Алијанса за Албанците најави дека излегува од Владата, Заев вели оставките се очекувани


Алијансата за Албанците најави дека излегува од Владата и оти најверојатно денеска сите заменици-министри, државниот секретар во Министерството за правда, како и именуваните директори ќе се повлечат од функциите. Заминувањето на Алијансата за Албанците од Владата доаѓа неколку дена по изборот на новиот министер за здравство, ресор кој до пред локалните избори го имаше Арбен Таравари. Во замена за здравството, премиерот Зоран Заев на Алијансата за Албанците и понуди вицепремиерско место за спроведување реформи, но лидерот на Алијансата, Зијадин Села го одби. И покрај одлуката да си заминат од Владата, од Алијансата најавија дека ќе ги поддржат законите и реформите неопходни за членство во НАТО и во ЕУ.
| | веќе видена | слични

Откако Алијансата за Албанците, односно лидерот Зијадин Села се огласи дека сите нивни функционери ќе дадат оставки, во јавноста протекоа многу информации за тоа дали и кој ќе влезе во Владата. Како замена за Алијансата најмногу се говореше или говори за ДПА. Сега можеби помалку поради намалените активности и спојувањето на деновите измеѓу празниците или помеѓу Нова Година и Божиќ. Сепак тоа не може да биде причина да не се добие одговор од СДСМ или лидерот и премиер Зоран Заев, но исто така и од ДПА и Мендух Тачи. Журнал.мк во потрага по веродостојни информации за тоа дали имало иницијативи за средби, дали имало средби, предлози, понуди се обрати и во СДСМи во ДПА. Но, молк од двете страни. Во СДСМ и Владата велат приоритет се реформите, а од ДПА нема одговор, а истиот го бараме од пред новогодишните празници. Многумина аналитичари само кратко коментираат дали ДПА ќе влезе во влада е прашање за миион долари. Она што е важно и што се бара од Македонија е спроведување на реформите кои ќе ја приближат земјата ...
| | веќе видена | слични

На интернет анкетата и на Фејсбук страната на емисијата Клик Плус на ТВ 21 е спроведена анкета со прашање: на кој политичар Албанец најмногу му верувате? На анкетата гласале 4500 граѓани. Според финалните резултати како што пренесува порталот на албански јазик монитор.мк Зијадин Села добил 54 % од гласовите додека зад него со 46 % е Али Ахети. Зијадин Села беше тешко повреден за време на настаните од 27 април а во неколку наврати ги навреди Македонците со јавни коментари против нив. Интернет анкетите иако можат да дадат одредена претстава за расположението на корисниците на интернет немаат никаква научна или стручна важност за општото расположение на јавноста.
| | веќе видена | слични
14 копии

Директорот на затворот „Идризово“ , Керим Мамути, поднесува оставка од функцијата. Ваков чекор следува по одлуката на Алијансата за Албанците да ја напушти владината коалиција. Села најави дека не се договориле со Заев, поради што си поднесуваат министерите оставки. Двајцата не можеа да се договорат околу ресорот за здравство, а откако Заев фотелјата му ја даде по три месеци на Венко Филипче, Села излезе од Владата.
| | веќе видена | слични
6 копии

Првиот човек на Владата, Зоран Заев, изјави дека вицепремиерското место за реформи ќе го чува за „Алијансата за Албанците“. Одговарајќи на новинарско прашање, Заев рече дека испразнетите места на заменик-министрите од партијата на Зијадин Села, кои веќе поднесоа оставки, ќе бидат поплнети по Нова година. „Потпретседателот на Владата за реформи значи да го координира дури и Заев, да ги координира министерот за правда, министерот за внатрешни работи, за европски прашања, но и другите министерства“, рече Заев и појасни дека со успешност на реформите една мала партија би можела подобро да се позиционира. Тој додаде дека на „Алијансата за Албанците“ ѝ биле доделени сериозни институции, како Фондот за пензиско и инвалидско осигурување, Имотно-правната служба, Агроберзата. Заев посочи дела не преговарал со ДПА, но не ја отфрли можноста за преговори по Нова година.
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека вицепремиерското место за реформи ќе го чува за Алијансата за Албанците, и покрај тоа што партијата објави повлекување од Владата, а замениците министри од оваа партија ги поднесоа своите оставки. Испразнетите места, како што рече Заев, ќе се пополнуваат после Нова година, авицепремиерското место за реформи, според него, е важно потпретседателско место.„Потпретседател на Владата за реформи значи да го координира дури и Заев, да го координира и министерот за правда, министерот за внатрешни работи, министерот за европски прашања и другите соодветни министерства. Успешноста на реформите на една мала партија ќе ѝ даде отскочна штица или скалило повеќе во нејзиното позиционирање“, изјави Заев и додаде дека на Алијансата на Албанците ѝ биле дадени сериозни институции како Фондот на пензиско и инвалидско осигурување, Имотно-правната служба, Агроберзата и други.Во врска со можноста за влез на ДПА во Владата, тој кажа дека не преговарал за тоа, но не ја исклучи можноста да има ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерското место за реформи, сепак како што рече премиерот Зоран Заев ќе го чува за Алијансата за Албанците. Наспроти ставот на Зијадин Села дека се работи за формално министерство, создадено само за тој да замине од власта, премиерот тврди дека тоа е сериозна позиција, не исклучувајќи ја можноста во иднина да се договорат со Села. „Го чувам за Алијанса за Албанците местото и ќе го чувам. Алијансата за Албанците е млада партија. Дадовме навистина многу важно место. Потпретседател на реформи значи да го координира дури Заев, да го координира и министерот за правда, министерот за внатрешни работи, министерот за европски прашања. Успешноста на реформите на една мала партија ќе и даде навистина отскочна даска или скалило повеќе во нејзиното позиционирање“, порача Заев. Откако го одби предлогот на Заев, функционерите на Алијансата за Албанците поднесоа оставки. Овие испразнети места како што рече Заев ќе се пополнуваат со кадри од како што рече од помалите партии. Зијадин Села завчера во Клик Плус на ТВ 21 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека вицепремиерското место за реформи ќе го чува за Алијансата за Албанците. Тој рече дека испразнетите места на заменик-министрите од партијата на Зијадин Села, кои веќе поднесоа оставки, ќе бидат поплнети по Нова Година. - Потпретседателот на Владата за реформи значи да го координира дури и Заев, да го координира министерот за правда, министерот за внатрешни работи, европски прашања, но и другите министерства - рече Заев и појасни дека со успешност на реформите, една мала партија би можела подобро да се позиционира. Тој додаде дека на Алијансата за Албанците ѝ биле доделени сериозни институции, како Фондот за пензиско и инвалидско осигурување, Имотно-правната служба, Агроберзата. Заев вели дека не преговарал со ДПА, иако не ја отфрли можноста за преговори со партијата на Мендух Тачи по празниците.
| | веќе видена | слични

Вицепремиерското место за реформи се уште ги чека Алијансата на Албанците во случај ако се премислат вели премиерот Зоран Заев. Во период кога замениците министри кои доаѓаат од партијата на Села но и директори на важни установи си поднесуваат оставка Заев вели дека не е изненаден од ваквите одлуки иако тврди дека оваа партија држела сериозни места. Сепак тврди вратите за соработка со нив и натаму се отворени. „Сериозни ресори водат или водеа, гледам веќе поднесоа оставки на секаде. Фондот за пензико беше распределен како одговорност на Алијансата за Албанците. Можеби денеска не сме се согласиле, но за месец - два ќе се согласиме и заради тоа дадов одговор ова место го чувам за нив. Не се во некои други планови. Би било убаво да го има заради што некој мора да го држи педалото“ изјави - Зоран Заев Претседател на Владата на Р. Македонија. Вчера пак лидерот на Алијансата на Албанците - Села изјави не гледа разлика во владеењето на СДСМ со ДУИ споредбено со она кое беше на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ и рече дека се ...
| | веќе видена | слични

Директорот на затворот „Идризово“ Керим Мамути во моментов си поднел оставка на функцијата, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК . Заменик директорот ќе го води затворот до именувањето на новиот менаџер на најголемиот затвор. Мамути поднел оставка бидејќи е од Алијанса на Албанците, која излезе од коалицијата со СДСМ и ДУИ. Веднаш по изборот на Венко Филипче за министер за здравство, ресор кој беше на Алијансата, лидерот Зијадин Села соопшти дека ја напушта коалицијата. Мамути ја потпишал платата на вработените во „Идризово“, за да не останат вработените за Нова Година без приходи, па си поднел оставка. Во јануари ќе бидат назначени нови директори, не само на затворот „Идризово“, туку и за истражниот затвор „Скопје“ во Шутка.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кралот на народната музика Шабан Шаулиќ, кој загина во неделата на 17. февруари, ќе биде погребан на Новите гробишта, а во `11 часот ќе биде одржана ...
сите 244 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 165 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Алијанса за Албанците најави дека излегува од Владата, Заев вели оставките се очекувани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: