По 17 години Буфон си заминува од Јувентус


Легендарниот италијански голман Џанлуиџи Буфон денеска на посебна прес конференција соопшти дека по 17 години си заминува од Јувентус. Со солзи во очите по почетниот говор на претседателот Ањели, Буфон му се заблагодари на сопственикот на Јувентус “Ти благодарам претседателу за овие изминати години во кои имавме уникатно пријателство, базирано врз искреност. Ова е крај на една прекрасна приказна која имав среќа да ја делам со сите кои го сакаат Јувентус, Горд сум што играв за Јувентус толку години и среќен сум што заедно пребродивме многу проблеми и освоиме многу трофеи. Во сабота на мечот со Верона ќе биде мојот последен натпревар за Јувентус. Мислам дека тоа е најдобриот начин да се простам од оваа прекрасна авантура. Да ја завршам со два важни трофеи”, изјави Буфон и се осврна околу неговиот следен ангажман. ,,Имам добиено некои понуди и возбудливи предизвици и за продолжување на кариерата, но и за работа во фудбалот. Следната недела кога се ќе се смири ќе одлучам што е најдобро за мене“-рече Буфон.
| | веќе видена | слични

Џанлуиџи Буфон по крајот на оваа сезона, после 17 години одлучи да го напушти Јувентус, а како што пренесуваат италијанските медиуми, речиси сигурно негова следна дестинација ќе биде Париз. Конечната одлука за тоа каде ќе ја продолжи својата кариера, Буфон соопшти дека ќе ја донесе веќе идната седмица, а негова следна дестинација речиси сигурно ќе биде париски ПСЖ. Иако Буфон има 40 години, тоа на клубот од „Паркот на принцовите“ очигледно не им смета, па на сега веќе поранешниот голман на Јувентус му бил понуден четиригодишен договор според кој би заработувал 8 милиони евра по сезона. На Буфон исто така му била понудена и функцијата амбасадор на Светското првенство во Катар, па сега останува тој да одлучи дали да ја прифати понудата на парискиот тим која што и тоа како е примамлива.
| | веќе видена | слични

Џанлуиџи Буфон нема да биде единствениот легендарен фудбалер кој ќе го напушти Јувентус ова лето. Италинските медиуми пренесуваат дека Клаудио Маркизио најверојатно веќе го одиграл последниот меч за „старата дама“ и ќе се пресели во МЛС лигата. 32-годишниот играч за врска кој е дете на Јуве и веќе стекна легендарен статус, не е задоволен од минутажата која ја добива и е спремен да ја промени средината ова лето. Маркизио очекувано не сака да игра за ниту еден друг италијански клуб, па најверојатно кариерата ќе ја продолжи во САД. Маркизио оваа сезона запиша 20 настапи во сите натпреварувања и беше дел од сите 7 освоени Скудета во изминатите седум години. Уште една легенда го напушта Јувентус
| | веќе видена | слични
5 копии

Францускиот фудбалски шампион ПСЖ му понуди четиригодишен договор на 40-годишниот италијански голман Џанлуиџи Буфон, објавија италијанските медиуми. Според „Ла Република“ преговорите меѓу двете страни се одвиваат успешно, а францускиот клуб му нуди на легендарниот голман договор на четири години, а не два, како што претходно беше објавено во печатот. Буфон во саботата го одигра последниот натпревар за Јувентус и е слободен играч.
| | веќе видена | слични

Голманот на Јувентус, Џиџи Буфон е блиску до трансфер во ПСЖ, но според претседателот на клубот тој најверојатно би бил резерва на Ареола. Франција Легендарниот Буфон по 17 години го напушти Јувентус но не стави крај на кариерата. Деновиве се шпекулира за неговата иднина. Некои информации велат дека ПСЖ му нуди четиригодишен договор иако тој има 40 години. Но претседателот на клубот, Насер Ал Келаифи во интервју за „Екип“ има интересна изјава која нема да им се допадне на фановите на голманот. „Го имаме Ареола, тој е нашиот број 1. Сигурно така ќе биде и следната сезона“, вели претседателот на ПСЖ. „Буфон е фантастичен голман, има голема харизма, вистински џентлмен. Сигурен сум дека сите клубови го сакаат“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Џанлуиџи Буфон го одигра последниот натпревар за Јувентус, но нема намера да се пензионира и најверојатно кариерата ќе ја продолжи во Париз. Буфон иако влегува во 5-та деценија од животот се уште не размислува за пензија и потврди дека сака да игра на највисоко ниво и да се бори за престижни трофеи. Пари Сент Жермен веќе започна преговори со неговиот агент, а денес италијанските медиуми ја открија понудата на „светците“ која навистина е неверојатна. Имено, ПСЖ на Буфон му нуди четиригодишен договор вреден 8 милиони евра по сезона, а тоа би значело дека Италијанецот ќе брани до својата 45-та година. Исто така му нудат да биде и амбасадор за Светското првенство во Катар, па Џиџи вкупно ќе инкасира 32 милиони евра. Неговиот агент моментално е во Париз каде се договараат последните детали, па се очекува во следните неколку дена легендарниот голман да стави потпис на договорот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Неодамна Џанлуиџи Буфон по 17 години најави заминување од редовите на „Старата дама“, а сега клубот би можел да го напушти уште една легенда. Станува збор за Клаудио Маркизио, кој најмногу поради големите проблеми со повреди во изминативе неколку сезони го загуби местото во тимот. Останувањето на Алегри значи дека играчот кој проникна во овој клуб и понатаму тешко ќе добива шанса, ќе пристигне Емре Џан, Алегри бара уште еден играч за врска, а иако Маркизио сака да остане на клубот, се чини дека веќе му е соопштено да си замине. Како што пренесуваат италијанските медиуми, Маркизио е разочаран, бидејќи станува збор за дете на Јувентус, човекот кој помина се со овој клуб. Тој има договор со „Старата дама“ до 2020 година, но Јувентус би сакал да се ослободи од неговата плата. Маркизио има понуди од МЛС лигата, а неодамна изјави дека не може да се замисли себеси во дрес на некој друг италијански клуб, така што најверојатно ќе го напушти својот „дом“ ќе ја заврши кариерата во Америка.
| | веќе видена | слични
2 копии

Како што е познато Џанлуиџи Буфон во саботата против Верона го одигра својот последен меч во дресот на калчолигашот Јувентус на кого верно му служеше од 2001 година. Останува отворено прашањето дали тој сега ќе ја продолжи кариерата во друга средина со тоа што како опција се споменува Пари Сен Жермен. Како и да е Буфон засекогаш ќе остане запаметен во историјата, па во негова чест и во завршувањето на приказната со Јувентус дружината на „HITC Sport “ направи една компилација за неговиот прв меч во дресот на „бјанконерите“ и каде се денеска тие играчи.
| | веќе видена | слични

Преговорите меѓу Џанлуиџи Буфон и ПСЖ беа извонредно позитивни, пишува „Sky Sports“. Буфон во јануари наполни 41 година, но поранешниот голман на Јувентус, се уште не се откажува. Следната сезона, најверојатно, ќе се брани во ПСЖ. Како што известува „Sky Sports“, неговиот агент Силвано Мартин, денеска во Париз се одржаа разговори, а наскоро легендарниот италијански голман треба да го носи дресот на францускиот шампионски. Буфон најверојатно ќе му се придружи на својот пријател Марк Верати во Париз.Тој помина 17 години во Јувентус и беше шампион на Серија А седум пати по ред.
| | веќе видена | слични

Легендарниот Џанлуиџи Буфон реши да проговори за можниот трансфер во Пари Сен Жермен. Италијанскиот чувар на мрежата, по 17 години поминати во Јувентус си замина и сега е во потрага по нов клуб. Веднаш се понуди францускиот првак ПСЖ, кој му дава двегодишен договор вреден 14 милиони евра. Тоа се одлични пари за голман кој веќе има наполнето 40 години. И покрај оваа примамлива понуда, самиот Буфон најави дека му е потребно време за да реши дали ќе ја прифати понудата на францускиот првак. „ПСЖ? Потребно ми е една недела за убаво да размислам и да ги проверам сите детали. Тоа не е лесно решение. На 40 години не можеш да се водиш по емоциите“, рече Буфон, кој веќе и го промовираа како играч на ПСЖ.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со повратот на 15 отсто од ДДВ, државата за првпат враќа пари директно кај граѓаните, велат од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку соопштение.Со ...
сите 247 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 61 | | | веќе видена

Советот на Европа ја откажа својата набљудувачка мисија за изборите кои за неколку дена се одржуваат во Албанија. Тие преземаат ваков потег поради можна ...
сите 222 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ имаат еден единствен приоритет, да го бранат криминалот на Никола Груевски и тоа го докажува секојдневно. Претседателот Зоран ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

По 17 години Буфон си заминува од Јувентус

Од:
До кого (е-маил):
Порака: