Грчката црква ќе го поддржи протестот за „Македонија“ во Атина


4 копии

Со официјални претставници, тројца митрополити од Светиот синод, Грчката православна црква ќе учествува на протестот во недела во Атина, за името на Македонија. За ставот на црквата против употребата на терминот Македонија и за учеството на ГПЦ во протестот на 4 февруари во Атина, архиепископот Јеронимос ги известил организаторите на собирот на нивната средба во атинската архиепископија. Тројцата претставници на организаторите, Нина Гаѕули, координаторка на грчките македонски организации, Панајотис Балтаѕис, генерален секретар на грчко-американскиот национален совет и Михалис Пацикас, член на координативната комисија на протестот на грчките македонски организации, според официјалното соопштение од ГПЦ, го посетиле архиепископот Јеронимос и побарале благослов од него, јавува дописникот на МИА од Атина. Поглаварот на ГПЦ, им ја повторил позицијата на црквата за неприфаќање на терминот Македонија или изведени зборови во името и им направил анализа на црковниот аспект во целото прашање и ги потсетил на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Страшните грчки летоци, кои на прв поглед содржат говор на омраза, дискриминација и потпалуваат тензии, испаднаа мајтап, кој користи намерно изнасилени слогани и цртежи за да привлече внимание и испрати порака. Проблем настана кога медиумите во земјава не проверија за точно станува збор, а од друга страна, пак, ни авторите на постерите не размислија дали можеби не е крајно ризично да се игра мајтап со говорот на омраза Пишува: Жарко Трајаноски На 1 и 2 февруари 2018, повеќе македонски медиуми објавија шокантна фотографија, со информација дека станува збор за летоци со кои се мобилизираат граѓаните во Грција за учество на митингот во Атина закажан за 4 февруари. КОНТРОВЕРЗНО ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА КОНТРОВЕРЗНИ „ЛЕТОЦИ“ ТВ НОВА : „Како се најавува протестот во Атина: Сега сите заедно, комитите ни се пред врата (ФОТО)“: „Во главниот град на Грција веќе се делат летоци со повик до граѓаните да земат масовно учество на митингот. На летоците е прикажана голема крволочна мечка – која ги претставува комитите од “Македонија” ...
| | веќе видена | слични

Пишува: Жарко Трајановски На 1 и 2 февруари 2018, повеќе македонски медиуми објавија шокантна фотографија, со информација дека станува збор за летоци со кои се мобилизираат граѓаните во Грција за учество на митингот во Атина закажан за 4 февруари. КОНТРОВЕРЗНО ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА КОНТРОВЕРЗНИ „ЛЕТОЦИ“ ТВ НОВА : „Како се најавува протестот во Атина: Сега сите заедно, комитите ни се пред врата (ФОТО)“: „Во главниот град на Грција веќе се делат летоци со повик до граѓаните да земат масовно учество на митингот. На летоците е прикажана голема крволочна мечка – која ги претставува комитите од “Македонија” кои се голема закана за Грција. Кон крајот на 19 и почетокот на 20 век, грчките Андарти комитите ги нарекувале “мечки”. Мечката на летокот со нож ја коле грчкиот народ. „Ѝ требаш на Македонија” и “Сега сите заедно“, пишува на летокот на кој неколкумина Грци заедно држат еден огромен нож со грчко знаме насочен кон мечката.“ ТВ АЛФА : Брисел молчи за говорот на омраза и палењето на македонското знаме на протестите во ...
| | веќе видена | слични

Организаторите на протестите против името Македонија како дел од решението на спорот со Грција го обвинуваат министерот за јавен ред и мир Никос Тоскас дека излажал за бројот на демонстрантите во Атина. Организаторите тврдат дека во Атина се собрале меѓу 1 и 1,5 милиони луѓе а Тоскас вели дека проценката на грчката полиција (Елас) од 140 илјади е точна и дека таа не се базира на политичко влијание. За да ги потврди своите проценки Елас објавува видео од протестот а Тоскас вели дека ако имало еден милион луѓе тие ќе биле лоцирани до делот од градот кој се нарекува Амбелокипи а кој е далеку од плоштадот Синтагма.
| | веќе видена | слични

„Нафтемборики“ пишува дека „илјадници граѓани од цела Грција го изразија нивното комплетно несогласување за употребата на името Македонија од соседната земја“, во текстот под наслов „Река од народ на Синтагма за Македонија“. „Гневот на народот“ е насловот на весникот „Та неа“ за вчерашниот протест во Атина против употреба на терминот „Македонија“ во решение за името. Весникот „Елефтерос типос“ има наслов „ Народот пишува историја, „не“ од стотици илјадници граѓани за игрите со името на Македонија“. Весникот „Димократиа“ пишува: „ Не“ за распродавање на името и на нашата историја произлезе од „референдумот“. „Етнос“ и „Ефимерида тон синдактон“ се со комплетно различни коментари од другите весници. Првиот весник наведува дека партијата Нова демократија се загуби во броењето, а вториот дека се кренала „многу врева за ништо“, дека имало „многу народ, многу грчки знамиња, но без страст“ и многу помалку од очекуваното, а споменато е и присуството на протестот на лидерот на Златна зора, Никос Михалољакос.
| | веќе видена | слични
4 копии

Говорот на Микис Теодоракис, колку граѓани излегоа на протестот и политичките реакции се темите што преовладуваат во грчките медиуми по протестот во Атина. Во денешните изданија на весниците исто како и пред протестот, очигледна е поделеноста во Грција. Провладиниот печат излегува со еден, опозицискиот и објективниот печат со друг коментар, јавува дописникот на МИА од Атина. „Гневот на народот“ е централниот наслов во весникот „Та неа“, а во продолжение, пренесени се главните пораки од вчерашниот протест. „Никаква отстапка“, е пораката од плоштадот до премиерската палата; „Ние ќе продолжиме“, одговара Коѕијас; „Еден собир не го прави голем само бројот на народот. Го прави страста на народот“ се коментарите на весникот на насловната страница. Со сличен коментар е и весникот „Елефтерос типос“. „ Народот пишува историја, „не“ од стотици илјадници граѓани за игрите со името на Македонија“, пишува весникот на насловната страница и додава дека бројот и страста на протестот ги менуваат работите во преговорите ...
| | веќе видена | слични

Во денешните изданија на весниците исто како и пред протестот, очигледна е поделеноста во Грција. Провладиниот печат излегува со еден, опозицискиот и објективниот печат со друг коментар, јавува дописникот на МИА од Атина. „Гневот на народот“ е централниот наслов во весникот „Та неа“, а во продолжение, пренесени се главните пораки од вчерашниот протест. „Никаква отстапка“, е пораката од плоштадот до премиерската палата;  „Ние ќе продолжиме“, одговара Коѕијас; „Еден собир не го прави голем само бројот на народот. Го прави страста на народот“ се коментарите на весникот на насловната страница. Со сличен коментар е и весникот „Елефтерос типос“. „ Народот пишува историја, „не“ од стотици илјадници граѓани за игрите со името на Македонија“, пишува весникот на насловната страница и додава дека бројот и страста на протестот ги менуваат работите во преговорите „Нафтемборики“ пишува дека „илјадници граѓани од цела Грција го изразија нивното комплетно несогласување за употребата на името Македонија од  соседната земја“, ...
| | веќе видена | слични

Вечна битка Ако прашуваш едни вчера во Атина 140.000 луѓе на плоштадот Синтагма не се замараа со проблемот со името, ако прашуваш други бројката е некаде меѓу 1 и 1,5 милион луѓе. Судирот меѓу организаторите на неделниот протест во Атина против давање на името и властите, продолжува и денес откако грчкиот министер за цивилна заштита Никос Тоскас излезе со информација која ја поткрепува верзијата на грчката полиција дека на протестот имало 140.000 луѓе. Наспроти властите, организаторите тврдат дека името Македонија излегле да го бранат меѓу еден и еден и пол милион луѓе. Во изјава за грчката телевизија АНТ1, Тоскас изјавува дека процената дадена од грчката полиција е „целосно точна“ и „тоа нема никаква врска со политичка наклонетост.“ За да ја поткрепи својата верзија грчката полиција објави снимка од дрон која ги покажува улиците околу плоштадот Синтагма за време на собирот. Иако на снимката нема датум и време (не работела таа функција на камерата), според Тоскас видеото е од 14:55. Тој објаснува дека ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Ниту еден протест за антикризните мерки што речиси сите влади ги гласаа во Грција, а носеа кратења на плати и пензии, ниту еден протест во рамките на генералните штрајкови, ниту еден собир за финансиските проблеми на земјата, од почетокот на кризата и воведувањето на меморандумите од 2010 до денес, како што јави дописникот на МИА од Атина, не успеа да собере толку многу Грци, колку што вчера излегоа на протестот за Македонија.Илјадници граѓани од Атина, но и од цела Грција, семејства со мали деца, пензионери, друштва од млади момчиња и девојки, свештени лица, речиси сите со грчки знамиња во рацете. А знамињата се продаваа на секој чекор, за едно, две или за пет евра, во зависност од големината.Процените се дека масовноста ги надмина очекувањата. Покрај плоштадот „Синтагма“, сите централни улици беа преполни со народ. Некои од граѓаните што стигнале во центарот на Атина, но поради масовноста и преполните улици не успеаја да стигнат до плоштадот „Синтагма“, решија протестот и обраќањата да ги следат од ...
| | веќе видена | слични

За време на антимакедонскиот митинг во Атина, грчкиот митрополит Доротеос ја пренесе пораката од грчкиот Синод која гласи дека ГПЦ смета оти секој израз на одбрана на законите на Македонија е надвор од партиски цели. – Црквата го зазеде своето место во оваа многу чувствителна тема за Македонија. Црквата сведочеше за зборот и за свештенството и за луѓето, крвта хеленистичка на Македонија уште од античко време и затоа не може да го прифати терминот Македонија како дел од името на друга држава. Тоа исто така ќе влијае на името на расколничката црква таму, а името Македонија го вклучува неодоливото расположение на државата Скопје – изјави г. Доротеос. Тој истакна дека Македонија е во срцата на сите Грци и дека Грците мора да ја водат борбата за татковината. – Нашите архиереи во регионот протестираат за грчката држава на нашата Македонија. Света одговорност на црквата е да ги обедини во единството сите Грци. Национален консензус, единство и напор – истакна грчкиот владика. Освен митрополитите од цела Грција, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 185 | | | веќе видена

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку британскиот Парламент ...
сите 201 | | | веќе видена

На Политичкото Собрание на Европската Народна Партија денес во Брисел. Со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски активно учествуваме во работата на ЕПП ...
сите 154 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 171 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 275 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кавадарци, каде се сретна со граѓаните и учествуваше на трибина ...
сите 99 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грчката црква ќе го поддржи протестот за „Македонија“ во Атина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: