Португалија надмоќно победи на Евросонгот, Бугарија втора


Португалија вечерва ја слави првата победа на Евросонг, извојувана уверливо како со гласовите од стручните жирија, така и од телевоутингот. Едноставниот, но харизматичен музичар Салвадор Собрал и ја донесе првбата победа на неговата земја која настапува на еврововизиските фестивали веќе половина век. Тој ја освои Европа на 62. издание на Евросонг со песната "Amae Pelos Dois", која што ја изведе на мајчиниот португалски јазик. Речиси и да не се паметат толку "дванаесетки" кои што се редеа од стручните жирија. Неговата нетипична изведба предизвика посебно внимание и ги остави фаворизирате Италија, Франција,, Белгија ипесните на другите земји зад себе. Македонија своите 12 поени ги даде за бугарскиот претставник, седумнаесетгодишниот Кристијан Костов, кој имаше одличен настап, и чија песна произлезе од истото студио, како и македонската и српската. Тој исто така беше еден од фаворитите и единствен имаше можност да ја однесе победата по пребројувањето на гласовите од телефонското гласање, но тоа сепак не се ...
| | веќе видена | слични

Сушата на Португалија на натпреварот за најдобра песна на Евровизија која траеше 53 години – 48 пати се натпреварувале, а пет пати го пропуштиле натпреварот, во саботата во Киев го прекина 27-годишниот Салвадор Вирал Брамкамп Собрал со песната „Amar Pelos Dois“ (Љубов за двајца). Собрал со својот настап во првата полуфинална вечер беше фаворит на обложувалниците и таа улога ја оправда во финалето во кое со 758 поени ја однесе победата пред Кристијан Костов од Бугарија и „Санстрок проџект“ од Молдавија. Кој е Салвадор? Првиот португалски победник на Евросонгот студирал психологија во Лисабон на Високиот институт за применета психологија, меѓутоа неговата љубов кон музиката, сепак, била посилна па се одлучил со неа во животот активно да се занимава. Студирал џез во престижното училиште „Талер д мјузик“ во Барселона, а додека живеел и студирал во Барселона, пеел и во инди-поп бендот „Ноко Вуа“ со кој настапувал на фестивалот „Сонар“ во главниот град на Каталонија. Како 20-годишно момче се натпреварувал во ...
| | веќе видена | слични

Иако студирал психологија, младиот Португалец кој го освои првото место на овогодинешната Евровизија, го посветил својот живот на музиката. Животот, кој не му е воопшто лесен, бидејќи страда од сериозни проблеми со срцето. Победата на овогодинешната Евровизија ја однесе 27 – годишниот Португалец Салвадор Собрал со песната „Amar Pelos Dois“ (Љубов за двајца). Станува збор за млад човек кој студирал психологија во Лисабон на Високиот институт за применета психологија, но подоцна сепак, над психологијата надвладеала неговата љубов кон музиката. Тој студирал џез во престижното училиште Taller de Músics во Барселона и во тоа време настапувал во разни кафулиња, но и на португалската верзија на телевизиското шоу Идол. Во 2016 година го издал својот дебитантски албум наречен “Excuse me”, а неколку песни на тој албум ги напишала неговата сестра Луиса Собрал, која е и авторка на победничката песна на Евровизија. Инаку, Собрал страда од сериозни проблеми со срцето поради кои морал да ги пропушти првите проби во Киев, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Победникот на 62. Евровизија, Португалецот Салвадор Собрал (27), од самиот почеток важеше за фаворит, но никој не знаеше каква тајна крие ова момче. Неговата песна „Амар Пелос Доис“ е многу тажна, а речиси не постои човек кој не заплака кога ја слушна тажната приказна на ова момче. Имено, Салвадор чека на пресадување на срцето, но не сакал тоа да се знае за луѓето да не го сожалуваат. На првите две проби во Киев, место Салвадор, пеела неговата сестра Луиса (инаку композиторка) бидејќи тој не можел да ја напушти земјата на подолг период поради проблеми со срцето. Тој во Киев стигнал последен, а до крајот на годината мора да најде донатор на срце инаку шансите за преживување му се речиси никакви.
| | веќе видена | слични

Заврши 62. натпревар за најдобра песна на Евровизија. Победата, со песната „Amar pelos dois“ (Да се сака за двајца) ја однел Португалецот, Салвадор Собрал, но како што тоа обично и се случува натпреварувањето не минало без бизарности и необични ситуации. Португалецот Салвадор Собрал е победник на 62. Евросонг со песната „Amar pelos dois“ (Да се сака за двајца) која ја напишала неговата сестра Луиса, инаку позната португалска кантавторка. Второто место на Евросонгот 2017, одржано во саботата во Киев, го освои претставникот на Бугарија, 17. годишниот Кристиан Костов, кој добил најмногу гласови од публиката, а воедно е и најмлад претставник на годинешното натпреварување, додека третото место и припаднало на Молдавија. Годинешниот Евросонг го одбележале и неколку бизарности но и „шокантни“ моменти, па одлучивме да издвоиме три највпечатливи. Македонката не мина во финале, но сепак беше звезда на вечертаЈана Бурческа, македонската претставничка на Евросонг 2017., не го најде своето место во финалната вечер, но и ...
| | веќе видена | слични

Петта година по ред Македонија со својот преставник учествува само на квалификациската вечер од Евровизија и со ова таа е рекордер во оваа бројот. Текст со ваков наслов викендов објави популарниот евровизиски портал Еуровизионери . На овогодинешната втора квалификација вечер Азербејџан и Романија остварија учество во финалето, додека Македонија застана тука, пишува порталот. Понатаму во анализата се вели дека Македонија учествува на престижното европско натпреварување од 1998 година кога на бината настапи Владо Јаневски и тогаш Македонија се пласираше на деветнаесетто место, додека најуспешен настап до сега имаше Елена Ристевска. Текстот завршува со констатација дека песната на Јана Бурчевска добро котирала во евровизиските кругови, но настапот самата вечер го засенил првичниот впечаток.
| | веќе видена | слични

Салвадор Собрал со емотивната балада „Amar Pelos Dois“ (Љубов за двајца) ѝ ја донесе првата, историска победа на Португалија на 62-то издание на натпреварот за песна на „Евровизија“, што се одржа завчеравечер во Киев, Украина. Тој пееше на својот мајчин јазик, што, освен него, го сторија само претставниците на Белорусија, иако мотото на годинашниот фестивал беше „Да ги славиме различностите“. Собрал (27) освои најголем број поени од публиката и од жирито на земјите учеснички, вкупно 758, второпласирана е Бугарија (615 поени), а на третото место се најде Молдавија, со 374 поени. Португалија се врати на „Евровизија“ по една година пауза, а Салвадор поради здравствената состојба не присуствуваше на првите две проби. Тој неодамна е опериран од стомачна хернија, а во моментот е на листата на чекање за трансплантација на срце. Со дозвола на лекарите се појави на евровизиската сцена, бидејќи тие сметале дека ова негово учество нема да му наштети, туку, напротив, ќе има терапевтски ефект. Инаку, Собрал беше фаворит ...
| | веќе видена | слични

Овогодинешната Евровизија заврши со победа на Салвадор Собрал, па следната евровизија ќе се одржи во Португалија. Официјалниот сајт на Евровизија ги објави табелите со рангирањето на учесниците во полуфиналните вечери, па можеме да видиме како гласаа земјите од Европа за нашата претставничка Јана, како и на кои земји Македонија им ги додели своите гласови. Во втората полуфинална вечер, Јана се најде на 15-тото место со вкупен збир од 69 поени, од кои 40 поени дојдоа од публиката, додека 29 од жирито. Најмногу поени добивме од Бугарија - 12, а веднаш по неа е Србија со 10 поени... Жирито од Малта и Франција ни додели по 8 поени, додека од Србија само 5. Потоа следуваат жиријата од Украина, Норвешка и Украина. Еве како гласаше Македонија: Македонската публика најмногу поени ѝ даде на Србија - 12, 10 поени на Бугарија, а 8 на Хрватска. Додека пак македонското жири на Бугарите им додели 12 поени, а на Романците 10.
| | веќе видена | слични
3 копии

27-годишниот Португалец Салвадор Собрал кој го освои првото место на Евровизија со лирската песна “Amar pelos dois” ( “Љубов за двајца”), има тешка срцева болест, јави Би Би Си. Поради здравствената состојба Собрал ја пропушти првата недела на пробите во Киев, забележува медиумот, но не пренесе детали. Британскиот таблоид “Мирор” тврди дека талентираниот Португалец има потреба од трансплантација на срце. Според информациите на агенција ТАСС Салвадор Собрал има срцева мана. Обожавателите на фестивалот ја размножија во социјалните мрежи и следната верзија: пејачот не сакал да ги открива здравствените проблеми, за да не влијае на гласови на гледачите и жирито. По победата, Собрал се качи на сцената и ја пееше повторно песната “Amar pelos dois”, овој пат во дует со својата сестра. “Музиката не е огномет, таа е чувство”, рече тој. Ова е прва победа за Португалија во 62-годишната историја на конкурсот, а песната е напишана од сестрата на Салвадор, Луиза.
| | веќе видена | слични

По светкавите , шокантни и фантастично режирани настапи , годинава на Евровизија победата ја однесе навидум едоставниот Салвадор Собрал . Роден во Лисабон пред 27 години во семејство на политичар , тој истражувајки ги внатрешните светови на околината , решил да струдира психологија . Но немирниот дух и љубовта кон музиката го носат во Барселона , каде дипломира музика во 2014-та. Од мали нозе вљубен во џезот , како свои музички икони ги споменува Џет Бејкер и боса нова легендата Каетано Велосо . Во 2016-та година го обавува својот единствен студиски албум Excuse Me , на кој се наоѓаат 12 џез композиции. Во меѓувреме поред неофицијални информации, Салвадор е на листата на чекање за трансплантација на срце, но не сакал никој да знае за тоа, за луѓето да не го сожалуваат. Точно е дека Салвадор има здравствени проблеми со срцето, но останатото е само шпекулација. Дури и на првите две проби на Евровизија во Киев наместо Салвадор пеела неговата сестра Луиза Собрал (29) која ја напиша песната , бидејќи ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За неа тврдат дека е внука на рускиот олигарх која разговарала со Штрахе во вилата на Ибица. Идентитетот на жената која ја глумела внуката на рускиот олигарх ...
сите 208 | | | веќе видена

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Големото национално собрание на Република Турција, Мустафа ...
сите 239 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Португалија надмоќно победи на Евросонгот, Бугарија втора

Од:
До кого (е-маил):
Порака: