ПОРОЈНИ ДОЖДОВИ И ГРМЕЖИ: Нè очекува бурна и врнежлива вечер


Променливо облачно со повремени врнежи од дожд, особено претпладне. Позастапени врнежите ќе бидат во западните и крајните источни делови, каде на места ќе има услови за појава на грмежи. Попладне ќе дува умерен, вдолж Повардарието засилен северен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 20 до 28 степени. Во Битола променливо облачно со повремен дожд и дневна температура до 22 степана. Утре ќе преовладува променливо облачно и посвежо време со слаби локални врнежи од дожд. Ќе дува засилен северен ветер, кој ќе продолжи и во понеделник со малку послаб интензитет.Потоа во текот на следната недела времето ќе биде сончево со умерена облачност, а дневните температури ќе бидат во пораст.
| | веќе видена | слични
17 копии

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со засилен северен ветер и со повремени врнежи од дожд и ретки грмежи. Утринската температура ќе се движи од 10 до 20, а дневната од 23 до 29 степени. УВ-индексот ќе има вредност 7. Во Скопје времето претпладне ќе биде променливо облачно со повремено засилен северен ветер и појава на повремен дожд и ретки грмежи. Утринската температура ќе се спушти до 16, а дневната ќе достигне до 24 степени. Појава на слаб дожд попладне ќе има и во недела, особено на југот. Засилен северен ветер и посвежо време ќе има до понеделник, а потоа иако ветерот ќе остане северен тој ќе биде со послаб интензитет и температурите ќе бидат во пораст.
| | веќе видена | слични
10 копии

Времето во Македоија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, особено претпладне во западните делови и сосема на исток. Во утринските часови ќе има услови за нестабилност со појава на пороен дожд и грмежи. Ќе дува најпрвин умерен, а потоа и особено на север и вдолж Повардарието засилен северен ветер. УВ-индексот ќеима вредност 6. Утринската температура ќе се движи од 10 до 20, а дневната од 22 до 29 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, почести претпладне и со појава на пороен дожд и грмежи. Од ноќта ќе дува најпрвин умерен, а потоа и засилен северен ветер. Температурата ќе се движи од 16 до 24 степени. Појава на слаб дожд попладне ќе има и во недела особено на југот. Засилен северен ветер и посвежо време ќе има до понеделник, а потоа иако ветерот ќе остане северен тој ќе е со послаб интензитет и температурите ќе се во пораст.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Скопје променливо облачно со повремени врнежи од дожд, почести претпладне и со појава на пороен дожд и грмежи. Променливо облачно со повремени врнежи од дожд, особено претпладне во западните делови и сосема на исток. Во утринските часови ќе има услови за нестабилност со појава на пороен дожд и грмежи. Ќе дува најпрвин умерен, а потоа и особено на север и вдолж Повардарието засилен северен ветер. УВ=6 Т-мин. од 10 до 20 а т-макс. 22 до 29 степени. Во Скопје променливо облачно со повремени врнежи од дожд, почести претпладне и со појава на пороен дожд и грмежи. Од ноќта ќе дува најпрвин умерен, а потоа и засилен северен ветер. Температурата од 16 до 24 степени.
| | веќе видена | слични

Според информациите на УХМР во текот на викендот ќе имаме ново влошување на временските услови со можности за дестабилизација, со очекување за навлегување на влажна постудена воздушна маса со посилен северен ветер во Македонија што ќе ги спушти дневните температури. Во претпладневните часови во северните делови, а потоа најмногу вдолж Повардарието, северниот ветер повремено ќе се засилува и ќе биде проследен со појава на повремен пороен краткотраен дожд и грмежи. Денес времето ќе биде променливо облачно и ветровито со повремени врнежи од дожд и со ретки грмежи, кои ќе бидат пообилни во западните делови и на крајниот исток. Во недела ќе продолжи да дува повремено засилен северен ветер и ќе има појава на повремен послаб дожд, кој ќе биде почест на север и на исток. Температурата ќе достигне до 29, а во недела до 26 степени.
| | веќе видена | слични
2 копии

Времето утринава, умерено до значително облачно со врнежи од дожд на повеќе места. Грмежи утринава имаше на југот од земјата. На повисоките места почна да дува умерен, северен ветер. Времето утринава, умерено до значително облачно со врнежи од дожд на повеќе места. Грмежи утринава имаше на југот од земјата. На повисоките места почна да дува умерен, северен ветер.НАВРНАТ ВОДЕН ТАЛОГ (во л/м2) за 24 часа, до 8 часот.1 Маврово, Струмица, Тетово, Битола, Лазарополе, Гевгелија, Охрид, Кр. Паланка, Штип, Скопје, 2 Дојран, Пожаране, 6 Претор, 10 Прилеп, 13 Тополчани.
| | веќе видена | слични
11 копии

Во текот на ноќта од север се очекува да навлезе влажна постудена воздушна маса со посилен северен ветер во Македонија што ќе ги спушти дневните температури за време на викендот, а во следните денови температурата ќе биде во пораст. Во претпладневните часови во северните делови, а потоа најмногу вдолж Повардарието, северниот ветер повремено ќе се засилува и ќе биде проследен со појава на повремен пороен краткотраен дожд и грмежи. Утре преку ден времето ќе биде променливо облачно и ветровито со повремени врнежи од дожд и со ретки грмежи, кои ќе бидат пообилни во западните делови и на крајниот исток. Во недела ќе продолжи да дува повремено засилен северен ветер и ќе има појава на повремен послаб дожд, кој ќе биде почест на север и на исток. Температурата ќе достигне до 29, а во недела до 26 степени.
| | веќе видена | слични
3 копии

Во претпладневните часови во северните делови на Македонија , а потоа најмногу вдолж Повардарието, северниот ветер повремено ќе се засилува и ќе биде проследен со појава на повремен пороен краткотраен дожд и грмежи. Преку ден времето ќе биде променливо облачно и ветровито со повремени врнежи од дожд и со ретки грмежи, кои ќе бидат пообилни во западните делови и на крајниот исток. Во недела ќе продолжи да дува повремено засилен северен ветер и ќе има појава на повремен послаб дожд, кој ќе биде почест на север и на исток. Температурата ќе достигне до 29, а во недела до 26 степени.
| | веќе видена | слични

Во утринските часови ќе има услови за нестабилност со појава на пороен дожд и грмежи. Ќе дува најпрвин умерен, а потоа и особено на север и вдолж Повардарието засилен северен ветер. УВ-индексот ќеима вредност 6. Утринската температура ќе се движи од 10 до 20, а дневната од 22 до 29 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, почести претпладне и со појава на пороен дожд и грмежи. Од ноќта ќе дува најпрвин умерен, а потоа и засилен северен ветер. Температурата ќе се движи од 16 до 24 степени. Појава на слаб дожд попладне ќе има и во недела особено на југот. Засилен северен ветер и посвежо време ќе има до понеделник, а потоа иако ветерот ќе остане северен тој ќе е со послаб интензитет и температурите ќе се во пораст.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 466 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПОРОЈНИ ДОЖДОВИ И ГРМЕЖИ: Нè очекува бурна и врнежлива вечер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: