Во недела во 11:30, во продукција на „Кат Медиа“,на ТВ АЛФА можете да проследите нова епизода од КВАДРАТ – емисија за урбаното живеење. И низ најновата епизода ќе ве води Ана Николовска. Во најновото издание на „КВАДРАТ“ – инспирација, совет, идеја, тренд се’ што во треба за уредување на домот – меѓу другото ќе можете да видите: – како изгледа најскапата кујна во светот вредна повеќе од 1,5 милиони долари. Што ја прави оваа кујна поразлична од сите останати? – како да ја уредите вашата кујна во винтиџ стил?Кои се главните карактеристики на овој вонвременси тренд? – време е за реновирање и време за промена на крупните промени во домот. Која е разликата помеѓу алуминиумските и ПВЦ прозорците и како да го подесите режимот на прозорците според тековната сезона. Што е она што мајсторите најчесто збораваат да ви го напоменат? – септемвриски подготовки,како да ја промените и прилагодите детската во тинејџерска соба. Неколку важни совети и насоки… – Погледнете како изгледа домот на еден француски дизајнер. Еве што ...
сите 3 | | | веќе видена

Во денешното издание на „Урбан блок“ на Кат продукција, кое се емитува на ТВ Алфа во 12:30 часот ќе гледате: – што со телото по бременоста, постои ли начин да се врати старата фигура? Совети и насоки од Мелина Милевски и Биљана Стошиќ. – што со кожата по годишните одмори, потребна ли е посебна нега која ќе ја врати дехидрираната кожа во живот.Едукативен разговор со доктор Цветковиќ. – што не очекува во наредната сезона, познатите модни брендови почнуваат да ги диктираат модните трендови.
сите 3 | | | веќе видена

Директорот на МНТ, Драган Спасов Дац преку Фејсбук повика за аудиција за новиот проект на театарот. Македонскиот народен театар објавува ОТВОРЕНА АУДИЦИЈА за избор на актери, танчери и пејачи за споредни улоги во мјузиклот „Мама миа“ МУЗИКА: AНИ АНДЕРСОН И БЈОРН УЛВЕУС ТЕКСТ: КЕТРИН ЏОНСОН РЕЖИЈА: НАТАША ПОПЛАВСКА ПРОДУКЦИЈА: МНТ „Мјузилот „МАМА МИА“ е светски хит инспириран од музиката на големата музичка група АББА . Македонскиот народен театар по успешната реализација на мјузиклот „Чикаго“ започнува со нов светски хит. Овој пат ве носиме низ приказна исполнета со љубов, забава и многу танц. Познатите поп хитови за љубовните романси на две генерации, ќе бидат новиот предизвик во новата театарска сезона 2017/2018 во МНТ, велат од МНТ. Поради различната возрасна граница и изведувачка задача аудицијата е поделена во два дена и тоа: 1. септември аудиција за актери и пејачи 2. септември аудиција за танчери УСЛОВИ: АКТЕРКИ/АКТЕРИ – возраст 19 – 50 (треба да поседуваат гласовни и физички вештини) ТАНЧЕРКИ/ТАНЧЕРИ ...
сите 16 | | | веќе видена

Во недела во 11:30, во продукција на „Кат Медиа“,на ТВ АЛФА можете да проследите нова епизода од КВАДРАТ – емисија за урбаното живеење. И низ најновата епизода ќе ве води Ана Николовска. Во најновото издание на „КВАДРАТ“ – инспирација, совет, идеја, тренд се’ што во треба за уредување на домот – меѓу другото ќе можете да видите: – инспиративно поткровје уредено во еклектичен стил – осветлувањето ја креира атмосферата во домот, ќе видите неколку креативни расветни тела – претставување на актуелен тренд – шибори – јапонска техника – погледнете ги куќите на славните кои оваа година се објавени за продажба – иновативна када испирирана од јапонските трдиционални бањи
сите 5 | | | веќе видена

Во денешното издание на „Урбан блок“ на Кат продукција, кое се емитува на ТВ Алф во 12:30 часот ќе гледате: – што е курје око или народски кажано жуљ? Зошто се појавува и како се лекува ќе откриете од разговорот со доктор Анета Кајсторовска – кои се најновите начини за бришење на годините од вашата кожа ќе откриеме од разговорот со доктор Тихомир Цветковиќ – постои ли начин да ослабнете за само неколку недели откриваат Мелина Милевски и Биљана Стошиќ – патепис во земјата на ритамот, румот, цигарите, белите песочните плажи – Куба
сите 41 | | | веќе видена

Официјалното отворање на 56-то издание на фестивалот е во 20.30 часот на платото пред Домот на поезијата со „Поетски меридијани“. Со садење дрво и поетско читање во чест на добитникот на „Златниот венец“ – Чарлс Симиќ, денеска во Струга ќе почне фестивалот Струшки вечери на поезијата кој ќе трае до 28 август. Официјалното отворање на 56-тото издание на фестивалот е вечер во 20.30 часот на платото пред Домот на поезијата со меѓународното поетско читање „Поетски меридијани“. Фестивалските содржини ќе продолжат во наредните пет дена, кога ќе бидат одржани симпозиумот „Изгубено/најдено во преводот“, портрети на годинашните лауреати – добитникот на „Златниот венец“ Чарлс Симиќ и на наградата „Мостови на Струга“ на СВП и УНЕСКО – Горан Чолакхоџиќ и прогласување на годинашниот добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ за најдобра поетска збирка на македонски јазик меѓу два фестивала. Во рамки на СВП ќе има и вечери за европската поетска платформа Версополис. Фестивалот во Струга ќе заврши на 27 август со поетската ...
сите 90 | | | веќе видена

Оваа одлука на својот Фејсбук профил ја соопшти новиот директор на МНТ, Драган Спасов Дац. Со почетокот на новата театарска сезона во Македонскиот народен театар, заради непречено следење на претставите, вратите за публиката ќе се затвораат во 19:55 часот, соопшти новиот директор на МНТ, Драган Спасов Дац, преку својот профил на Фејсбук. „Во 20:00 часот почнува претставата! Ако некој не е во можност да присуствува на претставата за која земал билети, истите ќе може да ги врати половина час пред почетокот на претставата и да му бидат вратени парите. Во спротивно, на гледачите кои задоцниле нема да им бидат вратени парите и истите нема да можат да влезат во театарот. Ова ќе важи за сите граѓани на светот“, напиша директорот Спасов. Неговата реакција следува по инцидентот меѓу актерот Сашко Коцев и градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески, поради доцнењето на претседателот на Собранирто Талат Џафери на претставата „На ничија земја“ на затворањето на годинешното Охридско лето.
сите 3 | | | веќе видена

Репортерката на ТВ Н1 Сараево, Џенана Каминиќ останала изненадена кога пожарот за кој известувала во живо од подрачјето на Чапљина буквално и дошол до местото каде стоела. Новинарката Каминиќ застанала пред огнот кој се приближувал до куќите во населбата Модрич за да ја долови сериозноста на ситуацијата кога зачудудено сфатила дека пожарот стигнал под нејзините нозе, што може да се види од видеото од нејзиното јавување во живо. Таа скокнала на страна и продолжила да ивестува, додека некој влетал во кадарот за да го изгасне пламенот.
сите 333 | | | веќе видена

Џорџ и Амал Клуни биле уловени од папараците додека биле на вечера во Чернобио, Италија. Младите родители во придружба на уште еден пар биле на вечера каде, иако во јавност, воопшто не ги криеле чувствата. Како што велат светските медиуми, Џорџ и Амал имале очи само еден за друг, и повеќе од очигледно било дека се многу вљубени. И додека биле на вечера и кога оделе кон пристаништето на патот кон дома каде ги чекат децата. Тие на шести јуни станале родители на близнаците Александар и Ела, на кои им се посветени во нивниот дом на езерото Комо во Италија. Амал носела комбинација од долго здолниште и блузичка кои ја истакнале нејзината вита линија. Успешната адвокатка очигледно има „волшебна формула“ штом за десет недели успеала да ги стопи вишокот килограми и да ја врати витата фигура.
сите 9 | | | веќе видена

Според годинешната листа најплатени актери во светот на списанието „Форбс“ првото место му припадна на Марк Волберг (46), кој изминативе 12. месеци заработил 68 милиони долари. Ѕвездата на „Тато е дома“, „Тато е дома 2“„Ден на патриотите“ и „Трансформери“, некогашниот рапер кој стана глумец, се најде на првото место на Форбс листата. Двејн Џонсон, минатогодишниот најдобро платен актер,кој зад себе ги има филмовите „Брзи и бесни 8“, „Чувари на плажата“ и „Џуманџи“ се најде на второто место со заработка од 65. милиони, а на трето место е ѕвездата на „Брзи и Бесни“ и „ХХХ 3“, Вин Дизел, со 54,5. милиони долари. Следуваат Адам Сандлер, Џеки Чен, а меѓу први десет се и Роберт Дауни Јуниор Том Круз, како и боливудските ѕвезди Шах Рук Кан, Салман Кан и Акшеј Кумар, кои имаат заработка од малку над 35. милиони долари. Заработката што ја оствариле актерките, пак, е многу поскромна. На прво место во оваа категорија е Ема Стоун, со заработка од 26. милиони долари. Следува Џенифер Анистон со 25,5. милиони на второто ...
сите 17 | | | веќе видена

Линси Вон и Тајгер Вудс,во светот на славните, се најновите жртви на хакерски напад. Нивни разголени фотографии се објавени на страницата Celeb Jihad откако хакерите упаднале во мобилниот на славната скијашката. Во нејзиниот мобилен апарат пронашле голи фотографии од Тајгер Вудс, кои и ги испраќал додека се забавувале, а неговата адвокатка се заканила со тужба ако неговите фотографии веднаш не се отстранат. Вудс и Вон се забавувале од 2013. до 2015. година. Освен од нив, на страницата се објавени приватни фотографии од глумицата и пејачка, Кетрин МекФи, манекенката Стела Максвел, глумицата и пејачка Мајли Сајрус и глумицата Кристен Стјурат. Во последно време хакерските напади во Холивуд се се’ почести.
сите 15 | | | веќе видена

Пред два месеци Бијонси ги роди близнаците Руми и Сир, а со фотографии на социјалните мрежи одлучила да покаже дека се вратила во завидна форма. Додека за време на бременоста најмногу внимание привлекувале нејзините усни кои нагло „надошле“, после бременоста обожавателите гледаат во нејзините бујни гради. Пејачката објавила низа фотографии на кои позира во тесен фустан кој ги истакнува нејзините облини, кои се многу побујни од порано. Бијонси после породувањето за да се врати во форма вежба во приватна теретана, но се чини дека новите облини не и пречат.
сите 15 | | | веќе видена

Но, славниот готвач вели дека, сепак, научил нешто од сопствените грешки, а неговото професионално царство и понатаму расте, еднакво и како семејството… Во разговорот со британски „Телеграф“ еден од најпознатите готвачи на светот открил дека за три години изгубил околу 90 милиони фунти. „Голиот готвач“ Џејми Оливер признал дека соработката со пријателите го чинела добар дел од неговото големо царство кое пред три години се проценувало на 250 милиони фунти. Во разговорот со британски „Телеграф“ еден од најпознатите готвачи на светот открил дека за три години изгубил околу 90 милиони фунти. Славниот готвач не крие дека изгубил брдо пари, бидејќи ги мешал задоволството и работата, а таа наивност го чинела десетици милиони фунти. Отворено признава дека денес има листа на пријатели со кои повеќе никогаш нема професионално да соработува. Неговото богатство денес се проценува на 150 до 160 милиони фунти, а штотуку ја издаде новата книга рецепти „Брза и едноставна храна со пет производи“ (5 Ingredients Quick & Easy ...
сите 4 | | | веќе видена

„Моето правило гласи сета своја интима да ја чувам за себе и тоа ќе биде така. Во прашање е голема љубов од моја страна, но јас во љубовта секогаш давам се од себе“ Истакнатата српска, драмска уметница Катарина Радивојевиќ прв пат јавно признала дека ја напуштила Србија и се отселила во САД поради љубовна романса со американската супер ѕвезда со порториканско потекло Бенисио дел Торо, а дека на врската ставила крај кога сфатила дека не може да го оствари својот сон за создавање нормално и здраво семејство, објавува Glorija.rs. Седум години откако во врвот на кариерата ја напуштила Србија и заминала во Америка, 38.годишната Катарина Радивојевиќ прв пат јавно открила дека тоа не го направила исклучиво поради желба да ги тестира своите квалитети во престолнината на српскиот филм, туку дека на патот кон непознатото тргнала поради големата романса со познатиот холивудски актер, 50.годишниот Дел Торо. Иако уште во 2011. година по театарските кулоари и на филмските сетови можеле да се слушнат гласини дека српската ...
сите 13 | | | веќе видена

Водителката Џени Скордамаглиа, позната по провокативните појавувања на телевизија, неодамна ги воодушевила гледачите и со пријателка се снимила додека, голи вежбале, јога. Овој пат на Фејсбук поделила видео во кое нурка гола, а нејзините многубројни следбеници останале восхитени. „Мислам дека ова е најсекси видео кое го имам гледано. Ми се допаѓа што имаш слободен дух“ бил еден од коментарите. Инаку Џени работи за Мајами ТВ и покрива теми од подрачјето на животниот стил и ноќен живот, а обожавателите на социјаналните мрежи често ги почестува со разголени фотографии.
сите 7 | | | веќе видена

Серијата повеќе ќе се потпира на оригиналниот роман на Дафне де Мориe, а не на познатиот филм. Култниот филм на Алфред Хичкок „Птици“ ќе се појави како телевизиска серија во продукција на британската телевизија Би-Би-Си. Серијата повеќе ќе се потпира на оригиналниот роман на Дафне де Мориe, а не на познатиот филм. Дејствието наместо во Калифорнија од 60-тите години од минатиот век ќе се одвива во Корнвол по Втората светска војна. Автор на сценариото е ирскиот драмски писател Конор Макферсон, кој претходно делото го адаптираше за во театар.
сите 8 | | | веќе видена

Младата пејачка Антониа Гиговска покрај настапите, како неодамна на „Славјански Базар„ наоѓа време летово да ужива на плажа и постојано ги радува своите обожаватели со нови фотографии. На последната дури и случајните минувачи подзинале додека Антонија позира во бикини, а добила и безброј пофални зборови од обожавателите. Младост, природно, убавина – комбинација која е карактеристична за младата македонска пејачка. Вредната Антониа сними и нова песна „Невреме“ која ја промовира минатиот месец. Погледнете го видеото:
сите 2 | | | веќе видена

Поп-ѕвездата Каролина Гочева од вчера со својот свршеник, Михаил Корубин е на грчкиот остров Миконос. Претходно, двајцата беа во Италија на одмор во туристичкото местото Понте Векио, од каде што, како и сега, објави фотографии на Инстаграм. Свадбата на вљубената двојка е закажана за 25. септември.
сите 24 | | | веќе видена

Иако се вбројува во оние мажи кои сеуште се убави и со седа коса, ќе се сложите дека актерот изгледа доста истоштено Актерот и тазе татко Џорџ Клуни (56) и неговата сопруга Амал (39) уживаат во улогата на родители, од кога на 6. јуни на свет дојдоа нивните близнаци Ела и Александар. Иако константно имаат помош од дадилки, Џорџ обожавал времето да го поминува со своите деца, да ги заспива, менува пелени, да си игра со нив, па со гордост може да ја носи титулата „совршен татко“. Но, се чини дека родителството малку и го исцрпело славниот актер, а тоа може да се види на последните фотографии од пред само два дена. Парот уживал во прошетка и тениски меч блиску нивниот дом на езерото Комо во Италија, а последиците на заморот и подочниците се јасно видливи на лицето на Џорџ. Иако се вбројува во оние мажи кои сеуште се убави и со седа коса, ќе се сложите дека актерот изгледа доста истоштено.
сите 11 | | | веќе видена

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал од денеска повторно е најдобар светски тенисер откако успеа да го мине Енди Мареј на врвот на АТП листата. Надал на Мастерсот во Синсинати, беше елиминиран во четирифиналето, но сепак освои доволно поени за да биде тенисер број 1. Тој последен пат на оваа позиција беше на 6.јули 2014 година.Во 2017. година Надал има скор од 49. победи и 9. порази и ова за него е 141. недела на врвот на АТП листата. Победникот на Мастерсот во Синсинати Григор Димитров се проби на деветтото место, а во ТОП 10 скок има и Александер Зверев, кој е сега шести. Пад забележаа ланскиот победник на Синсинати Марин Чилиќ и Кеи Нишикори. Ранг листа на тенисерите од ТОП 10: 1. Рафаел Надал 7.645 2. Ендио Мареј 7.150 3. Рожер Федерер 7.145 4. Стан Вавринка 5.690 5. Новак Ѓоковиќ 5.325 6. Александер Зверев 4.470 7. Марин Чилиќ 4.155 8. Доминик Тием 4.030 9. Григор Димитров 3.710 10. Кеи Нишикори 3.195
сите 14 | | | веќе видена

next