Спречен атентат врз Путин? (видео)

Путин на минатонеделниот предизборен митинг во Москва Според неколку руски медиуми, руските и украинските специјални служби спречиле атентат врз актуелниот премиер и претседателски кандидат Владимир Путин, пренесе државниот Прв канал. Според нив, во Одеса, Украина, уапсени се неколкумина лица барани со меѓународна потерница, а според признанијата што ги дале по апсењето, планот бил атентатот да се изврши веднаш по изборите на 4 март. Други детали не се соопштени, но од телевизијата ги најавија за вечерните изданија. Ова е вторпат, откако на денот на претседателските избори во 2008 година (2 март), специјалните служби, како што наведоа во соопштение тогаш, спречиле атентат врз Путин, кој во тоа време беше претседател на Русија.
| | веќе видена | слични

Руските медиуми постојано ја бомбардираат јавноста со информации за тоа како тајните служби го осуетиле планот за убиство на Владимир Путин. Времето кога тоа се случува предизвикува голем сомнеж кај многумина. Веста за атентатот, која ја обелодени рускиот провладиниот „Прв Канал“, доаѓа само шест дена пред претседателските избори на кои се очекува Путин без проблеми да се врати во Кремљ, по четири години поминати на премиерската фотелја. Голем е бројот на Руси кои се сомневаат, на што упатуваат и социјалните мрежи и веб страни кои тврдат, дека обидот за атентат е фабрикуван и темпиран за да привлече повеќе симпатии кон Путин, непосредно пред изборите. „Добар ПР потег за главниот крадец во земјата..... Сега сите баби ќе реагираат, тие сакаат жртви“, пишува еден член на „ЛајфЖурнал.ру“. „Чудно е како нападот не бил испланиран во Лондон, заедно со Дока Умаров, оживеаниот Осама Бин Ладен и Марсовците“, е коментарот на друг член, кој додава дека „Рејтингот изгледа навистина ниско“. Аналитичарите ...
| | веќе видена | слични

Рускиот премиер Владимир Путин денеска, на само еден ден откако руската државна телевизија објави дека имало заговор за убиство на Путин, изјави дека бил информиран дека за него се подготвувал атентат, и дека не се плаши за својот живот. "Луѓето на мојата позиција треба да живеат со тоа", истакна Путин, објави руската новинска агенција Итар Тас. Руската телевизија Канал 1 вчера прикажа признание на двајца мажи, кои се поврзани со екстремистите во Чеченија, и нивните планови да го разнесат автомобилот на Путин на пат за Кремљ во неделата после гласањето (за претседателските избори на 4 март), наведува АФП. Путин наведе дека такото сознание не го загрози неговиот живот и должности. "Таквите работи не треба да се размислуваат на работното место на кое што работам. Тие никогаш не биле пречка и никогаш нема да бидат", рече рускиот премиер. Според него, "не е возможно да се живее во постојан страв." "Јас живеам на таков начин од 1990 година.", истакна тој, додавајќи дека нема да ја засили својата заштита.
| | веќе видена | слични

Премиерот на Русија Владимир Путин изјави дека од 1999 година се случиле многу обиди за негов атентат, но дека тој „не се плаши“. Тој додаде дека нема намера да ангажира дополнително обезбедување. - Луѓето кои се наоѓаат во ситуација како мојата, треба да научат да живеат со тоа. Но тие работи во никој случај не треба да влијаат врз животот, тие никогаш не ми пречеле и нема да ми пречат, изјави Путин. (Крај)
| | веќе видена | слични

Лицата уапсени во Украина планирале да го убијат Путин во Москва веднаш по гласањето на 4 март, на кое тој се очекува лесно да биде избран за старо-нов претседател на Русија. Атентаторите се подготвувале да го разнесат рускиот премиер по налог на лидерот на чеченските исламисти Доку Умаров. Ова е само пиар-трик на Кремљ, тврди руската опозиција ТВ-снимка од апсењето на атентаторот Адам Осмаев ПРЕД ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ В НЕДЕЛА Специјалните безбедносни служби на Русија и на Украина неодамна уапсиле најмалку две осомничени лица што подготвувале атентат врз рускиот премиер Владимир Путин по наредба на лидерот на чеченските исламисти Доку Умаров, објави вчера руската национална телевизија Први канал. Според телевизијата, уапсените планирале да го убијат Путин непосредно по претседателските избори в недела, на кои рускиот премиер се очекува лесно да обезбеди трет претседателски мандат. Атентаторите биле уапсени во украинскиот град Одеса на Црно Море, по случајна експлозија на 4 јануари, кога се обидувале ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тајните служби на Русија и на Украина уапсиле две лица кои планирале да извршат атентат врз рускиот премиер Владимир Путин веднаш по претседателските избори на 4 март, јави вчера првиот канал на руската државна телевизија. На телевизиската снимка две лица разговараат дека дејствувале по наредба на чеченскиот бунтовнички лидер Доку Умаров и дека во украинското пристаниште Одеса се подготвувале за нападот кој требало да го извршат во Москва, пренесе агенцијата Франс прес. Во извештајот се вели дека тројца заговорници дошле во Украина од Обединетите Арапски Емирати преку Турција, со јасни инструкции од Умаров, но едниот од нив загинал во експлозија на почетокот од јануари. - Ни кажаа да дојдеме прво во Одеса и да научиме да правиме бомби. А подоцна, во Москва, да вршиме напади врз комерцијални цели и на крај да извршиме атентат врз Путин – изјави лицето по име Илја Пјанзин. Адам Осмајев, другиот човек на снимката, рече дека крајниот рок за атентат бил по изборите на 4 март, на кои, како што се очекува, Путин ќе ...
| | веќе видена | слични

Руските и украинските разузнавачки агенции успешно го спречиле терористичкиот план за атентат врс рускиот премиер Владимир Путин. Рускиот Channel One денес известил дека меѓународно бараните криминалци се приведени и задржани во украинскиот град Одеса. Наводно ја признале намерата за атентатот врз Путин, кој требало да се случи на 4 март, веднаш по претседателските избори во Москва. Еден од двајцата приведени терористи им открил на украиснките власти дека во таа земја допатувале од Соединетите арапски емирати, преку Турција. Добиле инструкции од најбараниот терорист во Русија, Доку Умаров. Според тој план, тие во Москва требало да изведат повеќе терористички напади и да извршат напад и на самиот руски премиер Путин. Приведената двојка на украинските власти и открила информации за уште еден оперативец, кој подоцна е приведен исто така во Украина. Портпаролот на руската влада Дмитриј Пешков потврдил дека терористите го планирале атенатот на рускиот премиер Путин, за кој се верува дека повторно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Руските специјални служби во јануари добиле информации за можни терористички напади врз раководството на земјата, и биле преземени сите соодветни мерки за безбедност, пренесува во понеделникот РИА Новости цитирајќи го портпаролот на Федералната служба за заштита (ФСО) Сергеј Девјатов. Претходно во понеделникот беше потврдено дека тајните служби на Русија и Украина прекинале подготовки за атентат врз рускиот премиер Владимир Путин. „ФСО ги презема сите неопходни мерки за да ја осигури безбедноста на раководството на земјата, имајќи го предвид развојот на ситуацијата. Информацијата за потенцијална закана за руското раководство беше добиена во јануари“, вели Девјатов. Според него, во сложената операција биле вклучени припадници на ФСО на Федералната служба за безбедност (ФСБ) и безбедносната служба на Украина. „Во текот на операцијата, добиените информации беа целосно разработени и проверени. Беа уапсени членови на криминалната група којашто подготвувала атентат“, вели портпаролот на руската безбедносна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Руската телевизија Канал еден денеска јави дека бил откриен заговор за убиство на премиерот Владимир Путин по претседателските избори на 4 март. Телевизијата прикажа двајца мажи кои велат дека добиле наредба од чеченскиот воен лидер Доку Умаров да го убијат Путин. Притоа телевизијата наведува дека во заговорот биле вклучени тројца, но оти едниот од нив во јануари загинал во експлозија по што била покрената истрага која довела до апсењето на преостаните двајца луѓе. Тие наводно признале дека експлозивот бил скриен на патот кој Путин вообичаено го користел за да стигне до владата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 377 | | | веќе видена

На социјалните мрежи вечерва се појавија коментари од фановите на музичарот кој загина со Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ, кој овие денови беше заборавен од ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 192 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 25 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спречен атентат врз Путин? (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: