ПОРТУГАЛИЈА ЈА ГОЛТААТ ОГНЕНИ ЈАЗИЦИ: Најмалку 62 лица загинаа во стравотен пожар (ФОТО/ВИДЕО)


Според државниот секретар за внатрешни работу Хорхе Гомез, 18 лица починале во нивните автомобили, фатени во стапицата на огнот додека возеле на патот помеѓу Фигеиро до Вињос и Кастањера де Пера Страшен пожар покоси дел од централна Португалија во кој најмалку 62 лица го загубија животот, а над 50 луѓе се тешко повредени. Живи тела гореле во џиновските огнени јазици од кои не можеле да се спасат. Според државниот секретар за внатрешни работу Хорхе Гомез, 18 лица починале во нивните автомобили, фатени во стапицата на огнот додека возеле на патот помеѓу Фигеиро до Вињос и Кастањера де Пера. Huge forest fires #Portugal kill more than 60 people mostly in cars trying to flee the inferno https://t.co/VBRVrVxgCs via @Strange_Sounds pic.twitter.com/MrniOYhsNs — Strange Sounds (@Strange_Sounds) June 18, 2017 На брдата помеѓу Педрогао Гранде, Фигеиро до Вињос и Кастањера де Пера целата вегетација е изгорена и брдата се голи. На двете страни на автопатот на должина 20 км се крева огромен бел чад кој стои врз голите ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Португалските пожарникари во текот на минатата ноќ успеаја да го локализираат најсмртоносниот пожар во поновата историја на Португалија, во кој загинаа 64 лица, а над 150 се повредени. Португалските пожарникари во текот на минатата ноќ успеаја да го локализираат најсмртоносниот пожар во поновата историја на Португалија, во кој загинаа 64 лица, а над 150 се повредени. Како што соопшти утрово претставник на португалските власти, пожарот, кој избувна во саботата, е локализиран, иако на некои места се уште има пламени јазици. Поради високите температури, сувото време и силниот топол ветер пожарот, што изнувна во реонот на градот Педрогао Гранде, на околу 200 километри источно од Лисабон, зафати околу 40.000 хектари земјште. Директорот на Агенцијата за цивилна заштита, Виктор Ваз Пинто информира дека огнот се уште гори во делови северно од Педрогао Гранде, поради што се евакуирани жителите на неколку околни села. Пинто нагласи дека очекува во текот на следните денови пожарот да биде целосно изгаснат, во што, ...
| | веќе видена | слични

Како што соопшти утрово претставник на португалските власти, пожарот, кој избувна во саботата, е локализиран, иако на некои места се уште има пламени јазици. Поради високите температури, сувото време и силниот топол ветер пожарот, што изнувна во реонот на градот Педрогао Гранде, на околу 200 километри источно од Лисабон, зафати околу 40.000 хектари земјште. Директорот на Агенцијата за цивилна заштита, Виктор Ваз Пинто информира дека огнот се уште гори во делови северно од Педрогао Гранде, поради што се евакуирани жителите на неколку околни села. Пинто нагласи дека очекува во текот на следните денови пожарот да биде целосно изгаснат, во што, според него, ќе помогне и очекуваниот пад на температурите. Португалскиот премиер Антонио Коста побара покренување истрага за причините што доведоа до брзото ширење на огнената стихија и големиот број жртви. Според првичната истрага на полицијата, пожарот најверојатно бил предизвикан од удар на гром, по што брзо се проширил. Меѓутоа, според извори во истрагта, не е ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Пожарникарите денеска го изгаснаа најсмртоносниот пожар во поновата историја на Португалија, во кој загинаа 64 лица, а 150 се повредени. Најголемиот пожар избувна во саботата, се прошири со неверојатна брзина и уби 64 луѓе кои се обидуваа со автомобили да ги напуштат селата, оддалечени на околу 200 километри од Лисабон. Другиот пожар, кој е помал, сè уште гори, поради што неколку села се евакуирани, но се очекува во текот на следните денови да паднат температурите што ќе им помогне на пожарникарите во борбата против пламените јазици. Полицијата смета дека пожарот го предизвикале громови, а дека се проширил со голема брзина поради високите температури и силниот ветар.
| | веќе видена | слични

Ваквите изјави се спротивни на извештаите на сите португалски и светски агенции дека противпожарен авион се урнал во областа Педрогао Гранде. Пожарот што од неделата до денеска однесе 64 животи се уште го гаснат над 1000 пожарникари од земја и од воздух. Најголемиот број од жртвите изгореа во своите возила во обид да избегаат од подрачјето зафатено со пожар . Високите температури и силниот ветар не им оди во прилог на противпожарните екипи ,зашто огнот не е локализиран . 
| | веќе видена | слични
5 копии

Канадер денеска се урна во централна Португалија додека гаснел шумски пожар во реонот на Педрогао Гранде. Претставник на португалската Цивилна заштита не прецизира чиј канадер се урнал. Во Португалија од неделата испратени се 11 авиони за гаснење пожар од кои шест од Шпанија, три од Франција и два од Италија. Во местото Гоис, северно од Педрогао Гранде, каде во пожар загинаа 64 лица, избувна уште еден пожар. Португалските пожарникари денеска соопштија дека напредуваат во гаснењето на огновите во централниот дел на земјата и оти се надеваат дека наскоро ќе ги стават под контрола. Португалскиот премиер Антонио Кошта во меѓувреме нареди истрага за причината за катастрофалниот пожар.
| | веќе видена | слични

Во местото Гоис, северно од Педрогао Гранде, каде во пожар загинаа 64 лица, избувна уште еден пожар. Канадер денеска се урна во централна Португалија додека гаснел шумски пожар во реонот на Педрогао Гранде. Претставник на португалската Цивилна заштита не прецизира чиј канадер се урнал. Во Португалија од неделата испратени се 11 авиони за гаснење пожар од кои шест од Шпанија, три од Франција и два од Италија. Во местото Гоис, северно од Педрогао Гранде, каде во пожар загинаа 64 лица, избувна уште еден пожар. Португалските пожарникари денеска соопштија дека напредуваат во гаснењето на огновите во централниот дел на земјата и оти се надеваат дека наскоро ќе ги стават под контрола. Португалскиот премиер Антонио Кошта во меѓувреме нареди истрага за причината за катастрофалниот пожар.
| | веќе видена | слични
3 копии

Во областа Педрогао Гранде, североисточно од Лисабон, каде од неделата беснеат шумски пожари во кои загинаа најмалку 64 лица, а 130 се повредени, се урна авион за гасење пожар. Не е познат бројот на жртвите при падот на авионот кој учествувал во гаснењето на пожарот. Во големата акција биле ангажирани над 1.000 пожарникари. Високите температури од 38 степени и силниот ветар веќе два дена го разгоруваат пожарот. Обидите на пожарникарите да се локализира даваат половични резултати. Најголемиот број од загинатите изгореле во своите автомобили во обид да се спасат од силниот шумски пожар. Меѓу жртвите има и пожарникари. Во Португалија е прогласена тридневна жалост во неделата , а воедно и вонредна состојба во целиот регион.
| | веќе видена | слични

Авионот кој учествувал во акција за гасење голем пожар во централниот дел на Португалија, се срушил денес, јавуваат локалните медиуми. Авионот паднал во близина на Педрогао Гранде, каде се случил големиот пожар. Засега нема извештаи за жртви. Loading...
| | веќе видена | слични

Претставник на португалската Цивилна заштита не прецизира чиј канадер се урнал. Во Португалија од неделата испратени се 11 авиони за гаснење пожар од кои шест од Шпанија, три од Франција и два од Италија. Во местото Гоис, северно од Педрогао Гранде, каде во пожар загинаа 64 лица, избувна уште еден пожар. Португалските пожарникари денеска соопштија дека напредуваат во гаснењето на огновите во централниот дел на земјата и оти се надеваат дека наскоро ќе ги стават под контрола. Португалскиот премиер Антонио Кошта во меѓувреме нареди истрага за причината за катастрофалниот пожар.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 152 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 197 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 113 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПОРТУГАЛИЈА ЈА ГОЛТААТ ОГНЕНИ ЈАЗИЦИ: Најмалку 62 лица загинаа во стравотен пожар (ФОТО/ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: