Времето денеска: Сончево со мала облачност

Времето во Македонија претпладне ќе биде сончево и топло. Попладне во северозападните делови повторно ќе има појава на мала до умерена облачност. Ќе дува ветер од југоисточен правец. Температурата ќе се движи од 27 до 33 степени. Во Скопје времето ќе биде претежно сончево со температура до 32 степена.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претпладне сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Попладне најпрво во западните делови, а кон крајот на денот на места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Како што информираат од УХРМ, локално ќе има и услови за појава на невреме со интензивен пороен дожд, засилен ветер и изолирана појава на град, особено во северните и југозападните делови. Во текот на ноќта врнежи од дожд ќе има низ целата земја, на места пообилни (над 30л/м2) и проследени со ретки грмежи. Дневните температури ќе опаднат и ќе се движат од 25 до 33 степени. Во Скопје и околината слично време со температура до 33 степени.
| | веќе видена | слични
15 копии

Времето во недела претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и слаб до умерен југоисточен ветер. Попладне и кон крајот на денот наместа ќе дојде до нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има услови за појава на невреме со интензивен пороен дожд, силни електрични празнења и изолирана појава на град. Утринската температура ќе се движи од 10 до 18, а дневната од 27 до 34 степени. Во Скопје времето претпладне ќе биде претежно сончево со слаб југоисточен ветер, но кон крајот на денот ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен североисточен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 17, а дневната ќе се искачи до 34 степени. Во текот на ноќта кон понеделник, како и во понеделник времето ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд кои наместа ќе бидат пообилни и проследени со ретки грмежи. Се очекува да наврнат над 30 литри на метар квадратен воден талог.
| | веќе видена | слични

Иако сме на праг на есента, топлото време викендов измами голем број граѓани на охридските плажи. Тие беа полни речиси како во сезона. Охриѓани и туристите уживаа во септемвриското сонце и се освежуваа во езерските води, а глетката на зајдисонце беше идилична. Според прогнозата на УХМР во недела претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб умерен јужен ветер, а попладне и кон крајот на денот на места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Во текот на ноќта, како и во понеделник ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни и проследени со грмежи. Во понеделник ќе има и значителен пад на дневната температура, која ќе се движи од 19 до 24 степени. Во вторник се уште ќе има повремени врнежи од дожд, а потоа ќе биде претежно стабилно со благ пораст на дневните температури.
| | веќе видена | слични

По топлата недела со високи температури до 35 степени, денес не очекува мало освежување со максимални температури до 30 степени, додека пак сонцето ќе го покријат облаци, па попладне очекувајте и дождови. Утринските температури ќе се движат до 18 степени, а во Скопје времето исто така ќе биде облачно со можности за врнежи во попладневните часови.
| | веќе видена | слични

Сепак утре денот ќе започне со претежно сончево и топло време, но попладне најпрвин во западните делови, а кон крајот на денот и на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално има услови за појава на невреме со интензивен пороен дожд, засилен ветер и изолирана појава на град, особено во северните и југозападните делови. Врнежите од дожд ќе продолжат и во текот на ноќта, на места ќе бидат побилни (над 30л/м2) проследени со ретки грмежи, особено на југот и западот од земјава. Утринската температура ќе биде во интервалот од 10 до 19, а највисоката дневна од 27 до 34 степени. Ув  индексот ќе има висока вредност 6. Во Скопје утре претпладне ќе биде сончево и топло, доцна попладне ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 17, а највисоката дневна ќе достигне до 34 степени. Во понеделник времето ќе биде претежно облачно и свежо со повремени врнежи од дожд. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, а дневната температура ќе опадне за ...
| | веќе видена | слични

Во недела претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб умерен јужен ветер, а попладне и кон крајот на денот на места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално ќе има и услови за поинтензивни процеси во форма на невреме со интензивен пороен дожд и засилен ветер. Во текот на ноќта, како и во понеделник ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни (над 30 литри на метар квадратен) и проследени со ретки грмежи. Во понеделник ќе има и значителен пад на дневната температура, која ќе се движи од 19 до 24 степени. Во вторник се уште ќе има повремени врнежи од дожд, а потоа ќе биде претежно стабилно со благ пораст на дневните температури. Оцени ја веста
| | веќе видена | слични

Иако велат дека е рано за вирусни настинки, сепак, лекарите не ја исклучуваат можноста наглото заладување да предизвика настинки и респираторни инфекции Лекарите очекуваат да се зголеми бројот на пациенти ВИКЕНДОВ СОНЧЕВО, ОД ПОНЕДЕЛНИК ЗАЛАДУВАЊЕ Од следната недела се очекува пад на температурата за десетина Целзиусови степени, што, според синоптичарите, ќе биде втор голем пад на температурата проследен со врнежи и ветрови во изминатите две недели. Лекарите предупредуваат дека од ваквите временски промени најмногу ќе бидат погодени хронично болните, бремените жени и повозрасните лица. Иако велат дека е рано за вирусни настинки, сепак, лекарите не ја исклучуваат можноста наглото заладување да предизвика настинки и респираторни инфекции. Од Управата за хидрометеоролошки работи соопштуваат дека сончево и топло време се очекува викендов, а од понеделник ќе има значителен пад на дневната температура, која ќе се движи од 19 до 24 степени. - В недела претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. Утринската температура ќе се движи од 11 до 19 Целзиусови степени, додека дневната ќе биде во интервал од 26 до 34 степени. Во Скопје и околината слично време со утринска температура од 17 и дневна до 35 степени. УВ индексот ќе изнесува 6.
| | веќе видена | слични
13 копии

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево. Ќе дува слаб ветер од североисточен правец. Во попладневните часови ќе има појава на мала локална облачност. Утринската температура ќе се движи од 11 до 19, а дневната од 28 до 35 степени. Во Скопје времето ќе биде сончево со слаб југоисточен ветер и со максимална температура до 35 степени. УВ-индексот ќе има вредност 6. И денеска северните делови од земјата ќе бидат во жолта фаза од метео-алармот во однос на високите температури. Во недела претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб умерен јужен ветер, а попладне и кон крајот на денот на места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално ќе има и услови за поинтензивни процеси во форма на невреме со интензивен пороен дожд и засилен ветер. Во текот на ноќта, како и во понеделник ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни (над 30 литри на метар квадратен) и проследени со ретки грмежи. Во понеделник ќе има и значителен пад на дневната температура, која ќе се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 143 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 125 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Времето денеска: Сончево со мала облачност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: