Путин го осуди нападот врз Сирија


Путин ги нарече воздушните напади „акт на агресија“ и рече дека Русија ќе свика итен состанок на Советот за безбедност на ОН за да разговара за „агресивните акции на САД и нивните сојузници“. Русија на „најсериозен начин го осудува нападот врз Сирија, каде руските војници ѝ помагаат на легитимната влада во борбата со тероризмот“, се вели во соопштението пренесено од руските новински агенции. Нападот предводен од САД ќе ја „влоши хуманитарната катастрофа во Сирија“, рече Путин и додаде дека нападот „ќе доведе до страдање на мирното население, всушност, ќе ги поттикне терористите што го мачеа сирискиот народ седум години и предизвикаа нов бран бегалци“ од земјата. Нападот „ќе има деструктивен ефект врз целиот систем на меѓународни односи“, рече Путин. Путин, исто така, го повтори руското инсистирање дека земјата не нашла никакви докази за напад со хемиско оружје во предградието на Дамаск, Дума, што доведе до денешните воздушни напади. „Руските воени експерти на местото на наводниот инцидент не најдоа никакви ...
| | веќе видена | слични

Кинескиот претседател Си Џипинг изјави дека Кина е многу загрижена заради Сирија и оти традиционално е против употреба на сила во меѓународните односи. Тој во разговор со британската премиерка, Тереза Меј рекол дека тој е за почитување на суверенитетот, независноста и територијалниот интегритет на сите земји, но и почитување на правилата кои ги признава меѓународната заедница. -Сега е непходно да се смири ситуацијата што посокоро и да се избегне ескалација на судири. Сеопфатна, фер и објективна истрага за нападот во Сирија е неопходна за да се дојде до кредибилен заклучок кој ќе помогне што побрзо да се дојде до политичко решение на сириското прашање, се наведува во соопштението. Кина е подготвена да соработува со сите страни во напорите да се дојде до правилно решение.
| | веќе видена | слични

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и неговиот ирански колега Хасан Рохани денеска се согласија да ја одржат соработката меѓу Турција, Иран и Русија за политичко решение за конфликтот во Сирија, соопшти неименуван извор од Кабинетот на шефот на турската држава. Турскиот претседател во телефонски разговор со Рохани му порачал дека треба да се избегнуваат акции кои би придонеле за зголемување на тензиите во регионот, по воздушните напади што ги изведоа САД, Велика Британија и Франција врз Сирија во саботата. Рохани и рускиот претседател Владимир Путин вчера во телефонски разговор се согласија дека нападот врз Сирија е „нелегална акција, која негативно влијае на напорите за политичко решение“ на сириската криза. Путин оценил дека со нападите е прекршена Повелбата на ОН и оти доколку продолжат може да доведат до хаос на меѓународната сцена. МИА
| | веќе видена | слични

Францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дриан изјавил дека доколку почувствува дека Сирија веќе не е во можност да произведува хемиско оружје, но повторно го употребува, Франција и нејзините сојузници нема да се мислат и повторно ќе нападнат. Во интервју за France Info, Ле Дриан потсетил дека во август 2013 година режимот на Башар ал-Асад обврзал дека ќе го уништи сето хемиско оружје. Очигледно дека не е сѐ уништено. „Јасно е дека одговорот ќе биде идентичен кога Башар ал-Асад повторно ќе ја премине црвената линија“, нагласил шефот на француската дипломатија. Тој истакнал дека на Асад никогаш не му била објавена војна туу дека темата е хемиското оружје. „Не објавивме војна ниту на Башар ниту на неговите сојузници. Едноставо делувавме за хемиското оружје повеќе да не се употребува и да не му се случи на сирискиот народ тој ужас“, рекол Ле Дриан.
| | веќе видена | слични

Сирија, Русија, Иран и Западен Балкан беа основните теми на Советот за надворешни работи на ЕУ, кој се одржа денеска во Луксенбург . Министрите остро го осудија користењето на хемиско оружје од страна на сириската власт. Општо беше мислењето дека ограничените воздушни напади што ги презедоа САД, Франција и Обединетото Кралство врз цели во Сирија поврзани со производство и складирање на хемиско оружје, се наменети за спречување на нови напади со такви супстанции. Министрите за надворешни работи го потврдија ставот на ЕУ дека не може да има воено решение за конфликтот во Сирија. - Единственото можно решение за конфликтот во Сирија е политичко, а ние треба да работиме заедно за да го продолжиме процесот во Женева. ЕУ нема да инвестира средства за обнова на земјата, се додека не почне политичкиот процес. Даваме сигнал дека е крајно време да се спроведуваат резолуциите на ОН за непречена политичка транзиција и сите напори треба да се насочат во оваа насока, истакна бугарската министерка за надворешни работи ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Евентуални нови ракетни напади врз Сирија би предизвикале хаос во меѓународните односи, оцени денеска рускиот претседател Владимир Путин во телефонски разговор со неговиот ирански колега Хасан Рохани. Како што соопшти Кремљ, Путин и Рохани размениле мислења за состојбата во Сирија по вчерашните напади на САД, Велика Британија и Франција врз објекти на сириските власти, како и за „вкупната ситуација на Блискиот Исток, случувањата во Јемен и за понатамошниот развој на руско-иранската соработка и зајакнување на меѓусебните врски во трговско-економската сфера“. Во соопштението се нагласува дека двајцата лидери се согласиле оти вчерашната „илегалната акција“ на трите западни земји има негативно влијание врз шансите за изнаоѓање политичко решение за кризата во Сирија. – Владимир Путин посебно нагласи дека ако продолжат таквите акции, со кои се крши Повелбата на ОН. неизбежно ќе биде предизвикан хаос во меѓунардоните односи, се истакнува во соопштението на Кремљ
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин најодлучно ги осудил нападите кои ги извел САД со сојузниците врз режимот во Дамаск во Сирија, како одмазда за наводниот хемиски напад. „Вашингтон тргна во агресивна акција против суверена држава која е на чело во борбата против тероризмот“, изјавил рускиот претседател. Путин истакнал дека мултинационалните напади не биле санкционирани од Советот за безбедност во Обединетите нации, а кои се спроведени токму спротивно од Повелбата на Обединетите Нации ѝ начелата на меѓународното право. „Моменталната ескалација на сириската криза има разорно влијание врз целиот систем на меѓународни односи. Сепак историјата ќе им пресуди на работите баш како што тоа го направи со Југославија, во која Вашингтон беше одговорен за масакр“, истакнал Путин. „Русија најодлучно го осудува нападот врз Сирија, каде руски војници помагаат на легитимна избрана влада во борбата против тероризмот“, изјавил рускиот претседател во соопштението кое го издал Кремљ. Претседателот Путин исто така објавил дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Рускиот претседател Владимир Путин и се обратил на јавноста прв пат откако САД, Франција и Велика Британија извеле воздушни напади на три локации во Сирија. Ги обвинил САД и сојузниците дека погодиле и цивилни цели и дека така ја прекршиле повелбата на ОН. "Историјата во овој случај ќе пресуди, исто како што направи во случајот со Југославија, каде Вашингтон беше одговорен за големи масакри", рекол рускиот претседател. "Ова е чин на агресија на една суверена држава која се бори со тероризам", додал тој и заклучил дека овој потег на САД и сојузниците ќе има сериозни последици на меѓународните односи. "Русија најодлучно го осудува нападот на Сирија, каде руски војници помагаат на легитимната влада во борбата против тероризмот", изјавил рускиот претседател. "Руските воени експерти кои дошле на самото место на тој имагинарен инцидент не пронашле никаква трага од користење на токсични супстанци. Ниеден локален жител не го потврди хемискиот напад", додал Путин во изјавата. Објавил дека Русија свикала итен ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Рускиот претседател Владимир Путин предупреди дека евентуални нови ракетни удари на Сирија би довеле до хаос во меѓународните односи. Путин ова го изјавил разговарајќи со иранскиот претседател Хасан Рохани, соопшти прес-службата на Кремљ. Како што се наведува, Путин и Рохани ги размениле ставовите за ситуацијата по ракетните удари врз Сирија, кои ги изведоа САД и нивните сојузници. Двајцата лидери се согласиле дека ваква илегална акција негативно влијае на шансите за изнаоѓање на политичко решение во Сирија.
| | веќе видена | слични

САД нема директно да преговараат со сирискиот претседател Башар ал-Асад, изјави денеска американската амбасадорка во ОН, Ники Хејли. – Нема да имаме директни преговори со Асад, изјави Хејли во интервју за телевизијата Си-Би-Ес, нагласувајќи дека Сирија не е толку вредна за да разговара директно со Вашингтон. Таа ги обвини сириските власти дека досега одбивале да учествуваат во мултилатералните преговори организрани во рамки на политичкиот процес за надминување на кризата во земјата, што се одвива под покровителство на ОН, при што нагласи дека Русија треба да ја „донесе Сирија“ на преговарачката маса. Хејли претходно во интервју за телевизијата Фокс изјави дека САД нема да ги повлечат своите војници од Сирија се додека не остварат три цели. Таа нагласи прва цел на САД во Сирија е да добијат гаранции дека хемиското оружје нема да се користи на начин што би ги загрозувал американските итереси, втора – целоно да биде поразена групата Исламска држава и трета – да се создаде добра позиција за следење на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 74 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 155 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Путин го осуди нападот врз Сирија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: