кое води во Лигата на Шампионите но како тече ...
сите 34 | | | веќе видена

На презентацијата на Gazzetta Cup , Д ’ Амброзио говорел пред младите надежи на италијанскиот фудбал за неговото пристигање во Интер. “ Кога ги слушнав свирежите против нас на стадионот на Јувентус на мојот прв натпревар во дресот на Интер знаев дека направив вистински избор. Тоа беше искуство кое не се опишува со зборови, неверојатно чувство. ” Кој од играчите на Интер му има оставено најголем впечаток “ Кога бев помлад идол ми беше Маикон , а мој омилен играч од Интер е дефинитивно Занети . Него просто не можеш да му ја одземеш топката. ”
сите 14 | | | веќе видена

По победата над Фиорентина минатото коло тимот на Интер се враќа на старите победнички патеки. Со одлична игра во одбраната и брзи контра напади тимот успеа да победи на тешкото гостување во Фиренца и со тоа да ја намали разликата помеѓу двата тима. Овој викенд на Меаца гостува тимот на Каљари кој според статистиката нема што да бара на овој натпревар. На последните 10 натпревари кои ги одиграле овие два клуба во Милано тимот на Интер има скор од 8 победи и 2 нерешени. Последниот натпревар на овој стадион заврши со реми од 2-2 а првиот натпревар оваа сезона на Сардинија ремизираа со резултат 1-1. За овој натпревар екипата на Каљари ќе биде без услугите на капитенот Конти кој е суспендиран додека Писано е повреден. Од друга страна пак Валтер Мацари нема да може да смета на услугите на повредениот Хернанес а Кампањаро и Мудингај не се најдоа во списокот од 22 играчи повикани за настап. Во стартните 11 најверојатно ќе дебитира Данило Д`Амброзио, Алварез се враќа по повредата а истотака и Матео Ковачиќ е ...
| | веќе видена

Ерик Тохир: "ќе се натпреваруваме со големите интернационални тимови" Првиот состанок на бордот на директори, обновување на договорите со Паласио, Гуарин и Алварез , Аусилио ќе биде задолжен за меркатото, Видиќ ќе биде одлично засилување, шкотланѓанецот Грант Фергусон ќе го замени Роеслани, ова се неколку битни реченици за досегашната работа на Тохир. Новиот газда на Интер, Ерик Тохир влегува во форма. На вчерашниот состанокот на бордот на директори, кој траеше некаде околу час и половина и заврши околу 16 часот, потпишано беше заминувањето на Роеслани и на негово место ќе дојде шкотланѓанецот Грант Фергусон, кој работи како менаџер во полето на телекомуникацијата и медиумите. По состанокот, Тохир ги кажа на кратко неговите планови. Пресвртна точка - Како што кажавме неколку пати, многу важно е да се разгледа управувањето на правилен начин, не она кое што мислиш дека е правилно, туку она кое придонесува за подобри перформанси и резултати. Исто така, направени се проценки и оценки за досегашната работа, ...
сите 2 | | | веќе видена

Икарди беше стрелец во последното коло, тој чувствува дека ова е неговото време во Интер, кажува Матео Барзаги за SkySport24. Играчот го сака своето место во стартните 11, но Мацари не е сеуште спремен за тоа, како што истакна неколку пати по крајот на мечот со Фиорентина. Икарди сепак настојува да го убеди во спротивното. Неговите броеви се вистина чудни, тој никогаш нема започнато во првите 11, нема играно многу, но кога игра прави разлика и настојува да фати еден континуитет, кажува новинарот во корист на Мауро. Аргентинскиот напаѓач со право се нарекува новиот модел на Интер. Тој е млад, талентиран и силен, но сепак не смее да го деконцентрираат надворешните фактори кои не се поврзани со фудбалот. Икарди е борец и ќе настојува и во иднина да го премисли својот тренер, и да покаже дека вреди да игра во првите 11. Има голема шанса тоа да го видиме во наредниот дуел со Каљари.
сите 2 | | | веќе видена

Според последните информации кои пристигнуваат од Италија, екипата од Милано, Интер е заинтересирана за уште еден дефанзивец од англиското првенство, Томас Вермален. Репрезентативецот на Белгија, не е во плановите на Арсен Венгер, и во последно повеќе седи на клупата за резерви, отколку во првите 11. Уште во јануарскиот преоден рок имаше шпекулации дека може да замине, но Венгер некако успеа да го сочува во екипата. Но, заради малата минутажа која ја добива, Вермален може лесно да прифати трансфер во Интер. Друг клуб од Италија кој е заинтересиран за Вермален е Наполи, но Интер моментално е финансиски помоќен од Наполи и има предност во евентуалниот трансфер. Единствени кои произлегоа со некаква сума, се Calciomercato, кои кажуваат сума од 14 милиони фунти, со цел да се обезбедат услугите на Белгиецот. Покрај трансфер на Вермален, се шпекулира дека Интер за време на летниот преоден рок ќе се обиде да ги доведе Немања Видиќ и Патрис Евра, со што би се добил комплетно нов изглед на дефанзивната линија на тимот.
сите 8 | | | веќе видена

24тото коло од најсилната италијанска лига ни го носи дербито на колото, на Артемио Франки во Фиренца гостува Интер. На овој стадион тимот на Интер последен пат славел победа во 2011 година кога победи со резултат од 2-1. На последните 10 натпревари во Фиренца Интер има скор од 4 победи, 4 нерешени и 2 порази. Минатата сезона на овој стадион Фиорентина го декласираше Интер со високи 4-1. Но моменталната ситуација налага ист епилог како оној лани, Фиорентина игра во извонредна форма, моментално се наоѓа на 4то место со 3 бода позади Наполи и 8 бода пред Интер и Верона кои го делат 5тото место. Интер се мачи со формата, минатиот викенд едвај успеа да го совлада Сасуоло и тоа беше прва победа во 2014 година. Амбициите на тимот беа место во Лигата на Шампионите но најверојатно нема да биде ништо од тоа. За овој натпревар Винченцо Монтела тренерот на Фиорентина ќе биде без услугите на суспендираниот Борха Валеро клучната фигура во овој тим, листата на повредени играчи е долга а на неа се наоѓаат Хегази, Роси, ...
сите 36 | | | веќе видена

Јуто Нагатомо дал кратко интервју за Скај Италија во кое вели :” Сакам да постигнувам повеќе голови. Сакам да бидам како Занети ” Во интервјуто зборува за наредниот натпревар на Интер против Фиорентина, потоа за неговата иднина во Интер и во репрезентацијата. “ Ни следува тежок натпревар, Фиорентина е одлична екипа. Навистина се подготвуваме и сакаме да победиме. ” Toj o ваа сезона неколку пати се запиша на листата на стрелците : “ Сакам да постигнувам голови. Играм на добра позиција сезонава и сакам да постигнам уште повеќе. ” Значењето на капитенската лента за него “ Навистина сум почестен што бев во можност да ја носам капитенската лента и сакам да им се заблагодарам на сите кои ми помогнаа да стигнам до тоа, вклучувајќи ги моите навивачи и моите соиграчи. ” Атмосферата во тимот: “ Секогаш е навистина важно да работиш многу. Јас уживам во ова што го правам. Тренираме навистина добро во моментов. Мислам дека имаме солидни шанси да играме во Европа наредната година. ” Значењето на Хернандес и Занети “ ...
сите 6 | | | веќе видена

Марко Фасоне се стреми да преземе обврска од огромно значење во управувањето со Интер. Сегашниот генерален директор на Интер, е во постојан контакт со Ерик Тохир , како што е соопштено од страна на Павле Барџиџиа од Studiosport. Улогата на Фасоне е слична со онаа на Марота во Јувентус, да има голема слобода во маневрирањето на меркатото и да го има Аусилио ‘‘под своја рака‘‘. Сепак постојат неколку алтернативи за да се реши ова. Пред околу десет дена Леле Ориали доби повик од Ерик Тохир, но сеуште треба да се решат пречките поставени од Фасоне и Морати , и да се расчисти заминувањето на Марко Бранка. Името со кое сите се сложуваат е Валтер Сабатини, но е малку веројатно дека моменталниот спортски директор на Рома ќе го прекине договорот. Во последните неколку недели се спомнуваат неколку имиња за оваа функција во Интер. Но треба да се внимава најмногу на Ориали, кој освен повикот, имаше и вечера со Тохир, но сеуште ништо не е решено..
сите 2 | | | веќе видена

Во текот на оваа недела беа презентирани новите засилувања на Интер, Хернандес, Д ’ Амброзио и Бота. Најголемото засилување е Андерсон Хернандес. “ Ова е прекрасен момент. Навистина сум среќен и горд што сум дел од овој клуб. “ – започна Хернандес на своето претставување. “ Кога слушнав дека Интер е заинересиран за мене, веднаш прифатив бидејќи сметам дека ова е огромен чекор во мојата кариера. Преговорите беа подолги, зошто двете страни требаше да бидат задоволни, но кога се се реши бев многу среќен. Кога клуб со ваква традиција во Италијанскиот фудбал сака да потпише со тебе, е тоа е одлично чувство. ” “ Интер има одличен тим, добра атмосфера, сигурен сум дека ќе победуваме и дека направив вистинска одлука. Интер има одличен тренер, и тој беше една од главните причини зашто сакав да дојдам. Верувам дека можам да напредувам уште многу под Мацари, гладен сум за освојување и за победи и знам дека дојдено е времето Интер пак да се врати на старите патеки, сите во клубот го сакаат истото. Сега е вистинското ...
сите 29 | | | веќе видена

23то коло , Интер на Џузепе Меаца го пречекува тимот на Сасуоло. Во оваа дебитантска сезона за Сасуоло во Серија А овие две екипи имаат одиграно само еден натпревар и тоа на Мапеј стадионот во Сасуоло каде Интер славеше убедлива победа од 7-0. Но сега тимот на Валтер Мацари се наоѓа во проблеми, сеуште немаат победа во 2014 година а на последните 5 натпревари истотака немаат забележано победа, имаат скор од 3 порази и 2 нерешени. Последен пат Интер славеше победа на дуелот против Милан. Моментално се наоѓаат на 6тата позиција со 2 бода позади Верона и 11 позади Наполи кој се наоѓа на местото кое води во Лигата на Шампионите. Победата е императив на овој натпревар. Од друга страна тимот на Сасуоло се наоѓа во зоната за испаѓање, моментално се на 17 место со 17 бодови исто како и Ливорно, на последните 5 натпревари имаат само една победа и 4 порази. За овој натпревар тренерот Алберто Малезани ќе биде без суспендираниот Мендес а повредени се Теранова, Ачерби, Алекс, Масучи, Мањанели, Гаѕола и Манфредини. ...
сите 28 | | | веќе видена

Заврши првиот месец во 2014 година во кој Интер не успеа да забележи победа. Па повторно следи истото прашање, ќе успее ли конечно да дојде до првата победа во 2014 година? Интер гостува во Торино на Јувентус Арената против актуелниот шампион во едно од најголемите дерби натпревари на планетава, Дерби на Италија број 215. Во Серија А овие две екипи копјата ги вкрстиле 185 пати, Јувентус е подобар во меѓусебните дуели со скор од 81 победа 56 порази и 46 ремија. Оваа сезона Јувентус на домашен терен сеуште нема пораз, но така беше и лани кога после 49 натпревари без пораз во Торино, четата на Антонио Конте беше поразена од Интер со резултат од 3-1, тоа беше и прв пораз на Јувентус на својот нов стадион. Интер се мачи со формата оваа сезона, на последните 10 натпревари има само 1 победа. Што се однесува на составите, Јувентус ќе биде без суспендираниот Џиџи Буфон кој заработи црвен картон на минатиот натпревар против Лацио, повреден е Кваљарела а новото засилување Освалдо не се најде на списокот од 22 играчи ...
сите 42 | | | веќе видена

Вчера на 1 час пред истекот на трансфер рокот Интер го регистрираше бразилецот Хернанес како ново засилување за тимот на Валтер Мацари. Ерик Тохир и Клаудио Лотито изминативе 2 дена преговараа за трансфер на ``Пророкот`` во Милано. Првичната понуда гласеше 13 милиони + талентираниот Ибрахим Мбаје но откако Сенегалецот бараше многу висока плата Тохир се одлучи да ги искешира посакуваните 20 милиони евра кои ги бараше Лотито. Но според Скај сумата најверојатно изнесува 18 милиони евра. Андерсон Хернандес де Карваљо Виана Лима или попознат како Хернанес е роден 29 Мај 1985 година во Сао Паоло. Потекнува од младинската школа на Сао Паоло за чиј прв тим подоцна играше 5 години каде забележа 117 настапи проследени со 18 погодоци. Во 2010 година се сели во римски Лацио за сума од 11 милиони евра, за Лацијалите исто одигра 117 натпревари и постигна 33 гола. За репрезентацијата на Бразил до сега има настапено на 23 натрпревари и има постигнато 2 гола. Во Интер ќе го носи дресот со број 88. Со среќа Il Profeta.
сите 5 | | | веќе видена

Вчера во 23:00 часот заврши зимскиот трансфер период во италијанската Серија А. Во продолжение ви ги пренесуваме сите трансфер операции во Интер што се извршија изминативе 31 ден. Како најзвучно засилување во тимот пристигна бразилецот Хернанес од Лацио за сума од околу 18 милиони евра, истотака пристигна и десниот бек на Торино Данило Д`Амброзио. Тимот го напуштија Ишак Белфодил кој замина на позајмица во Ливорно и Алваро Переира кој замина во Сао Паоло. Еве ги сите трансфери: Дојдени: Хернанес ( Лацио, целосен трансфер), Бота ( Ливорно, целосен трансфер ), Балде ( Модена, целосен трансфер), Маинини ( Варезе, крај на позајмица), Алибек (Болоња, крај на позајмица), Коса (Фолгоре, крај на позајмица), Џумо ( Униао Мадеира, крај на позајмица), Огунсеје Ибукун ( Марано, крај на позајмица), Палмиери (Модена, крај на позајмица), Скелото (Сасуоло, крај на позајмица), Браидих ( Про Патриа, крај на позајмица), Д‘Амброзио (Торино, целосен трансфер), Лосада (Карпи, крај на позајмица), Камара ( Сантарчангело, ...
| | веќе видена

Она што се шпекулираше изминатите 2 недели денеска се официјализираше. Данило Д`Амброзио е нов играч на Интер. Данило Д`Амброзио до вчерашниот играч и капитен на Торино денеска потпиша договор со Интер до 30 јуни 2018 година. Сумата што Интер ќе ја плати за овој играч изнесува 1.5 милиони евра и 50% од Марко Бенази и Коломби. Играчот ќе заработува околу 1 милион евра по сезона. Данило Д`Амброзио е роден на 9 Септември 1988 година, во тимот на Торино играше 3 сезони а пред тоа има настапувано за Јуве Стабија и Потенѕа. Ги има поминато сите селекции на репрезентацијата на Италија но сеуште чека на повик и за А-селекцијата. Неговата позиција е десен офанзивен бек а по потреба може да игра и на левата страна. Д`Амброзио ќе го носи дресот со број 33. Му посакуваме многу среќа и успех во дресот на Интер.
сите 11 | | | веќе видена

next