Зорман уверен во победата на Словенија

Словениците велат дека се уште не го завршиле својот настап на ЕП во Србија. Урош Зорман, капитенот на словенечкиот тим и најдобар асистент на првенството, за словенечките медуми изјавил дека во Белград одат на сигурна победа против Македонија и потврда на 5. место кое ќе им обезбеди олимписки квалификации, пренесува спортското радио 90.3 ФМ. „ Не сме завршиле се уште. Одиме во Белград за да победиме. Никој не веруваше во нас, па ни вие новинарите пред почетокот на овој шампионат, но оваа генерација покажа колку вреди. Да се влезе во борба за петтото место е голема работа и висок рејтинг на репрезентацијата. И овој пат со Македонија сами одлучуваме за нашата судбина. Македонија навистина игра добро, но ние мора да одиграме најдобро што знаеме и да го постигнеме најдобриот резултат во последите 8 години “, изјавил Зорман. Зорман ги повика сите словенечки фанови во што поголем број да допатуваат во Белград за да ги бодрат на утрешниот меч. Натпреварот со Словенија се игра во Белградска Арена в петок од 15:15 ...
| | веќе видена | слични

Еден од најдобрите ракометари во селекцијата на Словенија, одбранбениот играч Матеја Габер поради повреда нема да биде присутен на паркетот на денешниот натпревар. Се работи за повреда на скочниот зглоб која Габер ја заработи на последниот тренинг на Словенците пред дуелот со нашите ракометари. Повредата на Габер е добра прилика за нашите ракометари кој имаат олеснителна околност за освојување на 5-то место.
| | веќе видена | слични

Со победа против Словенија, Македонија се пласира на квалификацискиот турнир за Олимпијадата. Во спротивно, треба да навива, Србија да стане европски шампион. Текстови на слична тема Победата над Србија, шанса за полуфинале? „Фалангата“ пред врата По поразот од Македонија, Полјаците депримирани Македонија не дозволи пресврт од Полска Несреќен пораз од Данска Македонските ракометари денеска со Словенија се борат за 5 место на ЕП во Србија. Натпреварот ќе почне во 15:15ч. во Белградска Арена. Победникот ќе обезбеди пласман на квалификацискиот турнир за Олимпијадата во Лондон што ќе се одржи годинава. Ја анализиравме Словенија. Имаме сериозен противник со квалитетни играчи, иако се се врти околу Урош Зорман. Не би ги заборавил и нивните крила, ниту ни нивната трансформација од одбрана во напад. Го посакувам она што и сите навивачи на Македонија - со победа заеднички да го затвориме ЕП и да го прославиме успешното натпреварување. Ѕвонко Шундовски, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска во 15.15 часот нашите најдобри ракометари играат со Словенија во средба која може да ни’ го донесе петтото место во Европа и пласман во квалификациите за ОИ во Лондон оваа година. На сите средби во досегашниот тек на Европското првенство во Србија избраниците на Звонко Шундовски даваа се’ од себе да дојдат до победата. На некои од нив не ги послужи среќата, како тие со Германија и Данска, додека на некои од нив ја изненадија цела Европа, со победите над Чешка, Полска и Србија. Одличната и максимално пожртвувана игра ги донесоа нашите ракометари до историски успех и до борба за петтото место на стариот континент. И не само до тоа, туку и на чекор од пласман во квалификациите за Олимписките игри во Лондон оваа година, нешто за што можевме само да сонуваме пред стартот на ова ЕП. Последна пречка на тој наш пат е селекцијата на Словенија, која заедно со нас сигурно е едно од најпријатните изненадувања на ова првенство. Словенците својата прва група ја завршија пред велесили како Франција, Унгарија и ...
| | веќе видена | слични

Селекторот на македонската репрезентација, Звонко Шундовски, е убеден дека го има рецептот за успех на денешниот клучен меч со Словенија. Шундовски смета дека главен акцент во играта во одбрана мора да се стави на запирање на Урош Зорман, кој многу лесно знае да ги разигра сите останати словенечки ракометари. Впрочем, Зорман неслучајно е убедливо најдобар асистент на шампионатот со просек од 5,7 додавања на натпревар. „ Во играта на Словенија се се врти околу Урош Зорман и доколку сакаме да триумфираме ќе мораме да најдеме начин да го запреме овој ракометар. Знаеме дека нема да биде лесно, но подготвени сме за предизвикот, играме одлична одбрана во текот на целиот шампионат и очекувам да продолжиме во ист стил и на средбата со Словенците. Исто така, не смеат да се потценат ниту нивните крилни играчи, како и брзата трансформација од одбрана во напад. Нашата желба е иста како и на сите Македонци, со победа да го завршиме овој шампионат и заедно да го прославиме овој голем успех “ - изјави македонскиот ...
| | веќе видена | слични

Најголемата закана по голот на Македонија на денешниот дуел против Словенија, креаторот на играта на „змајчеки“ Урош Зорман, вели дека тој и неговите соиграчи не стравуваат од високите децибели на македонските навивачи. Десниот бек, кој е еден од најзаслужните што Словенците играат во дуелот за 5. место против избраниците на селекторот Звонко Шундовски, е уверен дека неговиот тим има сили за успешно да и им се спротивстават на македонските ракометни асови. - Навикнати сме да играме во голема бучава, па затоа мислам дека тоа нема да биде решавачки околу тоа кој ќе биде победник на мечот против Македонија. Не очекува тежок меч против силен противник, но ние сме убедени дека имаме шанси за победа – вели Зорман, кој води на листата на најдобри асистенти на првенството со 34 асистенции, или во просек 5,7 по меч. Покрај од Зорман, „црвено-жолтите“ треба да му обрнат внимание и на Драган Гајиќ, кој е втор стрелец на шампионатот со 44 гола, 9 помалку од македонскиот ас Кирил Лазаров, кој се наоѓа убедливо на врвот ...
| | веќе видена | слични

Најголемата опасност за нашиот гол на денешниот дуел со Словенија доаѓа од десниот бек на Словенците, кој верува дека неговата селекција може да дојде до триумф над нашите ракометари. Урош Зорман е еден од најзаслужните за тоа што Словенија денеска во 15.15 часот ќе се најде во борба за петтото место на Европското првенство во ракомет во Србија, Словенците за противник ја имаат нашата селекција, која сигурно и на оваа средба ќе биде бодрена од фантастичните навивачи, како и на секој свој настап на ЕП. Сепак, гласната и бројна публика не е нешто што го плаши зорман и неговите соиграчи. „ Навикнати сме да играме во бучна атмосфера, така да не верувам дека тоа ќе биде решавачки фактор за конечниот исход на средбата со Македонија. Што се однесува до нас, ние сме убедени дека ќе победиме и ќе се пласираме во квалификациите за Олимпсиките игри во Лондон “ - вели Зорман.
| | веќе видена | слични

Денес со почеток во 15 часот и 15 минути стартува последниот натпревар од Европското првенство во ракомет за македонската ракометна репрезентација. Натпревар кој ќе го играме против Словенија, а петтото место е виза која ќе не однесе на Олимпијада. Денес е петок убав ден за победа и одличен да го започнеме престојниот викенд со славење. Вестите кои пристигаат во светските медиуми се во наша корист. Еден од најдобрите ракометари во редовите на Словенската ракометна репрезентација Матеј Габер поради повреда нема да биде дел од овој натпревар. Тоа е уште еден плус за нашите ракометари и олеснителна околност полесно да ги поразиме Словенците. Македонската публика која ќе биде на трибините во „Белградска Арена“ ќе биде сведок на уште еден успех на нашите спортисти. По четвртото место на нашите кошаркари на ЕП во Литавнија ова е нова шанса за македонскиот спорт. Се надеваме повторно ќе бидеме најбројни и најгласни на трибините, а сето тоа ќе го крунисаме со петтото место на ЕП. А оние кои не заминаа за Белград, ...
| | веќе видена | слични

Ракометната репрезентација на Македонија веќе го напорави најголемиот успех во својата историја. Борбата за петтото место и олимписките квалификации е несомнено голем успех. Мечот со Словенците за петтото место (петок 15.15 ч.) е меч за историја, но целата спортска јавност е свесна дека и без победа остварен е огромен успех: "Ја анализиравме Словенија. Имаме сериозен противник со квалитетни играчи, иако се се врти околу Урош Зорман. Не би ги заборавил и нивните крила ниту ни нивната трансформација од одбрана во напад. Го посакувам она што и сите навивачи на Македонија со победа заеднички да го затвориме ЕП и да го прославиме успешното натпреваруваљње." - изјави селекторот на Македонија, Звонко Шундовски. Од друга страна, малкумина очекуваа Словенија да го заврши Европското првенство пред Франција, Исланд, Полска и останатите, кои до вчера, или сеуште важат за светска ракометна велесила. Сепак, избраната чета на селекторот Борис Денич, со голем број дебитанти во тимот, се избори за меч за петтото место ...
| | веќе видена | слични

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Звонко Шундовски вели дека е оптимистички расположен пред денешниот последен дуел на „црвено-жолтите“ на ЕП, во битката за 5. место против Словенија. Тој додава дека противникот е детално анализиран, а Урош Зорман е посочен како најголемата опасност за нас во овој одлучувачки дуел, на кој со победа обезбедуваме виза за квалификациите на ЛОИ во Лондон. - Ја анализиравме играта на Словенија, станува збор за сериозен противник со квалитетни играчи, иако целата нивна игра се врти околу Урош Зорман. Не сакам да ги заборавам и нивните крила, како ни квалитетната трансформација од одбрана во напад. Го посакувам она што го посакуваат и сите навивачи на Македонија, заеднички да го комплетираме ова Европско првенство и успешно да ги прославиме нашите настапи на натпреварувањето – вели Шундовски во изјавата за порталот „балкан-хендбол“. Добра вест за македонскиот табор е неможноста да настапи за Словенија еден од нивните најдобри дефанзивци Матеј Габер, кој заработил ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со повратот на 15 отсто од ДДВ, државата за првпат враќа пари директно кај граѓаните, велат од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку соопштение.Со ...
сите 247 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 61 | | | веќе видена

Советот на Европа ја откажа својата набљудувачка мисија за изборите кои за неколку дена се одржуваат во Албанија. Тие преземаат ваков потег поради можна ...
сите 222 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ имаат еден единствен приоритет, да го бранат криминалот на Никола Груевски и тоа го докажува секојдневно. Претседателот Зоран ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зорман уверен во победата на Словенија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: