Милевски: Продолжуваме таму каде што застанавме


Селекторот на младата репрезентација на Македонија, Благоја Милевски одржа брифинг со новинарите пред двата важни натпревати од тековните квалификации против Шкотска и Северна Ирска. „Ние сме подготвени да продолжиме таму каде што застанавме. Не случајно имаме речиси ист список на повикани фудбалери, ростерот е тој што играше на поголемиот дел од квалификациите и наша определба ќе биде да се обидеме да продолжиме со добрите игри и резултати. Нормално дека ќе се обидеме да победиме, свесни дека не очекува тежок натпревар во Шкотска, но ние влегуваме со ист пристап, без разлика дали играме со Франција, Шкотска, Северна Ирска или било кој друг”, вели селекторот на младата репрезентација на Македонија, Благоја Милевски, притоа нагаслувајќи дека фокусот сега е на подготовките. “Тренираме редовно, играчите кои имаа натпревар добија мала поштеда, како Бејтулаи и Мурати, исто и Пивковски кој ни се приклучува денеска. Најверојатно стартери ќе бидат тие кои беа во најтесниот круг на натпреварот со Украина, освен ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Фудбалската Федерација на Македонија одреди цена од 100 денари за влезница за натпреварот Македонија – Северна Ирска за репрезентации до 21 година кој ќе се одигра на Националната Арена „Филип Втори“ во Скопје на 6 септември. Средствата кои ќе бидат собрани од продажбата на билети од натпреварот Македонија – С. Ирска ќе бидат наменети за настраданите од поплавите во скопскиот регион. Одлуката на ФФМ за поддршка на настраданите од поплавените подрачја ја поздравија репрезентативците на Македонија, Давид Бабунски и Енис Барди. -Овие недели во Скопје, беше тешко и напнато, но сплотени се издигнавме. Со вашата поддршка за репрезентацијата на Македонија помагате и за поплавените подрачја. И за нас ќе биде и тешко и напнато, но оваа репрезентација покажа дека може многу. Да си помогнеме заеднички, навивајте за Македонија, изјави Давид Бабунски. Младата репрезентација на Македонија во тековните квалификации има шанса да се бори за пласман на Европско првенство. Во третата квалификациска група Македонија се наоѓа на ...
| | веќе видена | слични

Нашата млада фудбалска репрезентација е пред историски, фантастичен успех. Ни остануваат само уште два меча за да дојдеме до ЕВРО 2017 во Полска. Македонија моментално во Групата 3 се наоѓа на второто место со 15 бодови, а пред нас е Исланд со ист број бодови но со меч помалку, зад нас е Франција со 14 бодови. Останатите не се во конкуренција. Момците на селекторот Благоја Милевски имаат фантастична шанса и сами ја решаваат својата судбина. До крајот на квалификациите играме со С. Ирска и Шкотска, и двете ги играме во Скопје. Со шест бодови ние најмалку сме втори, тоа значи дека имаме шанса да се најдеме во баражот, односно меѓу четирите најдобри втори селекции во сите девет групи. Но за тоа малку подоцна. Исланд игра на гости со Франција, а дома пак ги пречекува Шкотска и Украина. Островјаните не смеат на овие три меча да освојат повеќе од пет бодови, и ако тоа се случи тогаш Македонија ќе заврши како прва и ќе ги „поздрави“ и Исланд и Франција. Но ако се случи да освои шест или повеќе бодови тогаш ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Фудбалската репрезентација на Македонија до 21 година ја продолжи серијата победи на гостински терен и по триумфите над Северна Ирска и Украина синоќа беше совладана и Шкотска со 1:0. Со овој триумф, Македонија се проби на второто место во групата со ист број бодови како и Исланд, но и со натпревар повеќе. Со евентуални две победи на домашен терен во последните две кола нашата млада репрезентација ќе биде пласирана на едно од првите две места. По стартната иницијатива на Шкотска, нашите фудбалери од првата посериозна шанса поведоа, а стрелец на голот беше Кире Маркоски во 18.минута. Избраниците на селекторот Благоја Милевски имаа целосна контрола на играта се до 34.минута кога поради повреда мораше да излезе Бесир Демири. Противникот стана равноправен и во неколку наврати опасно го загрози нашиот гол, но голманот Игор Алексовски одлично бранеше и спречи израмнување. Поради повреда во 53.минута од игра излезе и Давид Бабунски, но проблемите за македонските фудбалери се зголемија кога играчот од одбраната ...
| | веќе видена | слични

Средствата кои ќе бидат собрани од продажбата на билети од натпреварот Македонија – С. Ирска ќе бидат наменети за настраданите од поплавите во скопскиот регион. Одлуката на ФФМ за поддршка на настраданите од поплавените подрачја ја поздравија репрезентативците на Македонија, Давид Бабунски и Енис Барди. -Овие недели во Скопје, беше тешко и напнато, но сплотени се издигнавме. Со вашата поддршка за репрезентацијата на Македонија помагате и за поплавените подрачја. И за нас ќе биде и тешко и напнато, но оваа репрезентација покажа дека може многу. Да си помогнеме заеднички, навивајте за Македонија, изјави Давид Бабунски. Младата репрезентација на Македонија во тековните квалификации има шанса да се бори за пласман на Европско првенство. Во третата квалификациска група Македонија се наоѓа на делба на второто место со репрезентацијата на Франција, а пресметката против Северна Ирска е можеби најважниот натпревар за избраниците на Благоја Милевски. Селекторот на нашиот национален тим до 21 година идната недела ќе го ...
| | веќе видена | слични

Машката фудбалска репрезентација на Македонија до 21 година, синоќа ја совлада Шкотска со 0:1 и широко ги отвори вратите кон можен пласман на едно големо натпреварување, во овој случај Европското првенство во Полска 2017. Во моментот постојат повеќе комбинации, секако најдобро е да бидеме првопласирани и да избориме учество во Полска, но и со втората позиција можеме да дојдеме до идентичен успех, но сето тоа ќе мора да се одработи преку бараж. Од „групата 3“, во игра за пласман понатаму се Исланд, Македонија и Франција, со тоа што Македонија и Франција имаат натпревар повеќе. Постојат повеќе калкулации, но ние се надеваме дека ќе се реализира онаа првата. Натпревари до крај Македонија: Македонија – Северна Ирска (06.09.2016) Македонија – Шкотска (08.10.2016) Натпревари до крај Франција: Франција – Исланд (06.09.2016) Северна Ирска – Франција (11.10.2016) Натпревари до крај Исланд: Франција – Исланд (06.09.2016) Исланд – Шкотска (05.10.2016) Исланд – Украина (11.10.2016) КОМБИНАЦИЈА 1: Прва позиција за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската У-21 фудбалска репрезентација со неверојатна пожртвуваност и борбеност оствари голема победа на гостувањето кај Шкотска во рамките на квалификациите за ЕП. Голот на Маркоски го најави големиот триумф, а фанатичната игра на дефанзивците беше надополнета со незаборавниот настап на голманот на Вардар, Игор Алексовски. Одбраните на македонскиот голман не само што ја оддржаа предноста, туку ги исфрустрира и шкотските репрезентативци кои не можеа да поверуваат по неговите интервенции. За впечатокот да биде целосен, Алексовски последните десетина минути бранеше и покрај повредата.
| | веќе видена | слични

Младата македонска репрезентација до 21 година вчера одигра херојски и стигна до значјна победа на гостувањето во Шкотска. Покрај голманот Алексовски, кој мораше на една нога да го доигра мечот, хендикеп за репрезентацијата на Македонија беше и црвениот картон на Егзон Бејтулаи, кој ќе го пропушти следниот натпревар против Северна Ирска. Селекторот, Благоја Милевски веднаш ја најде замената за него во името на Кристијан Тошевски, кој настапува за екипата на Пелистер. Младиот 22-годишен фудбалер претходно има одиграно неколку натпревари за репрезентациите до 19 и 17 години, но уште нема забележано настап во оваа репрезентација.. Натпреварот против Северна Ирска, кој може да биде клучен за нашите фудбалери на патот до ЕП, ќе се одигра во вторник во Скопје, со почеток од 18.45 часот.
| | веќе видена | слични

Фудбалерот на Работнички, Кире Маркоски, беше стрелецот на победничкиот погодок за маладата македонска фудбалска репрезентација до 21 година во триумфот (0-1) против Шкотска. Со оваа победа „црвено-жолтите“ дополнително се зголемија шансите за пласман на Европското првенство во Полска, 2017 година. Маркоски е задоволен од победата над Шкотска, истакнувајќи дека имаале тежок противник пред себе, но и додава дека среќата и Бог беа на нивна страна. „Очекувавме тежок натпревар во Шкотска и знаевме за каков противник станува збор. Но, дадовме се од себе да направиме позитивен резултат и тоа се оствари, а среќата и Бог беа на наша страна. Среќен сум што постигнав гол, но најважно е дека сите на крајот се радувавме. Ветувам дека ќе дадеме се од себе и во следните два натпревари да ја израдуваме Македонија и морам да потенцирам дека чест и задоволство е да се работи покрај ваков стручен штаб на чело со селекторот Благоја Милевски“ – истакна за ЕКИПА, Кире Маркоски. Ако минатата сезона беше полна со проблеми за Кире ...
| | веќе видена | слични

Нашите млади фудбалери до 21 година синоќа приредија вистинска сензација откако славеа на гостувањето против врсниците од Шкотска со 0:1. Јунак на мечот беше нашиот голман Игор Алексовски кој и покрај повредата на коленото, бранеше фантастично. Македонија мина низ големо искушение, но успеа да освои огромни 3 бода со победа против Шкотска и е се поблиску до историско остварување и настап на големо натпреварување. Во Единбург на квалификацискиот натпревар против Шкотска клучен беше голот на Кире Маркоски за триумф од 1-0. За одбележување е одличната партија на голманот Игор Алексовски кој остана несовладан во неколку наврати од изгледни шанси на домашната репрезентација. „Црвено жолтите“ 20 минути играа со играч помалку поради исклучувањето на Егзон Бејтулаи, кој набрзина доби два жолти картона во 70 минута. „Може ли подобро од ова. Алексовски бранеше се, како да е октопод. И кога се чинеше дека не може, тој и повреден остана на голот и повторно продолжи да брани како ништо да не му се случило. Ги доведе до ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

До крајот на неделата ќе се знае дали СДСМ и ДУИ ќе излезат на претседателските избори со заеднички кандидат, кажа премиерот Зоран Заев по денешната средба со ...
сите 224 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 255 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 255 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 95 | | | веќе видена

Партиското знаме на ВМРО ДПМНЕ викендов се вееше на Центарот за култура во Струга. Ова бил единствениот слободен простор на тој датум што собира шестотини ...
сите 156 | | | веќе видена

Грција, Словенија и Албанија се единствените три држави, од вкупно 29-те земји-членки на НАТО, кои досега го ратификуваа во националните парламенти Пристапниот ...
сите 142 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Милевски: Продолжуваме таму каде што застанавме

Од:
До кого (е-маил):
Порака: