Влада: Ангажирани 33 надворешни соработници, 13 посебни советници и 10 советници


Тринаесет посебни советници, десет советници и 33 надворешни соработници има премиерот Зоран Заев ангажирано во својот кабинет. Ова e одговор од Владата што го доби Радио Слободна Европа на прашањата колку вкупно советници и надворешни советници има ангажирано премиерот Заев. Најбројни се надворешните соработници за кои како што пишуваат од Владата “не предвидува објавување на оглас бидејќи не станува збор за вработување туку ангажман со времен рок”. Во списокот кој го доставија покрај последното назначување на Џезаир Шаќири за соработник од областа на внатрешната безбедност и борба против радикализмот, се и имињата на поранешниот министер во неколку влади Фатмир Бесими кој е надворешен соработник за економски прашања и координација за економски раст,потоа Драгиша Милетиќ кој е надворешен соработник за меѓуетнички односи и соработка меѓу заедниците, Миле Зечевиќ, кој е надворешен соработник за адвокатски услуги, Мирослав Грчев, надворешен соработник за просторно и урбанистичко планирање и градежништво. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Џезаир Шаќири – Хоџа, кој прво беше именуван за советник на премиерот Зоран Заев, а потоа под притисок на јавноста си даде оставка, во радио емисија на Канал77 му порача на ВМРО-ДПМНЕ да не претерува. – „Нека не претерува ВМРО-ДПМНЕ. Поранешниот министер за финансии Трајко Славески во 2007 година дојде во Танушевци. Ако бев терорист, или бев лош, ќе го држев една недела во Танушевци, кој ќе потпишеше за плата? Цела Македонија ќе останеше без плата“, рече Џезаир Шакири-Хоџа, во емисијата „Стадион“ на Радио Канал 77. Во радио емисијата тој за Љубе Бошковски со кого во 2001. се гледаа преку нишан рече: – „Ќе бидам искрен, ќе кажам јавно. Љубе Бошкоски беше за*бан од македонските националисти, исто како што бев и јас од моите. Го држеа 4 саати легнат на асфалт, а мене моите ме оставија 10 години. Нема проблем да го испиеме кафето што остана неиспиено од Арачиново“, вели Џезаир Шаќири-Хоџа.
| | веќе видена | слични
2 копии

Екс советникот на премиерот, Џезаир Шаќири, алијас командант Хоџа во интервју за емисијата „Стадион“ за Канал 77 изјави дека Зоран Заев бил еден вид Робин Худ за граѓаните во Македонија и дека затоа сакал да му помогне. „Ако му помогнев со обезбедување гласови ќе му наштетев кај македонскиот електорат. Затоа се договоривме да ги помагам реформите и борбата против криминалот “, изјави Хоџа во интервјуто. Тој Заев го посочи како „колега“ од Парламентот од 2001 година кој го замолил за помош на што тој му одговорил: Ако ме замолиш за директор или министер уморен сум, не можам да прифатам“.
| | веќе видена | слични
9 копии

Шаќири ќе добие износ во пропорционален сооднос со траењето на неговиот договор, појасни Миле Бошњаковски, портпарол на Владата на прашањето од „Мета“ дали на Џезаир Шакири, алиас Командант Хоџа, ќе му биде исплатен надомест, односно плата за неговиот ангажман во Владата. Од Владата пред една седмица наведоа дека поранешниот командант на ОНА и човекот што важеше за „господар“ на Танушевци, и неколкупати по воениот конфликт во 2001 година даваше милитантни и радикалистички изјави, бил ангажиран како специјален советник на премиерот Зоран Заев како надворешен соработник од областа на внатрешната безбедност и борба против радикализмот. За тоа беше предвидена плата од 36.000 денари.
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот министер за финансии Трајко Славески ми дојде во Танушевци, ако бев терорист ќе го држев десетина дена и цела Македонија ќе останеше без плата,.. Зоран Заев е како Робин Худ, тој пред праламентарните избори го испрати Мухамед Зекири кај мене, дома …И јас и Љубе „наебавме“ од власта на Вмро Дпмне и ДУИ…Да сум бил соработник на француските или германските служби немаше да трпам за леб… Во Арачиново немаше ниту еден Американец бевме само 200 борци на УЧК, вели Џезаир Шакири во интервју на „Канал 77“.
| | веќе видена | слични

Иако “работеше” само три дена и сам си даде отказ Командант Хоџа сепак ќе добие плата од владата за советување за безбедносни прашања во должина од 72 часа. Несудениот советник ќе добие износ во пропорционален сооднос со траењето на неговиот договор, појасни Миле Бошњаковски, портпарол на Владата на прашањето од „Мета“ дали на Џезаир Шакири, алиас Командант Хоџа, ќе му биде исплатен надомест, односно плата за неговиот ангажман во Владата. Од Владата пред една седмица наведоа дека поранешниот командант на ОНА и човекот што важеше за „господар“ на Танушевци, и неколкупати по воениот конфликт во 2001 година даваше милитантни и радикални изјави, беше ангажиран како специјален советник на премиерот Зоран Заев како надворешен соработник од областа на внатрешната безбедност и борба против радикализмот. За тоа беше предвидена плата од 36.000 денари. Хоџа си замина откако за неговото именување реагираа јавноста и американската амбасада.
| | веќе видена | слични

Џезаир Шакири-Командант Хоџа, несудениот советник на премиерот Заев гостуваше во „Стадион“ на Радио Канал 77: Ова се само дел од работите што ги кажа: Поранешниот министер за финансии Трајко Славески ми дојде во Танушевци, ако бев терорист ќе го држев десетина дена и цела Македонија ќе останеше без плата,.. Зоран Заев е како Робин Худ, тој пред праламентарните избори го испрати Мухамед Зекири кај мене, дома …И јас и Љубе „наебавме“ од власта на Вмро Дпмне и ДУИ…Да сум бил соработник на француските или германските служби немаше да трпам за леб…Во Арачиново немаше ниту еден Американец бевме само 200 борци на УЧК… За останатото гледајте ја емисијата:
| | веќе видена | слични

Џезаир Шакири Хоџа ќе добие износ во пропорционален сооднос со траењето на неговиот договор, а засега нема постапка за доделување на друга функција. Во петокот првин Заев, а потоа и Шакири, соопштија дека специјалниот советник ќе се повлече од функцијата поради бурните реакции во јавноста. Од Владата велат „во моментот не постои постапка за доделување на друга функција“,
| | веќе видена | слични
8 копии

Зоран Заев ја посрамоти Република Македонија со доделувањето на висока функција на Џезаир Шаќири Хоџа. Како што самиот кажа, Заев имал голема доверба во командантот Хоџа, заради неговите компетенции на терен! Зад одлуката на Заев да го именува Хоџа за советник за безбедност застанаа и министрите Оливер Спасовски и Радмила Шекеринска. Тие не гледаа ништо контроверзно во именувањето на Хоџа. Голем дел од пратениците и функционерите на СДСМ му го честитаа изборот нарекувајќи го Командант на Владата, истакна Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција. -Истиот Хоџа, пред да биде именуван во Владата излегуваше со сериозни тврдења дека друг, сега актуелен советник на Зоран Заев, стои зад случајот „Сопот“. Како виновник за „Сопот“ Хоџа го посочи советникот за национална безбедност во Владата, Зоран Верушевски. Според информациите на советникот Хоџа, советникот Верушевски во тоа време учествувал во организирање на терористички акти со подметнување на бомби во кои загинале цивили, ...
| | веќе видена | слични

Што го натера командат Хоџа да се предомисли и по 48 часа да се повлече од функцијата советник за безбедност? Што го натера командат Хоџа да се предомисли и по 48 часа да се повлече од функцијата советник за безбедност? Она што тој им го кажа на дел од албанските медиуми е дека се тргнал за да не го наруши рејтинкот на Заев кај Македонците, но нејасно е дали беа пресудни острите реакции на јавноста, реакцијата од американсакта амбасада или пак можеби обвинувањата што несудениот советник за безбедност пред 8 години ги упатил кон Зоран Верушевски. Џезаир Шаќири, познат како командант Хоџа, тогаш тврдел, a никогаш не ја повлекол изјавата според која главниот советник на премиерот за безбедносни прашања Зоран Верушевски стои зад случајот „Сопот“. Според тешките зборови на Хоџа, Верушевски учествувал во организирање на терористички акти со подметнување на бомби во кои загинале цивили, припадници на АРМ, па дури и НАТО војници. Преку канцеларијата на Зоран Верушевски, како поранешен директор на ДБК овие процеси ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 152 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 90 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 180 | | | веќе видена

Предвремени парламентарни избори оваа година нема да има, а ако воопшто има, тоа најрано може на почетокот на наредната година, која и онака е изборна. До ...
сите 146 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Влада: Ангажирани 33 надворешни соработници, 13 посебни советници и 10 советници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: