Ќе ја признае вината само по еден услов: Убиецот на деца во судницата никој не погледна во очи (видео)


Осомничениот за воорушен напад во средно училиште во Флорида, Николас Круз денеска се појави во судот поради сослушување, но не проговори ниту збор и избегнуваше некој да погледне во очи. Осомничениот за воорушен напад во средно училиште во Флорида, Николас Круз денеска се појави во судот поради сослушување, но не проговори ниту збор и избегнуваше некој да погледне во очи.На сослушувањето Круз присуствувал во затворска униформа, со спуштена глава и цело време молчејќи, а само кратко одговорил на некој од тимот за одбрана на крајот од рочиштето.Круз се товари за убиство на 17 и ранување на 15 лаца во напад кој го извел во средата.Неговите адвокати соопштиле дека тој ќе се изјасни за виновен само доколку судиите се согласат да не бараат смртна казна за него. Одлуката не е донесена.
| | веќе видена | слични
2 копии

Скот Питерсон, заменик шериф кој не реагирал на време кога се случил масакрот во средното училиште во Флорида, кога Никола Круз уби 17 лица сака да ја одбрани својата чест. Преку својот адвокат испратил писмо до американската јавност во кое пред сѐ осудува сѐ што неговиот шеф шериф Скот Израел рекол. На прес-конференцијата Израел го обивинил Питерсон дека не реагирал на време при пукањето кое траело цели 4 минути и дека цело време бил пред зградата на училиштетот. Питерсон потсетува дека тој е високо одлиуван полицаец, па го понел и признанието на полицаец на годината. Питерсон му замерил на Израел дека го оцрнил иако истрагата е сѐ уште во тек. Питерсон во писмото вели дека секако сака да можел да ги спаси настраданите, но тој смета дека не е кукавица како што другите го нарекуваат. Питерсон првобитно бил повикан поради наводни петарди во зградата 1200 и кругот на училиштето. Веднаш заедно со специјалисти за безбедност се упатиле кон таа зграда. Кога се приближиле до зградата слушнале пукање, но мислеле ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Американските медиуми објавија фотографија од полицискиот службеник кој не преземал никаква акција за време на нападот во средното училиште во Флорида, во кој животот го загубија 17 лица. Скот Петерсон не преземал апсолутно ништо за да го спречи напаѓачот, но тој смета дека сепак завршил добра работа бидејќи го пријавил местото на масакрот и го опишал убиецот, пишува „Њујорк Пост“. Полицаеот тврди дека бил „расеан“ поради нападот, но верува дека ја извршил својата должност. Шерифот на округот Бровард, Скот Израел, го суспендирал 54-годишниот Петерсон, кој најверојатно ќе биде отпуштен откако ќе се спроведе детална истрага. Официјалниот претставник на полицискиот синдикат, Џим Бел, исто така, зборуваше за овој огромен неуспех.
| | веќе видена | слични
3 копии

Шерифот Скот Израел изјави дека вооружениот школски полицаец во гимназијата во Флорида не реагирал за време на нападот во кој загинаа 17 ученици во тоа училиште. Израел соопшти дека вооружениот полицаец во текот на нападот стоел пред училиштето и не влегол внатре во зградата, пренесува Би-би-си. Според неговите зборови, полицаецот најпрво бил суспендиран, а потоа самиот си дал отказ. „Се кае поради тоа, но не влегол во зградата“, изјави локалниот шериф. На новинарско прашање што требало да направи полицискиот службеник, тој рекол: „Требаше да влезе, да се соочи со напаѓачот и да го убие“. Седумнаесет лица беа убиени во гимназијата во Флорида во нападот на 19-годишен поранешен ученик во тоа училиште. Осомничениот Николас Круз на социјалните мрежи претходно објавувал пораки со многу „вознемирувачки содржини“. Круз го извршил нападот со полуавтоматска пушка АR-15. Нападот се случи на крајот од наставата во средното училиште 2Маргори Стоунмен Даглас“ во Паркленд, на источниот брег на Флорида. Училиштето има ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Истрагата за масакрот во средното училиште во Флорида денеска изнесе нови детали. Шерифот на округот Броуард, Скот Израел соопшти дека училишниот полицаец, Скот Питерсон за време на нападот, кога беа убиени 12 ученици и уште пет наставници, стоел пред училишната зграда цели 4 минути и не влегол внатре за да го спречи масакрот. „Полицаецот Питерсон беше во кампусот за цело време додека траеше нападот, тој, како што сите знаете, беше на должност, беше вооружен, во униформа, но не влезе внатре“, изјави Скот Израел - шериф на округот Броуард Флорида. На прес конференцијата, шерифот Израел истакна дека веднаш по нападот полицаецот Питерсон е целосно суспендиран. На новинарско прашање што требало да направи полицискиот службеник, шерифот изјави: „Требаше да влезе, да се соочи со напаѓачот и да го убие“, изјави Израел. Во меѓувреме претседателот Доналд Трамп сугерираше дека вооружувањето наставници, како и распоредување на поранешни воени лица низ училиштата би можело да помогне во спречување на вооружени напади во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

- Полицаецот чувар Скот Питерсон, кој бил на должност во средното училиште во Флорида кога поранешниот ученик Николас Круз уби 17 лица, стоел околу четири минути пред зградата и не влегол внатре за да го спречи нападот, изјави шерифот на областа Броуард на Флорида, Скот Израел. Израел на прес конференција соопшти дека полицаецот Питерсон дал отказ откако бил суспендиран и не добил плата. Израел истакна дека одлуката ја донел откако ја гледал снимката од камерите за надзор и разговарал со очевидци и со Питерсон. Тој наведе дека Питерсон застанал пред зградата каде се случил нападот, заземал позиција, но не влегол внатре. На новинарско прашање што требал да направи Питерсон, Изреал рече дека требал да влезе внатре, да се соочи со убиецот и да го убие. Напаѓачот Николас Круз (19) на 14 февруари уби 17 лица во средно училиште во градот Паркленд, по што се обиде да избега, но беше уапсен.
| | веќе видена | слични

Крвопролевањето во Паркланд можеби можело да биде спречено или барем да заврши помалку страшно. Вооружен училишен полицаец се наоѓал на лице место, но не реагирал. Локалниот шериф на областа Бровард, Скот Израел изјави оти вооружениот училишен полицаец во гимназијата во Флорида не реагирал за време на нападот во кој беа убиени 17 ученици од училиштето. Израел рече дека вооружениот полицаец за време на нападот стоел пред училиштето и не влегол во зградата. Тоа го покажуваат снимките на камерите за надзор, како и изјавите на очевидци. „Ужаснат сум и тешко ми е. Тој не влегол.“, рече локалниот шериф. Според неговите зборови, полицаецот прво бил суспендиран, а потоа самиот дал отказ. Повеќе: Трамп може да си замисли вооружени наставници Трамп сака да ги забрани додатоците за рафална стрелба САД: Бунт на жртвите Најмалку 17 лица беа убиени во гимназијата во Паркланд, во нападот кој го изврши 19-годишен поранешен ученик во тоа училиште. Осомничениот Николас Круз на социјалните мрежи, како што е речено, објавувал ...
| | веќе видена | слични

Шерифот на областа Броуард на Флорида, Скот Израел тврди дека полицаецот Скот Питерсон, кој бил на должност за време на масакрот во средното училиште во Паркленд, Флорида, не влегол внатре за да го спречи нападот. Од видеоснимката на безбедносните камери било заклучено дека Питерсон стоел околу четири минути пред зградата додека поранешниот ученик Николас Круз усмртил 17 лица. 19-годишниот напаѓач е уапсен и осуден.
| | веќе видена | слични

Вооружен полицаец не интервенирал да го спречи убиството на децата во училиштето во Флорида. Ова стана јасно откако полицијата во областа, каде што е градот Паркленд, објави дека ќе ги испита активностите на свој вработен, додека тој рече дека заминува. Заменик-шерифот Скот Петерсон одговорил на сигнал дека се слушнале пукотници во училиштето. Пристигнал само минута и пол по пукањето. Но, во следните четири минути стоел пред зградата и не влегол во неа. Пукањето траеше вкупно 6 минути, при што загинаа 14 деца и тројца вработени во училиштето. Командантите на Питерсон рекоа дека имаат евиденција за неговите постапки, но тие нема да ја објават, бидејќи на полицаецот може да му се суди.
| | веќе видена | слични

Вооружението полицаец стоел мирно пред средното училиште на Флорида во текот на страшниот масакр, кој на Валентајн го извршил Николас Круз, пишува "CBC News". Круз пукал во училиштето и убил 17 луѓе, а полицаецот Скот Петерсон не преземал апсолутно ништо за да го сопре овој убиец. "Нападот траел околу шест минути, а нашиот полицаец не направи ништо за да го спречи. Ми се лоши кога ќе помислам на тоа", рекол шерифот на округот Бровард, Скот Израел. Петерсон е суспендиран и е под истрага, а најверојатно ќе биде сменет. Грешка во комуникацијата "Семејствата ги изгубиле своите деца, бев на погреби и бдеења. Немам зборови за ова", продолжил Израел. Наводно дошло до грешка во комуникацијата меѓу лицата задолжени за проверка на безбедносниот состав на училиштето и полицајците на теренот. Настаниците ќе бидат вооружени? Американскиот претседател Доналд Трамп рекол дека е можно вооружување на наставниците за да се спречат масакрите како овој. Тој оваа идеја ја кажал при средбата во Белата куќа со учениците кои го ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 279 | | | веќе видена

Откако јавно им ги прочита имињата, премиерот Зоран Заев се пишмани, па врати дел од разрешените директори. Двајца од десетината директори сепак ќе останат на ...
сите 92 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 148 | | | веќе видена

Една трудница е пренесена во болница, а имало повеќе рушења на фасади од згради во Атина при земјотресот од 5.1 степени. Еден турист е полесно повреден кога ...
сите 194 | | | веќе видена

Откако се обелодени случајот „Рекет” во кој е уапсен Бојан Јовановски или Боки 13, а истиот ден таа реши да ја депонира оставката, Катица Јанева стана топ тема ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ќе ја признае вината само по еден услов: Убиецот на деца во судницата никој не погледна во очи (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: