Вечерва почнуваат Струшките вечери на поезијата


Официјалното отворање на 56-то издание на фестивалот е во 20.30 часот на платото пред Домот на поезијата со „Поетски меридијани“. Со садење дрво и поетско читање во чест на добитникот на „Златниот венец“ – Чарлс Симиќ, денеска во Струга ќе почне фестивалот Струшки вечери на поезијата кој ќе трае до 28 август. Официјалното отворање на 56-тото издание на фестивалот е вечер во 20.30 часот на платото пред Домот на поезијата со меѓународното поетско читање „Поетски меридијани“. Фестивалските содржини ќе продолжат во наредните пет дена, кога ќе бидат одржани симпозиумот „Изгубено/најдено во преводот“, портрети на годинашните лауреати – добитникот на „Златниот венец“ Чарлс Симиќ и на наградата „Мостови на Струга“ на СВП и УНЕСКО – Горан Чолакхоџиќ и прогласување на годинашниот добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ за најдобра поетска збирка на македонски јазик меѓу два фестивала. Во рамки на СВП ќе има и вечери за европската поетска платформа Версополис. Фестивалот во Струга ќе заврши на 27 август со поетската ...
| | веќе видена | слични
8 копии

На платото пред црквата „Св. Андреја“ на Матка, вчера се одржа традиционалното поетско матине, а вечерта поетите-учесници на 56-те „Струшки вечери на поезијата“ ги читаа своите стихови на плоштадот „Македонија“ во близината на Камени мост во Скопје. Со поетската манифестација „Мостови на Струга“ и со врачувањето на годинашните награди, завчеравечер во Струга завршија 56-те „Струшки вечери на поезијата“. На свеченото затворање на фестивалот настапија дваесетина поети.- Убава ноќ, убава река, подобро не може да биде, беа зборовите на благодарност на годинашниот добитник на „Златниот венец“, американскиот поет Чарлс Симиќ. Наградата му ја врачи претседателката на УО на манифестацијата, Елизабета Шелева.Наградата „Браќа Миладиновци“ на поетот Михаил Ренџов за неговата книга „Јас. Елегии“ му ја врачи Кристина Николовска, претставничка на жири-комисијата, која одлучуваше за најдобрите поетски збирки. Инаку, Ренџов е двократен добитник на најпрестижното национално признание за поетско творештво, кое му беше ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Со поетската манифестација „Мостови на Струга" и врачување на годинашните награди, синоќа во Струга завршија 56. Струшки вчери на поезијата. На свеченото затворање на фестивалот настапија дваесетина поети. На платото пред црквата „Св. Андреја" на Матка денеска ќе се одржи традиционалното поетско матине, а вечер поетите учесници на 56-те Струшки вечери на поезијата ќе ги читаат своите стихови на плоштадот „Македонија" во близина на Камениот мост во Скопје. Со поетската манифестација „Мостови на Струга" и врачување на годинашните награди, синоќа во Струга завршија 56. Струшки вчери на поезијата. На свеченото затворање на фестивалот настапија дваесетина поети. – Убава ноќ, убава река, подобро не може да биде, беа зборовите на благодарност на годинашниот добитник на „Златниот венец" американскиот поет Чарлс Симиќ. Наградата му ја врачи претседателката на УО на манифестацијата Елизабета Шелева. Наградата „Браќа Миладиновци" на поетот Михаил Ренџов за неговата книга „Јас. Елегии" му ја врачи Кристина Николовска ...
| | веќе видена | слични

Во Струга заврши годинешниот поетски фестивал „Струшки вечери на поезијата“.Струга по 56-ти пат покажа дека е уникатен град на поезијата. „Убава ноќ, убава река, подобро не може да биде“ – беа зборовите на благодарност на годинашниот добитник на „Златниот венец“ американскиот поет Чарлс Симиќ. Наградата му ја врачи претседателката на УО на манифестацијата Елизабета Шелева.Со врачување на наградите „Златен венец“, „Браќа Миладиновци“ и „Мостови на Струга“, вечерва беше спуштена завесата на 56-те Струшки вечери на поезијата. Наградата „Браќа Миладиновци“ на истакнатиот поет Михаил Ренџов за неговата книга „Јас. Елегии“ му ја врачи Кристина Николовска претставник на жири-комисијата која одлучуваше за најдобрите поетски збирки. Инаку, Ренџов е двократен добитник на најпрестижното национално признание за поетско творештво кое му беше доделено и во 1982 година за книгата „Нерези“. Наградата „Мостови на Струга“ што се доделува заедно со УНЕСКО, на младиот хрватски поет Горан Чолакхоџиќ му ја врачи директорот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Убава ноќ, убава река, подобро не може да биде“, беа зборовите на благодарност на годинашниот добитник на „Златниот венец“ американскиот поет Чарлс Симиќ. Наградата му ја врачи претседателката на УО на манифестацијата Елизабета Шелева.Наградата „Браќа Миладиновци“ на истакнатиот поет Михаил Ренџов за неговата книга „Јас. Елегии“ му ја врачи Кристина Николовска претставник на жири-комисијата која одлучуваше за најдобрите поетски збирки. Инаку, Ренџов е двократен добитник на најпрестижното национално признание за поетско творештво кое му беше доделено и во 1982 година за книгата „Нерези“.Наградата „Мостови на Струга“ што се доделува заедно со УНЕСКО, на младиот хрватски поет Горан Чолакхоџиќ му ја врачи директорот на манифестацијата Мите Стефоски.Церемонијата на свеченото затворање на фестивалот продолжи со традиционалното поетско читање „Мостови“ на кое настапија дваесетина поети.На полноќ во хотелот „Дрим“ на поетот Јосип Коцев му беше врачена наградата „Енхалон“ за најдобра песна од млад автор од ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Со поетската манифестација „Мостови на Струга“ и врачување на годинашните награди, вечер завршуваат 56. Струшки вчери на поезијата (СВП). Фестивалот утре ќе се пресели во Скопје каде, традиционално, ќе се одржи Поетско матине на Матка, а вечерта ќе има и Меѓународен поетски митинг на плоштадот „Македонија“. Изминатите денови СВП понуди богата програма. Се оджраа поетски читања, портрети на поети, симпозиуми, средби со издавачи,... Годинашното издание почна на 23 август, со меѓународното поетско читање „Поетски меридијани“ на кое прв своја песна рецитираше добитникот на „Златен венец“ Чарлс Симиќ. Фестивалот официјално го отвори министерот за култура Роберт Алаѓозовски. На СВП учествуваа триесетина поети од Македонија и странство. Вчера претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во „Вила Билјана“ во Охрид ги прими Симиќ, хрватскиот поет Горан Чолакхоџиќ кој е добитник на наградата „Мостови на Струга“ на СВП и УНЕСКО, носителот на наградата „Браќа Миладиновци“, македонскиот поет Михаил Ренџов, и ...
| | веќе видена | слични

Фестивалот утре ќе се пресели во Скопје каде, традиционално, ќе се одржи Поетско матине на Матка, а вечерта ќе има и Меѓународен поетски митинг на плоштадот „Македонија“. Изминатите денови СВП понуди богата програма. Се оджраа поетски читања, портрети на поети, симпозиуми, средби со издавачи,... Годинашното издание почна на 23 август, со меѓународното поетско читање „Поетски меридијани“ на кое прв своја песна рецитираше добитникот на „Златен венец“ Чарлс Симиќ. Фестивалот официјално го отвори министерот за култура Роберт Алаѓозовски. На СВП учествуваа триесетина поети од Македонија и странство. Вчера претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во „Вила Билјана“ во Охрид ги прими Симиќ, хрватскиот поет Горан Чолакхоџиќ кој е добитник на наградата „Мостови на Струга“ на СВП и УНЕСКО, носителот на наградата „Браќа Миладиновци“, македонскиот поет Михаил Ренџов, и организаторите на 56. издание на СВП. Во Црквата „Св. Софија“ во Охрид синоќа се одржа и Поетски портрет на Чарлс Симиќ. Манифестацијата ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот Ѓорге Иванов во „Вила Билјана“ во Охрид ги прими годинешниот лауреат на наградата „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата, американскиот поет Чарлс Симиќ, добитникот на наградата „Мостови на Струга“ на СВП и УНЕСКО, хрватскиот поет Горан Чолакхоџиќ, носителот на наградата „Браќа Миладиновци“, македонскиот поет Михаил Ренџов и организаторите на 56. издание на Струшките вечери на поезијата. Иванов, како што соопшти неговиот Кабинет, им честитал на тројцата поети за наградите, оценувајќи ги како признание за нивната целокупна поетска дејност. - Струшките вечери на поезијата имаат особено значење за презентација на македонското и светското поетско творештво, и за збогатувањето на македонската култура и за севкупната афирмација на Република Македонија во светот, истакнал претседателот Иванов на средбата. Годинешното 56-то издание на „Струшки вечери на поезијата“ се одржува од 23 до 28 август, а на него учествуваат триесетина поети од Македонија и странство. Во 2011 година претседателот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Наградата „Браќа Миладиновци“ за 2017 година му е доделена на авторот Михаил Ренџов за книгата „Јас. Елегии“ (издание на „Макавеј“ од Скопје). „Книгата „Јас. Елегии“ од Михаил Ренџов е комплексно, темелно конципирано и впечатливо поетско дело што се одликува со идејно-содржинска и со формално-стилска кохерентност. Поетската онтологија, елегичниот тон и сонетната форма се хармонична тријада врз која е цврсто втемелена книгата „Јас. Елегии“ од Михаил Ренџов и таа неоспорно претставува творечко резиме на овој автор“, стои во образложението на жири-комисијата во состав: Глигор Стојковски (претседател) и членовите: Димитар Пандев, Кристина Николовска, Иван Џепаровски и Јовица Тасевски – Етернијан. „За мене беше восхитително и тоа што сум во најтесниот круг од 38-те пристигнати поетски ракописи. На овие години да се добие наградата е најпрвин поклонение на браќата Миладиновци, а и признателност за 25-те книги што досега ги имам напишано. Трудот не бил залуден и во оваа заодност на животот најдов причина и понатаму ...
| | веќе видена | слични

Михаил Ренџов е добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ за 2017 за книгата „Јас. Елегии“. Од вкупно 38 изданија на Конкурскот распишан од СВП, членовите на жири комисијата се одлучија за делото на Ренџов по претходно направените критичко – аналитички согледби, изјави претседателот на комисијата Глигор Стојковски. „Новата поетска објава на Ренџов изобилува со извонредни креативни решенија што успешно составуваат формално стилска синергија. Високата, строга и ригорозна парадигма се гради на сите нивоа што доведуваат до одлични резултати чиј идеал е софицистирана и рафинирана поезија која успева да се одржи на долги патеки како што е оваа река од сонети “ Наградениот автор Михаил Ренџов, со многу силни емоции ја изрази својата благодарност кон искажаната доверба од страна на стручното жири. Тој во неговата изјава појасна зошто никогаш не е залудно да пишуваш и твориш. После 25 свои книги, денес на 25 август на 56тото издание на фестивалот СВП. Ренџов чуствувал привилегија што токму неговото издание „Јас. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Не стивнуваат реакциите за Тамара Тодевска и нашата делегација во Израел во европската но и меѓународната јавност по вчерашниот евровизиски настап. Голем број ...
сите 401 | | | веќе видена

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 287 | | | веќе видена

Заменикот командант на иранската Револуционерна гарда Мохамед Салех Јокар тврди дека иранските ракети со краток дострел можат да дојдат до американските воени ...
сите 139 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 84 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка што не може да се ...
сите 52 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вечерва почнуваат Струшките вечери на поезијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: