Спортски Свет

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал стана дел од историјата на тенисот со седмата освоена титула на отвореното првенство на Франција - Роланд Гарос. Во продолжението од финалето, кое вчера беше суспендирано поради дожд, рекетот број 2 успеа да го врати изгубениот брејк во четвртиот сет и со нов брејк стигна до победа од 3:1 во сетови. Овој пораз на Џоковиќ го запре на неговиот пат кон освојување на четирите Гренд Слем титули во низа, нешто што претходно им има успеано само на Дон Баџ во 1938 и на Род Лејвер во 1962 и 1969 година. Од друга страна пак, Надал се осамостои на врвот по освоени титули на овој турнир. Претходно го делеше првото место со шест освоени титули заедно со Бјорн Борг. Титулата има многу големо значење за Надал поради фактот дека тој успеа да го совлада Србинот во финале на еден Гренд Слем после три порази (на Вимболдон, УС Опен и Австралија Опен).
сите 26 | | | веќе видена

Многу занимливи детали излегуваат во јавноста, пред премиерата на докумантарниот филм "The Dream Team" кој треба да се прикажи во среда на НБА-ТВ каналот. Американците по повод 20 настап на олимписките игри, се одлучија да прикажат документарен филм во кој освен досега непознатите снимки за народот, ќе бидат прикажани и останати тајни информации, интервјуа и искуствата на играчите. Чикаго Трибун во последниот број го открива третманот кој Тони Кукоч го имал од Мајкл Џордан и Скоти Пипен, идните соиграчи на хрватскито ас, кој го запознаа во Барселона во екипата на Бенето од Тревизо. "Кога во 1990 година генералниот директор во Булси Џери Краус го драфтоваше Кукоч, најголем шок имаше кај Џордан, кој самиот призна дека е љубоморен на хрватот". "Краус го доведе хрватот, и стално ни говореше како тој е добар играч. Се осеќав како дете од многубројна фамилија, во која таткото го подарува детето на друга фамилија. Затоа во Барселона Пипен и јас не игравме против Кукоч. Игравме против Џери Краус во хрватски дрес"- ...
| | веќе видена

После ремито од 1-1 на стартот од ЕП против Шпанија, селекторот на италијанците Чезаре Прандели е задоволен од играта на репрезентацијата. "Ова беше правата Италија"- изјави Прандели за Раи Спорт после мечот во Гданск. "Мислам дека резултатот е реален, но жалам што многу брзо примивме гол, откако ние поведовме. Важно е дека играчите го одработија она што јас го побарав од нив. Игравме како тим. Штета што не искористивме некоја од добрите шанси кои ги имавме"- кажа Прандели. Среќен е и стрелецот на голот Антонио Ди Натале, кој успеа да ја затресе мрежата на Касиљас само неколку минути откако влезе во игра. "Многу сум среќен бидејќи постигнав гол само што влегов во игра. Мислам дека ремито е добар резултат за нас, а јас останувам на располагање на селекторот кога и да е потребно"- кажа Ди Натале.
сите 3 | | | веќе видена

Убедлив старт на репрезентацијата на Хрватска на ова ЕП. Со 3-1 совладана беше репрезентацијата на Ирска која и не покажа којзнае колкава желба за настаните на овој натпревар да се одвиваат поинаку. Уште во третата минута од натпреварот, Марио Манџукиќ погоди за водство на Хрватска со што беше најавена победата на Хрватска поради иницијативата која ја имаа од самиот старт. Но, Ирците не се предадоа, туку напротив по еден прекин во 19 минута успеаја да израмнат на 1-1. До крајот на првиот дел се играше динамичен фудбал со иницијатива на страната на Хрватска. Јелавиќ пред одморот успеа да погоди од една сомнителна ситуација за водство на Хрватска по првите 45 минути. Во вториот дел на Марио Манџукиќ не му требаше многу и повторно слично како и во првиот дел во четвртата минута од второто полувреме постигна гол со кои ги постави конечните 3-1 на овој натпревар. Шпанија и Италија го одиграа дербито на денот, но сепак со два гола помалку од нивните колеги од групата Ц. Реми од 1-1 одиграа овие две фудбалски ...
сите 19 | | | веќе видена

Пилотот на Мекларен, британецот Луис Хамилтон е победник на трката за ГН на Канада, што се возеше на патеката “Жил Вилнев“ во Монтреал. Што го прави седмиот различен победник сезонава. Хамилтон трката ја започна од втората позиција, која и ја задржа до првата промена на пневматици. По направените измени на чело на трката излезе Фернандо Алонсо(Ферари), Хамилтон беше втор, а Себастијан Фетел кој стартуваше прв, излезе на третата позиција. Но само по два извозени круга Хамилтон успеа да го престигне шпанецот на првата позиција. Британецот продолжи со своето перфектно возење. Кон крајот на трката екипата на Мекларен се реши за втора промена на пневматиците, додека Фетел и Алонсо продолжија без влегување во боксот. Тактика која до крајот се покажа како тотално погрешна. Хамилтон со своето маестрално возење успеа да ги стигне двата возачи, и да ги престигне. До крајот откако беше јасно дека трката е изгубена Фетел се реши да менува, што на крајот му го донесе четвртото место, додека пак Алонсо тврдоглаво остана ...
сите 19 | | | веќе видена

Тренерот на Реал Мадрид му одговори на Чави кој неодамна изјави дека Мадриѓаните не знаат да прифатат пораз. Чави пред некој ден изјави дека Реал Мадрид не знае да прифати пораз, нагласувајќи дека Каталонците им честитале на Реал за титулата. Жозе Мурињо, тренерот на Реал Мадрид, набрзо застана во одбрана на својот клуб. "Тој нека игра фудбал. Тоа е негова работа", налутено му порача Мурињо на Чави. Исто така Мурињо додаде дека Чави "бил доволно популарен и дека не му треба вакво нешто за јавно да се експонира". Останува да видиме дали ќе следува "контраудар" од Каталонците после изјавата на Мурињо.
| | веќе видена

Иако имаа најлош пласман помеѓу екипите учесници во плеј-офот, фудбалерите на Сампдорија успеаа да се изборат за пласман во Серија А. Самдорија го одигра решавачкиот натпревар за пласман помеѓу елитата со екипата на Варезе. На првиот натпревар Сампдорија славеше дома со резултат од 3:2, а триумфот во гости со 0:1 само го потврди посакуваниот успех. Голот кој ги реши сите дилеми е постигнат во 90-та минута. После една година пауза, повторно во Серија А ќе ја гледаме и Сампдорија.
сите 3 | | | веќе видена

Дефанзивецот на Реал Мадрид изјави дека Германците оствариле незаслужена победа и додава дека Португалија едноставно немала среќа на вчерашниот натпревар. Голот на Гомез беше пресуден и одлучувачки момент во дербито од група Б во која Германија славеше над Португалија. Дефанзивецот Пепе смета дека португалската селекција заслужила повеќе и дека покажала добра игра против Германците. "Во првото полувреме одигравме исто, но во второто бевме подобри и имавме многу шанси за гол." "Сепак, ни недостигаше среќа, дури и за примениот гол кој беше резултат на мојата и грешката на Переира. Голема штета што го изгубивме натпреварот во кој имавме многу гол шанси. Германија славеше, но сметам дека победата не е заслужена." истакна Пепе Наредниот натпревар Португалија игра против Данска на 12 јуни.
сите 4 | | | веќе видена

Себастијан Фетел ќе стартува од првата позиција на трката за ГН на Канада, одкако беше најбрз на саботните квалификации. Германецот во последната рунда од квалификациите постави време од 1минута 13.784секунди, недостижно за пилотите на Мекларен и Ферари. Луис Хамилтон оствари време од 1минута 14.087секунди, доволно за втората стартна позиција, додека Фернандо Алонсо постави време од 1минута 14.151секунди, и со тоа ќе стартува од вториот ред, односно третата позиција. Подолу во поредокот за старт се најдоа, клубскиот колега на Фетел, австралијанецот Марк Вебер, Нико Розберг од Мерцедес, се подобриот Фелипе Маса, Роман Гросјан на Лотус, Пол Ди Реста и Нико Хулкенберг на Форс Индија, Михаел Шумахер на Мерцедес беше деветти, а најбрзите десет ги затвора Џенсон Батон на Мекларен.
сите 28 | | | веќе видена

Играчот од средниот ред на Лече, Кристијан Ободо (28), е киднапиран во саботата наутро во градот Ефуруну фо родната Нигерија. Бившиот нигериски репрезентативец бил во посета на родителите и тргнал со сопствениот автомобил накај блиската црква. Киднаперите во еден момент го извадоа од автомобилот и го оставија на самото место, а неколку сати подоцна се јавија кај родителите и побарале 150.000 евра откупнина. Според изјавите, мајката на Ободо им кажала на киднаперите дека не можи да дојди до пари, бидејќи е сабота и банките не работат. Локалната полиција го потврди случајот, а Нигерискиот фудбалски сојуз не го коментираше настанот. Ободо е играч на Удинезе, кој претходната сезона ја помина на позајмица во Лече.
сите 13 | | | веќе видена

Ѕвездата на првиот денешен натпревар на ЕП 2012 Михаел Крон-Дели се гордее со победоносниот погодок за селекцијата на Данска на натпреварот против Холандија. Данска ја изненади Холандија во таканаречената група на смртта совладувајќи ја со 1:0. Стрелецот на победоносниот гол беше Михаел Крон-Дели во 24 минута од натпреварот. Девојката на Крон-Дели е Холанѓанка, а исто така и целата негова фамилија живее во Холандија. "Овој гол е посебен поради мојата фамилија во Холандија", изјави јунакот на првиот денешен натпревар.
сите 16 | | | веќе видена

Германците по шести пат победуваат на воведниот меч на Европските првенства. Во пет претходни настапи стигнале до финале, дали оваа победа значи исто? Единствен стрелец на мечот беше Гомез во 72 минута. Дотогаш германецот немаше покажано ништо сериозно, но после нафрлувањето на Кедира од десната страна, Гомез со глава го совлада Руи Патрисио. Иако експертите, германците ги типуваат како еден од главните фаворити, не воодушевија со играта и може да се каже дека среќно се извлекоа на крајот. Ни Португалија не беше сјајна, но два пати го годеа оквирот на голот. Најпрво Пепе во последната минута од првото полувреме, а потоа Нани во 82 минута со изненадувачки шут. Шест минути подоцна Варела не успеа да го израмни резултатот, после одличната шанса што ја имаше пред голот на германците. Последна прилика што ја имаа португалците беше преку Нани во продолжението, но тој биеше директно во грбот на Бадштубер. Германците имаа поголем процент на посед на топка но не креираа шанси. Португалците играа смирено и ...
сите 13 | | | веќе видена

Пилотот на Мекларен беше најбрз на двете неофицијални тренинг сесии, најавувајќи со тоа дека има добро подготвен болид. На првиот претладневен тренинг Хамилтон оствари време од 1минута 15.564секунди, пред Себастијан Фетел со време 1минута 15.682секунди и Фернандо Алонсо со време 1минута 15.842секунди. Оваа сесија исто така ја одбележа и сударот на Хејки Ковалаинен кој успеа да го распарчи својот болид, поради што тренингот беше во прекин 13 минути. Од сударот финецот нема сериозни последици и ќе може да настапи на саботните квалификации. На вториот, попладневен тренинг Хамилтон повторно најбрз, сега со време од 1минута 15.259секунди, пред двоецот на Ферари, Фернандо Алонсо со време 1минута 15.313секунди и Фелипе Маса со време 1минута 15.410секунди. И на овој тренинг се случи помал инцидент во кој главна улога имаше бразилецот Бруно Сена, удирајќи со својот Вилијамс во добро познатиот “свиок на шампионите“ пред стартно-целната рамнина. И тој ќе може да настапи во кфалификациите. Следни на програмата се ...
сите 21 | | | веќе видена

Русинката Марија Шарапова во своето трето полуфинале на Роланд Гарос успеа прв пат да оди во финале со победата над Петра Квитова два пати по 6-3. Од понеделник Шарапова повторно ќе биде на првото место на ВТА листата, а ако успее и да го освои Роланд Гарос тоа ќе биде посебен ден за русинката. Во финалето Шарапова ќе биде апсолутен фаворит против изненадувањето на турнирот, италијанката Сара Ерани. Еден сат и 12 минути траеше полифиналниот дуел, а Шарапова до победа дојде со сигурниот сервис и големиот процент на реализирани брајк топки. Односот од нефорсираните грешки беше 20-17, а имаше и пет винери повеќе од Квитова 15-10. Марија реализира 4 од 6 брејк топки, додека Квитова еднаш од 5 шанси. До сега финалистките Марија Шарапова и Сара Ерани се немаат сретнато меѓусебе и останува да видиме дали Шарапова ќе ја оправда фаворитската улога.
сите 49 | | | веќе видена

Поминаа 19 години од трагичниот настан, митот за Дражен не престанува а неговиот гроб не познава генерации.. "Генерациски започнавме заедно, ги поминавме сите категории, кадети, јуниори, сениори, бевме заедно на многу мечеви,делевме среќа, радост, тага, понекогаш и некоја солза" - сеприсеќава Стојко Вранковиќ. Не го памтат само соиграчите,него го памтат сите. Дури и оние кои беа многу млади кога Дражен настрада, неговата магија може да се почувствува преку интернет снимките. Респект е збор кој американците не гопознаваа когаво прашање бешеевропската кошарка, се додека не го запознаа Дражен. "И самата потврда дојде од колевката на кошарката, од НБА лигата. Се разбира тоа беше примањето во куќата на славните" - кажува Стојко. Пред финалето на сите финалиња, во Барселона, одеше од соба до соба и му кажуваше на соиграчите дека утре верува дека можат да направат чудо. Вранковиќ резимира: "Па тоа навистина е Дражен, тој веруваше во невозможното, а и многу пати докажа дека невозможното може да се совлада". Неможе ...
| | веќе видена

Меѓународната автомобилистичка асоцијација (FIA) донесе одлука со која отворите кои се наоѓаат на подот на болидот на Red Bull, пред задните тркала ги смета за нерегуларни и мора да бидат отстранети. Иако очекувањата за жалби од страна на останатите тимови за оваа модификација на болидите на Red Bull, за која се смета дека им дава одредена предност во аеродинамиката, не се остварија, сепак FIA реши да ја донесе оваа одлука и истите да ги оцени за нерегуларни, поради тоа што според правилникот, подот на болидите треба да биде цврст, рамен и нефлексибилен. Оваа одлука стапува на сила од трката за ГН на Канада и ќе важи до крајот на сезоната. Во своето соопштение за јавноста тимот на Red Bull изјави дека за оваа модификација, која всушност ја користат од трката за ГН на Бахреин, била известена FIA, и за истата не добиле негативен одговор. Понатаму во соопштението стои дека тимот сепак нема да се жали на оваа одлука, и дека сега веќе нерегуларните отвори ќе бидат отстранети.
| | веќе видена

Трагична вест денеска доаѓа од Шпанија. Само еден ден откако Маноло Пресиадо беше именуван за нов тренер на сега веќе второлигашот Виљареал, тој доби срцев удар и почина денеска. Пресиадо не дочека ни да биде претставен пред јавноста како нов тренер на Виљареал, бидејќи пресконференцијата беше закажана за утре, а денеска тој бил во Валенсија каде и се случи овој кобен настан. Пресиадо имаше 54 години. Животот на Пресиадо не беше баш најсреќен. Во 2002 година почина неговата сопруга боледувајќи од рак, а две години подоцна во 2004 година неговиот 15 годишен син загина во сообраќајна незгода. На неговите животни трагедии се надоврза и смртта на неговиот татко кој исто така се викаше Мануел Пресиадо, во април 2011 година, кога беше прегазен од автомобил во Сантандер. По сите овие трагедии Пресиадо пред неколку години изјави: "Имав две опции. Размислував и можев да се самоубијам или да продолжам со животот. Поради фудбалот продолжив понатаму, и можам да кажам дека фудбалот ми помогна да поминам преку се." Шок и ...
сите 4 | | | веќе видена

Напорни тренинзи во комбинација со топ модели го сочинуваат совршениот рецепт за припреми за Европското првенство. Додека неговите соиграчи од репрезентацијата на Германија одмараат во хотел после напорните тренинзи, Џером Боатенг има поинаков начин на работа. Тој слободното време за одмор го поминува заедно со германскиот топ модел Џина Лофинк. "Џером слушна дека сум во градот и сакаше да се видиме. Се најдовме во два часот во хотелот во кој престојував, а потоа бевме во мојот апартман до три" изјави Џина за германски Билд. Пред да помислите на ... "Само разговаравме" додаде таа.
| | веќе видена

По очајниот старт на сезоната за пилотот на ферари, неможејќи да се квалификува во најбрзите десет во квалификациите, а место повисоко од деветтото во трката беше “научна фантастика“, на претходната шестта трка од Ф1 шампионатот се случи мал пресврт. Бразилецот беше константен во својата форма од петочните неофицијални тренинзи, на саботните квалификации беше седми, а трката ја заврши шести. И самиот Фелипе Маса, во изјавите дадени во овие две недели, беше задоволен од прикажаното во Монако и од однесувањето на болидот. Но она што е поважно за него е, добрата форма да се пренесе и на престојната трка за ГН на Канада. Исто така истакна дека патеката во Канада е слична на Монако по тоа што е тесна на одредени места, со бројни свиоци, но различна по неколку долги правци на кои е потребна максимална брзина, па поради тоа механичарите ќе имаат тешка задача да го подготват болидот, да може да ги совладува свиоците, но да биде и брз на правците. Маса верува дека ќе може тоа да се постигне и повторно ќе има ...
| | веќе видена

На Горан Пандев му се оствари желбата за нов договор со Наполи, тој се надева дека таму ќе ја заврши кариерата. Горан е пресреќен што останува во Наполи. Пандев претходната сезона беше на позајмица во Наполи, одигра добро со исклучок на почетниот период на прилагодување, и не ја криеше желбата дека посакува да остани во клубот. Проблем претставуваа неговите примања, но тоа е надминато па договорот ќе го потпиши веднаш штом се врати во Италија. "Фала му на бога, останувам, ќе потпишам договор до 2015 година со можност да останам и уште една година подолго. Односно, таму посакувам да ја завршам кариерата." изјави капитенот на македонската репрезентација. Горан одморот го искористи за да се ожени, а еден од главните гости на свадбата беше неговиот добар пријател, Дејан Станковиќ.
сите 3 | | | веќе видена

next