Мараја Кери со шокантно откритие, речиси две децении тајно се бори со растројство

2 копии

Пејачката Мараја Кери откри дека има биполарно растројство Дијагнозата ја дознала во 2011 година, откако побарала помош, а тој период од животот го опишува како најтешки години. -До неодамна живеев во негирање и изолација со постојан страв дека тоа ќе се дознае. Тешко е да се носиш со тоа и јас едноставно повеќе не можев. Барав помош и добив лекување, се опкружувам со позитивни луѓе и почнав повторно да го правам тоа што најмногу сакам – да пишувам песни и да свирам музија, изјавила Кери за магазинот „Пипл“. Таа додала дека продолжува со терапијата и пие лекови за биполарно растројство кои предизвикуваат период на депресија и хипоманија. -Изгледа дека лекот кој го користам е многу добар. Не се чувствувам претерано уморно. Пронаоѓањето на рамнотежа е најважно. Долго мислев дека имам сериозно пореметување на сонот, но тоа не беше нормална несоница. Работев, работев и работев. За време на депресивните периоди немав енергија, се чувствував осамено и тажно, дури и виновно бидејќи не го правев тоа што треба да ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Како што наведува Стела Булочников Стоплер, споменатата менаџерка, популарната пејачка пред неа константно шетала гола. Стела навела дека Мараја Кери често шетала гола или полугола пред неа, како и дека во нејзино присуство правела “непристојни сексуални” работи. Како што пренесуваат странските медиуми, поранешната менаџерка на Мараја подготвува и тужба, додека тимот на пејачката тужбите ги нарекува “неосновани”. Стела во тужбата ќе наведе дека Марија има проблем со зависноста, и дека не ги зема редовно своите лекови за биполарно пореметување. Таа наведува и дека на суд ќе тврди дека пејачката неправедно ја отпуштила, додека трае договорот кој бил потпишан на три години, но и дека ќе и даде шанса да ги “поправи работите” пред да одат на суд.
| | веќе видена | слични
2 копии

Стела Булочников, поранешната менаџерка на Мараја Кери, планира да ја тужи популарната пејачка поради наводно сексуално вознемирување. Таа изјавила дека Мараја “постојано шетала гола пред неа“. Освен тоа, 48 годишната пејачка наводно “извршувала сексуални работи во присуство на Стела“, пишува „TMZ”. Исто така Булочников наведува дека Мараја Кери има проблем со злоупотребата на дрога, како и тоа дека не ги зема правилно лековите кои се препишани поради биполарното нарушување. Извори близок до пејачката за „TMZ” изјавил дека тужбата е “непрофесионална и се базира на неосновани тврдења“, од кои Кери ќе се брани “силно и со успех“. Инаку во 2016 година таблоидот Пејџ Сикс тврдеше дека Булочников спрема Мараја Кери не се однесува како менаџерка, туку како “диктатор”. „Таа практично се пресели кај Мараја и сега знае толку многу работи за неа што може да побара што сака“ – изјави неименуван извор за тој сајт. „Таа ги влече сите конци, а Мараја прави што и да и рече!“. Стела Булочников, исто така тврди дека била ...
| | веќе видена | слични

Поп дивата и една од најпопуларите пејачки во изминативе две децении на светско рамниште, Мараја Кери, заработи кривична пријава и ќе оди на судење под обвинение за сексуално вознемирување. А поднесител на обвинението и тужител не е било кој, туку нејзината бивша менаџерка, Стела Булочников која до пред извесно време била една од најблиските пријателки на пејачката. Обвинителството тврди дека Кери била „постојано гола“ пред менаџерката, според која, оваа голотија е вид сексуално вознемирување, пишува „TMZ“. Булочников тврди дека во почетокот на службените односи, пејачката поретко си дозволувала слична слобода, но малку пред да се разделат таа се шетала гола речиси постојано, а освен тоа вршела „несомнено сексуални“ дејствија во присуство на менаџерката. „Прво бев шокирана, а потоа ми се згади. Се обидов да покажам на Мараја дека не сум таков човек, но таа не сакаше да разбере и продолжуваше да се однесува претенциозно. Конечно се разделивме“, тврди Стела Булочников. A post shared by Stella Bulochnikov ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Мараја Кери на суд за сексуално вознемирување. Тужителката не е кој и да е, туку поранешната менаџерка, Стела Булочников која до пред некое време, била една од најблиските пријателки на пејачката. Обвинителството тврди дека Мараја била „постојано гола“ пред менаџерката, според која, оваа голотија е вид сексуално вознемирување, пишува „TMZ“. Булочников тврди дека во почетокот на службените односи, пејачката поретко си дозволувала слична слобода, но малку пред да се разделат таа се шетала гола речиси постојано, а освен тоа вршела „несомнено сексуални“ дејствија во присуство на менаџерката. „Прво бев шокирана, а потоа ми се згади. Се обидов да покажам на Мараја дека не сум таков човек, но таа не сакаше да разбере и продолжуваше да се однесува претенциозно. Конечно се разделивме“, тврди Стела Булочников. Според „TMZ“ таа имала тригодишен договор, кој бил прекинат еднострано и работодавецот и должи „огромна сума“ како казна. „Мараја и должи на Стела дестици милиони долари“, пишува претставник на менаџерката пред ...
| | веќе видена | слични

Таа изјавила дека Мараја “постојано шетала гола пред неа“. Освен тоа, 48 годишната пејачка наводно “извршувала сексуални работи во присуство на Стела“, пишува „TMZ”. Исто така Булочников наведува дека Мараја Кери има проблем со злоупотребата на дрога, како и тоа дека не ги зема правилно лековите кои се препишани поради биполарното нарушување. Извори близок до пејачката за „TMZ” изјавил дека тужбата е “непрофесионална и се базира на неосновани тврдења“, од кои Кери ќе се брани “силно и со успех“. Инаку во 2016 година таблоидот Пејџ Сикс тврдеше дека Булочников спрема Мараја Кери не се однесува како менаџерка, туку како “диктатор”. „Таа практично се пресели кај Мараја и сега знае толку многу работи за неа што може да побара што сака“ – изјави неименуван извор за тој сајт. „Таа ги влече сите конци, а Мараја прави што и да и рече!“. Стела Булочников, исто така тврди дека била жртва на “неправедно отпуштање од својата должност во врска со Кери“, како и тоа дека размислува да не поднесе тужба доколку доколку ...
| | веќе видена | слични

Мараја Кери за првпат проговори за нејзината битка со биполарно растројство. Биполарното растројство е психијатриска состојба дефинирана како повторувачки епизоди на значително нарушување на расположението. Овие нарушувања може да се случат во еден спектрум кој се движи од ослабувачка депресија до незауздана манија. Поединците кои страдаат од биполарно растројство вообичаено искусуваат флуидни состојби на манија, хипоманија или она што се нарекува мешана состојба поврзана со депресивни епизоди. Во основа, болеста се состои од две фази кои периодично се менуваат: манија (хиперактивност, восхитеност, радост, чувство на семоќ) и депресија (пасивност, чувство на безволност, безвредност, немоќ, тага и очајување). Во интервју за списанието People, Мараја изјави: „Долго време мислев дека имам тешко растројство во спиењето. Но тоа не беше нормална инсомнија и не лежев в кревет броејќи овци. Работев и работев и работев… Бев раздразлива и постојано се плашев да не ги разочарам луѓето. Испадна дека искусував форма на ...
| | веќе видена | слични

Американската поп ѕвезда Мараја Кери откри дека пати од биполарно нарушување (растројство) и оти започнала со лекување. Пејачката, којашто поради распонот на гласот од пет октави стана една од најуспешните музичарки во 1990-те, вели дека се решила да излезе во јавноста за да ја симне стигмата од менталните заболувања. „Се’ до неодамна живеев во порекнување и изолација и постојан страв дека некој ќе го открие тоа“, вели Кери во разговорот за списанието People. Кери, којашто е во доцните 40-те години, вели дека долго мислела оти има проблем со спиењето, но дека инсомнијата и нервозата се претвориле во полесен облик на биполарно нарушување, познат како манична депресија. „Бев многу осамена и тажна, дури чувствував и вина што не го правев тоа што требаше да го сторам за својата кариера“, вели. Биполарното нарушување „не мора потполно да ве одредува и не дозволувам тоа да ме контролира“. Кери признава дека пати од биполарното афективно растројство 2, кое има поблаги нарушувања од биполарното нарушување 2. Од ова ...
| | веќе видена | слични

Славната пејачка Мараја Кери на своите фанови им откри една голема тајна, а тоа е дека таа се бори со растројство. Дијагнозата ја дознала во 2011 година, откако побарала помош, а тој период од животот го опишува како најтешки години. -До неодамна живеев во негирање и изолација со постојан страв дека тоа ќе се дознае. Тешко е да се носиш со тоа и јас едноставно повеќе не можев. Барав помош и добив лекување, се опкружувам со позитивни луѓе и почнав повторно да го правам тоа што најмногу сакам – да пишувам песни и да свирам музика, изјавила Кери за магазинот „Пипл“. Таа додала дека продолжува со терапијата и пие лекови за биполарно растројство кои предизвикуваат период на депресија и хипоманија. -Изгледа дека лекот кој го користам е многу добар. Не се чувствувам претерано уморно. Пронаоѓањето на рамнотежа е најважно. Долго мислев дека имам сериозно пореметување на сонот, но тоа не беше нормална несоница. Работев, работев и работев. За време на депресивните периоди немав енергија, се чувствував осамено и тажно, ...
| | веќе видена | слични

Поп дивата Мараја Кери откри дека речиси две децении страда од пореметување чија дијагноза ја добила во 2001 година. Мараја откри дека според лекарските наоди и дијагностицирања во 2001 година, таа речиси две децении се бори со биполарно пореметување. Тој период од животот го опишува како најтешките години за неа. „Донеодамна живеев во негирање и изолација, постојано стравувајќи дека ќе се дознае за ова. Тешко е да се носиш со тоа и едноставно веќе не можев да молчам. Побарав и добив лекарски третман, се трудам да бидам опкружена со позитивни луѓе и почнав повторно да работам на она што најмногу го сакам – да пишувам песни и да создавам музика“, вели Кери за People. I’m grateful to be sharing this part of my journey with you. @MrJessCagle @people https://t.co/jy1fOk4mMK pic.twitter.com/9E2D2OTARo — Mariah Carey (@MariahCarey) April 11, 2018 Додаде дека продолжила со терапијата и дека пие лекови за бипорално пореметување кое предизвикува периоди на депресија и хипоманија. „Изгледа дека лекот кој го користам е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се ...
сите 143 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 108 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена

Обвинителката Вилма Рускоска не знае каде е специјалната обвинителка Катица Јанева, која на почетокот на неделава си поднесе неотповиклива оставка, а неколку ...
сите 281 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мараја Кери со шокантно откритие, речиси две децении тајно се бори со растројство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: