Ѓоковиќ повторно владетел на Мелбурн

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е новиот шампион на Отвореното првенство на Австралија, откако во финалето убедливо со 3-0, по сетови 6-4, 6-2, 6-3, славеше против Британецот Енди Мареј. Третиот носител ја потврди супериорната форма во која се наоѓа и за само 157 минути ги урна британските надежи за прва гренслем-титула на нивниот миленик по далечната 1936 година, кога последен пат се радуваше Фред Пери под знамето на Велика Британија. - Титулата им ја посветувам на семејство, братот и девојката, како и на целиот српски народ кој беше зад мене во текот на целиот турнир. Тенисот е индивидуален спорт, но голема улога во тоа да се чувствуваш опуштено и подготвено за настап имаат луѓето околу вас. Ветувам дека следната година ќе се вратам во Мелбурн за да ја бранам титулата - изјави Ѓоковиќ. Ова е втора гренслем-титула за Ѓоковиќ, кој се радуваше на истото место пред три години. Од друга страна, неговиот пријател од јуниорските денови Мареј ќе мора да почека уште малку за да го запише своето име на некој од ...
| | веќе видена | слични

Разочараниот финалист од Австралискиот Опен, Енди Мареј размислува да се повлече од неколку турнири по ред, најавувајќи дека има потреба малку да биде подалеку од тенисот. Втора годна по ред, петтиот носител загуби во финалето во Мелбурн на разочарувачки начин, овојпат со 6:4/6:2/6:3 од Србинот Новак Ѓоковиќ. Следен турнир на неговиот календар беше АМН-АМРО Опен во Ротердам од понеделник, по што треба да игра во Дубаи, но тој сега вели дека не е сигурен дали е подготвен да продолжи толку бргу. "Навистина не знам. Можеби нема да играм следните неколку месеци. Но, можеби ќе ми се игра веќе следната недела. Не морам да играм до Индијан Велс и Мајами во март, и ако уживам дома нема да се вратам на тренинзи, бидејќи не знам колку тоа ќе биде продуктивно", изјави Мареј за австралиските медиуми. Тој се раздели со неговата девојка минатиот месец, но сега повторно се заедно и Мареј вели дека сака да биде во својот дом во Сареј. "Сакам да поминам малку време со неа, да се одморам и да не мислам на тенисот. Иако ...
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ е новата тениска мода и надеж за прекинување на долгогодишната доминација на неприкосновениот двоец Роџер Федерер-Рафаел Надал. Српскиот тенисер одигра феноменално на првиот гренд-слем турнир во сезоната и сосема заслужено победи на Австралија опен во Мелбурн. - Имав периоди на падови и успеси во последните 3 сезони. Немав доволно самодоверба и стабилност, елементи без кои нема врвни дострели. Сега играм одлично, веројатно и најдобро во кариерата. Не можев да посакам подобар старт на сезоната. Имам огромен респект кон Федерер и Надал и за мене е комплимент што ме ставаат во тројката најдобри светски тенисери во моментов - вели 23-годишниот Ѓоковиќ. Српскиот тенисер најави пресврт во кариерата со освојување на Дејвис купот во декември и со блесокот во јануари во Мелбурн, конечно потврдувајќи го огромниот талент. Популарниот Ноле почна одлично и на 20-годишна возраст веќе го имаше прокнижено првиот гренд-слем во кариерата токму во Мелбурн на Австралија опен во 2008 година. Продолжението на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Откако во финалето на Австралија Опен го совлада Енди Мареј без да изгуби ни сет, српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ по освојувањето на втората Грен слем титула најави поголеми планови за својата кариера. Тој појасни дека му одговара штро го споредуваат со двајцата неприкосновени тенисери Рафаел Надал и Роџер Федерер, но додаде дека сепак сака да е најдобар. “Мојата цел е да бидам број еден на светската ранг листа и правам се’ што е во моја моќ тоа да го постигнам. Ако луѓето сакаат да ме прогласат за дел од “големото трио“ со Федерер и Надал, тоа навистина е прекрасна работа“, рече Ѓоковиќ по непроспиената ноќ во Мелбурн. Тој додаде дека премногу ги почитува двајцата тенисери, кои се примери за тоа како шампионите треба да се однесуваат на теренот, но и надвор од него.
| | веќе видена | слични

Ѓоковиќ по вторпат триумфираше во Мелбурн Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ја освои својата втора титула на Отвореното првенство на Австралија по убедливата победа од 6:4, 6:2, 6:3 над Британецот Енди Мареј во финалето на арената "Род Лејвер" во Мелбурн. Ѓоковиќ целосно го надигра Мареј, неутрализирајќи го сервисот на Шкотланѓанецот и добивајќи ги маратнските поени за да го подигне пехарот "Норман Брукс челинџ" на пеколната жештина. По изненадувачките елиминации на Роже Федерер и Рафа Надал, станува јасно дека во тенисто "големата двојка" се трансформира во "голема тројка". - Сакам да му се заблагодарам на мојот тим. Иако ова е индивидуален спорт, мислам дека немаше да направам ништо без вашата помош. Навистина е уживање да се игра овде. Сакам да потсетам и на жртвите на поплавите, ќе се обидеме да помогнеме колку што можеме, тоа ќе биде наш мал гест - изјави Ѓоковиќ, кој ја посвети титулата на своето семејство, браќата и девојката Јелена. Енди Мареј, кој не успеа да стави крај на 75-годишното чекање на ...
| | веќе видена | слични

Прв триумф на Клајстерс во Мелбурн Белгијката Ким Клајстерс го освои Отвореното првенство на Австралија со победата над Кинеската На Ли во три сета, 3:6, 6:3, 6:3. Ова е прва титула за Клајстерс во Мелбурн, а четврта на гренд слем турнирите после победите на САД Опен во 2005, 2009 и 2010 година. Белгијката успеа да се врати во мечо7 по загубениот прв сет и да ја совлада расположената Ли која не успеа да стане првата Кинеска која освоила гренд слем титула. Ли не успеа да го издржи темпото кое и го наметнка Клајстерс која го крајот го чуваше својот сербис и после два часа и четири минути стигна до трофејот. Следна станица за Клајстерс е Париз, па следува Вимблдон, а потоа ќе се фокусира само на Олимписките игри по кои ќе се пензионира. - Мислам дека ова е мојата последна сезона на турнирите, а потоа ќе ми останат уште олимписките игри - изјави 27-годишната тениска супермајка која никогаш не настапила на Олимпијадите. Клајстерс заработи и и парична награда од 2,2 милиони долари станувајќи првата мајка која ја ...
| | веќе видена | слични

Ноле позираше со трофејот Откако по втор пат во кариерата го освои Австралија Опен, Новак Ѓоковиќ позираше со пехарот на првиот годинешен Гренд слем турнир на улиците на Мелбурн. Ѓоковиќ во неделното финале го порази Британецот Енди Мареј со 6-4, 6-2, 6-3 и така го повтори успехот кој го оствари во Мелбурн во 2008 година. Во склад со обичаите на овој престижен турнир, најдобриот српски тенисер им позираше на фоторепортерите во Мелбурн.
| | веќе видена | слични

Српскиот тенисер, Новак Ѓоковиќ го совлада Енди Мареј во финалето на Австралија Опен и така по втор пат ја освои титулата на првиот Грен Слем во Австралија. Ѓоковиќ во потполност доминираше на мечот кој траеше два часа и 40 минути, меѓутоа првиот и третиот сет ги освои по голема борба, за конечни 3:0 по сетови 6:4, 6:2 и 6:3. За него ова е втора Грем Слем титула и тоа втора на ’Австралија Опен’ па затоа и не се радуваше еуфорично после победата, особено не поради фактот што таа беше очекувана после елиминацијата на најтрофејниот тенисер Реже Федерер во полуфиналето. Во својот победнички говор по освојувањето на трофејот Ѓоковиќ изјави: „Србија минува низ тежок период и овој пехар го посветувам на своето семејство, девојката Јелена и сите луѓе во Србија.“
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ и Ким Клајстерс се годинешните победници на Отвореното првенство на Австралија. На најдобриот српски тенисер ова му е втора гранслем-титула во кариерата откако и првата ја освои во Мелбурн во 2008 година. До победничкиот пехар и наградата од 2,2 милиона американски долари третиот светски рекет стигна со супериорна игра и триумф во три сета во финалето со Британецот Енди Мареј (6-4, 6-2, 6-3). Брилијантната игра на арената „Род Левер“ во Мелбурн, Ѓоковиќ ја заврши триумфално одржувајќи му лекција по модерен тенис на Мареј. На патот до финалето во Мелбурн, Србинот загуби само еден сет, од Иван Додиг во второто коло од турнирот. Од четвртфиналето српскиот тенисер прикажа импресивна игра победувајќи ги со 3-0 Томаш Бердих, Роже Федерер, а на крајот и Енди Мареј. - Навистина е уживање да се игра овде. На Енди ова му е второ финале овде во последниве две години, се познаваме долго и морам да признаам дека ми беше многу тешко да играм против него вечерва. Се надевам дека тој ќе добие и трета шанса да ...
| | веќе видена | слични

Третиот носител Новак Ѓоковиќ го надигра Енди Мари со 6-4, 6-2, 6-3 и го освои својот втор трофеј на Австралија опен, уништувајќи ги британските надежи дека ќе го добијат својот прв машки шампион на гренд-слем турнир по 75 години. Херојот на Србија во триумфот во Дејвис купот целосно доминираше против Шкотланѓанецот, кој сега има пораз во сите три свои гренд-слем финалиња, и тоа без освоен сет. „Им ја посветувам оваа титула на моето семејство, на моите браќа, на мојата девојка Јелена дома, на мојот народ што беше со мене сите овие години“, изјави Ѓоковиќ, нишајќи го пехарот. „Нашиот народ во Србија помина низ тежок период“, додаде тој, оддавајќи им почит и на жртвите од поплави во Квинсленд. „Се обидуваме секој ден да ја претставиме нашата земја на најдобриот можен начин, па ова е за мојата земја Србија“. Ѓоковиќ, кој својот единствен претходен гренд-слем трофеј го крена пред три години исто така во Мелбурн, влезе жешко во мечот на исцрпувачката топлина што требаше да му оди во прилог на петтиот носител ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 127 | | | веќе видена

Полицијата на округот Билфилд ги замолила очевидците на несреќата во која загина Шабан Шаулиќ да се јават како би сведочеле за судирот, во кој настрада ...
сите 190 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓоковиќ повторно владетел на Мелбурн

Од:
До кого (е-маил):
Порака: