Хрватска убедлива, Шпанија тргна со реми

Убедлив старт на репрезентацијата на Хрватска на ова ЕП. Со 3-1 совладана беше репрезентацијата на Ирска која и не покажа којзнае колкава желба за настаните на овој натпревар да се одвиваат поинаку. Уште во третата минута од натпреварот, Марио Манџукиќ погоди за водство на Хрватска со што беше најавена победата на Хрватска поради иницијативата која ја имаа од самиот старт. Но, Ирците не се предадоа, туку напротив по еден прекин во 19 минута успеаја да израмнат на 1-1. До крајот на првиот дел се играше динамичен фудбал со иницијатива на страната на Хрватска. Јелавиќ пред одморот успеа да погоди од една сомнителна ситуација за водство на Хрватска по првите 45 минути. Во вториот дел на Марио Манџукиќ не му требаше многу и повторно слично како и во првиот дел во четвртата минута од второто полувреме постигна гол со кои ги постави конечните 3-1 на овој натпревар. Шпанија и Италија го одиграа дербито на денот, но сепак со два гола помалку од нивните колеги од групата Ц. Реми од 1-1 одиграа овие две фудбалски ...
| | веќе видена | слични

Атмосферата во таборот на хрватската репрезентација уште повеќе се крена со триумфот од 3-1 над Република Ирска. Избраниците на Славен Билиќ се свесни дека по тој триумф, сега им е потребен само уште еден успех, против Италија или Шпанија, за да ја минат фазата по групи и да се пласираат во четвртфиналето од овој европски шампионат. Следен на ред за „коцкестите“ е дуелот со Италија, за кој што Хрватите се чувствуваат максимално подготвени. Најоптимистички расположен е Марио Манџукиќ, кој по двата гола во мрежата на Шеј Гивен, со нетрпение очекува да ги одмери силите и со Џанлуиџи Буфон. „ Џиџи Буфон е најдобриот светски голман во последните петнаесетина години. Тој беше елитен голман уште кога јас ги правев првите фудбалски чекори и ќе ми претставува големо задоволство да излезам на ист терен со него. Нормално дека предизвикот е огромен, а јас сонувам да ја затресам неговата мрежа, бидејќи е прашање дали уште еднаш ќе добијам можност да се сретнам со Буфон. Знаеме се што ни е потребно за Италијаните, тие ...
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Хрватска на најдобар можен начин го почна настапот на Европското фудбалско првенство. Во првото коло славеше со 3-1 во дуелот со Република Ирска. Хрватска како фаворит влезе во пресметката, а ваквиот стаус почна да го оправдува уште во 3. минута од натпреварот кога преку Манџукиќ дојде до почетното водство. Ирците во 19 минута дојдоа до израмнување со погодокот на Леџер. Сепак, тоа беше максимумот што го понудија Ирците. Хрватската доминација и напад реализираа втор погодок во финишот на првото полувреме. Јелавиќ го погоди голот на Гивен во 43 минута за 2-1 за Хрватска на паузата. И во второто полувреме Хрватите беа составот кој го држеше натпреварот под контрола особено што многу рано уште во 49 минтуа со вториот погодок на Манџукиќ поведоа со 3-1. По првото коло во групата – Ц-, Хрватска е лидер со 3 бода, Шпанија и Италија имаат по 1, додека Република ирска е на 0. Во второто коло, Хрватска ќе игра против Италија, додека Шпанците првата победа ќе ја бараат против ...
| | веќе видена | слични

Првиот гол на Марио Манџукиќ на дуелот со Република Ирска постигнат уште во третата минута е шести најбрз во историјата на европските првенства објави УЕФА. Марио Манџукиќ постигна два гола во победата на Хрватска од 3:1 на дуелот со Република Ирска. Првиот гол го постигна по само 2 минути и 38 секунди игра што претставува шести најбрз гол во историјата на европските првенства. Рекордот го држи Русинот, Дмитри Кириченко кој во 2004-та година на мечот против Грција постигна гол по само 67 секунди игра. На второто место се наоѓа уште еден Русин, Сергеј Алеников кој во 1988-ма година, во дресот на репрезентацијата на тогашниот СССР на мечот против Англија постигна гол по 127 секунди игра. Шест најбрзи голови во историјата на ЕУРО: 1. Дмитри Кириченко (Русија – Грција 2:1, 2004.) 1 минута и 7 секунди 2. Сергеј Алеников (Англија – СССР 1:3, 1988.) 2.07 минути 3. Алан Ширер (Германија – Англија 1:1, 5-6 на пенали, 1996.) 2.14 минути 4. Мајкл Овен (Португалија – Англија 2:2, 4-5 на пенали, 2004.) 2.25 минути 5. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Со двата гола постигнати против Република Ирска, Марио Манџукиќ беше најзаслужниот за победата на Хрватска на синоќешниот натпревар во групата Ц на „Мунисипал“ стадионот во Познањ. Хрватска победи со 3:1. Со синоќешната победа Хрватска се наоѓа на првата позиција во групата, бидејќи претходно европскиот шампион Шпанија и Италија во Гдањск одиграа 1:1. Хрватска натпреварот го отвори во 3-та минута преку Марио Манџукиќ. Република Ирска изедначи во 19-та минута со голот на Шон Сент Леџер. Во 43-та минута „коцкастите“ преку Никица Јелавиќ поведоа со 2:1, а конечните 3:1 ги постави Манџукиќ во 49-та минута, со својот втор гол на натпреварот. Хрватска сјајно го одигра натпреварот во Познањ, доминираше на средината од теренот, играше со многу самодоверба и на најдобар начин ги казнуваше сите грешки на Ирците. Навивачите на Ирска останаа разочарани На овој натпревар ирскиот селектор Џовани Трапатони на 73-годишна возраст стана најстариот селектор, кој предводел репрезентација, во историјата на ...
| | веќе видена | слични

Марио Манџукиќ, напаѓачот на хрватската репрезентација, со два гола ги нокаутираше Ирците, но изгледа дека тоа не му беше доволно, па истото му го направи и на Џовани Трапатони, нивниот селектор. Популарниот Манџо во текот на целиот натпревар ја тероризираше одбраната на зелените, им даде два гола, па на крајот го сруши и Трапатони. Тоа се случи пред крајот на натпреварот, кога Манџукиќ беше оттурнат од О'Ши и заврши во Трапатони. 73-годишниот тренер не го издржа налетот и падна на задникот, а Манџукиќ веднаш пристојно се извини. За потсетување, синоќа Хрватска ја победи Ирска со 3-1, со двата гола на Манџукиќ (3', 48') и еден на Јелавиќ (43'), додека голот за Ирците го постигна Леџер (19').
| | веќе видена | слични

Марио Манџукиќ беше избран за играч на натпреварот меѓу Хрватска и Република Ирска. Сосема заслужено ако се знае дека постигна два гола во победата од 3:1 и тоа во почетните минути на двете полувремиња, што беше значајно и од психолошки аспект за неговиот тим. По натпреварот изјави дека му е многу драго што дебитантскиот гол на европските првенства го постигнал со глава. „Ја заслуживме победата, а со брзите голови си ја олеснивме работата. Татко ми побара од мене да постигнам гол со глава и среќен сум што го исполнив моето ветување“, изјави напаѓачот на Волфзбург.
| | веќе видена | слични

"Со двата гола постигнати против Република Ирска, Марио Манџукиќ бешенајзаслужен за победата на Хрватска од 3:1 на вториот меч од групата „Ц“ кој се одигра на Мунисипал“ стадионот во Познањ. Со оваа победа Хрватска се наоѓа напрвата позиција во групата откако претходно европскиот шампион Шпанија и Италија во Гдањск одиграа 1:1. Хрватска натпреварот го отвори во 3.минута преку Марио Манџукиќ. Република Ирска изедначи во 19.минута со голот на Шон Сент Леџер. Во финишот на првиот дел (43.минута) „коцкастите“ преку Никица Јелавиќ поведоа со 2:1, а конечните 3:1 ги постави Манџукиќ во 49.минута, со својот втор гол на натпреварот. До крајот на мечот, технички поткованите Хрвати, ја сокрија топката од Ирците и рутинирано го дочекаа последниот судиски свиреж. Денеска се играат и натпреварите од „Д“ групата. На „Донбас Арена“ во Доњецк од 18 часот е дуелот Франција – Англија, а во 20 часот и 45 минути на „Олимпискиот Стадион“ во Киев ко-домаќинот Украина игра против Шведска. "
| | веќе видена | слични

Се одиграа натпреварите од првото коло во групата Ц на Европското првенство 2012. Италија и Шпанија ги поделија бодовите, додека Хрватска ја прегази Ирска со убедливи 3:1. Актуелниот европски првак Шпанија ја почна одбраната на титулата со просечна партија и реми од 1-1 во пресметката со Италија. Како што можеше да се очекува, Шпанците почесто ја имаа топката во своите нозе, но многу тешко успеваа да најдат начин да ја пробијат добро организираната италијанска одбрана. Впрочем, работата на „аѕурите“ им ја олесни и шпанскиот селектор Дел Боске, кој реши овој меч да го започне без ниту еден единствен класичен напаѓач во тимот. Хрватска влезе со оптимизам во ова Европско првенство, а „коцкестите“ се погрижија уште на премиерниот натпревар да покажат дека сосема оправдано со голема самодоверба го дочекаа оваа елитно натпреварување. Во вториот меч од групата Ц избраниците на Славен Билиќ лесно и убедливо славеа со 3-1 над Република Ирска, уште во првото коло ставајќи крај на надежите на Ирците дека би можеле да ...
| | веќе видена | слични

Вчера се одиграа натпреварите од групата Ц на Европското првенство. Иако селекциите на актуелниот европски шампион Шпанија и на Италија важеа како фаворити за освојување на првите две места во групата планот може да им го премемети Хрватска. Шпанија и Италија во првиот вчерашен натпревар ремизираа со 1:1 во меѓусебниот дуел, а тоа го искористи Хрватска која ја декласира селекцијата на Република Ирска. Коцкестите со 3:1 славеа на дуелот со Република Ирска и со освоените три бода избија на чело во групата Ц. Денеска на ЕП ќе се одиграт натпреварите од Групата Д со што завршува првото коло на Европскиот шампионат. Од 18 часот ќе играат Франција-Англија, а од 20:45 минути силите ќе ги одмерат Украина и Шведска. (Крај)
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Генералниот секретар на Владата на Северна Македонија ги опиша Малтешаните како „криминалци" во телефонскиот разговор што протече во јавноста и што ја потресе ...
сите 52 | | | веќе видена

Македонската телеметриска сеизмолошка мрежа денескa регистрира два земјотреса чиишто епицентри се наоѓаат на 220 километри јужно од Скопје во соседна Грција и ...
сите 169 | | | веќе видена

Вкусно јагнешко месо кое се топи во уста… јагнешки бут 4 лажици мед 2 гранчиња рузмарин 2 чешниња лук 2 лажици маслиново масло сол бибер Загрејте ја рерната на ...
сите 159 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 156 | | | веќе видена

Светската виолинистка Ванеса Меј, која го отвори Охридско лето, упати видео порака за хуманост и против насилство врз животните. – Навистина ме растажува кога ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хрватска убедлива, Шпанија тргна со реми

Од:
До кого (е-маил):
Порака: