Девизните резерви во мај се 2,449 милијарди евра


Девизните резерви во мај изнесуваат 2,449 милијарди евра и се за 48 милиони евра пониски отколку во минатиот месец, покажуваат најновите податоци на Народната банка. Најголемо намалување во последниот месец е забележано кај ставката валути и депозити, која се намалила за 77 милиони евра. Според НБМ, во април годинава девизните резерви изнесуваа 2,496 милиона евра и тогаш исто така беа намалени во споредба со претходниот месец за околу 38,4 милиони евра. И тогаш најголем придонес во намалувањето имаше истата ставка, односно валути и депозити. Ако се споредуваат со истиот мсец од минатата година, девизните резерви сега се за 284 милиони евра повисоки. Тогаш резервите биле 2,164 милијарди евра. До јули, кога државата позајми 450 милиони евра преку еврообврзница, резервите беа значајно пониски. Во јуни тие изнесуваа 2,15 милијарди евра, а во јули салдото се зголеми на 2,58 милијарди евра. Во август и септември лани како девизни резерви се чуваа над 2,6 милијарди евра, а во октомври 2,73 милијарди евра. Поголемо ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во истражувањето опфатени се околу 200 метрополи, Загреб е на 141 место. Во Загреб во хостелите цената е 13 евра, а во хотелите се движи од 97 до 292 евра. Во Монте Карло хостел чини 28 евра, а за хотел ќе треба да платите од 285 до 2.505 евра. Зад него е Сен Тропе со цени од 176 до 2.194 евра. Потоа следат Рејкјавик, Сан Франциско и Њујорк. Најевтини се дестинациите на Далечниот Исток и на Балканот. Во Куала Лумпур хотел чини од 55 до 285 евра, а потоа следи Скопје, Тирана, Анталија и Софија. Хостел за само 5,59 евра има во Киев.
| | веќе видена | слични
2 копии

Костумот на овој бугарски матурант му бил од Милано, чинел 18.000 лева (9.000 евра), а чевлите 12.000 лева (6.000 евра). Планираше да продолжи образование на Бали, каде сакал да студира „Круз менаџмент“. Се вика Павел Горанов. youtube.com/watch?time_continue=7&v=1aM1zIMknsk
| | веќе видена | слични

Вредноста на англискиот фудбалски клуб Манчестер јунајтед изнесува околу 3,3 милијарди евра, повеќе од кој било европски клуб, покажуваат финансиските анализи и листата на магазинот „Форбс“. Вредноста на водечките европски клубови само во минатата 2016 година пораснала за три милијарди евра, а комбинирано 32-та најголеми клуба во Европа опфатени во истражувањето вредат околу 30 милијарди евра што е зголемување за 14 отсто во споредба со 2015 година.На таа листа на чело со Манчестер јунајтед, доминираат англиските клубови, со шест меѓу највредните 10, осум меѓу првите 20 (вкупна вредност околу 11,7 милијарди евра), што најмногу се должи на вносните ТВ-договори за пренос на нивните натпревари низ светот. Покрај тоа порастот на вредноста на клубовите се должи и на доброто менаџирање, на спонзорските и други комерцијални договори, капацитетите на супермодерните стадиони, кои постојано се распродадени, продажбата на дресови и на други клупски сувенири итн. Плус на ова се додава и потенцијалната пазарна вредност ...
| | веќе видена | слични

Лондон е на првото место на листата на градови со најскап јавен превоз, со оглед на тоа што за таа услуга месечно е потребно да се издвојат неверојатни 150 евра. Анализирајќи ги трошоците на животот во големите светски градови според статистиката на интернет страната Expatistan, Business Insider направи листа на најскапи градови кога станува збор за цени на јавниот превоз. Петнаесет градови со најскап јавен превоз: Лондон, 155 евра Даблин, 116 евра Окланд, 109 евра Њујорк, 106 евра Токио, 98 евра Амстердам, 96,4 евра Сиднеј, 96,1 евро Цирих, 96 евра Мелбурн, 93 евра Торонто, 91 евра Чикаго, 90 евра Велингтон, 89 евра Стокхолм, 80 евра Франкфурт, 78 евра Берлин, 77 евра
| | веќе видена | слични

Главниот град на Македонија е меѓу најевтините метрополи за сместување заедно со Тирана, Анталија и Софија, но пред Куала Лумпур, пренесува „ Travel Weekly “. Во Монте Карло хостел чини 28 евра, а за хотел ќе треба да платите од 285 до 2.505 евра. Зад него е Сен Тропе со цени од 176 до 2.194 евра. Во Загреб во хостелите цената е 13 евра, а во хотелите се движи од 97 до 292 евра Потоа следат Рејкјавик, Сан Франциско и Њујорк. Најевтини се дестинациите на Далечниот Исток и на Балканот. Во Куала Лумпур хотел чини од 55 до 285 евра, а потоа следи Скопје, Тирана, Анталија и Софија. Хостел за само 5,59 евра има во Киев.
| | веќе видена | слични
2 копии

Според анализата на Accommodation Price Index 2017, Загреб е еден од најевтините градови за сместување во светот за туристи, а најскапо е во Монте Карло. Во истражувањето опфатени се околу 200 метрополи, а Загреб е на 141 место. Во Загреб во хостелите цената е 13 евра, а во хотелите се движи од 97 до 292 евра. Во Монте Карло хостел чини 28 евра, а за хотел ќе треба да платите од 285 до 2.505 евра. Зад него е Сен Тропе со цени од 176 до 2.194 евра. Потоа следат Рејкјавик, Сан Франциско и Њујорк. Најевтини се дестинациите на Далечниот Исток и на Балканот. Во Куала Лумпур хотел чини од 55 до 285 евра, а потоа следи Скопје, Тирана, Анталија и Софија. Хостел за само 5,59 евра има во Киев.
| | веќе видена | слични

Не мора да си ја потиснувате желбата за патување ако имате мал буџет. Чудни дестинации може да бидат неверојатни, а можеби и веќе да се наоѓате во листата предложени градови за патување кои се со ниски цени. Фото извор: Thinkstock Куала Лумпур е вистински избор за Вас, а и е прогласен за град со најпристапни хотелски цени. Онлајн компанијата Campsy ги споредила цените на повеќе од 200 градови ширум светот, вклучително и цените на хотелите со една, но и оние со пет ѕвезди. Според истражувањето, Малезија е најевтина со цени на хостели за ноќ од 7,37 евра, издавање на станови за 57 евра, а престој во хотел со пет ѕвезди од 258 евра. Зад Куала Лумпур се наоѓа Скопје, потоа Тирана, Анталија, а Софија е на петто место на листата на најевтини градови за сместување. Што се однесува до издавањето на становите , дефинитивно најевтин град е Скопје каде денот чини околу 32 евра. Најскапи градови се Монте Карло, Монако, Сен Тропе, Рејкавик, Сан Франциско и Њујорк.
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 251 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 289 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Девизните резерви во мај се 2,449 милијарди евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: