Биелса ќе го одбие Лацио!

2 копии

Марсело Биела требаше да постане нов тренер на Лацио, но медиумите во Лацио вечерва пишуваат нешто друго. Сите го видоа Биелса на клупата на Лацио, сепак дошло до компликации кога е во прашање Аргентинскиот експерт. Имено, денеска Герардо Мартино дал отказ во репрезентацијата на Аргентина, а сите аргетински мадиуми во прв план го ставија токму Марсело Биелса. Биелса ја водеше Аргентина во периодот од 1998. до 2004. година и наводно повторно ја сака таа работа. Покрај сето тоа, тој е иритиран од страна на Лотито, наводоно поради намалување на активностите на пазарот на играчи. Доби неколку ветувања на страна на Лотито кои до сега не се исполнети. Чезаре Прандели сега е главен кандидат да постане нов тренер на Лацио.
| | веќе видена | слични

Летниот трансфер период лошо стартуваше за екипата на Лацио. Откако клубот доби „корпа" од тренерот Марсело Биелса, само 48 часови откако беше назначен, од Италија доаѓаат вести дека и еден од нивните најдобри играчи, Антонио Кандрева сакал да си замине од клубот. Ваквата вест ја потврди и спортскиот директор на Лацио, Игли Таре. „Кандрева изрази желба да си замине од клубот и ние во моментов бараме негова алтернатива". Според медиумите од оваа држава, најблиску до ангажирање на 29-годишниот Кандрева е Наполи кој за неговите услуги е подготвен да плати 20 милиони евра.
| | веќе видена | слични
2 копии

На Апенините покрај за можните трансфери на Пол Погба и Леонардо Бонучи во Премиер лигата се говори и за чудната разделба меѓу аргентинскиот стратег, Марсело Биелса и Лацио. Биелса требаше да ги преземе лацијалите кое тоа го објавија на нивниот официјален сајт за да потоа популарниот „Лудак“ се предомисли и поднесе оставка пред да почне со работа. Оваа вест не беше добро прифатена кај клубот од Рим по што започнаа препукувања на двете страна за тоа кој е виновен. „Бјанкочелестите“ имаат своја верзија, Биелса друга и поради тоа ќе завршат на суд. Лацио според некои информации ќе бара оштета од дури 50 милиони евра. -Тој веруваше во проектот и потоа се предомисли. Беше третиран како тренер на Реал Мадрид. Ова не завршува тука, -порача спортскиот директор на Лацио, Игли Таре.
| | веќе видена | слични

Бидејќи клубот не му го исполни ветувањето околу доведувањето засилувања… Марсело Биелса само два дена од официјалното претставување си замина од тренерската клупа на Лацио. Според информациите калчолигашот од аргентинскиот тренер ќе бара отштета од 50 милиони евра, а адвокат на „небесно-сините“, Џанмичеле Џентиле нагласи: „ Ситуацијата е навистина сериозна. Во договорот на Биелса не постои клаузула која се однесува на преодниот рок и доведување играчи. Тој само бараше причина да ја раскине соработката, Лацио претрпе штета и сакаме компензација “. Се огласи и спортскиот директор на клубот, Игли Таре: „ Го дадовме максимумот со цел да овозможиме најдобри услови на Биелса, беше убеден дека тоа е еден добар проект, а потоа се предомисли. Ги бараше следните засилувања Жардел, Адриано, Љоренте, Пато…Стапивме во контакт со нив, ни одговорија дека не сакаат да дојдат во Рим и желбата им е да останат во своите клубови или земји “.
| | веќе видена | слични
6 копии

Аргентинскиот фудбалски стручњак Марсело Бијелса нема да биде тренер на Лацио и покрај најавите од калчолигашот дека тоа е веќе завршена работа. 60-годишниот Бијелса со образложение дека не ги добил посакуваните засилувања, го напуштил Рим. Се шпекулира дека Бијелса добил понуда и ја прифатил да седне на селекторското место на аргентинската репрезентација. Од друга страна, Лацио тренерската функција повторно му ја понуди на Симоне Инзаги, кој минатата сезона ја заврши како в.д. тренер на римскиот клуб. Останува да се види дали „лацијалите“ новата сезона ќе ја почнат со Инзаги на тренерската позиција или ќе бара друго решение.
| | веќе видена | слични

Симоне Инѕаги вели дека навивачите на Лацио треба да имаат доверба во него, и покрај контроверзите околу неговото назначување на тренерската позиција. Поранешниот напаѓач на „небесно-сините“, кој изминатата сезона беше тренер на младинскиот тим, беше привремено решение на клупата на првиот по заминувањето на Стефано Пиоли во април, а потоа требаше да ја води филијалата Салернитана, бидејќи клубот се договои со Аргентинецот Марсело Биелса. Сепак, Биелса реши да го раскине договорот уште пред да пристигне во Рим, па клубот повторно реши да му даде шанса на Инѕаги. – Се се случи толку брзо и неочекувано. Минатата сезона, мислев дека ќе останам, но клубот ме информираше дека сака промена. Истовремено, (претседателот) Лотито ми кажа дека има нова опција за мене. Кога се беше подготвено, клубот се соочи со проблеми и ми кажаа да почекам, но не чекав каков било клуб, го чекав Лацио, клубот за кој навивам и во кој пораснав. Лацио смета на мене. Знам што ме очекува, но убеден сум дека ќе успеам, бидејќи ги познавам ...
| | веќе видена | слични

Потегот на Марсело Бјелса по само два дена да го напушти тимот на Лацио го зачуди светот. Аргентинецот не чекаше премногу и даде објаснување за своето заминување од клупата на „лацијалите“. - Јас и соработниците одлуката ја донесовме по четири седмици работа на проектот наречен Лацио. Ние како стручен штаб се почувствуваме изневерено од челниците бидејќи не испочитуваа ништо од договор кој го имавме пред да ја официјализираме соработката. На списокот им напишав седум засилувања, а ниту едно не ми обезбедија. На друг список им наведов играчи кои треба да заминат, ниту тоа не го испочитуваа и тука немаше простор за доверба и мораше да заминам. Клубот може да ме тужи, но и јас имам документ кој докажува дека мојата оставка е чиста поради непочитувањето на договорот. - рече аргентинскиот стручњак. На клупата од Лацио, Бјелса ќе го замени Симоне Инзаги кој по завршувањето на фудбалската кариера работи во младинските категории во клубот од Олимпико.
| | веќе видена | слични

По само 48 часови од назначувањето како тренер на Лацио, Марсело Биелса си поднесе неочекувана оставка. Ваквата негова одлука ги зачуди сите, додека пак го разлути раководството на Лацио кое најави дека ќе покрене тужба. Биелса со отворено писмо кон јавноста ги соопшти причините и истакна дека не се плаши од никакви закани, бидејќи го има договорот каде што стојат овие клаузули. „Сакам да ве известам дека одлучив да се повлечам од позицијата тренер во Лацио и истата ја донесов со моите соработници. Ваквиот заклучок беше донесен после четири недели работа, гједајќи дека не се остваруваат плановите за ангажман на седум нови фудбалери кои беа договорени и одобрени од управата и претседателот Клаудио Лотито. Ако се сепе предвид дека беше одлучено да се продадат дури 18 играчи од минатата сезона, пристигнувањата беа неопходни. Ми беше ветено дека до 5. јули ќе пристигнат четири нови фудбалери а до тој период ниту еден не беше донесен, па не знам зашто клубот го соопшти договорот и покрај тоа што знаеше дека нема ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лацио може да ме тужи, но јас имам документ кој докажува дека мојата оставка е апсолутно оправдана, изјави Биелса Точно два дена, аргентинскиот стручњак, Марсело Биелса беше предводник на италијанскиот калчолигаш Лацио. Поранешниот тренер на Олимпик од Марсеј ја откри вистинската причина поради која во петокот поднел неотповиклива оставка. Јас и моите соработници оваа одлука ја донесовме откако четири седмици работевме заедно на проектот на Лацио, но се почувствувавме изневерено. Преговорите траеја предолго поради постојаните одложувања од страна на раководството кога станува збор за засилувањето на играчкиот кадар. Побарав седум засилувања, не ми донесоа ниту едно. Во проектот наведов дека ќе треба да се избркаат дури 18 играчи кои имале договори со Лацио минатата сезона, затоа ми беше неопходно да бидат доведени нови имиња за стартот на подготовките. Договорот беше да се доведат четири нови фудбалери до 5 јули, откако увидов дека трансферите не се ниту близу до реализација решив да поднесам оставка. Мојот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

60-годишниот Бијелса со образложение дека не ги добил посакуваните засилувања, го напуштил Рим. Се шпекулира дека Бијелса добил понуда и ја прифатил да седне на селекторското место на аргентинската репрезентација. Од друга страна, Лацио тренерската функција повторно му ја понуди на Симоне Инзаги, кој минатата сезона ја заврши како в.д. тренер на римскиот клуб. Останува да се види дали „лацијалите“ новата сезона ќе ја почнат со Инзаги на тренерската позиција или ќе бара друго решение. /МИА
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тој што гласа „за”, го отвора пат за наводниот македонски идентитет и јазик за соседите, како што предвидува Договорот од Преспа, рече претседателот на ...
сите 646 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Биелса ќе го одбие Лацио!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: