Албанското знаме од сега ќе стои во претседателскиот кабинет во Собранието


4 копии

Веднаш по влегувањето во кабинетот, Џафери имаше средба со евроамбасадорот Самуел Жбогар. Талат Џафери изутринава дојде во Собранието на РМ и влезе во кабинетот на претседателот на законодавниот дом, потрдија собраниските служби. Албанското знаме од сега ќе стои во претседателскиот кабинет во Собранието. Веднаш по влегувањето во кабинетот, Џафери имаше средба со евроамбасадорот Самуел Жбогар. Талат Џафери во четвртокот на незаконски, неделовнички и нелегитимен беше прогласен за претседател на Собранието од пратениците на СДСМ и дел од албанските партии.
| | веќе видена | слични
22 копии

Од ЈП „Службен весник на РМ“ потврдија дека во денешниот број е објавена одлуката дека Талат Џафери е избран за претседател на Собранието, со што официјално ќе ја преземе функцијата. Од ЈП „Службен весник на РМ“ потврдија дека во денешниот број е објавена одлуката дека Талат Џафери е избран за претседател на Собранието на Република Македонија, со што тој официјално ќе ја преземе функцијата во законодавниот дом. - Денешниот број на „Службен весник“ е отпечатен, во тек е дистрибуцијата по што ќе биде подготвено и поставено и интернет изданието, информираат од ЈП „Службен весник“. Минатата недела од Службен весник најавија дека на почетокот на оваа недела ќе ја објават одлуката во првиот нареден број. Џафери беше избран за претседател на Парламентот вечерта на 27 минатиот месец по затворањето на продолжението на конститутивната седница. За изборот на Џафери гласаа пратениците од СДСМ и од алчанските партии. За ВМРО-ДПМНЕ изборот е нелегитимен и со него се прекршени собранискиот Деловник, законите и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Собранието во следниот период треба да донесе важни закони и измени на закони кои се однесуваат на локалните избори за чие одржување утре треба да одлучува Уставниот суд Откако одлуката за избор на Талат Џафери е објавена во „Службен весник" веќе не постојат никакви пречки новиот претседател на Собранието да закаже седница. Но спикерот засега не најавува кога ќе ги собере пратениците ниту за што ќе биде прва седница по настаните на 27 април. Собранието во следниот период треба да донесе важни закони и измени на закони кои се однесуваат на локалните избори за чие одржување утре треба да одлучува Уставниот суд. Доколку судот одлучи изборите да се одложат, пратениците ќе треба да направат измени на Изборниот законик и на Законот за локална самоуправа, пишува Телеграф. Тие измени се носат со двотретинско мнозинство, што значи за да се усвојат неопходни ќе бидат и гласовите од ВМРО-ДПМНЕ. Како што стојат работите, во моментов избори за градоначалници посакува ВМРО-ДПМНЕ и можеби Беса. ВМРО-ДПМНЕ ќе сака да го ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Седница на Собрание ќе има доколку Ѓорге Иванов му го додели мандатот на Зоран Заев, а потоа Заев испрати писмо до Собранието дека составил влада и бара седница на која ќе се расправа за составот на владата. „Во моментов, нема услови за свикување на ваква седница, бидејќи процедурите се во тек. Се надеваме дека повторно ќе се вратиме на нормално работење. Оваа процедура е ако се почитува Уставот, во спротивно работите ќе се сведуваат на политичка одлука“, информираат собраниските служби за Макфакс. „За денеска не се предвидени никакви активности. Претседателот си замина од Собранието поради активности кои не се поврзани со Законодавниот дом. Бидејќи одлуката е објавена во службен весник, ќе се чекаат роковите согласно законските процедури“, велат за Макфакс од кабинетот на Талат Џафери. По четврточните крвави инциденти, вратите на Собранието се отворени, собраниските служби работат, а вратите на прес центарот каде се случија насилствата иако беа отворени за медиумските куќи да ја подигнат својата опрема ...
| | веќе видена | слични

„Службен весник“ во Скопје и официјално ја објави одлуката за избор на Талат Џафери како нов претседател на македонскиот парламент. На официјалната страна на Службен весник пишува дека во базата на прописи од „Службен весник“ на РМ бр.53 од 08.05.2017 се објавени неколку прописи меѓу кои и одлуката за избор на претседател на Собранието на РМ. Талат Џафери беше избран на 27-ми април од пратениците од Социјалдемократскиот сојуз и од албанските партии. По изборот дојде до тепачка откако демонстранти упаднаа во зградата на парламентот. При инцидентот настрадаа над сто лица - пратеници, функционери на администрацијата, полицајци и новинари. Партијата на Никола Груевски, ВМРО-ДПМНЕ го смета изборот на Џафери за незаконски и спротивен на Уставот, законите на земјата и Правилникот за работа на парламентот.
| | веќе видена | слични

Во Службен весник е објавена одлуката дека Талат Џафери е избран за претседател на Собранието на Република Македонија. Се уште има недоумици кога почнува да тече рокот од 10 дена, до кој претседателот Ѓорге Иванов треба да го даде мандатот. Сега сè е во негови раце, повторуваат од СДСМ. Два датума има во одлуката објавена денеска во Службен весник за изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието, а дополнително недоумици внесува и денот на објавувањето, односно дванаесет дена по изборот, оценуваат правни експерти. Во објавата во Службен весник се наведува дека одлуката е донесена на седницата на парламентот одржана на 27 април, во точката два, пак, пишува дека влегува во сила со денот на донесувањето, а долу без дополнителни појаснувања е наведен датумот втори мај. Службен весник Според правникот експерт, универзитетскиот професор Осман Кадриу, сите правни акти што ги донесува Собранието, вклучително и изборот на претседател, стапуваат во сила со денот на објавувањето. Сепак нагласува тој, ова е ...
| | веќе видена | слични

Талат Џафери од денеска е и потврден во Службен весник како претседател на Собранието на Македонија, а веќе пред некој ден го извести претседателот Ѓорѓе Иванов дека е формирано ново парламентарно мнозинство за да може да го даде мандатот за формирање на Влада. Но сѐ уште има недоумици кога почнува да тече рокот од 10 дена, до кој претседателот Ѓорге Иванов треба да го даде мандатот. Генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, запрашан од кога според нив течат десетте дена за доделување на мандатот тој вели: - Од денот на избор на претседателто на собрание, тоа е од 27-ми март, но ќе морате да го прашате и Иванов кое е неговото толкување. Два датума има во одлуката објавена денеска во Службен весник за изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието, а дополнително недоумици внесува и денот на објавувањето. Во објавата во Службен весник се наведува дека одлуката е донесена на седницата на парламентот одржана на 27 април, во точката два, пак, пишува дека влегува во сила со денот на донесувањето, а ...
| | веќе видена | слични
6 копии

„Службен весник“ во вторник ја објави одлуката дека Талат Џафери е избран за нов претседател на Собранието. Со излегувањето на одлуката во официјалното гласило, Талат Џафери и официјално ја презема функцијата претседател на Собранието на Република Македонија. Во медиумите се шпекулираше дека ќе има опструкции и од печатницата која за два дена оди во стечај, но сепак, „Графички центар“ одлучиле последниот број кој ќе се печати кај нив да го сработат во понеделник вечер, по што „Службен весник“ ќе мора да објави нов тендер, во кој ќе се бара печатница.
| | веќе видена | слични

Одлуката за изборот на Талат Џафери за претседател на собранието е отпечатена во новиот број на „Службен весник“, но е заглавена на дистрибуција, велат извори за ТВ 24. Таа била испечатена уште синоќа во печатницата „Графички центар“ и со тоа се разрешува дилемата за законитоста на изборот на Џафери за спикер на парламентот на 27. април, кога се случија крвавите настани во собранието. Дополнително почнуваат да течат десетте дена рок во кој претседателот на државата треба да го додели мандатот за формирање Влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој му достави потписи со 67 пратенци на претседателот Иванов како доказ за формирано парламентарно мнозиство. Собранискиот спикер Талат Џафери во меѓувреме испрати писмо со кое го информира иванов за парламентарното мнозинство со што се создадени услови да биде доделен мандат за составување Влада.
| | веќе видена | слични

Одлуката за изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието е објавена во службен весник. Одлуката за избор на Талаат Џафери во службениот весник е со потпис на заменик претседавачот на седницата, Горан Мисовски. Во објавата пишува и дека одлуката стапува на сила од денот на донесувањето. Според информациите ова е последното издание испечатено во печатницата Графички Центар пред таа во утре да почне сo стечајна постапка. Од изборот на Џафери поминаа десет дена, дел од собраниската администрација, како и СДСМ, предупредија на опструкции со печетењето на одлуката, повикувајќи се на случаи кога во минатото се печатеа и вонредни изданија на службениот весник. Одлуката до Службен весник беше испратена освен со потписот на Мисовски и со потписот на заменик генералниот секретар на Собранието, а заверена во собраниската архива.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 204 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 197 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Албанското знаме од сега ќе стои во претседателскиот кабинет во Собранието

Од:
До кого (е-маил):
Порака: