Орбан: Бегалците ќе бидат враќани во Србија

Доколку бегалците и мигрантите немаат поднесено барање за азил во Србија тие ќе бидат одбивани, бидејќи Србија е во таканаречените безбедносни зони, рече унгарскиот премиер Виктор Орбан, додавајќи дека во Унгарија нема да има центри за регистрирање на барателите на азил, ниту пак центри за дистрибуција на бегалците. Во Унгарија од полноќ стапи во сила законот со кој се предвидува контрола на границата и закана од затворска казна од три до пет години за илегално минување на границата. Со новата легислатива се предвидува по должината на границата со Србија да бидат воспоставени транзитни зони.
| | веќе видена | слични
4 копии

Судот во Унгарија прогласи за виновен еден Ирачанец за илегално преминување на оградата на границата меѓу Унгарија и Србија и нареди да биде протеран. Ова е првата судска пресуда според новиот, построг закон, според кој преминувањето на граничната ограда е оквалификувано како кривично дело. „Ова е порака за останатите потенцијални сторители дека не треба да го прават тоа кривично дело“, изјавил судијата Кристијан Кеменс. На осудениот Свади Талив му е забранет влез во Унгарија една година. Тој ја преминал оградата во средата, првиот ден од примената на новите прописи.
| | веќе видена | слични

Првиот ден од примената на поострите закони за нелегален премин на границата, во Унгарија влегле само 367 бегалци и сите се уапсени, соопшти во средата унгарската полиција. Судската постапка ќе биде покрената против 316 поради оштетување на жичаната ограда подигната на границата со Србија, а останатите 51 ќе бидат обвинети за илегален влез во Унгарија. Ова година низ Унгарија мина над 200.000 бегалци, од кои повеќето сакаат да дојдат во Германија. Само во понеделникот, рекорден број од 9.308 лица влегоа во Унгарија. Според новиот закон во Унгарија, за илегален премин на границата предвидена е казна затвор до три години. Казната може да биде зголемена на пет години доколку сторителите притоа ја ошетат и оградата долж границата со Србија.
| | веќе видена | слични

Откако Унгарија целосно ги затвори своите граници за да го запре бранот мигранти што транзитираат низ нејзина територија, полицијата, која ја обезбедува границата, уапси 367 бегалци кои илегално влегле во земјата. Според новиот закон за секое илегално преминување се одговара кривично и против сите лица што се приведени е покрената судска постапка. Од нив, 312 се обвинети за оштетување на оградата на унгарско-српска граница, а 51 само за илегално преминување. Тие се соочуваат со казни од пет и три години. Во понеделникот, во пресрет на стапувањето во сила на новиот унгарски закон, рекорден број од 9.380 мигранти влегле во земјата, објави унгарската полиција.
| | веќе видена | слични
10 копии

Само 367 мигранти илегално преминале во Унгарија во текот на вчерашниот ден и сите се уапсени и против нив е во тек судска постапка согласно новиот закон, соопшти унгарската полиција. Од нив, 316 се обвинети за оштетување на оградата на унгарско-српска граница, а 51 само за илегално преминување. Тие се соочуваат со казни од пет и три години. Во понеделникот, во пресрет на стапувањето во сила на новиот унгарски закон, рекорден број од 9.380 мигранти влегле во земјата, објави унгарскта полиција.
| | веќе видена | слични

БУДИМПЕШТА - Унгарија прогласи вонредна состојба во два јужни окрузи откако стапија во сила нови строги закони за да се запре илегален влез на мигрантите. Полицијата јави дека уапсила 60 лица обвинети дека се обиделе да пробијат ограда со бодликава жица на границата со Србија. Вонредната состојба им овозможува дополнителни овластувања на полициските сили и ќе овозможи распоредување на војници ако одобри парламентот. Европската унија се соочува со огромен прилив на мигранти, од кои многумина бегаат од конфликти и сиромаштија во земјите, вклучувајќи ја и Сирија. Граничната агенција на ЕУ соопшти дека повеќе од 500.000 мигранти пристигнале на границите на ЕУ оваа година, во споредба со 280.000 во 2014 година. Најголемиот дел пристигнале со чамци преку Медитеранот. Чамец кој се движеше по најпопуларната маршрута меѓу Турција и Грција, потона вчера, при што загинаа 22 лица, јавија турските медиуми. Почнувајќи од вчера ЕУ се согласи да пресели 40.000 мигранти од Грција и Италија во другите земји-членки на ЕУ. Но, ...
| | веќе видена | слични

На два јужни окрузи во Унгарија е прогласена вонредна состојба откако на сила стапија новите закони за спречување на илегален влез на мигрантите. Околу 60 лица се уапсени поради обвинение за обид да се пробие оградата со бодликава жица на границата со Србија. Полицијата се изјасни дека е затворен и премин што го користеа десетици илјади мигранти. По должината на границата е распоредена коњичка полиција.
| | веќе видена | слични
2 копии

Откако Унгарија прогласи вонредна состојба на границата со Србија, полицијата ги апси сите илегалци. По спуштањето на рапмата, унгарската полиција, денеска уапси околу 16 мигранти кои ја исекле оградата и се обиделе да ја преминат границата. Во меѓупросторот на границата меѓу Унгарија и Србија пак, стотина бегалци прогласија штрајк со глад и жед. Тие носат транспаренти ,,Без храна и без вода”. На своите транспаренти мигрантите пишуваат дека ќе штрајкуваат се додека не се отворат границите. Унгарија прогласи кризна состојба во две области на југот на земјата, Чонград и Бач-Кишкун, па повеќе не се смета за „безбедна земја“ за барање азил. Во меѓувреме, на унгарскиот граничен премин Хоргош поставени се ,,автомобилите-судници”, за барање азил. Откако на полноќ стапи во сила новиот унгарски закон, полицијата го затвори и железничкиот премин што го користеа десетици илјади мигранти. Со новиот закон на Унгарија, за нелегално минување на границата ним им се заканува казна затвор од три години. Само вчера, полицијата ...
| | веќе видена | слични

Во два округа на југот на Унгарија, поради големиот број на бегалци била прогласена вонредна состојба, а некои од нив размислуваат за тоа да го продолжат патот преку Хрватска. Поради големиот прилив на бегалци, во двата округа на југот на Унгарија е прогласена вонредна состојба, а некои од бегалците размислуваат за тоа патот да го продолжат преку Хрватска. "Можеби ќе се обидеме преку Хрватска, па Словенија, и од таму до Виена и Германија", рекол еден од бегалците за Reuters . Бидејќи Унгарија ја затворила својата граница со Србија, се очекува сè поголем број на бегалци да се обидат до западна Европа да дојдат преку Хрватска. Нивниот пат е тежок и немилосрден, а за да им помогнат до таму да дојдат безбедно, на Фејсбук биле отворени групи за помош на бегалците. Во групата "Avoid Hungary - Migration News" и "Help the refugees in Macedonia", се појавиле карти од Хрватска. Во првата биле објавени неколку мапи кои прикажуваат алтернативни патишта до Унгарија, а еден од нив води преку Славонија. Тие карти во облик ...
| | веќе видена | слични

Со војска, полиција, ограда и затварање на воздушниот простор долж границата со Србија, во Унгарија од полноќ стапи во сила законот со кој се предвидува контрола на границата и закана од затворска казна од три до пет години за илегално минување. Прогласена е и кризна состојба долж границата која е физички блокирана. 60 бегалци се приведени откако ја исекле оградата. На српската страна веќе има илјада луѓе но бројката расте од час во час. Дел од нив почнаа штрајк со глад. Направен е импровизиран камп крај преминот Хоргош, кој со Келебија ќе бидат единствените премини за влез во Унгарија. Но, и тие периодично се затвараат. Емигрантите мораат да се регистрираат, но проблем се оние што не сакаат тоа да го направат. Официјален Белград почна да испраќа сигнали на револт од состојбата. „Унгарската влада без најава го затвори Хоргош. Мигрантите доаѓаат од сите страни и ги има над 1.000 и состојбата лесно може да излезе од контрола“, изјави Александар Вулин-Министер за и труд и социјална политика. Доплнителен проблем ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 746 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 254 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 174 | | | веќе видена

Уше од самиот почеток на следната недела нашата држава ќе подпадне под влијание на СИЛНО југозападно воздушно струење па така особено од среда кон нашата ...
сите 167 | | | веќе видена

Кисела Вода гласаше за кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова. Според податоците до кои дојде Република, таму е висока предноста за ...
сите 254 | | | веќе видена

Според обвинителството , вакви извици можеле да се чујат повече пати во текот на 23 неделниот непрекинат протест . Полицискиот синдикат излезе со остра осуда. ...
сите 66 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Орбан: Бегалците ќе бидат враќани во Србија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: