“Фокс Њуз”: Администрацијата на Обама преку Бејли со американски пари ја финансирала операцијата на Сорос во Македонија


6 копии

Од Џудишал Воч во средата соопштија дека го тужат Стејт Департментот и Агенцијата на САД за Меѓународен Развој (УСАИД) за да ги добијат досиејата според кои речиси 5 милиони долари пари на американските даночници отишле за македонската гранка на Фондацијата Отворено Општество на Џорџ Сорос, пишува Fox News. Конзервативната група за надзор поднела тужба според законот за Слобода на информациите против Стејт Департментот и УСАИД откако двете не одговориле на барањето од 16 февруари според Законот за слобода на информациите за досиејата поврзани со грантовите и дозволите за исплата, архивата од комуникациите меѓу функционери на Стејт Департментот или УСАИД и Фондациите Отворено општество. Групата исто така побарала пристап до досиејата за преписките пратени од Џес Бејли, функционер назначен од Обама и поранешен американски амбасадор во Македонија и слични тракви досиеја за политичките активности на Фондацијата Отворено Општество-Македонија. На интернет сајтот на УСАИД е објавено дека меѓу 27 февруари 2012 и 31 ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Американскиот сенатор Мајк Ли го повика државниот секретар на САД Рекс Тилерсон темелно да го реформира Стејт Департментот и да ја запре праксата на водење штетна надворешна политика со мешање во внатрешните работи на држави како што е Македонија. Сенаторот Ли зборуваше во фондацијата Херитиџ во Вашингтон, каде остро го осуди финансирањето на крајно левичарски организации поврзани со Џорџ Сорос во Македонија со пари од американските даночни обврзници и рече дека со тоа Aмериканската амбасада во Македонија ја злоупотребила својата положба. Зборувајќи во водечката конзервативна фондација во САД, сенаторот Ли ја пофали Македонија како држава која спровела пазарни, конзервативни реформи, и додаде дека тоа е причината што земјата се нашла на удар на лево ориентираната администрација на претседателот Барак Обама, со неприфатливо ниво на мешање во македонските внатрешни работи. – Конзервативците од земји како Македонија, Полска и Албанија се најдоа најмногу оттуѓени од страна на САД по инаугурацијата на Обама во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Односот на САД кон Македонија во времето на претседателот Барак Обама бил обележан со неприфатливо ниво на мешање во внатрешните работи на земјата и обиди преку Амбасадата да се решава кој ќе ја формира македонската Влада, смета Мајкл Фернандез од Херитиџ фондацијата.– Јас верувам дека амбасадорот Бејли е добар Американец, но не се согласувам со него. Сметам дека неговото мешање во формирањето на владејачката коалиција е нешто во што американската Влада не би смеела да се меша. Ние не сме кралеви на Македонија, изјави Фернандез.Повеќе други учесници во дебатата укажаа на програми на Стејт Департментот за финансирање на слични, лево-ориентирани програми во други држави во светот, како Ирска, каде се финансирале организации на Сорос кои работеле да се сменат законите за абортус.За време на вчерашниот настан во фондацијата Херитиџ група левичарски демонстранти се собраа да протестираат против предлог-буџетот изготвен од ескпертите на оваа фондација, и упаднаа во фоајето на фондацијата.Во Вашингтон во тек е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американските дипломати не смеат да ја злоупотребуваат функцијата и да застапуваат политика од претходната администрација што направи штета во пријателските држави како Македонија, изјави сенаторот Мајк Ли во фондацијата „Херитиџ“ во Вашингтон. „Македонија денеска се наоѓа во длабока владина криза најмногу предизвикана од надворешно мешање во домашните прашања и политичките процеси. Кризата ја продлабочи политичката поделеност во земјата и се заканува да подгори етнички тензии. Ваква нестабилност е голема покана за опортунисти како Владимир Путин којшто ја користи поделеноста и чувствата кај граѓаните дека активно се изневерени од страна на САД. Американската странска помош треба да помогне во креирањето и зацврстувањето на дипломатските партнерства и да ја зацврсти нашата безбедност“, изјави Мајк Ли, сенатор од Јута. Сенаторот Ли повика државниот секретар Тилерсон итно да направи реформа во Стејт Департментот. „Трамп вети промена во надворешната политика подалеку од глобалната прогресивна агенда и Стејт ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сенаторот Ли зборуваше во фондацијата Херитиџ во Вашингтон, каде остро го осуди финансирањето на крајно левичарски организации поврзани со Џорџ Сорос во Македонија со пари од американските даночни обврзници и рече дека со тоа Aмериканската амбасада во Македонија ја злоупотребила својата положба. Зборувајќи во водечката конзервативна фондација во САД, сенаторот Ли ја пофали Македонија како држава која спровела пазарни, конзервативни реформи, и додаде дека тоа е причината што земјата се нашла на удар на лево ориентираната администрација на претседателот Барак Обама, со неприфатливо ниво на мешање во македонските внатрешни работи. - Конзервативците од земји како Македонија, Полска и Албанија се најдоа најмногу оттуѓени од страна на САД по инаугурацијата на Обама во 2009 година. Левичарските кадри во Стејт Департментот велат дека финансирале рутински програми за ширење на демократијата и поддршка на човековите права, но граѓаните на овие земји во овие проекти гледаат добро платен странски активизам кој ги ...
| | веќе видена | слични

-Јас верувам дека амбасадорот Бејли е добар Американец, но не се согласувам со него. Сметам дека неговото мешање во формирањето на владејачката коалиција е нешто во што американската Влада не би смеела да се меша. Ние не сме кралеви на Македонија, изјави Фернандез. Повеќе други учесници во дебатата укажаа на програми на Стејт Департментот за финансирање на слични, лево-ориентирани програми во други држави во светот, како Ирска, каде се финансирале организации на Сорос кои работеле да се сменат законите за абортус. За време на вчерашниот настан во фондацијата Херитиџ група левичарски демонстранти се собраа да протестираат против предлог-буџетот изготвен од ескпертите на оваа фондација, и упаднаа во фоајето на фондацијата. Во Вашингтон во тек е процес на подготвување на новиот буџет, и според првичниот предлог на претседателот Трамп, средствата за УСАИД и Стејт Департментот за соработка со разните невладини организации и промовирањето политики ќе претрпат драстично намалување. Трамп дури ја отвори можноста за ...
| | веќе видена | слични

Американскиот Стејт департмент доби нов портпарол. На местото на досегашниот Марк Тонер е назначена новинарката Хедер Науерт од емисијата „Фокс енд френдс“ на телевизијата „Фокс њуз“, која, според американските медиуми, е омилената емисија на претседателот Доналд Трамп. Според некои од медиумите во САД, беше прашање на време кога ќе се случи промената на Тонер како кадар од администрацијата под кормилото на Барак Обама затоа што во неколку наврати соопштенијата што тој ги испраќаше до медиумите не се совпаѓаа со ставовите на Белата куќа, односно Трамп. Новинарот и долгогодишен поранешен дописник за Македонија од Вашингтон, Цветин Чилиманов, кој ги следи случувања и промените по изборот на Обама, објаснува оти ваквата промена беше логична поради, како што вели, саботажите врз Трамп од страна на старите кадри. - Kонкретно во нашиот случај, портпаролот на Стејт департментот, Марк Тонер, еднаш му изрази поддршка на Џес Бејли, а секторот очигледно ги игнорира или саботира барањата на групата конгресмени ...
| | веќе видена | слични

Марк Тонер, портпаролот на Стејт Департментот кој во неколку наврати застануваше во одбрана на амбасадорот Џес Бејли, по обвинувањата за мешање во земјава и помагање на невладините на Сорос, е сменет од функција. На негово место доаѓа Хедер Наурет од Фокс Њуз
| | веќе видена | слични
7 копии

Марк Тонер, портпаролот на Стеј Департментот кој во неколку наврати му помогаше на американскиот амбасадор во Македонија, Џес Бејли изминативе месеци е сменет, а на негово место доаѓа Хедер Наурет од Фокс Њуз. Оваа информација пред неколку минути ја сподели на социјалните мрежи Цветин Чилиманов, во продолжение еве што вели тој: Конечно сменет Марк Тонер, портпаролот на Стејт Департмент кој неколку пати му дојде на помош на Бејли во изминативе месеци, вклучително и со веста на Глас на Америка минатата недела. На негово место доаѓа Хедер Науерт од Фокс Њуз, телевизија која досега повеќе пати известуваше за криминалот и злоупотребите на Бејли.
| | веќе видена | слични

Случајно или не, фан страница та на Фејсбук на Претседателот на Македонија, кој е спонзор на Школата за лидери - Алумни асоцијација (ИСЛАА), нема објавено ниту една фотографија од сликите на кои се гледа дека гостин е и американскиот амбасадор Џес Бејли, по повод нејзиниот шести роденден. Ѓорге Иванов го има на низа фотографии со учесници и предавачи, но на ниту една го нема Бејли. Има низа фотографии каде тој се поздравува или фотографира со амбасадорката на Кина во нашата земја. Но, на тие низа фотографии нема ниту една каде гостин е Бејли. Сепак, на фан страната на ИСЛАА може да се види дека амбасадорот Бејли е меѓу знаменитите гости.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Разговорите следат по сомнежите дека Иран е одговорен за минатонеделните напади на две саудиски нафтени станици, како и претходно саботирање на четири танкери ...
сите 180 | | | веќе видена

Павле Богоевски, претседателот на собраниската Комисија за мандатно-имунитетни прашања, ќе ја води расправата за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот ...
сите 320 | | | веќе видена

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 292 | | | веќе видена

Македонската евровизиска претставничка Тамара Тодевска изјави дека би било погрешно доколку наместо Евровизија, оваа година парите биле потрошени на амбулантни ...
сите 219 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го спречи поранешниот советник на Белата куќа Дон Мекган да сведочи пред Конгресот во врска со извештајот на специјалниот ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

“Фокс Њуз”: Администрацијата на Обама преку Бејли со американски пари ја финансирала операцијата на Сорос во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: