(ВИДЕО) Мицкоски: Не се согласував во се со Груевски додека тој беше лидер а јас секретар на ВМРО-ДПМНЕ


Самоуверен, креативен, мотивиран – така новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ се опиша во интервјуто за Топ тема на Ваша страна на Телма . Мицкоски ветува нов статут, демократски избор на општински партиски функционери, опозициска борба со политиките на власта. Најактуелни се преговорите за името, тој вели дека немаат никакви информации за процесот, но во ист контекст ја коментираше актуелната продажба на ЕДС на вицепремиреот Анѓушева на грчката национална енергетска компанија ППЦ и изјавите за името на вториот човек на владата. Изненадувачки, во новиот Извршен комитет се најде место и за еден од реформаторите, внатрепартиските критичари на Груевски. Костадин Богданов како реформатор сега е и член на највисокото партиско тело. Добиле ветувања од новиот лидер за модернизација на партијата и очекуваат расчистување со тешкиот товар оставен во ВМРО-ДПМНЕ. Мицкоски сега има тројца потпретседатели Митко Јанчев, Александар Николоски и Владо Мисајловски, Груевски немаше ниту еден. Вели дека од стариот лидер не добил никакви ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во интервју за телевизија Сител, еден од новите потпретседатели на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, кажа дека партијата и историски, а и во дејствувањето како политичка партија секогаш била прозападно ориентирана, која што се стремела за независна македонска држава која што ќе е во сојуз со западните сили. -Тоа е основата на која сакаме да ја градиме новата политика на ВМРО-ДПМНЕ, тоа значи силно сојузништво со земјите членки на НАТО и на ЕУ, партнерство со САД, со Велика Британија, со Германија, Франција, Италија и останатите големи сили. Ние секако имаме свои принципи и свои вредности зад кои што стоиме и ќе се обидеме на нашите партнери од меѓународната заедница да ги претставиме истите, изјави Николоски. Тој напомена дека приоритет на ВМРО-ДПМНЕ е Македонија час поскоро да стане членка на НАТО алијансата и час поскоро да почне преговори со ЕУ и успешно да ги заврши и стане членка на унијата. -Секако тука има предизвици поврзани со спорот кој го имаме со Грција, но ќе се обидеме во рамки на нашите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ е историски а и секако во дејствувањето на политичката партија секогаш била прозападна ориентирана политичка партија и претходно организација, која што се стремела за независна македонска држава која што ќе е во сојуз со Западните сили. Тоа е основата на која што сакаме да ја градиме новата политика на ВМРО-ДПМНЕ, а тоа значи силно сојузништво со земјите -членки на НАТО и ЕУ, партнерство со Соединетите Американски држави, со Велика Британија, со Германија, Франција, Италија и останатите големи сили. Ние секако имаме свои принципи и свои вредности зад кои стоиме и ќе се обидеме на нашите партнери од меѓународната заедница да ги претставиме истите, изјави Александар Николоски, Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ во денешното интервју дадено за телевизија Сител. Николски, рече дека приоритет е Македонија да стане што поскоро членка на НАТО алијансата и да започне преговори со Европската Унија и успешно да заврши целиот тој процес, се со цел да биде земја – членка на ЕУ. Николоско одговараше и на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Гостин во вестите на Канал 5 телевизија во вестите во 18 часот беше новиот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, тој на граѓаните им ги честиташе новогодишните, божиќни празници и Василица, им посака здравје, благосостојба и подобар живот. Тој кажа дека за него позицијата генерален секретар на партијата значи еден голем предизвик, каде што треба да се врати ВМРО-ДПМНЕ на здрави нозе. -Најмоќната партија во Македонија, најголемата партија и по бројот на членство, меѓутоа и по тоа што секогаш била како ВМРО-ДПМНЕ Гостин во вестите на Канал 5 телевизија во вестите во 18 часот беше новиот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, тој на граѓаните им ги честиташе новогодишните, божиќни празници и Василица, им посака здравје, благосостојба и подобар живот. Тој кажа дека за него позицијата генерален секретар на партијата значи еден голем предизвик, каде што треба да се врати ВМРО-ДПМНЕ на здрави нозе. -Најмоќната партија во Македонија, најголемата партија и по бројот на членство, меѓутоа и по тоа ...
| | веќе видена | слични

Александар Николоски, еден од тројцата нови потпретседатели на ВМРО-ДПМНЕ, смета дека неговата партија секогаш се залагала за евроатлантски интеграции и се стремела за независна македонска држава која што ќе е во сојуз со западните сили. „Тоа е основата на која сакаме да ја градиме новата политика на ВМРО-ДПМНЕ, тоа значи силно сојузништво со земјите членки на НАТО и на ЕУ, партнерство со САД, со Велика Британија, со Германија, Франција, Италија и останатите големи сили. Ние секако имаме свои принципи и свои вредности зад кои што стоиме и ќе се обидеме на нашите партнери од меѓународната заедница да ги претставиме истите, изјави Николоски за Сител. Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ порача дека спорот за името мора да се води во рамките на ОН и да се внимава на предизвиците. „Доколку излезе надвор од овие рамки Македонија ќе е таа која што ќе изгуби. Ние како помала држава во овој спор секогаш мора да се држиме до правилата и принципите на меѓународното право, а рамката во ОН е единствената која што ни одговара ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Новоизбраниот потпретседател на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски преку објава на својот официјален фејсбук профил им се обрати на сите поддржувачи, притоа заблагодарувајќи им се на сите членови на Централниот комитет, на Претседателот на партијата, како и на членовите на ВМРО-ДПМНЕ за можноста и, како што вели, привилегијата да застане на оваа функција. „Да се биде дел од највисокото раководство на ВМРО-ДПМНЕ е огромна чест и голем предизвик. Пред нас се големи предизвици, партијата мора да учи од минатото и да се подобрува за иднината. Тоа што беше добро треба да го продолжиме и надградиме, а од тоа што беше погрешно да се извлечат поуки, да не се повторат грешките“, пишува Николоски во рамки на својата објава. Во неа, тој исто така нагласува дека ВМРО-ДПМНЕ се наоѓа во исклучително тешки моменти, затоа што во тешки моменти е и Македонија. „Несериозниот однос кон клучните национални прашања, целосното непознавање во економијата, прогонот на неистомислениците и притисокот врз ...
| | веќе видена | слични

Измени и модернизација на статутот на партијата ќе бидат главните цели на новиот кадровски состав во ВМРО-ДПМНЕ велат дел од новоизбраните членови кои добија важни функции во најголемата опозициска партија. Костадин Богданов кој заедно со Тони Михајловски се дел од реформаторите на партијата вели дека следува период и на реизбор на пониските органи согласно новиот статут. „Во наредниот период очекувам партијата да се фокусира на измена и довршување на иницијативата за модернизирање на демократизација на статутот, ажурирање на членството и резибор на пониските органи согласно новиот статут, согласно правилото на непосреден избор, избор на претседатели на општински комитети и формирање на нов централен комитет, застанување на нозе на партијата за краток временски периос.“ - изјави Костадин Богданов од ИК на ВМРО-ДПМНЕ. Влатко Ѓорчев пак кој и официјално е стана кординатор вели дека главната цел останува победа на следните избори, но и издејствување тие да бидат предвремени. „Ова е екипирање и комплетирање на ...
| | веќе видена | слични

Би сакал да се заблагодарам на сите членови на ЦК, на Претседателот на партијата, како и на членовите на ВМРО ДПМНЕ за можноста и привилегијата да бидам Потпретседател на ВМРО ДПМНЕ, пишува на Фејсбук пратеникот Александар Николовски. -Да се биде дел од највисокото раководство на ВМРО ДПМНЕ е огромна чест и голем предизвик. Пред нас се големи предизвици, партијата мора да учи од минатото и да се подобрува за иднината. Тоа што беше добро треба да го продолжиме и надградиме, а од тоа што беше погрешно да се извлечат поуки, да не се повторат грешките. ВМРО ДПМНЕ се наоѓа во исклучително тешки моменти, затоа што во тешки моменти е и Македонија. Несериозниот однос кон клучните национални прашања, целосното непознавање во економијата, прогонот на неистомислениците и притисокот врз правосудниот систем и слободоумната јавност од актуелната Влада на СДСМ и коалицијата се работите на кои силно мора да се спротиставиме. Во следниот период ќе создадеме политики кои ќе ја одразуваат реалноста, но и желбите на ...
| | веќе видена | слични

Пред нас се големи предизвици, партијата мора да учи од минатото и да се подобрува за иднината, тоа што беше добро треба да го продолжиме и надградиме, а од тоа што беше погрешно да се извлечат поуки, да не се повторат грешките, смета новиот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски.„ВМРО ДПМНЕ се наоѓа во исклучително тешки моменти, затоа што во тешки моменти е и Македонија. Несериозниот однос кон клучните национални прашања, целосното непознавање во економијата, прогонот на неистомислениците и притисокот врз правосудниот систем и слободоумната јавност од актуелната Влада на СДСМ и коалицијата се работите на кои силно мора да се спротиставиме. Во следниот период ќе создадеме политики кои ќе ја одразуваат реалноста, но и желбите на македонскиот народ во каква Македонија сака да живее, ние сме партија на народот и секогаш ќе го слушаме неговиот глас. За тоа да се постигне потребно е и силно партиско реорганизирање, силни месни и општински комитети се срцето на партијата, треба да се препознаат ...
| | веќе видена | слични

Блиските луѓе на поранешниот лидер на ВМРО – ДПМНЕ, Антонио Милошоски, Илија Димовски, Трајко Вељановски, Никола Поповски, денеска одбија да зборуваат и да објаснат за тоа која ќе биде нивната улога во партијата. Вчера тие останаа надвор од составот на Извршниот комитет на партијата. Единствениот кој одговори е Илија Димовски, кој кратко кажа дека не сака да ја коментира, барем денеска, одлуката на Централниот комитет. Отстранувањето на досегашните истурени играчи не претставува опасност за раздор во партијата, вели новоизбраниот член на Извршниот комитет, Костадин Богданов од редовите на Реформаторите на ВМРО ДПМНЕ. На вчерашната седница на Централниот комитет на партијата, беше одлучено дека поранешниот директор на ЈСП Игор Јанушев ќе биде генерален секретар, а за потпретседатели се избрани Александар Николовски, Митко Јанчев и поранешниот министер Владо Мисајловски. Меѓу новите членови во Извршниот комитет се Влатко Ѓорчев, Трајко Славески, Тони Михајловски, Даниела Рангелова, Александар Николовски, Ана ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 552 | | | веќе видена

Во продолжение ја гледаме атмосферата во дел од нив, но и од Мелбурн Австралија каде Македонците се организираа за одбележување на овој  верскиот празник.
сите 259 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Секс-скандалот со експлицитни фотографии и преписките помеѓу Јелена Карлеуша и фудбалерот Огњен Врањеш, уште е главна тема во медиумите од соседството. ...
сите 189 | | | веќе видена

Гимназијалката Јована Лепосавиќ (18) прва доплива до светиот крст денеска во Земун, јавуваат српските медиуми. Младата белграѓанка која пред четири години ја ...
сите 138 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

(ВИДЕО) Мицкоски: Не се согласував во се со Груевски додека тој беше лидер а јас секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: