Официјално: Коло Туре од 1 јули нов член на Ливерпул!

Фудбалскиот клуб на Ливерпул потврди на својот официјален сајт дека искусниот дефанзивец Коло Туре ја официјализираше соработката со екипата од “Енфилд“. Коло Туре ќе им се придружи на своите нови соиграчи, откако ќе му истече договорот со Манчестер Сити. Минатонеделните најави дека замена за Џејми Карагер (кој неодамна се пензионираше) ќе биде интернационалецот од Брегот на слоновата коска се покажаа како точни. Не е објавено колку ќе заработува на “Енфилд“, но можеме да потсетиме дека во 2009-та година од Арсенал во Манчестер Сити направи трансфер кој вредеше 12 милиони евра. За време на неговите четири години на Истленд, освои премиерлигашка титула и ФА Куп, одигрувајќи над 100 натпревари за “Граѓаните“.
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на Селта Виго, Јаго Аспас, е новото засилување за тимот на Ливерпул. Tој беше на мета на Брендон Роџерс уште во јануарскиот преоден рок, но тогаш Селта одби да го продаде. Според информациите трансферот на Аспас го чинел Ливерпул 9 милиони евра, тој на „Енфилд Роуд“ најверојатно ќе заработува 45 илјади фунти неделно. Шпанецот во дресот на Селта оваа сезона постигна 11 гола, тој е второ засилување откако претходно во тимот беше доведен искусниот дефанзивец Коло Туре.
| | веќе видена | слични

Ветеранот Коло Туре е ново засилување за тимот на Ливерпул. Туре кому утре му истекува договорот со тјимот на Манчестер Сити веќе постигнал договор со челниците на Ливерпул, па потпишувањето на договорот се очекува да биде веќе во сабота (1 јуни). 32-годишниот Коло Туре доаѓа на „Енфилд„ како замена во одбраната за Џејми Карагер кој со завршувањето на сезоната во Премиер лигата, објави крај на неговата кариера. Инаку Карагер според најавите на британската телевизија SKYSPORT ќе биде еден од повеќемината екс фудбалери кои од стручен агол ќе ги анализираат натпреварите во Премиер лигата.
| | веќе видена | слични

Ливерпул во соработка со компанијата Warrior која им ја изработува опремата организираа конкурс за најдобар дизајн на тетоважа посветена на претстојната турнеја на клубот во Австралија, Индонезија и Тајланд. Фудбалерите на Ливерпул, Џонџо Шелви и Фабио Борини ги избраа тројцата победници, а помеѓу нив е и скопјанецот Владимир Стојков со неговата тетоважа за турнејата во Австралија. Ова е дизајнот на Владимир за кој тој си доби патување со Ливерпул:
| | веќе видена | слични

И Карвалјо во Монако Во очекување на комплетирањето на трансферите на Радамел Фалкао и на Виктор Валдез, повратникот во француското прволигашко друштво Монако потпиша на една сезона со Рикардо Карвалјо. Португалскиот репрезентативец, кој има 35 години, има играно за Порто, за Челзи и за Реал Мадрид во својата впечатлива кариера. „Многу сум среќен што му се приклучив на Монако и што ќе бидам дел од нова авантура. Ова е нов предизвик за мене“, изјави тој на својата веб-страница. Англија Коло Туре се договори со Ливерпул Англискиот премиерлигаш Ливерпул постигна договор со одбранбениот фудбалер на Манчестер Сити Коло Туре, а репрезентативецот на Брегот на Слоновата Коска ќе пристигне на Енфилд на 1 јули кога ќе му заврши договорот со „граѓаните“. Црномурниот фудбалер доаѓа како замена за Џејми Карагер во дефанзивниот ред кој се пензионира по завршувањето на сезоната. Коло Туре одигра преку 200 натпревари за Арсенал пред да се пресели во Манчестер Сити во 2009 и за „граѓаните“ одигра уште повеќе од 100 меча. Не ...
| | веќе видена | слични

Ливерпул си го пазари напаѓачот на Селта Јаго Аспас за сума од 7 милиони фунти, а 25-годишниот играч ќе пристигне на „Енфилд Роуд“, веднаш по одигрувањето на последното коло во Шпанија. Селта се бори за опстанок, а Аспас ќе биде еден од главните адути во сабота против Еспањол, во обидот тимот да го задржи прволигашкиот статус. Тој е најдобар стрелец на Селта со 12 голови. Аспас се истакна и ланската сезона, кога беше незадржлив во втората шпанска лига и со 29 погодоци, беше главниот креатор на успехот на Селта при враќањето во Примера Дивизија. За него заинтересирани беа и Валенсија и Свонси, но Ливерпул ја доби трката. За „црвените“ Аспас е второто засилување во летниот преоден рок, по потписот на Коло Туре од Манчестер сити. Дефанзивецот ќе му се приклучи на Ливерпул на 1. јули.
| | веќе видена | слични

Коло Туре потпиша за Ливерпул како слободен играч од редовите на Манчестер сити. Тој доаѓа на местото на пензионираниот Џејми Карагер, бидејќи во Сити не можеше да стигне до место во првиот тим и одигра само 18 средби сезонава. Туре од 2002 до 2009 година играше за Арсенал, по што премина за Сити каде настапи на 82 средби и стигна до титулата во Премиерлигата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Фудбалерот на Манчестер Сити, Коло Туре од следната сезона ќе го носи дресот на Ливерпул, потврди клубот од „Енфилд“. Во редовите на Ливерпул, Туре ќе премине на 1-ви јули како слободен играч. Туре во изминативе четири години го носеше дресот на екипата на Манчестер Сити, а во Ливерпул ќе се пресели на 1-ви јули откако ќе му истече договорот со ’граѓаните’. Ливерпул ќе биде третиот премирлигашки клуб за кој настапувал Туре, со оглед на тоа што фудбалерот од Брегот на Слоновата Коска во период од 2002 до 2009 настапуваше во тимот на Арсенал. Менаџерот на Ливерпул, Брендан Роџерс се определи за Туре поради неговото искуство со оглед на заминувањето на Карагер во пензија.
| | веќе видена | слични

Со заминувањето на Џејми Карагер во пензијаостана дупка во одбраната на Ливерпул, која следната сезона би требало да ја пополни Коло Туре. Искусниот 32-годишен дефанзивец во Премиер лигата е од 1-ви јули 2002.година кога пристигна во Арсенал, а во Манчестер Сити се пресели во 2009-та година. Со двата тима има освоено шампионска титула. Туре ќе стане играч на Ливерпул на 1-ви јули откако ќе му истече договорот со „Граѓаните“, соопштија од таборот на тимот од „Енфилд“. Тој ќе стане првиот фудбалер на Брегот на Слоновата Коска кој ќе игра за Ливерпул.
| | веќе видена | слични

Фудбалерот од Брегот на Слоновата Коска договорил трансфер од Манчестер Сити во Ливерпул. Со заминувањето на Џејми Карагер во пензија остана дупка во одбраната на Ливерпул, која следната сезона би требало да ја пополни Коло Туре. Искусниот 32-годишен дефанзивец во Премиер лигата е од 1-ви јули 2002.година кога пристигна во Арсенал, а во Манчестер Сити се пресели во 2009-та година. Со двата тима има освоено шампионска титула. Туре ќе стане играч на Ливерпул на 1-ви јули откако ќе му истече договорот со „Граѓаните“, соопштија од таборот на тимот од „Енфилд“. Тој ќе стане првиот фудбалер на Брегот на Слоновата Коска кој ќе игра за Ливерпул.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Седум дена по оставката на Јанева шпекулациите за поврзаност со рекетарскиот двоец се погласни и појасни. Новиот закон на Владата со кој СЈО оди во историјата ...
сите 328 | | | веќе видена

Како ќе стигне власта до 2/ 3 мнозинство за законот со кој СЈО останува дел од организиран криминал? Ќе има ли нови пазарање во законодавниот дом или пак ќе ...
сите 160 | | | веќе видена

Штитење на криминалци и сокривање на криминалот е одлика единственo на ВМРО-ДПМНЕ. Единствениот криминален октопод е сместен во Будимпешта и е раководен од ...
сите 221 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го ...
сите 107 | | | веќе видена

Британското списание „The Sun“ пишува дека бракот на најдобриот тенисер на светот има проблеми. Англичаните во текот на Вимблдон го покажаа своето вистинско ...
сите 149 | | | веќе видена

Прашањето дали Македонија ќе го добие посакуваниот датум за преговори со ЕУ во октомври годинава, практично ќе претставува и одговор на тоа дали во земјава ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Официјално: Коло Туре од 1 јули нов член на Ливерпул!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: