Реакција и од здружението „Бедем“ за положувањето цвеќе пред споменикот на УЧК

И од здружението „Бедем“ излегоа со свој став за положувањето цвеќе пред споменикот на УЧК. Од таму сметаат дека положувањето на цвеќе од страна на министерот за одбрана пред споменик на УЧК не е правилен чекор. - Министерот за одбрана е должен да ги почитува чувствата на припадниците на АРМ, како на оние кои се сега, така и на оние кои претходно биле дел од армијата на Република Македонија. Функцијата која ја извршува не смее да ја употребува за партиски цели, се вели во реакцијата од Бадем.
| | веќе видена | слични

Двајца офицери, подофицер и професионален воен полицаец- тоа бил составот на воениот дел од делегацијата која во понеделникот во униформи на АРМ салутираше пред споменикот на УЧК. Сите се дел од кабинетот на министерот или се на задача во министерството. Во работната униформа со венецот се мајор Беким Максути, раководител на сектор за меѓународна соработка во Министерството и капетан Хајрула Аслани од секторот за логистика. Во маскирните униформи се постариот водник Фатмир Рамадани од логистика во АРМ и воениот полицаец, професионален војник Беким Љатифи. Водникот и војникот се во составот на АРМ, но се преземени од кабинетот на министерот Фатмир Бесими. 4 цата војници на АРМ според министерот Бесими требаше да предизвикуваат меѓуетничко помирување за 2001-ва. Откако нивниот врховен командант претседателот Ѓорге Иванов побара истрага за случајот Слупчане, надлежните ги разгледуваат можностите дали може да се покрене дисциплинска постапка за припадниците на АРМ во униформа и дали прекршиле ...
| | веќе видена | слични

Опозициската СДСМ оценува дека по настанот во Слупчане со положување цвеќе на борци на поранешната ОНА на кој присуствуваше министерот за одбрана Фатмир Бесими, ставовите што биле изнесени од Владата оставале впечаток дека политиките... Опозициската СДСМ оценува дека по настанот во Слупчане со положување цвеќе на борци на поранешната ОНА на кој присуствуваше министерот за одбрана Фатмир Бесими, ставовите што биле изнесени од Владата оставале впечаток дека политиките на различните политички претставници во владината коалиција се некоординирани и паралелни. - Има ли пилот во владиниот авион? На оваа конфузија дополнително придонесува ставот на Претседателот на Република Македонија, кој оценува дека не биле испочитувани институционалните правила и процедури и бара од надлежните расветлување на случајот, и покрај тоа што неговата партија настанот го прогласи за приватна прошетка, рече денеска на прес-конференција потпретседателот на СДСМ Гордан Георгиев. Праша како може да се очекува граѓаните да имаат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Владата настанот во Слупчане во соопштението лиферувано до јавноста се обидува да го претстави како приватен пикник, и тоа е уште еден обид да се замајува јавноста, а Груевски да се изземе од сопствената одговорност, изјави потпретседателот на СДСМ, Гордан Георгиев. `Последните официјално изнесени ставови на Претседателот на Република Македонија, Владата на Република Македонија и Министерството за одбрана, врзани за настанот со положување цвеќе пред паднатите борци на ОНА во Слупчане, само ја потврдуваат констатацијата дека во владиниот авион всушност пилот нема. Се работи за официјален настан на Министерството за одбрана, па со тоа и на Владата на Република Македонија. За ова зборуваат неколку факти Министерот Бесими, во соопштение на Министерството за одбрана тврди дека тоа што го направил е негова должност како Министер за одбрана на Македонија, настанот е финансиран и организиран од Министерството за одбрана, на истиот се појавуваат униформирани припадници на АРМ, кои официјално отпоздравуваат при ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на државата може само на Генералштабот да му наложи да го испита случајот во Слупчане, вели Благоја Марковски од Балканскиот форум за безбедност, и додава дека Претседателот не може да им наложува ниту на министерот ниту на владата. Марковски ова го кажа по вчерашното соопштение од кабинетот на Иванов во кое тој вели дека надлежните органи треба да го расветлат случајот со положувањето цвеќе пред споменик на ОНА од министерот за одбрана и делегација на АРМ. И законот за одбрана и за служба во АРМ покажуваат дека припадниците на АРМ направиле дисциплински престап што учествувале на партиско политички настан. И владата тоа го изјави. Сега не знам колку има тука можности за дополнителни некои испитувања. Веројатно претседателот мислеше да се утврди дали е тоа навистина партиско-политички настан или се работи за државна манифестација. Е тука се тие дилеми што треба се испитаат. Нема што друго. Генералштабот за војниците, кои се тие војници, во кое време присуствувале таму, дали за време на ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Искрено жалам што не е целосно разбрано ова залагање за помирување што е во духот на Охридскиот договор, кој пак е составен дел на Уставот, а тоа е исклучително важно за иднината и за просперитетот на Република Македонија, изјави вчера министерот за одбрана Фатмир Бесими, во врска со неговото положување цвеќе пред споменик на ОНА во Слупчане, чин што во јавноста беше доживеан како скандалозен Претседателот Ѓорге Иванов, како врховен командант на армијата, побара истрага за случајот затоа што во чествувањето беа користени униформи на АРМ. Од кабинетот на Иванов соопштија дека претседателот чекал да добие релевантни информации од надлежните институции за случајот, пред да излезе со свој став, но оценил дека не биле испочитувани институционалните правила и процедури. - Униформираните лица во придружба на министерот за одбрана не се во формацискиот состав на армијата на Република Македонија, туку се членови на кабинетот на министерот. Претседателот Иванов побара од надлежните расветлување на случајот и ...
| | веќе видена | слични

Прочитавме, слушнавме апсурдни изјави деновиве во медиумите од сите страни по повод чествувањето во Слупчане од страна на министерот за одбрана, заменик-министерот на МВР и вицепремиерот на Република Македонија. Министерството за одбрана : Чествувањето е направено поради придонес кон соживотот и е во СОГЛАСНОСТ СО ЗАКОНОТ ЗА ОДБРАНА НА РМ, и нема никаква злоупотреба на службената должност. Генералштаб на АРМ : Генералштабот немал никакви сознанија дека членовите на кабинетот на министерството, и други функционери оддаваат почит кон терористи кои убиваа припадници на истата АРМ која ја претставуваат. Претседателот на Република Македонија најави истрага и одговорност доколку е злопутребена службената должност. Нагласи дека не смее да се користи униформата на АРМ за дневно-политички активности. Влада на Република Македонија : Владата не донесе одлука за одбележување на овој настан ниту има испратено делегација таму. Функцонерите таму во Слупчане биле на своја приватна иницијатива. Се поставува прашањето, ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на државата и врховен командант на вооружените сили Горѓе Иванов побарал од надлежните институции да го расветлат случајот Слупчане и да утврдат дали министерот за одбрана Фатмир Бесими работел согласно ингеренциите или пак ја злоупотребил службената должност. Од претседателскиот Кабинет информираат дека Иванов оценил дека во овој случај не биле испочитувани институционалните правила и процедури. - Униформираните лица во придружба на министерот за одбрана, не се во формацискиот состав на АРМ, туку се членови на Кабинетот на министерот, стои во писменото соопштение, во кое истовремено се препорачува Армијата и армиската униформа да не се злоупотребуваат за политички, партиски, или какви било други цели. Од друга страна пак, Бесими не чувствува одговорност поради положувањето цвеќе на споменикот на загинатите борци на УЧК, бидејќи според него тоа е заложба за помирување во духот на Охридскиот рамковен договор и Уставот на РМ. Тој жали што бил сфатен поинаку. - Институцијата Претседател на ...
| | веќе видена | слични

Претседателот и Врховен командант Ѓорѓе Иванов побара истрага и расветлување на случајот во Слупчане. Во првото соопштение од неговиот Кабинет, откако завчера Министерот за одбрана заедно со војници во униформа на АРМ положија цвеќе на загинати борци на ОНА, се цени и дека не биле испочитувани институционалните правила и процедури. „ Претседателот Иванов побара од надлежните расветлување на случајот и утврдување на постоење на злоупотреба на службената должност. Претседателот на Република Македонија бара од сите фактори да не ја злоупотребуваат Армијата на Република Македонија и употребата на армиската униформа за политички, партиски, или какви било други цели. “ – се вели во дел до соопштението од кабинетот на Претседателот на РМ, Ѓорѓе Иванов. Во ставот од претседателскиот кабинет се вели и дека униформираните лица во придружбата биле членови на Кабинетот на Министерот и не биле во формацискиот состав на Армијата. Со сличен став во однос за лицата со униформа на АРМ вчера излезе Генералштабот, со тоа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Да се утврди дали постои или пак не злоупотреба на службената должност, по настанот во кумановско Слупчане, побара шефот на државата Иванов. Претседателот констатирал дека не биле испочитувани институционалните правила и процедури. Иванов по тридневен молк, успеал да дознае само како што се вели во соопштението на неговиот кабинет, униформираните лица кои салутираа на борците на ОНА не биле од армискиот состав, туку од кабинетот на министерот за одбрана. Претседателот Иванов побара од надлежните расветлување на случајот и утврдување на постоење на злоупотреба на службената должност. Претседателот на Република Македонија бара од сите фактори да не ја злоупотребуваат Армијата на Република Македонија и употребата на армиската униформа за политички, партиски, или какви било други цели, се вели во соопштението од кабинетот на Претседателот Иванов. И додека Иванов бара да се расветли случајот, од Владата експресно му одговорија – Груевски нема да го повика на одговорност ниту Бесими, ниту минситрите што со него ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 305 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 375 | | | веќе видена

Почетокот на дебатата за Договорот од Преспа која беше планирано да заврши со гласање утревечер, може да биде одложен поради најавите на опозицијата за гласање ...
сите 71 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. На повисоките места во западниот дел од државата има остатоци од кашест снег, по интервенција на ...
сите 158 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 189 | | | веќе видена

И покрај тоа што постои голема веројатност дека новиот модел на "iPhone" нема да се појави пред крајот на летото или почетокот на есента оваа година, гласините ...
сите 55 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реакција и од здружението „Бедем“ за положувањето цвеќе пред споменикот на УЧК

Од:
До кого (е-маил):
Порака: