Бензините и дизелот поскапуваат половина денар, екстра лесното денар


6 копии

Малопродажните цени на бензините и дизелот од ноќеска на полноќ се зголемуваат за половина денар, додека екстра лесното масло за домаќинство поскапува за еден денар. Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика новата цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 66,50 денари, на Еуросупер БС-98 ќе изнесува 68 денари за литар, на Еуродизелот 55 денари, а Екстра лесното масло за домаќинство ќе се продава по 44 денари за литар. Со одлуката се зголемува и цената на мазутот, која ќе изнесува 28,6 денари за килограм. Просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена изнесуваше 64 долари за барел, а курсот на доларот 52,16 денари.
| | веќе видена | слични

Најголем удар од новата цената на нафтата ќе има врз потрошувачите ако се реализираат најавите за зголемување на транспортните услуги и евентуалното поскапување на лебот за кое се прават калкулациите. Граѓаните стравуваат дека поскапувањето на нафтата ќе покрене цела една низа од поскапувања. Нафтата и со последното поскапување е една од најевтините во регионот беше едно од објаснувањата кога се најавуваше воведувањето на акцизата но сепак гледано во однос на стандардот на македонските потрошувачи нафтата е скапа сметаат дел од експертите. И бизнис заедницата на новите даноци гледа како на дополнителен товар кој на крајот го плаќаат граѓаните. Новата цена на дизелот е 58,5 денари од кои 30,4 денари одат за рафинеријата, 3,7 денари се за трговците а остатокот од 24,4 денари од секој литар одат на сметка на државата за акцизата, ДДВ-то, и мала ставка за задолжителни нафтени резерви и за животна средина. И земјоделците се на удар од новата давачка. Здружението на земјоделска техника смета дека со новата акциза ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Од први јануари дизел горивото чини 58,5 денари, што е за 3,5 денари повеќе од претходно, по зголемувањето на акциза на енергенсот од страна на Владата. Зголемувањето на акцизата беше најавено на почетокот на ноември при презентацијата на предлог буџетот за 2018 година. Тогаш министерот за финансии Драган Тевдовски истакна дека поскапувањето на дизелот нема да предизвика раст и на цените на другите производи. Тој појасни дека зголемувањето на акцизата ќе придонесе за намалување на загадувањето, бидејќи ќе ги дестимулира граѓаните да возат дизел возила, кои важат за значителни загадувачи.
| | веќе видена | слични
2 копии

„Новата година донесе непријатно изненадување за граѓаните. Од 55 на 58 и пол денари за литар. Дизелот поскапува за 3 и пол денари по литар“. Повисоката цена на дизелот се должи на зголемувањето на акцизата за 3 денари и вкалкулираниот ДДВ на оваа цена. Со порастот на цената од половина денар минатиот понеделник, дизелот за само една недела чини 4 денари повеќе. Сегашната цена на дизелот е за цели 12 денари повисока од најниската цена од 46 и пол денари за литар која важела од 27-ми јуни до 10-ти јули 2017-та. И екстралесното масло за домаќинствата ќе се продава за 3 и пол денари поскапо. Новата цена изнесува 47 и пол денари за литар. И иако Владата тврдеше дека зголемувањето на акцизата нема да ги поскапи и другите производи, граѓаните се револтирани, бидејќи очекуваат раст на многу видови производи, потег што секако ќе удри врз нивниот џеб. Ако едно семејство во просек троши 70 литри дизел месечно, сега ќе треба да плати дополнителни 245 денари. Не поскапува само дизелот. Во 2018-та жителите на некои ...
| | веќе видена | слични

Од она што е официјално, нафтата по 1 јануари ќе биде за најмалку 3,5 денари поскапа поради зголемената акциза. Покрај ова не треба да биде изненадување дополнителен скок на цените на суровата нафта на светските берзи. По нафтата експертите најавуваат и поскапување на парното. Според проценките, поскапувањето ќе биде за околу 30%. Па така, за еден стан од 60 метри квадратни ако до сега се плаќаа 2000 денари, по воведувањето на калориметрите ќе се плаќа по 2600 денари. Граѓаните стравуваат и од поскапување на струјата. Измените во законот за енергетика и можноста да се вклучи нов добавувач на овој енергенс освен постоечкиот ЕВН според експертите ќе ја покачи и цената на струјата бидејќи таа ќе биде диктирана од слободниот пазар, каде во моментов чини повеќе од она што ние го плаќаме. За разлика од поскапувањата, за покачување на платите никој не зборува. Од прехранбените производи, пекарите веќе најавија дека во јануари ќе замесат нова цена на лебот. Новите општински власти како борба против загадувањето ...
| | веќе видена | слични

Дизел горивото од вчера, 1 јануари, 2018 година, чини 58,5 денари, што е за 3,5 денари повисока цена од претходната. Поскапувањето е резултат на зголемувањето на акцизата за дизелот. Зголемувањето на акцизата беше најавено на почетокот на ноември при презентацијата на предлог буџетот за 2018 година. Тогаш министерот за финансии Драган Тевдовски истакна дека поскапувањето на дизелот нема да предизвика раст и на цените на другите производи. Тој појасни дека зголемувањето на акцизата ќе придонесе за намалување на загадувањето, бидејќи ќе ги дестимулира граѓаните да возат дизел возила, кои важат за значителни загадувачи.
| | веќе видена | слични
4 копии

Првиот ден од 2018 година донесе повисока цена на дизел горивото, кое сега чини 3,5 денари повеќе од претходно, поради зголемената акциза, која порасна за толкав износ. Од денеска на бензинските станици дизел горивото чини 58,5 денари. Зголемувањето на акцизата беше најавено на почетокот на ноември при презентацијата на предлог буџетот за 2018 година. Тогаш министерот за финансии, Драган Тевдовски истакна дека поскапувањето на дизелот нема да предизвика раст и на цените на другите производи. Образложението за зголемувањето на акцизата беше дека тоа ќе придонесе за намалување на загадувањето, бидејќи ќе ги дестимулира граѓаните да возат дизел возила, кои важат за значителни загадувачи.
| | веќе видена | слични

Новата година стартуваше со поскапен дизел и екстра лесно масло за домаќинствата. Цената на нафтата од ноќеска на полноќ изнесува 58 и пол денари за литар. Ќе се зголеми и цената на водата во некои општини а по најавите за воведување на мерачите на потрошена топлинска енергија,можно е да поскапи и парното. Граѓаните коментираат дека веќе има зголемување на цените на прехранбените продукти низ продавниците. Владата неочекувано и без претходна најава во ноември ја објави одлуката за зголемување на нафтената акциза. Одлуката ја правдаше со образложение дека ќе се намали употребата на дизел горивото а со тоа и загадувањето на животната средина. Собраните приходи пак, ќе се искористат за реализација на капитални проекти. Но, кога првиот финансиер ја објави намерата имаше бурни реакции во јавноста, кои сепак не ги спречија надлежните да го реализираат планот. Освен мнозинството граѓани дизел возила користат и најголем дел од компаниите во земјава.Ќе се зголемат нивните трошоци а со тоа и цените на нивните ...
| | веќе видена | слични

Првиот ден од 2018 година донесе повисока цена на дизел горивата. Владината одлука за зголемување на акцизата го поскапе дизелот за три и пол денари, па така од денеска литар дизел на бензиските станици се продава за 58,5 денари. Оваа дополнителна давачка не беше содржана во владината програма, а беше најавена на почетокот на ноември при презентацијата на предлог буџетот за 2018 година. Тогаш министерот за финансии, Драган Тевдовски истакна дека поскапувањето на дизелот нема да предизвика раст и на цените на другите проиводи. „Не очекуваме ова да доведе до инфлаторен притисок бидејќи нафатата е еден дел од енергенсите заедно со струјата кои во цените учествуваат со 10 проценти, а ова што ние го предлагаме се однесува само на дел на нафтата, а не на бензинот и на струјата“, рече министерот за финансии, Драган Тевдовски. Образложението за зголемувањето на акцизата беше дека тоа ќе придонесе за намалување на загадувањето, бидејќи ќе ги дестимулира граѓаните да возат, но ќе има и финансиски бенефит од околу 30 ...
| | веќе видена | слични

Вработените на бензинските, по полноќ додека сите славеа и си честитаа тие ги менуваа цените на дизелот за 3,5 денари повисоки. Пресметките на министерството за финансии велат дека со новата давачка се планира да се приберат 31,7 милиони евра односно близу 2  милијарди денари што ќе значи дека тоа е давачка од 1000 денари по глава на жител или едно четиричлено семејство во 2018 година ќе плати директно или индиректно од својот џеб 4 илјади денари за новата акциза на дизелот. Новата цена на дизелот која осамна утринава по бензинските е 58,5 денари за литар а во неа овие дополнителни 3,5 денари се 5,98%. Структурата на цената на литар дизел е ваква- 52% е рафинериската цена, 6,3 % се за трговците и превозот и 41,7% од колачот на име акцизи, ддв и животна средина и задолжителни нафтени резерви се за државата.. Податоците покажуваат дека бизнисот со продажбата на дизелот  за 2018година проектирано е да тежи 530 милиони евра.. Ако 5,98 % од цената на годишно ниво на државата и носат 31,7 милиони евра тоа значи ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 624 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ поседува докази за притисоците кои Зоран Заев и власта ги вршеле врз пратениците на опозицијата со цел нивен глас за промена на името, изјави синоќа ...
сите 251 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бензините и дизелот поскапуваат половина денар, екстра лесното денар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: