Ирците пред потежок предизвик од Русија и Словачка

Селекторот на Република Ирска, Џовани Трапатони е пред проблеми воочи утрешниот квалификациски меч за ЕУРО 2012, против Македонија во Скопје Во групата Б по пет одиграни кола во водство се три репрезентации сите со по 10 бодови. Словачка, Русија и Република Ирска три кандидати за две места на ЕУРО. Токму денешниот распоред на мечевите ја прави најтешка задачата на Ирците за одржување чекор со овие две репрезентации. Русија игра дома со Ерменија (17,00 ч.) и се фаворити. Словачка ја пречекува последно пласираната Андора (20:15 ч.). и на овој меч прашањето за победникот не се поставува. Така Република Ирска е пред искушение само со победа вечерва против Македонија (21:30 ч.) да не заостане во бодови. Но единствено Ирците гостуваат, а имаат и проблеми околу составот. Ричард Дан е суспендиран. Поради повреди отпадна квартетот Дерон Џибсон, Демиен Даф, Кевин Дојл и Џејмс Мек Карти. Во составот ќе ги нема ниту Џонатан Волтерс, Ентони Стоукс и Кирен Вествуд. На сите овие проблеми капак е повредата на ахиловата ...
| | веќе видена | слични

Горан Попов многу веројатно ќе биде дел од стартниот состав на Македонија во утрешниот квалификациски дуел против Република Ирска. Дефанзивецот деновиве тренираше со намален интензитет поради повреда но последните лекарски наоди говорат дека тој ќе може да игра. Македонскиот национален тим е веќе во Скопје, а на Филип Втори арена синоќа тренираа и Ирците, а одржаа и прес-конференција.
| | веќе видена | слични

Селекторот на фудбалската селекција на Република Ирска го објави почетнито состав за вечерашниот натпревар против Македонија. Искусниот стар лисец во првиот тим на „зелените“ го најави и Роби Кин, кој заработи ситна повреда на последниот тренинг на својата селекција пред доаѓањето во Скопје. „Се надевам дека Кин ќе биде комплетно спремен за игра, бидејќи за нас тој е еден од најважните играчи и важно е да игра“, изјави Џовани Трапатони на пресконференцијата на која го објави и почетниот состав. Гивен, Кели, Ошеј, Одеа, Килбејн, Хант, Андревс, Велан, МекГејди, Кин, Кокс.
| | веќе видена | слични

Капитенот на Република Ирска ќе биде дел од својата селекција на вечерашниот дуел во Скопје на кој ќе се обиде да стигне до голем јубилеј. Настапот на напаѓачот на Тотенхем Роби Кин на дуелот со Македонија вечерва во Скопје беше под голем знак прашалник со оглед на неговите проблеми со повредите. Сепак, Кин тренираше без проблеми во изминатите недела дена и по се изгледа повредата на препоните е зад него. По последниот тренинг на арената “Филип Втори“ на ирската селекција, Кин изјави дека ќе настапи, па дури и ако треба да прими инјекција против болки пред почетокот на натпреватот. “ Ќе бидам на теренот, па дури и ако треба да примам инјекција. Мислам дека ќе биде се во ред. Од мојата 17-та година не сум бил 100% фит и последните неколку месеци ме мачат разни повреди, но не дозволувам да ме исфрлат од игра. Мала болка во препоните нема да ме сопре да заиграм за мојата земја “ - изјави Кин. Тој на пријателскиот дуел со Шкотска минатата недела го постигна својот 49. гол за Р.Ирска со што се изедначи со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Роби Кин кој беше неизвесен поради повреда, ќе биде стартер за Република Ирска на вечерашниот натпревар против Македонија, Џовани Трапатони го објави стартниот тим. На последната тренинг сесија пред заминувањето во Скопје, капитенот на Република Ирска, Роби Кин заработи повреда по што неговиот настап против Македонија беше неизвесен. Сепак, тој ќе биде стартер, иако постои мала сомнеж кај Трапатони. "Се надевам дека Роби Кин ќе може да игра бидејќи важно е за нас тој да игра" - изјави Џовани Трапатони. Самиот Кин изјави дека се чувствува многу подобро и сигурно ќе настапи вечерва на Филип Втори Арената. "Се чувствувам многу, многу подобро отколку вчера, би рекол дека дефинитивно ќе бидам фит" - изјави Кин. На прес конференцијата Џовани Трапатони го објави стартниот тим, а тој ќе изгледа вака: Гивен, Кели, Ошеј, Одеа, Килбејн, Хант, Андревс, Велан, МекГејди, Кин, Кокс. Извор: 24 Фудбал Врати се назад
| | веќе видена | слични

Капитенот на Република Ирска, Роби Кин, се соочува со проблеми поради неколку различни повреди и лесно може да се случи тој воопшто да не настапи на дуелот во Скопје. Одличниот голгетер настрада при еден дуел со Демјан Дилејни, по што неговиот зглоб веднаш мораше да биде имобилизиран. Кин десетина минути подоцна повторно почна да тренира, но потоа се пожали на болки во мускулот. Ако се знае дека тој извесно време се мачи и со незгодна повреда на тетивата, јасно е зошто Кин стравува дека со настап во Скопје би можел да доведе до нова посериозна повреда, која долго време би го оддалечила од терените. Капитенот ја предводеше ирската експедиција при пристигнувањето во Скопје, но стручниот штаб непосредно пред мечот ќе донесе одлука дали Кин ќе биде вклучен во стартниот тим или средбата ќе ја проследи од клупата за резерви. - Роби не се жали на болки, но останува да видиме како ќе помине тренингот во Скопје. По консултации со лекарите, ќе донесеме одлука дали Кин ќе биде во можност да го предводи нашиот тим на ...
| | веќе видена | слични

Позитивни вести од нашата репрезентација, Горан Попов ќе биде подготвен за вечерашниот натпревар против Република Ирска. Неизвесен беше настапот на Горан Попов откако со повреда допатува на подготовките за натпреварот со Република Ирска, сепак таа е санирана и тој ќе биде подготвен. Горан Попов е еден од нашите најдобри репрезентативци а и неговата замена Александар Лазевски го откажа учеството во овој натпревар поради повреда, па овие вести се повеќе од добри. "Повредата на Горан Попов лекарскиот тим на чело со д-р Камиловски ја санираше и овој за нас значаен играч ќе може да настапи против тимот на Трапатони" - потврди Мирсад Јонуз. "Иако имавме значајни откажувања во Фетаи и Стојков сепак ќе истрчаме со силен тим".
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација денеска со почеток во 21.30 часот ја пречекува селекцијата на Република Ирска на Арената Филип Втори која ќе блесне со полн капацитет. Се е подготвено за спектакл, Арената Филип Втори конечно во полн сјај, со капацитет од 33 000 гледачи ќе претставува дополнителен мотив за нашите репрезентативци да не израдуваат вечерва. Арената се отвара со Република Ирска, репрезентација која е фаворит, но и репрезентација која по лошо ги памети претходните две гостувања во Скопје. Македонија лошо игра во овие квалификации, со само една победа над Андора и реми против Ерменија во Скопје не можеме да бидеме задоволни, но и во Даблин покажавме дека можеме да се надигруваме со посилните од нас. Иако пред почетокот на квалификациите посакувавме и се надевавме дека со поголемо бодовно салдо ќе влеземе во овој натпревар против Ирска, сепак тоа не е случај, како и да е македонската селекција е должна на навивачите да им приреди малку радост по сите претрпени разочарувања. ...
| | веќе видена | слични

Стрпливо со точни додавања, движење во фаза на напад, брза игра. Со ваква тактика селекторот Мирсад Јонуз ќе се обиде да ги освои трите бода на денешниот меч со Ирска. На овој натпревар ќе одлучи желбата, мотивот и дисциплината, оцени стратегот на македонската репрезентација. По откажувањето на Фетаи и Стојков поради повреди, Јонуз сега размислува и за евентуална замена за повредениот Попов. - Нема да кријам во еден момент може да добие шанса и младиот Ристески, кој има потенцијал. 4-5 фудбалери не се повикани, но не се воопшто отпишани, тоа е знак уште повеќе и повеќе да работат. Се надевам дека во иднина ќе излезат подобри кадри, никој не е вечен, па ни јас, вели македонскиот селектор кој оцени дека играта која ја игра Ирска дома со онаа што ја игра во гости е сосема различна. Сепак, биле подготвени да одговорат на нивната тактика. - Ние не ја менуваме нашата стратегија остануваме на мислење дека треба да играме со три шпица офанзивно. Потребни ни се и голови и бодови, вели Јонуз. Атмосферата во таборот е ...
| | веќе видена | слични

Селекторот на Република Ирска, Џовани Трапатони со големи проблеми го очекува дуелот против Македонија. Тој не може да смета на суспендираниот Ричард Дан и на повредените Демијан Даф и Кевин Дојл. Згора на се, пред тргнувањето за Скопје удар во мускулот доби најдобриот напаѓач Роби Кин, кој на вчерашната прес-конференција на арената „Филип Втори“ се изјасни како подготвен за игра. И покрај бројните отсуства и повреди, италијанскиот стратег не помислува на пораз. Според Трапатони реми и пораз ќе биде погубно за неговиот тим, кој ја мерката првата позиција во групата, која во моментов ја дели со Словачка и со Русија. - Не помислуваме на пораз. Знаеме дека Македонија е добар тим, со извонредно квалитетни играчи. Одлично ја контролираат играта, но опасни се и од прекини. Корнерите и слободните удар во зоната на шут се нивно силно оружје. Треба да бидеме трпеливи и да ги искористиме нивните слабости, кои ги увидовме на првиот натпревар во Даблин – вели Трапатони.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 377 | | | веќе видена

На социјалните мрежи вечерва се појавија коментари од фановите на музичарот кој загина со Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ, кој овие денови беше заборавен од ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 192 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 25 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ирците пред потежок предизвик од Русија и Словачка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: